NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 059
113
Nem kell ezt a NASAMS-ot túllihegni. Vitán felül egy modern, jó és hatékony légvédelmi rendszer, de mire mennyiség lesz belőle, addigra az oroszok is kidolgozzák hozzá az ellentevékenységet, mert nem csoda fegyver, mint ahogyan semmi sem az.
Kiiktatható minden légvédelmi komplexum, legyen az orosz, nyugati, vagy egyébb. A hatékonyságáról meg mindenki azt mond, amit akar. Egyenlőre csak azt látjuk, hogy az oroszok amit akarnak, szétlőnek a hátországban is.
Nekem ez a teljesen automatikus működés nem igazán tetszik, elég önveszélyesnek és pazarlónak tartom. Szerintem könnyebb lesz védekezni ellene, mint eddig gondoltam. Az a 120 km-es maximális felderítési távolság meg nagyon relatív, inkább a civileknek szól, mint a videó is.
Különben meg mi van az állítólag szét lőtt NASAMS komplexummal?
 
W

Wilson

Guest
Nem kell ezt a NASAMS-ot túllihegni. Vitán felül egy modern, jó és hatékony légvédelmi rendszer, de mire mennyiség lesz belőle, addigra az oroszok is kidolgozzák hozzá az ellentevékenységet, mert nem csoda fegyver, mint ahogyan semmi sem az.
Kiiktatható minden légvédelmi komplexum, legyen az orosz, nyugati, vagy egyébb. A hatékonyságáról meg mindenki azt mond, amit akar. Egyenlőre csak azt látjuk, hogy az oroszok amit akarnak, szétlőnek a hátországban is.
Nekem ez a teljesen automatikus működés nem igazán tetszik, elég önveszélyesnek és pazarlónak tartom. Szerintem könnyebb lesz védekezni ellene, mint eddig gondoltam. Az a 120 km-es maximális felderítési távolság meg nagyon relatív, inkább a civileknek szól, mint a videó is.
Különben meg mi van az állítólag szét lőtt NASAMS komplexummal?
Mi lenne? Talán az oroszoknak kéne valami hihető bizonyítékkal szolgálni , hogy tényleg kilőttek egy ukri Nasams rendszert , de ez is olyan mint azok az ukri Himarsok amelyekből az oroszok minden héten kilőnek minimum hármat.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 247
73 924
113
Itt van a légi helyzetjelentés, és minden nagyon gyorsan megtörténik – egyszerűen meg kell nyomni a célpontot az ujjával, mert ez egy érintőképernyő, vagy kiválasztani az egérkurzorral."
Rábök ötször ugyanarra a pontra és úgy tűnik mintha nem történne semmi...
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 928
36 242
113
Rábök ötször ugyanarra a pontra és úgy tűnik mintha nem történne semmi...
Minek kellene történni? Kaptunk rá kiképzést hogy mi is tudjuk? :)
Teljesen ki van "pixelezve" a képernyő "biztonsági okokból", szóval nem tudjuk pontosan mi történik rajta. Lehet hogy több egymás melletti célra bök...
Ki ne hozd már te is, hogy nem működik a NASAMS! :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 247
73 924
113
Teljesen ki van "pixelezve" a képernyő "biztonsági okokból", szóval nem tudjuk pontosan mi történik rajta.
Állítsd át 1080p50HD-re a felbontást... :cool:
Lehet hogy több egymás melletti célra bök...
Ez nekem is eszembe jutott, de nem változik a felirat. Persze ettől még egy másik kijelzőn változhat valami, amit nem látunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 421
55 293
113
A típusát nem tudja megmondani!!!!

Ne legyünk már butusok....
A felfegyverzett 4. gen gépek 10-100 DBSM-ig szórnak, a Kaliber meg 1-0.1 DBSM-ig. (Decibel Sqare Meter)
iu


E mellet eltérő a "hullámkép" is amit visszavernek. Eltérő a tipikus sebesség és a repülési magasság is.
Analóg rendszereken is meg lehetett már mondani ezekből, hogy mi micsoda ennyire eltérő céltárgyak esetén.
Ezt fentebb is írták.

De vannak itt volt légvédelmisek szép számmal. Ők nálam jobban le tudják ezt vezetni.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 247
73 924
113
Állítsd át 1080p50HD-re a felbontást... :cool:

Ez nekem is eszembe jutott, de nem változik a felirat. Persze ettől még egy másik kijelzőn változhat valami, amit nem látunk.
Na, megnéztem lassitva is. Változik egy kicsit a kijelzés. Kijelöli, leveszi a kijelölést, megint kijelöli, megint leveszi a kijelölsét. Vagy valami ilyesmi.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 928
36 242
113
Állítsd át 1080p50HD-re a felbontást... :cool:

Ez nekem is eszembe jutott, de nem változik a felirat. Persze ettől még egy másik kijelzőn változhat valami, amit nem látunk.
Majd augusztusban Kecsón megnyomkodjuk a NASAMS konzolt, aztán kiderül! :)
Ha jól emlékszem 2021-ben is ki volt állítva egy demó-konzol Kecskeméten...

NASAMS-kecskemet-2021.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 033
2 492
113
Aranyapám inkább az 1001 éjszaka meséit kezd el írni ne ilyen hülyeséget , hogy a radarkezelő nem tudja mi a célpont !!!!!!!!

Bazzeg már a P-37 / PRV 13 kombó kezelői is megtudták mondani majd 70 évvel ez előtt ! Ezt azért merem kijelenteni merthogy P37 kezelő lennék az alapkiképzésem szerint ! A 37-es még a szoros kötelékben lévő géppárt is megtudta különböztetni ! Ha én vagy társaim nem tudtak volna egy kisgépet/járatgépet/helikoptert/vadászt megkülönböztetni akkor keveset láttuk volna a laktanya kijáratát ! Analóg technológiával ! Akkor most egy komoly digitális hardverrel 3D radarral , nagy teljesítményű számítógéppel és hozzá rendelt háttértárral amibe az ismert eszközök paramétereit pontosan feltöltik ne tudná a kezelő , hogy mire lő ? Eszemfaszommegáll!
Valószínűleg így van, és lehet még a típust is meg tudja mondani a rendszer. Nézzétek a videót 2:42-nél. A képernyőn fel van tüntetve egy vadász. Valószínűleg az, amit a képernyő fentebbi részén lévő felderített célok közül kiválasztott. (Csak azokat nem látjuk.)
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 033
2 492
113
Az ukrán NASAMS rendszerek hadrendbe állásuk óta több mint 100 célpontot semmisítettek meg.
A Sentinel radar 120 km-re lévő célokat is jelzi...

A kérdés, hogy mivel semmisítették meg a kb 100 célpontot, illetve mennyi rakéta felhasználásával. 100/100 túl szép lenne, hogy igaz legyen. Mind AMRAAM volt? Egyáltalán van ebbe más rakéta integrálva, mondjuk IRIS-T, Sidewinder, és kaptak is olyanokat?
Számolgassatok egy kicsit. Aztán kalkuláljátok ki, hogy a mi 120 darab C és 60 darab ER rakétánk mire lenne elég egy háborús konfliktusban.
(Más téma, de ha már ez a videó, itt hagyom: remélem feltűnt, hogy az egyik Ukrán katonán téli álcamintás egyenruha van: 2:16.)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 928
36 242
113
A kérdés, hogy mivel semmisítették meg a kb 100 célpontot, illetve mennyi rakéta felhasználásával. 100/100 túl szép lenne, hogy igaz legyen.
Ha 80-90%-ot hozza akkor az már k. jó! :)
Mind AMRAAM volt? Egyáltalán van ebbe más rakéta integrálva, mondjuk IRIS-T, Sidewinder, és kaptak is olyanokat?
Sima, többnyire használt (sokat reptetett) AMRAAM-okat kapnak szerintem. A britek vagy hollandok régi AMRAAM-B-ket küldtek ha jól tudom - 20 éves rakéták. IRIS-T nincs is hozzá integrálva.
Az AMRAAM-ER-ből nagyon kevés van mindenkinek (2020-21 óta van csak gyártásban), az amcsiknak meg egyáltalán nincs belőle: nem rendszeresítették. A NASAMS-3 indítókból lehet csak kilőni az ER-t, mert a korábbiakba fizikailag bele sem fér!

Szóval teljesen biztosan itt csak hagyományos AMRAAM-ok repkednek a NASAMS-ekből.

Számolgassatok egy kicsit. Aztán kalkuláljátok ki, hogy a mi 120 darab C és 60 darab ER rakétánk mire lenne elég egy háborús konfliktusban.
Ha csak hagyományos légi célok ellen használjuk akkor elég sok mindenre. Ha drónokra, akkor pár hét. Ezért kellene k. sok Skyranger meg EW rendszer illetve egyéb drón elhárító rendszer. Ez még egy erősen fejlődő terület: nem teljesen egyértelmű mi a költséghatékony megoldás ellenük...

Személy szerint a gépágyúkban "hiszek", de annak is meg vannak a korlátai szóval más is kell mellé...

(Más téma, de ha már ez a videó, itt hagyom: remélem feltűnt, hogy az egyik Ukrán katonán téli álcamintás egyenruha van.)
mert ez szerinted mit jelent?

Ukrajnában kb. 1 hete hatalmos havazás volt: derékig álltak a hóban a katonák.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and beat

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 247
73 924
113
Sima, többnyire használt (sokat reptetett) AMRAAM-okat kapnak szerintem. A britek vagy hollandok régi AMRAAM-B-ket küldtek ha jól tudom - 20 éves rakéták. IRIS-T nincs is hozzá integrálva.
Az AMRAAM-ER-ből nagyon kevés van mindenkinek (2020-21 óta van csak gyártásban), az amcsiknak meg egyáltalán nincs belőle: nem rendszeresítették. A NASAMS-3 indítókból lehet csak kilőni az ER-t, mert a korábbiakba fizikailag bele sem fér!

Szóval teljesen biztosan itt csak hagyományos AMRAAM-ok repkednek a NASAMS-ekből.
Az amerikaiaktól is megkapták már a 2 NASAMS rendszert? Abban AIM-9X-ek is voltak?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 928
36 242
113
Az amerikaiaktól is megkapták már a 2 NASAMS rendszert? Abban AIM-9X-ek is voltak?
Jelenleg összesen van 2 darab NASAMS rendszerük, amit tavaly ősszel kaptak. Novemberben volt az első bevetés.
Arról nincs hír, hogy kaptak-e Sidwinder-X-et. Szerintem nem, de nincs biztos infó...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 247
73 924
113
20230420adf8638673_0237.t64533852.m1200.xarznww0ieritqfke.jpg


The Australian Army has received hands-on training of the National Advanced Surface-to-Air Missile System (NASAMS) during a trial and certification activity...

Army will operate an enhanced version of the Norwegian design, which includes Australian radar technology, a Hawkei-based launcher and infrared/optical sensor.

A mixture of AMRAAM or Sidewinder missiles can be loaded on a Hawkei high-mobility launcher; or MK II canister launcher, deployed from a HX77 heavy truck enabling mission flexibility with up to six missiles carried per platform.

Each troop will operate three canister or high-mobility launchers and 110th Battery will be the first kitted out with NASAMS.

The regiment is expected to field two batteries once full operational capability is reached by 2026.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 247
73 924
113
WASHINGTON, May 24, 2023 -

The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to the Government of Ukraine of National Advanced Surface-to-Air Missile System (NASAMS) and related equipment for an estimated cost of $285 million. The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress.

The Government of Ukraine has requested to buy the National Advanced Surface-to-Air Missile System (NASAMS), that includes: one (1) AN/MPQ-64F1 Sentinel Radar. Also included are a Fire Distribution Center (FDC); canister launchers, secure communications, GPS receivers, code loaders, and cable sets; tool kits; test equipment; support equipment; prime movers; generators; technical documentation; spare parts; U.S. Government and contractor technical support; and other related elements of logistics and program support. The total estimated cost is $285 million.

This proposed sale will support the foreign policy goals and national security objectives of the United States by improving the security of a partner country that is a force for political stability and economic progress in Europe.

Ukraine has an urgent need to increase its capabilities to defend against Russian missile strikes and aircraft. Acquiring and effectively deploying this capability will enhance Ukraine’s ability to defend its people and protect critical national infrastructure.

The proposed sale of this equipment and support will not alter the basic military balance in the region.

The principal contractor will be Raytheon Missiles and Defense, Tucson, AZ. There are no known offset agreements proposed in connection with this potential sale.

Implementation of this proposed sale will not require the assignment of any additional U.S. Government or contractor representatives to Ukraine.

There will be no adverse impact on U.S. defense readiness as a result of this proposed sale.

This notice of a potential sale is required by law. The description and dollar value are for the highest estimated quantity and dollar value based on initial requirements. Actual dollar value will be lower depending on final requirements, budget authority, and signed sales agreement(s), if and when concluded.