NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Government-industry team demonstrates first-of-its kind Air Base Air Defense capability

In partnership with the Air Force Research Laboratory Strategic Development Planning and Experimentation (SDPE) office, Raytheon Missiles & Defense conducted a first-of-its kind Air Base Air Defense experiment in which AIM-9X, AMRAAM, and AMRAAM-ER were fired from NASAMS.

The missiles engaged cruise missile targets at various distances with targeting information supplied by the Battle Space Command and Control Center.

This complex experiment assessed NASAMS’ operational ability to fire the three missile variants when integrated with U.S. Army radars and U.S. Air Force’s operationally fielded command and control capability, the Battle Space Command and Control Center, or BC3, developed by Raytheon Solipsys. During the demonstration, the radar first passed targeting information to BC3, then BC3 relayed key data to the KDA Fire Distribution Center for threat evaluation and weapon assignment. The operator in the FDC used that information to close the kill chain by selecting and firing the most effective missile from the NASAMS multi-missile canister launcher.
Ilyesmit a norvegok mar regota irnak a sajat FDCjuknel - sot, meg tobbet is:

Evolution​


NASAMS is designed to evolve with the development of technology and can integrate with or utilize future technology when available. This can be future active or passive radars and sensors, Sense & Warn capability, and a wide range of effectors, like C-RAM, C-UAS and the Raytheon Family of Missiles; Aim 9X Sidewinder Block II, AIM-120 AMRAAM an AMRAAM ER. The evolution is enabled by the open architecture in the FDC.
picture-7-missile-mix.jpg


The FDC is a true Multi-Domain Command & Control component and can, pending on the desired configuration, support a wide range of missions; GBAD, Army counterfire operations, coastal defence, air surveillance, airspace management and others.

picture-8-fdc.jpg
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 739
93
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 933
38 168
113
Ma elméletileg 4 orosz gép esett le (bár ugye minden ilyen hírt fenntartásokkal kell kezelni), vagyis lehet hogy már ezt látjjuk...
Szerintem ezek inkább MANPADS lelövések lehettek. Preciziós fegyverek hiánya miatt az oroszok kénytelenek föld közelben repkedni, hogy legyen esélyük bármit eltalálni. 3000 méterig pedig Stingertől az Iglán át a Starstreaking minden veszélyes rájuk.

Minden esetre várom a hírt az első sikeres lelövésről, de lehet hogy még 1-2 hét kell addig ha nem rég érkezett be a rendszer hozzájuk. A hátországot célzó Kalibr támadások kivédésére lesz szerintem igazán hatásos szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles
K

kamm

Guest
Ma elméletileg 4 orosz gép esett le (bár ugye minden ilyen hírt fenntartásokkal kell kezelni), vagyis lehet hogy már ezt látjjuk...
Ketlem. Meg az ukranok trappbanrittyentos tempoban, szarul kikepzett stilusaban is minimum 1-2 het, mire tuzkeszek lesznek, szemelyzettel stb.
Egyaltalan milyen networked rendszer alatt fogjak ossze azt a sok ocska szart, amit a levedlett komcsi keszletekbol osszelejmoltak az exkomcsi europaiaktol, plane mellettuk azt a par nagyon modern, fokepp amerikai rendszert...? Ez meg bekeidoben is kritikus project, evekig eltarthat kifejleszteni, hat meg ilyen cirkusz kellos kozepen...
 
K

kamm

Guest
Szerintem ezek inkább MANPADS lelövések lehettek. Preciziós fegyverek hiánya miatt az oroszok kénytelenek föld közelben repkedni, hogy legyen esélyük bármit eltalálni. 3000 méterig pedig Stingertől az Iglán át a Starstreaking minden veszélyes rájuk.

Minden esetre várom a hírt az első sikeres lelövésről, de lehet hogy még 1-2 hét kell addig ha nem rég érkezett be a rendszer hozzájuk. A hátországot célzó Kalibr támadások kivédésére lesz szerintem igazán hatásos szerintem.
Igen, szanalmas az egesz orosz legiero is. Egy komolytalan orszag ma mar, kulonosen a lepukkant haderejukon latszik, abban is ez a rohejesen tehetetlen legiero nagyon latvanyos. Nincsen normalis fegyverezetuk, de eleve nincsen modern fighteruk sem. Egy NATO elleni orosz tamadasban pillanatok alatt elvereznenek az oroszok, gyakorlatilag megszunne a legierejuk, majd kovetkezo lepcsoben a pancelos hdokat radiroznak le a Fold szinerol.
Mindez ugy, hogy 6-8 eve a moszkvai torpe meg Merkelnek fenyegetozott nagykepuskodve, hogy ha akar, akkor Nemetorszagig masirozik a tankjaival minden problema nelkul. :rolleyes: En mar evek ota mondom, hogy fogatlan, lassu ez az orosz medve, csak az atomfegyverek miatt vettek figyelembe... most mar mindenkinek kiderult.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 933
38 168
113
Ketlem. Meg az ukranok trappbanrittyentos tempoban, szarul kikepzett stilusaban is minimum 1-2 het, mire tuzkeszek lesznek, szemelyzettel stb.
A hírek szerint már nyár közepe óta zajlik a kiképzésük Norvégiában. Mindig az az elv, hogy akkor küldik csak a a cuccokat a nyugatiak, ha már van egy-két "adag" kiképzett személyzet rá. PZH-knál is ez volt...

Egyaltalan milyen networked rendszer alatt fogjak ossze azt a sok ocska szart, amit a levedlett komcsi keszletekbol osszelejmoltak az exkomcsi europaiaktol, plane mellettuk azt a par nagyon modern, fokepp amerikai rendszert...? Ez meg bekeidoben is kritikus project, evekig eltarthat kifejleszteni, hat meg ilyen cirkusz kellos kozepen...
Valószínűleg sziget-rendszerben lesznek: egy FDC, néhány Sentinel radar meg indítók. "Nagy rendszer" részeként hatékonyabb, de így is elműködik...
 
K

kamm

Guest
A hírek szerint már nyár közepe óta zajlik a kiképzésük Norvégiában. Mindig az az elv, hogy akkor küldik csak a a cuccokat a nyugatiak, ha már van egy-két "adag" kiképzett személyzet rá. PZH-knál is ez volt...
Par het akkor is biztosan kell, ki is kell telepulni, de ugy, hogy ne szurjak ki egybol, rendszert kell tesztelni stb.

Valószínűleg sziget-rendszerben lesznek: egy FDC, néhány Sentinel radar meg indítók. "Nagy rendszer" részeként hatékonyabb, de így is elműködik...
Csak nem, az jo nagy szar lenne ugy. Ezeknek a lenyege, hogy egymasnak is passzoljak a cue infot es aszerint indit a megfelelo FDC (kalkulaljak hova es mikor er majd oda stb.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 933
38 168
113
Nem Kijevet fogja védeni?
Lehet - szerintem nem mondják meg hová teszik le őket. :)
Most ősszel két üteget kapnak: mindegyik üteg három, összesen 54 rakétával (=9 indító) felfegyverzett tűzszakaszból áll majd.
Jut elég sok helyre szerintem. Januárig további 6 ugyanekkora rendszer érkezik.

Amúgy miért kérded? Kijevnél nem lenne lelövés velük?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 554
76 427
113
Lehet - szerintem nem mondják meg hová teszik le őket. :)
Most ősszel két üteget kapnak: mindegyik üteg három, összesen 54 rakétával (=9 indító) felfegyverzett tűzszakaszból áll majd.
Jut elég sok helyre szerintem. Januárig további 6 ugyanekkora rendszer érkezik.

Amúgy miért kérded? Kijevnél nem lenne lelövés velük?
Úgy emlékszem, hogy az átadásnál kikötötték hogy Kijev védelmére adják. Igen, erre gondoltam. Csak esetleg valamilyen rakéta. Bár nem tudni, mit hoznak még a következő hónapok.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and kamm

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 933
38 168
113
Úgy emlékszem, hogy az átadásnál kikötötték hogy Kijev védelmére adják. Igen, erre gondoltam. Csak esetleg valamilyen rakéta. Bár nem tudni, mit hoznak még a következő hónapok.
Én nem emlékszem ilyen kitételre és nem is lenne logikus. Délen Kherszonnél is szükség lenne rá de Kharkivnál is. Ez teljesen egy védelmi fegyver - ha a HIMARS-ot szabad nekik bárhol beveti Ukrajna területén belül, akkor szerintem a NASAMS-et is...
Max. az esetleges zsákmányolás miatt aggódhatnának az amcsik, de pont ezért küldték a NASAMS-et, mert az az ő haerejükben nincs rendszerben. Az rakétákból is sok régebbi modell lehet raktáron és maga az AMRAAM is leváltásra kerül 5-10 éven belül...

Pár Kalibrt azért biztos leszednek majd vele... :)
 
K

kamm

Guest
Lehet - szerintem nem mondják meg hová teszik le őket. :)
Most ősszel két üteget kapnak: mindegyik üteg három, összesen 54 rakétával (=9 indító) felfegyverzett tűzszakaszból áll majd.
Jut elég sok helyre szerintem. Januárig további 6 ugyanekkora rendszer érkezik.
Az max Kijevre meg meg egy helyre eleg, de arra is szukosen. Egy aktiv haboru kozepen levo orszagban ezeket pillanatok alatt kiszedik, ha mar felderitettek a helyuket. Ha az ukranoknak van egy csepp eszuk, akkor Kijevet meg a kornyekbeli repteret meg bazist rakjak korbe ezekkel. Ha meg kapnak majd, akkor meg a Kijevet azt ellato eromuveket stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Ennek fő jelentősége az, hogy akkor, ha van még elég Sz-300ŐPT és PSz és hozzá rakéta, akkor azok mehetnek máshová.
Igen, ez is a hozadeka, hogy minden szovjet-orosz-keleti szart lehet Kijevtol kelet fele tolni... mondjuk ha kesobb meg 2-3x ennyi lenne ezekbol a NASAMSokbol, akkor fokozatosan 'legterzarat' csinalhatnanak az oroszoknak, nem tudnanak sehol sem buntetlenul berepulni tobbe.
 
M

molnibalage

Guest
Igen, ez is a hozadeka, hogy minden szovjet-orosz-keleti szart lehet Kijevtol kelet fele tolni... mondjuk ha kesobb meg 2-3x ennyi lenne ezekbol a NASAMSokbol, akkor fokozatosan 'legterzarat' csinalhatnanak az oroszoknak, nem tudnanak sehol sem buntetlenul berepulni tobbe.
Vagy annak ellenére, hogy nem csapatlégvédelemi egyik sem, de azért mobilak, ezekkel egy esetleges ukrán támadást is azért talán könnyebben lehet fedezni, mint egy mezei AMRAAM-os NASAM2-vel.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Aladeen
K

kamm

Guest
Vagy annak ellenére, hogy nem csapatlégvédelemi egyik sem, de azért mobilak, ezekkel egy esetleges ukrán támadást is azért talán könnyebben lehet fedezni, mint egy mezei AMRAAM-os NASAM2-vel.
O, hat tamadora nem is gondoltam. En csak a legvedelmi buborek lassu kiterjesztesere gondolok, elobb-utobb elkerulhetetlen lesz, mert az azert megsem jarja, hogy orosz gepek grasszaljanak szabadon a legterukben.

Ami az ukran tamadast illeti, nem tudom, mennyi bevetheto felszerelesuk maradt, de szerintem ami legvedelmuk van, az mind a supply depok, staging area stb vedelemre vannak beallitva, ketlem, hogy MANPADsokon tul lenne ertekelheto csapatlegvedelmuk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 933
38 168
113
Vagy annak ellenére, hogy nem csapatlégvédelemi egyik sem, de azért mobilak, ezekkel egy esetleges ukrán támadást is azért talán könnyebben lehet fedezni, mint egy mezei AMRAAM-os NASAM2-vel.
Mitől ne lehetne a NASAMS amúgy "csapatlégvédelem"?
Legalább 25km a hatótávolsága, 10-15 perc alatt fel lehet pakolni az egészet teherautóra és máris gördül a front után...
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Mitől ne lehetne a NASAMS amúgy "csapatlégvédelem"?
Legalább 25km a hatótávolsága, 10-15 perc alatt fel lehet pakolni az egészet teherautóra és máris gördül a front után...
Ahol nagy hatótávolságú tüzérség van, ott totál páncélozatlan, repeszvédelem nélküli egységekkel bóklászni elég veszélyes ötlet szerintem.
Ellenben, ha a MZ széle 55-75 km-en van, akkor ott azért más leányzó fekvése.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 933
38 168
113
Ahol nagy hatótávolságú tüzérség van, ott totál páncélozatlan, repeszvédelem nélküli egységekkel bóklászni elég veszélyes ötlet szerintem.
Ellenben, ha a MZ széle 55-75 km-en van, akkor ott azért más leányzó fekvése.
Akkor vagy több AMRAAM-ER kell vagy kellene vennünk valami nagyobb hatótávolságú rendszert mellé, ami esetleg SRBM ellen is jó...