Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Háát szerintem sokminden papírmunka nem nagyon van a gépekkel, mivel minden digitalizálva van - tudtommal - , már a H145M nél is.Meg ugye ez elvileg harminc munkaóra. (Közigazgatásban "emberóra")
Ebben vajon a papírmunka is benne van?
Elvileg bele kell hogy számolják, hiszen a választóvonal az az Üzemképes/Üzemképtelen állapot, viszont amíg nincs kész a "papírmunka" (akár digitálisan is) addig a gép nem repülhet.Mármint a 30 munkaórába beleszámolják-e ők?
A repülésben ez úgy műkszik, hogy minden műszaki doku és munkalap benne van a számítógépben, ezeket ki kell nyomtatni, a végrehajtó és a meós is aláír, lepecsétel, a végén mindent beszkennelnek, aztán megőrzik elektronikus alapon is meg a papírt is amíg a gép repül (nem ugyanazon a helyen!), vagy a következő nagyjavításig minimum!! Legalábbis a Lufthansa-nál így megy ...Háát szerintem sokminden papírmunka nem nagyon van a gépekkel, mivel minden digitalizálva van - tudtommal - , már a H145M nél is.
Hát márpedig a H145M-ek nálunk megkapták - szerintem - a full digitál szoftveres csomagot:A repülésben ez úgy műkszik, hogy minden műszaki doku és munkalap benne van a számítógépben, ezeket ki kell nyomtatni, a végrehajtó és a meós is aláír, lepecsétel, a végén mindent beszkennelnek, aztán megőrzik elektronikus alapon is meg a papírt is amíg a gép repül (nem ugyanazon a helyen!), vagy a következő nagyjavításig minimum!! Legalábbis a Lufthansa-nál így megy ...
A full digitális dokuhoz meg az is kell, hogy a tulaj megvegye hozzá teljes eletronikus csomagot szoftverestől - ez meg csak bizonyos méretű flotta fölött éri meg.
[*]A Légialkalmasságért Felelős csoport munkájának alapvető eszközeként a helikopterekkel együtt az „Envision Engineering and Maintenance Business System” szoftver került beszerzésre. Az adatok elérése a Magyar Honvédség belső informatikai hálózatán, a jogosultságok alapján megadott hozzáférési szinteknek megfelelően történik.
[*]A helikopterek üzemeltetésének alapvető feltétele a Légialkalmasságért Felelős csoport és az üzemeltető, karbantartó közötti informatikai kapcsolat. A gyakorlatokra, kitelepülésekre vonatkozó előkészületek során biztosítani kell, hogy amennyiben az üzemeltetés helyszínén nem fog rendelkezésre állni a hozzáférés a feladatokat elrendelő work card-ok eléréséhez, azok előre kerüljenek átadásra az üzemeltető részére. Meghibásodás esetén a kijavítás dokumentálása a Repülési lapon (Flight report) történik.
A H145M, H225M típusú helikopterek hatékony üzemeltetése érdekében a gyártó által javasolt – a szerződés részét képező – logisztikai támogatócsomag elengedhetetlen. Bár az MH nem tervezi a katonai helikopterek tekintetében az EASA Part 14522 szerinti üzemeltetési rendszer teljes körű bevezetését, a szerződés szerinti rendelkezésre állási mutatókat csak abban az esetben garantálja a gyártó, ha az EASA előírásainak megfelelően kialakított üzembentartói szoftvert23 is alkalmazzák, és emellett biztosított a megfelelő üzemeltető szervezet létrehozása és működtetése. A program használata jelentős mértékben megkönnyíti azt, hogy a karbantartási tervek ütemezése a hadműveleti igényekkel összehangolva történjen. Az alkalmazás segítségével folyamatosan nyomon követhető a helikopterek műszaki állapota, tervezhető a szükséges karbantartó- és ja-vítóanyag szükséglete, és végeredményként egy költséghatékony üzemeltetést biztosít a katonai szervezet számára. E feladatok végrehajtása érdekében elengedhetetlen, hogy az új üzemeltetői struktúrában kialakítsunk egy olyan CAMO-t, amely biztosítani fogja a helikopterek megfelelő szintű rendelkezésre állását és a hatóságok által előírt repülésbiztonsági szintet.
Nincs kizárva, 20 helikopter azért már számít , ráadásul jönnek majd a nagyobb tesók is, és a két A-319 is ugye Airbus gyártmány!! Szóval ennyire már bőven megérheti az Airbus elektronikus karbantartás-nyilvántartási rendszerét használni.Hát márpedig a H145M-ek nálunk megkapták - szerintem - a full digitál szoftveres csomagot:
Forrás.
Egy másik tanulmányban még azt írják, hogy:
Lehet, hogy mégis teljes szoftveres rendszert fogják használni?
Nincs kizárva, 20 helikopter azért már számít , ráadásul jönnek majd a nagyobb tesók is, és a két A-319 is ugye Airbus gyártmány!! Szóval ennyire már bőven megérheti az Airbus elektronikus karbantartás-nyilvántartási rendszerét használni.
Mi is az a FOC státusz?További részletek a Belga NH90 TTH-es döntés hátteréről...
- a gépek hadrafoghatósága 30-40% körül mozgott,
- a repült óra klts.ek €10-15 ezer körül mozogtak
- egy repült órára 30 karbantartási óra jutott
- gépeket még 2010-ben kapták de még nem érték el FOC státuszt
- a Belga légierő egyszerűen nem tudott elegendő karbantartó személyzetet találni, az Airbus pedig nem tudott elegendő pótalkatrészt szállítani
Azt írják hogy amikor a gép repült a teljesítményével nagyon meg voltak elégedve, de a karbantartása iszonyú költséges és erőforrás igényes volt.
Azt írják hogy a Franciák hasonló problémákkal küzdenek. A külföldi bevetéseknél "rendkívüli intézkedésekre" volt szükség hogy biztosítsák a misszióban lévő gépek bevethetőségét.
Magánvélemény: jók ezek a nagyon modern, high-end haditechnikai eszközök, de akinek szeme van vegye észre hogy a kisebb légierők csúnyán ráfaraghatnak. Olyan mértékű erőforrásokat igényel ezeknek az eszközöknek a karbantartása ami az alacsony darabszámmal párosulva az egekig tolja a gép fix költségeit. A Belga repült óra csökkentés valószínű majd csak tovább rontja a repült óra költség mérőszámot. A teljes karbantartási apparátust u.úgy fenn kell tartani mintha a gépek 1000 órát repülnének évente.
Nincs elég szakember. Úgy értem, hogy nincs elég dolgozni akaró fehér ember.Meglepő lenne, ha ezek után Airbus helikoptert vennének...
Ennél miért nem tudja biztosítani az Airbus a 90%-os bevethetőséget?
Vagy a belga légierő nem hajlandó megfizetni azt a pénzt, amennyit ezért az Airbus kér?
Mennyiben különbözik a tengerészeti- és a szárazföldi változat? Hány százalékban azonosak?
Ne helikoptert vegyenek az Airbustól, hanem üzemórát.A gond az 1 repült órára jutó 30 karbantartási órával és az akadozó alkatrész ellátással van.
Iszonyú költséges egy olyan gépnél magas bevethetőségi arányt fenntartani amihez szerelők hada kell és sok hónapra elég alkatrész készletet kell tartani mindenből.
A Belgák úgy tudnának elmozdulni a 30% nál magasabb bevethetőségi aránytól felfelé ha még több szerelőt vennének fel és nagyon komoly pénzért minden kis vacak alkatrészből még több hónapra elég készletet építenének.
Ekkor a gépeik többet repülhetnének de a megnövekedő költségek miatt az 1 órára jutó költség jó eséllyel nem sokat csökkenne.
A másik opció amt ők választottak, a lefele spirál: visszavágják a repülési óraszámokat hogy a meglévő szerelő kapacitás elbírjon a munkával és a meglévő alkatrész keret elég legyen, de mivel a fix költségeik (szerelők bére, infrastruktúra, alkatrész költség keret stb...) egy jottányit sem csökkennek ezért az 1 repült órára jutó költség v.színű még magasabb lesz mint eddig.
Bele kell.Mármint a 30 munkaórába beleszámolják-e ők?
Áá. Ez a digitalizálás egy kamu. A papírok száma exponenciálisan nő.Háát szerintem sokminden papírmunka nem nagyon van a gépekkel, mivel minden digitalizálva van - tudtommal - , már a H145M nél is.
Áá. Ez a digitalizálás egy kamu. A papírok száma exponenciálisan nő.