Így teszem ide, mert beágyazni nem engedi. Buk-M3 és Tor-M2 komplexumok közös alkalmazása.
A Tor-M2 komplexumok fejlesztése most a rakétákat érinti, már nem közelségi gyújtóval szerelik, hanem közvetlen kinetikai találattal semmisítik meg a célt.
Menetből tüzelve képesek védeni a konvojokat. A komplexumok teljesen automatizált (nem tévesztendő össze az automatikussal) vezérlő rendszer alkalmaznak, amelyek önállóan válasszák ki, sorrendbe állítva a célokat, de ebbe bármikor a személyzet beleavatkozhat.
Az orosz légvédelmi rakéta komplexumokról nyilatkozott Andrej Demin altábornagy, a légvédelmi-rakétavédelmi erők parancsnoka a Krasznaja Zvezda-nak:
https://dzen.ru/a/ZDULscTJy3j9S8n6
A fordítást szakmailag magyarosítottam.
"Az orosz különleges hadművelet során az Sz-400, Buk-M3 és Sz-300V4 légvédelmi rendszerek az ipari vállalatok által bejelentetteket meghaladó tulajdonságokat mutatnak. Egy speciális katonai művelet során minden olyan modern és ígéretes légvédelmi rendszert használnak kizárólag, amelyek a bevetéseken beváltak. Ezek főleg a Pancír-Sz2 harcjárművek, valamint az Sz-400, Buk-M3 és Sz-300V4 légvédelmi rakétarendszerek, amelyek a légi célpontok megsemmisítésére megadott alap képességeket túllépik a gyakorlatban. A harci tevékenység nagy intenzitása ellenére az orosz légvédelmi komplexumok magas szintű működési megbízhatóságot mutatnak és a katonai felszerelések meghibásodását azonnal kiküszöbölik, a lehető legrövidebb időn belül visszaállítva a harckészültséget. Fontos szempont, a haditechnikai eszközök üzemeltetéséhez műszaki támogatást nyújtó ipari vállalkozások nagy hozzájárulása Az ipari vállalkozások szakembereiből megalakult mobil javítócsapatok gyorsan elvégzik a helyreállítási munkákat, a katonai kiképzés helyszínén is. Az új típusú légvédelmi fegyverek orosz védelmi ipari vállalatok általi szállítása az államvédelmi rendeletben meghatározott ütemtervben előirányzott idő előtt történik.
Az Sz-400 "Triumf" egy nagy hatótávolságú légvédelmi rakétarendszer, amely akár 380 km-es hatótávolságú aerodinamikai repülő célokat, valamint nagy sebességgel ballisztikus célokat képes megsemmisíteni. 4,8 km/s-ig, 60 km-es tartományban, több métertől több tíz kilométeres magasságig, elektronikus és más típusú zavarások esetén. Az Sz-400 légvédelmi rendszer 2007 óta áll szolgálatban az orosz légierőnél.
A Buk-M3 légvédelmi rakétarendszer egy közepes hatótávolságú katonai légvédelmi komplexum, amelyet a Moszkva melletti Tikhomirov Kutatóintézet fejlesztett ki és gyárt. A szállító-indító (TEL) jármű 12 db légvédelmi irányított rakétát hordoz, a rávazető lokátor állomással rendelkező szállító-indító (TELAR) jármű pedig 6 db-t. A korábbi verziókhoz képest az új légvédelmi rendszer több rakétára növelte az alváz teherbíró képességét, javította a vezérlőrendszert és a személyzet védelmét. Független szakértők szerint a Buk-M3 légvédelmi rakéta komplexumnak nincs analógja a kategóriájában.
Az Sz-300V4 légvédelmi rendszert az Almaz-Antey Légvédelmi Konszern vállalkozásaiban fejlesztették és gyártották. Az Sz-300V4 a katonai Sz-300V légvédelmi rendszer modernizálásának „negyedik” változata, amely Oroszország egyik legerősebb légvédelmi rendszere, amely képes hatékonyan harcolni a ballisztikus rakéták ellen és az aerodinamikai repülő célok ellen akár 250 km hatótávolsággal. Ezenkívül a „háromszázadik” komplexum negyedik módosítása hiperszonikus célpontok megsemmisítését is lehetővé tette egy kifejezetten erre a célra készített új rakétának köszönhetően, amely hiperszonikus sebességgel rendelkezik, és akár 380km hatótávolságig képes megsemmisíteni az összes modern és ígéretes légi támadó fegyvert. Az elmúlt évtizedben az Almaz-Antey Aerospace Defense Concern vezető szerepet játszott az orosz vállalatok körében a katonai termékek szállításának mennyiségét tekintve és vezető helyet foglal el a világ fegyvergyártói között. Az Oroszországra nehezedő szankciós nyomás ellenére a konszern szigorúan teljesíti a külföldi szerződésekből eredő kötelezettségeit is."