Rejtő- és terepminták (egyenruhák)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Sőt ezzel az egész modernizálással, ami a multicammel csúcsosodott ki, nekem amolyan "vissza a gyökerekhez" érzésem vam.
Ugyebár az alap rejtőszín, amit a modern hadseregek először kezdtek használni az a khaki volt.
https://www.google.com/search?q=kha...-SoKHRwMDagQ_AUIECgB&biw=1680&bih=907#imgrc=_
Namármost a történet az én szememben úgy ért végett, hogy fogták a jól bevált khakit és néhány ártnyalatából, amit néha még megbolondítottak egy kis zölddel visszatértek az alapszínhez amit már a 19 század közepén használni kezdtek.
https://www.google.com/search?q=mul..._SoKHaBmAYUQ_AUIECgB&biw=1680&bih=907#imgrc=_

Az MC ennél azért sokkal több.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
Ohh, igazad van.
Talán ebbe a topikba és akkor már be is teszem az oldalt, ahonnan a korábbi összehasonlító táblázat származik és ahol van kép a táblázatban szereplő minták többségéről is:

https://www.itstactical.com/gearcom/camouflage/natick-officially-releases-camo-study-images/


Amúgy mondanám városban talán nem fontos az minta.
De 2006 Koszovóban már sötétedett amikor egy amcsi fekete srác ment ki az épületből amiben a szolgálatot adtam.
Ahogy kiment az épületből kiszűrődő fényből, egyszer csak már a tarkóján/kézfején/bakancsán kívűl nem láttam! Kb 15m-re volt tőlem.
Az akkor náluk rendszerben lévő szürke digit(acu?) ott és akkor az aszfalt és konténerek közt nagyon jól működött. Ok az én látásom mert fényben voltam biztos nem volt az igazi, de akkor is ledöbbentem.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Amúgy mondanám városban talán nem fontos az minta.
De 2006 Koszovóban már sötétedett amikor egy amcsi fekete srác ment ki az épületből amiben a szolgálatot adtam.
Ahogy kiment az épületből kiszűrődő fényből, egyszer csak már a tarkóján/kézfején/bakancsán kívűl nem láttam! Kb 15m-re volt tőlem.
Az akkor náluk rendszerben lévő szürke digit(acu?) ott és akkor az aszfalt és konténerek közt nagyon jól működött. Ok az én látásom mert fényben voltam biztos nem volt az igazi, de akkor is ledöbbentem.

Jaja, UCP ("Universal" Camouflage Pattern) ACU. És ezek szerint akkor te azon nagyon kevés ember közé tartozol, akik láthatták élőben és a valóságban is jól működni azt a borzalmat (jó ez persze túlzás, mert néhány helyen, pl sziklák között működik, de az "univerzálistól" nagyon messze van). :D
Persze azért van olyan környezet, ahol a UCP is kifejezetten jól érzi magát. :D
img_6425.jpg


Amúgy, ha már rejtőszín/minta, akkor nekem Guy Cramer hétrészese a "bibliám" a témában.

http://www.hyperstealth.com/camo-improvement/index.html

http://www.hyperstealth.com/scorpion/index.html

http://www.hyperstealth.com/coyote/index.html

http://www.hyperstealth.com/US4CES-ALPHA/index.html

http://www.hyperstealth.com/c3/

http://www.hyperstealth.com/baseline/index.html

http://www.hyperstealth.com/GenIII-NVG/index.html

Alaposan körüljárta a témát, amellett, hogy nyilván szerette volna, hogy a saját terméke nyerje meg az amcsi hadsereg tenderét. Azt a tendert, amivel a UCP-t akarták leváltani és amibe nyilván jó sok pénzt beleöltek, majd a végén maradtak a Multicam kicsit módosított (hogy ne kelljen licenszdíjat fizetni a Crye-nak) verziójánál és azt rendszeresítették OCP néven...

Egyébként nekem a kedvencem az ő US4CES Transitional mintája. Szerintem az egyik legjobb "mindenkörnyezetes" minta, amit eddig láttam, jók a színek, összességében kicsit sötétebb a multicam-nél (ami szerintem Európában már kicsit világos sok helyen), de nem túl sötét és maga a fraktálos-pixeles kicsi és nagy foltokkal is rendelkező mintázat is nagyon jónak tűnik. Amúgy végül a mexikói tengerészgyalogság rendszeresítette Marina Trans Jungle néven és 2016-ban, amikor elfogták a köpcöst, némelyik katonán már ilyen mintás gyakorló volt.

http://www.hyperstealth.com/Mexico/

Kicsit visszakanyarodva a Leóink (és talán a jövőbeni Lynx-eink) festéséhez, amellett, hogy nem gondolom rossznak, amit láttunk, azért én talán egy világosabb összhatású festést választottam volna, ha rajtam múlik, mert szerintem egy kicsit már sötét lett. Persze tényleg kérdés, hogy infrában hogyan szuperál, mert ha ott nagyon jó így és láthatóban meg nem rossz, még ha nem is nagyon jó, az simán elfogadható.
Ha meg egyszínűben gondolkodunk és csak látható tartományban, akkor a T-72-eseink eredeti színe is teljesen jónak tűnik, az új lehetőségek közül meg talán az "adaptive green", vagy ha esetleg az harcjárműnél már túl világos lenne, akkor a "ranger green" szín is jó lehet szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 993
113
Ha az ENSZ járművek fehérek akkor miért nem fehér az ensz égisze alatt harcoló katona ruhája meg fegyvere? Vagy épp fordítva
Azért fehér, hogy jelezze azt hogy ENSZ jármű mivel sok esetben pl két háborúzó törzset tartanak féken a jelenlétükkel és általában nem szoktak rálőni az ensz-es járművekre (jó esetben) . Viszont ha már lőnek rád és ki kell szállni akkor nem annyira fasza a fehér gönc.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Azért fehér, hogy jelezze azt hogy ENSZ jármű mivel sok esetben pl két háborúzó törzset tartanak féken a jelenlétükkel és általában nem szoktak rálőni az ensz-es járművekre (jó esetben) . Viszont ha már lőnek rád és ki kell szállni akkor nem annyira fasza a fehér gönc.
Pedig a sötét űrben a birodalmiak is nyomatták a fehér 'páncél'-ban... :D
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
Azért fehér, hogy jelezze azt hogy ENSZ jármű mivel sok esetben pl két háborúzó törzset tartanak féken a jelenlétükkel és általában nem szoktak rálőni az ensz-es járművekre (jó esetben) . Viszont ha már lőnek rád és ki kell szállni akkor nem annyira fasza a fehér gönc.

Ez világos számomra is.

Szóval azt mondod, hogy a belinkelt videó alapján azt mondod, hogy azok a törzsek akik lődöznek az UN csapatokra, azok nem tudják, hogy ott a környéken UN egységek állomásoznak?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 993
113
Ez világos számomra is.

Szóval azt mondod, hogy a belinkelt videó alapján azt mondod, hogy azok a törzsek akik lődöznek az UN csapatokra, azok nem tudják, hogy ott a környéken UN egységek állomásoznak?
De, csak sok esetben nem lőnek az UN csapatokra mert UN csapatok. Főleg az észak szahari ENSZ missziókban.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 617
113
2004-ben leváltották a Woodland-et egy UCP (Universal Camouflage Pattern) nevű digit pixeles szürke ruhára, majd kis idő múlva rájöttek arra tökéletesen nyilvánvaló tényre,hogy nemhogy nem univerzális hanem egyenesen a Föld szárazföldi felszínének 99%-án egyáltalán nem rejt, ellenben világít mint egy lámpa.Erre kitalálták,hogy cserélni kell,de olyan kritériumot szabtak,hogy a következő mintának valamennyire harmonizálnia kell az UCP-vel, mert nagy a hadsereg így nem tudnak mindent egyszerre cserélni, az pedig nagyon előnytelen ha úgy van felöltözve a katona,hogy markánsan elüt a zsák színe a ruhától(vagy bármilyen más kiegészzítő legyen az mellény vagy zsebek).Ennek a töketelnkedésnek a vége az lett,hogy a 173-as "dandár" parancsnoka kerek perec kijelentette,hogy nem hajlandó a katonáit sem szürkében sem annak valami torz alteregójában (UCP Delta) Afgansztánba vinni...Így is tett és a Woodland leváltására kiírt tender(amit az UCP nyert)egyik vesztesével a Multicammel szerelték fel az állományt(a Multicam nem harmonizált az UCP-vel...).Fontos megjegyezni,hogy az UCP-t nem vonták ki teljesen és a Multicamet sem rendszeresítették széleskörűen,azt csak a hadműveleti területeken szolgálók kapták az ottani szolgálatra.Az a helyzet állt elő 2010-ben,hogy se a 2004-ben győztes UCP nem maradt teljesen,sem azzal harmonikus minta nem került rendszeresítésre(UCP Delta),de a semmilyen kritériumnak meg nem felelő Multicam(nem harmonizál az UCP-vel és amúgy is alulmaradt az UCP-vel szemben pár évvel korábban) került minden hadműveleti területen szolgáló amerikai katona zsákjába...Jön a csavar!A hirtelen Multicam rendszeresítés közben elfelejtették tisztázni a Multicam minta szellemi tulajdonosával (Crye) a minta tulajdonjogát, így az ARMY minden négyzetméter MC anyag után jogdíjat fizetett a Crye-nak ami nem meglepő módon marha drágának bizonyult...Erre jött az új ötlet!Kapaszkodj!Cseréljük le egy olyan mintára aminek a tulajdona az ARMY kezében van de harmonizál a Multicammel,mert nagy a sereg és nem tudnak egyszerre váltani(ismerős ugye?).Na így lett a mostani Skorpio rendszeresítve az ARMY-nál.

Egy kis idővonal csak,hogy érsük:

2004:
Lecserélik az M81 Woodlandet UCP-re (a tenderen alul marad a Multicam az UCP-vel szemben).
2009:
A Konkresszusban megy a panaszkodás,hogy szar az ACU,döntenek a leváltásról.
2010:
Leváltják az UCP-t a Multicammel(nyilván gyökeresen megváltozott a föld vegetációja 6 éva alatt, mert 2004-ben a szürke álcázott mindenhol 2010-ben meg a terepszínű Multicam).Igen pontosan ugyanazzal a Multicammal ami 2004-ben alulmaradt az ACU-val szemben és 2010-ben sem felelt meg semmilyen kritériumnak azt leszámítva,hogy jól álcáz...
2015:
Az ARMY az "ideiglenesen"rendszeresített Multicam-et és még mindig rendszereben lévő UCP-t leváltja a Skorpióval...
Tehát az ARMY ruhamizériája 11 éven keresztül tartott.

És a végére az igazi csattanó: semmirevaló UCP rendszeresítése 5 millliárd Dollárba került(ez csak az UCP,ebben nincs benne a az MC részleges rendszeresítés)...
Ne a lynx legyen off itt jobb helye lesz.
Amúgy valahol bevált az UCP
ibd9f65gwl541.png
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and szuvorov