Van olyan eset,amikor stratégiai okbol érdemes,sőt,kell veszteséges üzemet fentartani.De a Dunaferr az nagyon nem ilyen.Termékei katonai szempontbol lényegtelenek,gazdaságilag megintcsak nem lényeges.És mivel import alapanyagbol termel,egy háborús helyzetben gyorsabb és egyszerűbb kész acéltermékeket behozni.
Nem vagyok vasipari szakember,de szerintem ilyen alacsony minőségű tömegárút termelő vasműre nekünk nem nagyon van szükségünk.Egy nagy értékű anyagok gyártására képes nemesacélműre,ami pici alapon is gazdaságos termelésre képes,arra igen.
Dehogy ez hogyan is lenne rentábilisen kivitelezhető,azt nemtudom.Nem értek hozzá.De szerintem gazdaságtalanul nem érdemes nekünk acélművet csinálni.Azt a mennyiséget,ami a mi katonai felhasználási igényünk,az beszerezhető a világpiacrol is
Ugye az nincs meg, hogy Európa egyik (ha nem A) legnagyobb acélműve nullázódott le Mariupolban.
De az Ukrajnai konfliktus miatt az onnan (és az oroszoktól) származó acélipari alapanyagok is elérhetetlenekké válnak az európai piacon.
Amelyik acélmű nem lesz lerombolva, az tönkremegy, mert nem fogják tudni kihozni az acélt az országból.
Hajón nem lehet, mert csak a gabonára vannak megállapodások. Vasúton meg az infra szétrombolása miatt sem. Arról nem is beszélve, hogy a gabonát is alig bírják.
Honnan a picsából fognak elfogadható árú alapanyagot (acélt) beszerezni az európai nehézipar számára? Az ukrán acélgyártás volumene eléri a 7M tonnát.
Az egész EU tavaly decemberben 9,2M tonnát termelt!
Ha meg arra apellálsz, hogy majd behozzuk az EU-n kivülről, akkor tévúton jársz. Nem véletlen, hogy az USA is megpróbál mindent hazatelepíteni!
Az acélipar eddig is stratégiai jelentőségű volt, de egy újrafegyverzés kapcsán meg még inkább annak kell legyen.
Végeredményben teljesen mindegy, hogy milyen termékportfolióval fog újraindulni a gyár, csak induljon újra.
Most picit lejjebb vannak az árak mint 2021 elején, de ha vége lesz a konfliktusnak, gyorsan elindul a gazdasági növekedés. Akkor meg szükség lesz az acélra.
De az ukrán kapacitások akkora kárt szenvedtek, amit nem lehet pikk-pakk visszaépíteni. Különösen, hogy a fél ország már elmenekült onnan.
És nem, az alapanyag nem akkora probléma, mint amekkorának itt feltüntetik. Az ukrán bányákat nem rombolták porig, mint ahogy vasműveket. Azok tudni fogják ontani az alapanyagot. CSak nem lesz Ukrajnában kinek.
Nemcsak megmenteni kell Dunaferr-t, hanem még intenzíven pénzt beletolva fejleszteni is. Mert most van/lesz olyan környezet a piacon, amikor nagy haszonnal lehet majd eladni a termékeit.
Nem véletlenül próbálnak mindent megtenni a kormányzatban is érte.