Nukleáris reakció fajták
Lássuk melyik reakció típus alkalmas negyedik generációs nukleáris fegyver létrehozására.
1, Miután egy neutron felhasítja az urán-235 vagy plutónium-239 izotópot, két új atommag, két neutron, és 180MeV magenergia jön létre.
n + ²³⁵U/²³⁹Pu −> X + Y + n + n’ + (180 MeV)
2, 4.2keV (46 millió °C) hőmérsékleten, egy Trícium és egy Deutérium mag fúziója esetén keletkezik egy neutron, egy Hélium-4 izotóp, és felszabadul 17.6MeV energia.
T + D −> n + ⁴He + (17.6 MeV)
3, 18keV (200 millió °C) hőmérsékleten, egy Deutérium és egy Hélium-3 izotóp fúziója esetén keletkezik egy Trícium, egy Hélium-4 izotóp, és felszabadul 18.3MeV energia.
³He + D −> T + ⁴He + (18.3 MeV)
4, 25keV (275 millió °C) hőmérsékleten, két Deutérium fúziója esetén keletkezhet egy Trícium, egy proton, és felszabadul 4MeV energia.
D + D −> p + T + (4.0 MeV)
5, 25keV (275 millió °C) hőmérsékleten, két Deutérium fúziója esetén keletkezhet egy Hélium-3 izotóp, egy neutron, és felszabadul 3.3MeV energia.
D + D −> n + 3He + (3.3 MeV)
Az első hasadási reakció alkalmazását kizárja az Átfogó Atomcsend Szerződés (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty - CTBT), ráadásul a képlet jobb oldalán a hasadási reakció után keletkező „X” és „Y” izotópok felelősek a visszamaradó sugárszennyezésért.
A másodiktól az ötödikig terjedő reakciók elvileg felhasználhatóak lennének, viszont a begyújtásukhoz szükséges hőmérséklet és nyomásértékeket eddig csak az Átfogó Atomcsend Szerződés hatálya alá eső hasadási bomba (első reakció) alkalmazásával hoztak létre.
Negyedik generációs atomfegyver elvi felépítése
100 tonna TNT ekvivalens hatóerő (0.1 kt) eléréséhez, a DT (Deutérium és Trícium) gáz fúzióját 50%-os hatásfokúnak feltételezve;
0.1 kt / (0.08 kt/g · 50 %) = 2.5 g
...
mindössze 2.5 gramm (!!!) DT gázra van szükségünk.
Természetesen a DT gáz mennyiségének változtatásával, a hatóerő rugalmasan állítható.
Negyedik generációs töltet elvi felépítése
Ez a mennyiség könnyedén tárolható egy fél centiméteres fém gömbben, amit egy egyetlen centiméter (!!!) átmérőjű “hohlraum” gömb vesz körül amit polisztirol hab tölti ki.
A mai akár
tömegesen támadó könnyű drónok világában, egy pár centiméter méretű, és pár dekás viszont elképesztő hatóerejű (100 t) robbanótöltet jelentőségét talán szükségtelen tovább részletezni.
Jövő héten a DT gáz fúziójának megindításához szükséges hőmérséklet (46 millió °C) megteremtését tárgyaljuk...