NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Kiváncsi vagyok, hogy pontosan milyen rendszereket kapnak és milyen rakétával. El tudom képzelni, hogy valamelyik NATO tagállamot meggyőzték, hogy átadják pár régebbi vagy nemrég vásárolt rendszerüket.
Elvileg Norvégia, Finnország, Litvánia, Spanyolrszág, Hollandia is rendelkezik 1-2 üteggel, illetve USA -ban is van pár de elvileg csak Washington DC körül. Mindenesetre így össze tudnak adni pár darabot gyorsan, ha másnem NASAMS 2 -ből. Régebbi AMRAM változatot meg USA biztos tud adni hozzá, gondolom hegyekben áll nekik még az is.
akár hogy is lessz most ki fog derülni a hatékonyság és hogy az elképzelt harceljárások mennyire álják meg a helyüket. (remélem nem lessz török leo a4 szaga) mert ahhoz drága vólt.
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 935
38 171
113
spanyol polgárháború 2 szaga kezd már lenni. csak nehogy az elavulás is olyan ütemű legyen. mert akkor nagyot lehet fürödni vagy a rosszul levonk konkluziókból szintén spanyol polgárháborúba vóltrá jópár pl
Egyelőre mi NASAMS és PZH miatt vagyunk érdekeltek a háborús tapasztalatok megismerése terén. Egyik rendszerről sem gondolom, hogy elavult lenne vagy hogy rossz lóra tettünk volna. Tüzérség és jó légvédelem mindig kell - ezt igazolják az ukrajnai harcok. Ez két tényező tudja kompenzálni a légierőnk gyengeségeit (pl. kevés harci repülőgép)
Egyelőre TB2 kategóriájú (MALE) drónok túl értékeltségét és leszereplését látom - a kezdeti bénázás után összekapta magát az orosz légvédelem és EW. Azóta nem sok sikersztorit hallani az ukrán frontról Bayraktárokkal kapcsolatban - ellendben vagy 100 ilyen gép odaveszett. A Fekete-tengeren meg itt-ott még érnek el velük sikereket, de amúgy "világítanak a radaron mint a karácsonyfa". Szóval jó, hogy azt még nem vettünk - kell belőle valamennyi, de nem akkora "háború eldöntő" mint sokan gondolják, gondolták.
Ha már drón inkább ELINT drónokat vennék, meg kisebb tüzérségi megfigyelő drónokat, amik zavar védettek. A civil eredetű drónokkal egyre több bajuk van az ukránoknak, ahogy az orosz EW alakulatok egyre jobban zavarják őket.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Egyelőre mi NASAMS és PZH miatt vagyunk érdekeltek a háborús tapasztalatok megismerése terén. Egyik rendszerről sem gondolom, hogy elavult lenne vagy hogy rossz lóra tettünk volna. Tüzérség és jó légvédelem mindig kell - ezt igazolják az ukrajnai harcok. Ez két tényező tudja kompenzálni a légierőnk gyengeségeit (pl. kevés harci repülőgép)
Egyelőre TB2 kategóriájú (MALE) drónok túl értékeltségét és leszereplését látom - a kezdeti bénázás után összekapta magát az orosz légvédelem és EW. Azóta nem sok sikersztorit hallani az ukrán frontról Bayraktárokkal kapcsolatban - ellendben vagy 100 ilyen gép odaveszett. A Fekete-tengeren meg itt-ott még érnek el velük sikereket, de amúgy "világítanak a radaron mint a karácsonyfa". Szóval jó, hogy azt még nem vettünk - kell belőle valamennyi, de nem akkora "háború eldöntő" mint sokan gondolják, gondolták.
Ha már drón inkább ELINT drónokat vennék, meg kisebb tüzérségi megfigyelő drónokat, amik zavar védettek. A civil eredetű drónokkal egyre több bajuk van az ukránoknak, ahogy az orosz EW alakulatok egyre jobban zavarják őket.
a pzh hpzta az elvártat nagy beégés is lett vólna ha nem.

de a NASAMS az egy nagy zsákbamacska eddig. alapból az egész konceptció vizsgázik most. és kiderül kell e mellé valami nagyobb hatótávólságú kevésbé mobil de nagy ernyőt adó vagy valami olcsó de sokr rakétával rendelkező rendszer esetleg valami ami a nasamsot védi...

levegő levegő rakétákat már a alkánon is idítotak főldről és sikerült taláálatot elérni. ez nem új dolog (pedig az barkács dolog vólt nagyon)

jó rendszernek tartom a nasamsot a konceptció tapasztalatai nélkül is. de én mindig is megtartoottam a szükséges és egészséges kételkedést a rendszer iránt hogy önmagába kevés és kell felé és alá valami. (ne legyen igazam) de én nem vagyok annyira lelkes. a tapasztalatzokmmindenféleképpen hasznosak lessznek nekünk így legalább nem a saját bőrünkön kell rájönni a dolgokra.
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
Egyelőre mi NASAMS és PZH miatt vagyunk érdekeltek a háborús tapasztalatok megismerése terén. Egyik rendszerről sem gondolom, hogy elavult lenne vagy hogy rossz lóra tettünk volna. Tüzérség és jó légvédelem mindig kell - ezt igazolják az ukrajnai harcok. Ez két tényező tudja kompenzálni a légierőnk gyengeségeit (pl. kevés harci repülőgép)
Egyelőre TB2 kategóriájú (MALE) drónok túl értékeltségét és leszereplését látom - a kezdeti bénázás után összekapta magát az orosz légvédelem és EW. Azóta nem sok sikersztorit hallani az ukrán frontról Bayraktárokkal kapcsolatban - ellendben vagy 100 ilyen gép odaveszett. A Fekete-tengeren meg itt-ott még érnek el velük sikereket, de amúgy "világítanak a radaron mint a karácsonyfa". Szóval jó, hogy azt még nem vettünk - kell belőle valamennyi, de nem akkora "háború eldöntő" mint sokan gondolják, gondolták.
Ha már drón inkább ELINT drónokat vennék, meg kisebb tüzérségi megfigyelő drónokat, amik zavar védettek. A civil eredetű drónokkal egyre több bajuk van az ukránoknak, ahogy az orosz EW alakulatok egyre jobban zavarják őket.
Ukrajna soha nem veszített 100 TB2-t, mert soha nem volt 100 TB2-je. Eddig 9 TB2 roncsot bizonyítottak, amit úgy mondhatunk, hogy beismerjük, hogy egyikük sem tartalmaz dezinformációt. Amikor a románok valós idejű koordinátákat kapnak csapatairól a 100 km-ről készített képekkel, MX sorozatú érzékelőkkel ellátott drónokkal, akkor tökéletes NASAMS-szal elpusztíthatod a Himars rakétákat.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Egyelőre mi NASAMS és PZH miatt vagyunk érdekeltek a háborús tapasztalatok megismerése terén. Egyik rendszerről sem gondolom, hogy elavult lenne vagy hogy rossz lóra tettünk volna. Tüzérség és jó légvédelem mindig kell - ezt igazolják az ukrajnai harcok. Ez két tényező tudja kompenzálni a légierőnk gyengeségeit (pl. kevés harci repülőgép)
Egyelőre TB2 kategóriájú (MALE) drónok túl értékeltségét és leszereplését látom - a kezdeti bénázás után összekapta magát az orosz légvédelem és EW. Azóta nem sok sikersztorit hallani az ukrán frontról Bayraktárokkal kapcsolatban - ellendben vagy 100 ilyen gép odaveszett. A Fekete-tengeren meg itt-ott még érnek el velük sikereket, de amúgy "világítanak a radaron mint a karácsonyfa". Szóval jó, hogy azt még nem vettünk - kell belőle valamennyi, de nem akkora "háború eldöntő" mint sokan gondolják, gondolták.
Ha már drón inkább ELINT drónokat vennék, meg kisebb tüzérségi megfigyelő drónokat, amik zavar védettek. A civil eredetű drónokkal egyre több bajuk van az ukránoknak, ahogy az orosz EW alakulatok egyre jobban zavarják őket.
inkább Fisint dron kellene az elint más embervezette légieszközökkel és földi telepítésű eszközökkel is meg lehe oldani. de a fisint hez bizony be kell menni a sűrűbe. és pont a FISINT miatt kell a manuális toronymozgatás 2odlagosan nem vcsak telephelyi opciónak.
egybként a smook (mikro müholdak) is egyfajta elint eszközök vóltak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 935
38 171
113
a pzh hpzta az elvártat nagy beégés is lett vólna ha nem.

de a NASAMS az egy nagy zsákbamacska eddig. alapból az egész konceptció vizsgázik most. és kiderül kell e mellé valami nagyobb hatótávólságú kevésbé mobil de nagy ernyőt adó vagy valami olcsó de sokr rakétával rendelkező rendszer esetleg valami ami a nasamsot védi...

levegő levegő rakétákat már a alkánon is idítotak főldről és sikerült taláálatot elérni. ez nem új dolog (pedig az barkács dolog vólt nagyon)

jó rendszernek tartom a nasamsot a konceptció tapasztalatai nélkül is. de én mindig is megtartoottam a szükséges és egészséges kételkedést a rendszer iránt hogy önmagába kevés és kell felé és alá valami. (ne legyen igazam) de én nem vagyok annyira lelkes. a tapasztalatzokmmindenféleképpen hasznosak lessznek nekünk így legalább nem a saját bőrünkön kell rájönni a dolgokra.
Én biztos vagyok benne hogy fogunk valami ABM képes rendszert venni mellé -így lesz teljes a rendszer
0-7km között - Mistral és Skyranger
7-40km között - NASAMS
40-250 km között - ASTER 30 vagy Dávid csúzli esetleg Patriot (tippek)

Amúgy hülyeség, hogy nem mobil a a NASAMS: 10-15 perc alatt az egész összecsomagolható és már is viszed ahová akarod. Nem kell ennél mobilabb legyen egy 30-40 km hatosugarú légvédelmi rendszer.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 935
38 171
113
Ukrajna soha nem veszített 100 TB2-t, mert soha nem volt 100 TB2-je. Eddig 9 TB2 roncsot bizonyítottak, amit úgy mondhatunk, hogy beismerjük, hogy egyikük sem tartalmaz dezinformációt. Amikor a románok valós idejű koordinátákat kapnak csapatairól a 100 km-ről készített képekkel, MX sorozatú érzékelőkkel ellátott drónokkal, akkor tökéletes NASAMS-szal elpusztíthatod a Himars rakétákat.
A 9 kicsit kevés - a 100-at olvastam valahol, de nyilván nem feltétlen megbízható...
Mindenesetre jól szervezett légvédelemnek könnyű célpontot nyújtanak az ilyen propellere MALE drónok - EW-ről nem is beszélve.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 764
2 323
113
Én biztos vagyok benne hogy fogunk valami ABM képes rendszert venni mellé -így lesz teljes a rendszer
0-7km között - Mistral és Skyranger
7-40km között - NASAMS
40-250 km között - ASTER 30 vagy Dávid csúzli esetleg Patriot (tippek)

Amúgy hülyeség, hogy nem mobil a a NASAMS: 10-15 perc alatt az egész összecsomagolható és már is viszed ahová akarod. Nem kell ennél mobilabb legyen egy 30-40 km hatosugarú légvédelmi rendszer.
A harmadik szint is kell , remélem izraeli lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Én biztos vagyok benne hogy fogunk valami ABM képes rendszert venni mellé -így lesz teljes a rendszer
0-7km között - Mistral és Skyranger
7-40km között - NASAMS
40-250 km között - ASTER 30 vagy Dávid csúzli esetleg Patriot (tippek)

Amúgy hülyeség, hogy nem mobil a a NASAMS: 10-15 perc alatt az egész összecsomagolható és már is viszed ahová akarod. Nem kell ennél mobilabb legyen egy 30-40 km hatosugarú légvédelmi rendszer.
az első résszel egyetértek.

a 2. rész egy szóval nem írtam hogy a nasams ne lenne mobil.
nem a mobilitás az új koncepció hanem a nagy távolságba széttelepített rendszer. ez nem vizsgázott még. eddig kábeles rendszerek vóltak...
vagy ha nem vólt a tyúkbél kihúzva pl csapatlégvédelem ott a hordozójárművön a távolfelderítő radar kivételével az egész komplexum rajta vólt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 935
38 171
113
az első résszel egyetértek.

a 2. rész egy szóval nem írtam hogy a nasams ne lenne mobil.
nem a mobilitás az új koncepció hanem a nagy távolságba széttelepített rendszer. ez nem vizsgázott még. eddig kábeles rendszerek vóltak...
ott csak az a kérdés hogy mennyire tudják zavarni az adatkapcsolatot (EW) illetve bemérni és kilőni a radarokat az oroszok...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 935
38 171
113
Erről vélhetően mi nem sokat fogunk megtudni, mert ez a legtitkosabb része a rendszernek.
Annyi tudni, hogy a NASAMS-3 "Megerősített IP kommunikációs hálózatot" kapott - akár mit is jelentsen ez...

Ha az ukránok NASAMS-2-est kapnak, azon "csak" Link16-os rendszer van...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Erről vélhetően mi nem sokat fogunk megtudni, mert ez a legtitkosabb része a rendszernek.
Annyi tudni, hogy a NASAMS-3 "Megerősített IP kommunikációs hálózatot" kapott - akár mit is jelentsen ez...

Ha az ukránok NASAMS-2-est kapnak, azon "csak" Link16-os rendszer van...
tudni fogunk ha kikapják a ruszkik a rendszereket azt nem fogját tudni sokáig titkolni.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
K

kamm

Guest
Erről vélhetően mi nem sokat fogunk megtudni, mert ez a legtitkosabb része a rendszernek.
Annyi tudni, hogy a NASAMS-3 "Megerősített IP kommunikációs hálózatot" kapott - akár mit is jelentsen ez...

Ha az ukránok NASAMS-2-est kapnak, azon "csak" Link16-os rendszer van...
Uj rendszert kapnak, hogy lenne elozo gen? :rolleyes:

Én biztos vagyok benne hogy fogunk valami ABM képes rendszert venni mellé -így lesz teljes a rendszer
0-7km között - Mistral és Skyranger
7-40km között - NASAMS
40-250 km között - ASTER 30 vagy Dávid csúzli esetleg Patriot (tippek)

Amúgy hülyeség, hogy nem mobil a a NASAMS: 10-15 perc alatt az egész összecsomagolható és már is viszed ahová akarod. Nem kell ennél mobilabb legyen egy 30-40 km hatosugarú légvédelmi rendszer.
Szo szerint megszedulok a dicsosegtol, amikor a sajat kommentjeimet olvasom par honappal kesobb igy mastol... :oops:
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 935
38 171
113
Ukrajna 2-3 hónapon belül megkapja a NASAMS rendszer. Úgy tűnik, hogy valóban új gyártásút kapnak, mert ha a meglévő Washington körüli védelmet adó NASAMS-2 rendszert küldenék az már rég ott lehetne. Korábban mondta egy amerikai tábornok, hogy minden olyan rendszert, aminek átadása felmerült, már a döntés előtt Európába szállítják, hogy amikor "rá üti az elnök a pecsétet" akkor párnapon belül már Ukrajnában lehessen. A NASAMS-szel úgy tűnik nem ez helyzet: újat kapnak.

"Speaking of NASAMS air defense systems, the defense official said: “Specifically on the NASAMS delivery, we're expecting that to be within the next two to three months.” (forrás: ukrinform.net)

Egyfelől lesz tapasztalat így a NASAMS-3-mal harci körülmények között, más felől az oroszok kiismerhetik a rendszert...
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 644
18 965
113
Ukrajna 2-3 hónapon belül megkapja a NASAMS rendszer. Úgy tűnik, hogy valóban új gyártásút kapnak, mert ha a meglévő Washington körüli védelmet adó NASAMS-2 rendszert küldenék az már rég ott lehetne. Korábban mondta egy amerikai tábornok, hogy minden olyan rendszert, aminek átadása felmerült, már a döntés előtt Európába szállítják, hogy amikor "rá üti az elnök a pecsétet" akkor párnapon belül már Ukrajnában lehessen. A NASAMS-szel úgy tűnik nem ez helyzet: újat kapnak.

"Speaking of NASAMS air defense systems, the defense official said: “Specifically on the NASAMS delivery, we're expecting that to be within the next two to three months.” (forrás: ukrinform.net)

Egyfelől lesz tapasztalat így a NASAMS-3-mal harci körülmények között, más felől az oroszok kiismerhetik a rendszert...
Megy a miénk oda! :( Mindent hamarabb megkapnak mint az aki fizet is érte!
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 935
38 171
113
Megy a miénk oda! :( Mindent hamarabb megkapnak mint az aki fizet is érte!
Nem hiszem a hogy mienk megy oda. Inkább az a helyzet, hogy tudna Kongsberg előbb/gyorsabban is NASAMS-et gyártani csak mi ezt (is) 2023-ra kértük. Nyilván azért mert Raytheon 2023-ra tudott nekünk gyártási kapacitást biztosítani a rakétákra (ezt MG mondta). Semmi értelme nem lett volna korábbra kérni a rendszert, mint ahogy rakétákat kapjuk hozzá.
Az ukránok amerikai készletből kapják a rakétákat - talán nem is újakat. A Sentinel radarból is kaphatnak a amcsi készletből.

Akkor mondhatjuk hogy a miénket kapják, ha a mi rendszerünk emiatt csúszik. Egyelőre nincs erről szó.
 
  • Dühítő
  • Tetszik
Reactions: Bálint and Venom85