Otokar Arma 6x6 , 8x8 / Rabdan 8×8

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Észtország

Érdekes húzás.... benne vannak a CAVS programban és az előd Patria Pasi-t is nagy számban alkalmazzák, mégse a Patria 6x6-ot választották ezek szerint. Nagyon jó ajánlatot kellett hogy tegyen az Otokar.

Lehet az Otokar és a Milrem együttműködése az UGV fejlesztés terén volt a "jó ajánlólevél"?!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 469
46 373
113
Nem tudom, melyik ország, de a Twitter azt mondja, hogy Dél-Afrika országa. Korábban az Otokar azt mondta, hogy ARMA 8x8-at és Cobra 2-t exportál egy afrikai országba.

Ezek szerint még gyártásban van a ARMA 1 is?
Csak mert a hivatalos oldalon emellett a cikk mellett nem a vadiúj ARMA 2 van, hanem az 1.
Nem tudom miért, de nekem averzióm van az új hatalmasra nyúlt ARMA 2-vel kapcsolatban.
Alapvetően nem nagyon értem, hogy mi indokolja a 8x8-at, ráadásul ilyen hatalmas méretben.
A 6x6 is rendelkezik a 8 fős deszanttal. Egy piszok jó elrendezéssel, és még van benne egy hatalmas rakodó hely is ellátmánynak, lőszernek is.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 121
113
Ezek szerint még gyártásban van a ARMA 1 is?
Csak mert a hivatalos oldalon emellett a cikk mellett nem a vadiúj ARMA 2 van, hanem az 1.
Nem tudom miért, de nekem averzióm van az új hatalmasra nyúlt ARMA 2-vel kapcsolatban.
Alapvetően nem nagyon értem, hogy mi indokolja a 8x8-at, ráadásul ilyen hatalmas méretben.
A 6x6 is rendelkezik a 8 fős deszanttal. Egy piszok jó elrendezéssel, és még van benne egy hatalmas rakodó hely is ellátmánynak, lőszernek is.
Az ARMA 2 nincs gyártásban. Prototípus.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Ezek szerint még gyártásban van a ARMA 1 is?
Csak mert a hivatalos oldalon emellett a cikk mellett nem a vadiúj ARMA 2 van, hanem az 1.
Nem tudom miért, de nekem averzióm van az új hatalmasra nyúlt ARMA 2-vel kapcsolatban.
Alapvetően nem nagyon értem, hogy mi indokolja a 8x8-at, ráadásul ilyen hatalmas méretben.
A 6x6 is rendelkezik a 8 fős deszanttal. Egy piszok jó elrendezéssel, és még van benne egy hatalmas rakodó hely is ellátmánynak, lőszernek is.
Az Arma 2 teljesen más és sokkal nehezebb jármű, mint az Arma 1, az Arma 1-et továbbra is gyártják, még akkor is, ha az Arma 2 tömeggyártásba kerül.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 469
46 373
113
Az ARMA 2 ilyen szintű megnyújtását csak annak tudom be, hogy a nehezebb tömeg mellett is erőltetik az úszóképességet.
Különben most néztem egy videót egy kiállítasról, ahol körbejárják az ARMA 2 alapú műszaki járművet.
Háát ha hosszú IFV variánsért nem is rajongok, de ez azért elég igényesre sikerült.
Nem mellesleg a standon van másik olyan jármű, ami igazán érdekes tud lenni.
@Vlad !
Az Ottokar milyen érdekeltség. Milyen viszonyban van a Nurollal.
Csak mert az FNSS-ről tudjuk, hogy leánya a Nurolnak, és már kínálják a Pars 4x4-et is. Az Ottokarról nem tudsz ilyen keresztbe értékesítést.
Érdekes, hogy light armoured 4x4 kategóriaban ajánlanak hasonló járművet (Ilgaz meg az Ural). Van ezeknek köze egymáshoz?
Csak mert a Nurol TOMA, és az Otokar ISV ugyan az az alapjármű.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Venom85

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 121
113
Az ARMA 2 ilyen szintű megnyújtását csak annak tudom be, hogy a nehezebb tömeg mellett is erőltetik az úszóképességet.
Különben most néztem egy videót egy kiállítasról, ahol körbejárják az ARMA 2 alapú műszaki járművet.
Háát ha hosszú IFV variánsért nem is rajongok, de ez azért elég igényesre sikerült.
Nem mellesleg a standon van másik olyan jármű, ami igazán érdekes tud lenni.
@Vlad !
Az Ottokar milyen érdekeltség. Milyen viszonyban van a Nurollal.
Csak mert az FNSS-ről tudjuk, hogy leánya a Nurolnak, és már kínálják a Pars 4x4-et is. Az Ottokarról nem tudsz ilyen keresztbe értékesítést.
Érdekes, hogy light armoured 4x4 kategóriaban ajánlanak hasonló járművet (Ilgaz meg az Ural). Van ezeknek köze egymáshoz?
Csak mert a Nurol TOMA, és az Otokar ISV ugyan az az alapjármű.
Konkurensek elég erősen, a tulajdonosi körük is egymással szembenàlló török érdekkörökbe van tagozódva.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Az ARMA 2 ilyen szintű megnyújtását csak annak tudom be, hogy a nehezebb tömeg mellett is erőltetik az úszóképességet.
Különben most néztem egy videót egy kiállítasról, ahol körbejárják az ARMA 2 alapú műszaki járművet.
Háát ha hosszú IFV variánsért nem is rajongok, de ez azért elég igényesre sikerült.
Nem mellesleg a standon van másik olyan jármű, ami igazán érdekes tud lenni.
@Vlad !
Az Ottokar milyen érdekeltség. Milyen viszonyban van a Nurollal.
Csak mert az FNSS-ről tudjuk, hogy leánya a Nurolnak, és már kínálják a Pars 4x4-et is. Az Ottokarról nem tudsz ilyen keresztbe értékesítést.
Érdekes, hogy light armoured 4x4 kategóriaban ajánlanak hasonló járművet (Ilgaz meg az Ural). Van ezeknek köze egymáshoz?
Csak mert a Nurol TOMA, és az Otokar ISV ugyan az az alapjármű.
Ahogy @krisss mondja, a két vállalatnak nincs együttműködése. Az SSB munkatársai különös figyelmet fordítanak erre a kérdésre. Néha ezek a vállalatok annyira eltúlozzák a globális pályázatok versenyét, hogy nehéz helyzetbe hozhatják egymást.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 469
46 373
113
Konkurensek elég erősen, a tulajdonosi körük is egymással szembenàlló török érdekkörökbe van tagozódva.

Ahogy @krisss mondja, a két vállalatnak nincs együttműködése. Az SSB munkatársai különös figyelmet fordítanak erre a kérdésre. Néha ezek a vállalatok annyira eltúlozzák a globális pályázatok versenyét, hogy nehéz helyzetbe hozhatják egymást.
Akkor hogy tudnak azonos alapú járművet gyártani.
Múltkor @Szittya TOMA-s felvetése kapcsán utánanéztem ennek, és ott azt írták, hogy a Nurol, az Otokar és a BMC is gyárt a TOMA alvázára járműveket.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Akkor hogy tudnak azonos alapú járművet gyártani.
Múltkor @Szittya TOMA-s felvetése kapcsán utánanéztem ennek, és ott azt írták, hogy a Nurol, az Otokar és a BMC is gyárt a TOMA alvázára járműveket.
Ez az első alkalom, hogy hallottam erről, az Fnss és a Nurol közös terméket használhat. Hasonlóképpen láthatjuk a Ford Otosan alvázát vagy motor/sebességváltó megoldásait az Otokar járműveiben, de soha nem hallottam a közös termékek használatáról ezen vállalatok között.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 469
46 373
113
Lenne egyáltalán nálunk realitása mostanában egy 40 tonna össztömegű, még a Boxernél is fél méterrel hosszabb és fél méterrel szélesebb, ehhez mérten minden csak nem olcsó kategóriás apc-nek?!

A műszaki jármű körbejárós videó, van generált angol felírat:
Kösz! Csak mikor megnéztem, akkor nem linkeltem be, utána meg a kölykök elhajtottak a géptől... :oops:
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 490
113
Ezek szerint még gyártásban van a ARMA 1 is?
Csak mert a hivatalos oldalon emellett a cikk mellett nem a vadiúj ARMA 2 van, hanem az 1.
Nem tudom miért, de nekem averzióm van az új hatalmasra nyúlt ARMA 2-vel kapcsolatban.
Alapvetően nem nagyon értem, hogy mi indokolja a 8x8-at, ráadásul ilyen hatalmas méretben.
A 6x6 is rendelkezik a 8 fős deszanttal. Egy piszok jó elrendezéssel, és még van benne egy hatalmas rakodó hely is ellátmánynak, lőszernek is.
Az ARMA 2 nincs gyártásban. Prototípus.
Az Arma 2 teljesen más és sokkal nehezebb jármű, mint az Arma 1, az Arma 1-et továbbra is gyártják, még akkor is, ha az Arma 2 tömeggyártásba kerül.

Mindketto kinn van az oldalon: https://defense.otokar.com.tr/wheeled-armored/8x8-armored
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 979
113
Kis méretbeli szemléltetésnek... Középen a 6x6 Arma 1.

F2OxfpiWsAAxJeM




Nekem működik. Igaz most szórakozni kellett vele picit. Ki-be kapcsolni, átállítani másik nyelvre, majd vissza. Biztos csuklott egyet a YT.
A középső löveges 4x4 az milyen kaliber?
75 mm-esnek tűnik (van még ilyen?), de lehet hogy 90-es...
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
I'm not sure if this is the right topic to share.

A beszerzési ügynökség megismétli, hogy a perui hadseregnek újra kell fogalmaznia a 8x8-as páncélozott járművek beszerzésére vonatkozó műszaki tanulmányt

A Fegyveres Erők Bebeszerzési Ügynöksége (ACFFAA) új jelentést adott ki, amelyben jelezte a perui hadseregnek, hogy újra kell fogalmaznia a 8x8-as páncélozott jármű program műszaki műveleti tanulmányát (ETO), mivel az Operatív Műszaki Tanulmányi Bizottság (CETO) helytelenül alkalmazta a DIR-DEC-005 irányelv rendelkezéseit az államközi modalitás szerinti szerződéskötésre vonatkozóan.

Az október 31-én kiadott dokumentum végleges, és arra a következtetésre jut, hogy "tekintettel a közbeszerzés alapelveit érintő pótolhatatlan hiányosságokra, szükségszerűen szükség van az ETO újrafogalmazására a jelenlegi beszerzésre vonatkozó új szabályokkal". A defensa.com által megkérdezett több szakember azt jelzi, hogy ha az ETO-t nem alakítják át, akkor a legvalószínűbb, hogy a 8x8-as páncélozott jármű beszerzési folyamatot "nullának" nyilvánítják, és 2024-ben újra összehívják.

A 8x8-as páncélozott jármű beszerzési programmal kapcsolatban olyan információk defensa.com beszerezni, amelyek szerint a CETO – Julio Ruiz Juárez dandártábornok parancsnoksága alatt – csak az STX Corporation (Dél-Korea), a Yugoimport SDPR (Szerbia), az Excalibur Corporation (Cseh Köztársaság) és az Otokar (Törökország) révén fogadta el és értékelte a Hyundai Rotem műszaki-gazdasági javaslatait.

A Hanwha (Dél-Korea), a Norinco (Kína) és az FNSS (Törökország) nem kapott engedélyt és minden magyarázat nélkül megszűnt, olyan vállalatok, amelyek akkoriban panaszt nyújtottak be mind a CETO-hoz, mind a MINDEF-hez, kifejezve aggodalmukat, hogy a megállapított határidő lejárta után az eredményeket nem jelentették be hivatalosan. Kiderült, hogy a General Dynamics Land Systems – GDLS (Kanada) úgy döntött, hogy nem nyújt be javaslatot, mivel a CETO nem válaszolt az információkéréseire.

Másrészt az információk megerősítik, hogy az Otokar az ARMA-val 86,06 ponttal és 63,32 millió dollár értékű javaslattal megszerezte az első helyet a prioritási sorrendben, meghaladva a forrásokat elosztó április 5-i 285-2023-DE miniszteri határozatban és a június végén kiadott "Folyamat végleges szabályaiban" megállapított 60 milliós referenciaértéket, többek között javaslatát, amint arra a Fegyveres Erők Beszerzési Ügynöksége az október 20-án és 31-én kiadott jelentésekben rámutatott, nem lett volna szabad elfogadni.

A második helyet, amint az a mellékelt táblázatban látható, a Yugoimport SDPR foglalta el a LAZAR III-mal 85, 27 ponttal és 58, 11 millió dolláros javaslattal. A Hyundai Rotem a K808-as, White Tiger névre keresztelt modellel 54,35 pontot ért el 77,9 milliós javaslattal, míg az Excalibur Corporation a Pandur II-vel 45,06 pontot ért el 105,18 milliós javaslattal.

A "Folyamat Végleges Szabályaiban" meghatározott értékelési és minősítési tényezők elemzéséből – amelyeknek – mint arról beszámoltunk – ésszerűnek és a szerződéskötés tárgyával összhangban lévőnek kellett lenniük – megerősítést nyert, hogy a CETO a minimális műszaki követelményeknek (RTM) csak egy részét minősítette, és aránytalan pontszámot adott a műszaki fejlesztéseknek, megsértve az állami közbeszerzési eljárások jelenlegi szabályait. Így például a műszaki értékelésben a Yugoimport SDPR lett az első 18,17 ponttal, míg az Otokar a második helyre esett vissza 12,7 ponttal, őt követte a Hyundai Rotem 5,65 ponttal és az Excalibur 2,43 ponttal.

Meglepő módon a műveleti értékelésben, amely döntő volt a prioritási sorrend meghatározásában, az Otokar 18 pontot kapott azért, mert javaslatába többek között belefoglalta a STANAG IV szintű ballisztikai és aknavédelmet, és akkreditálta a jármű katonai műveletekben szerzett tapasztalatait és az ugyanazon a platformon más országokban szolgálatban lévő egységek számát. Ezzel szemben a Yugoimport SDPR csak 7,6 pontot szerzett.

Ez annak ellenére történt, hogy ballisztikai védelmet nyújtott, STANAG III szintű, az RTM által jelzett szinten, és megfelelően akkreditálta a katonai műveletek tapasztalatait és a szolgálatban lévő egységek számát, olyan tényezőket, amelyeket nulla ponttal értékeltek.


VÁLLALAT
ORSZÁG
MODELL

MŰSZAKI
MŰKÖDÉSI

LOGISZTIKAI
GAZDASÁGIPONTSZÁM
Otokar​
Törökország​
ARMA​
12.70​
18.00​
9.50​
45,88​
86.08​
Yugoimport SDPR​
Szerbia​
LÁZÁR III​
18.17​
7.60​
9.50​
50.00​
85.27​
Hyundai Rotem​
Dél-Korea​
K808​
5.65​
3.40​
8.00​
37.30​
54.35​
Excalibur​
Cseh Köztársaság​
PANDUR II​
2.43​
7.00​
8.00​
27.62​
45.05​

Source: defensa.com
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 490
113
Valami csak most tunt fel nekem:

According to the company: 'The Arma II is best in class with a high level of ballistic, mine and improvised explosive (IED) protection with a gross vehicle weight (GVW) of up to 40t, of which 8t is payload.'

Azaz a max onsulya 32t? Mert akkor jobban ertheto, ha tud uszni is...


A 35-os RCT is uj volt nekem, de az csak erdekesseg: