Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Idővel majd beérik, lásd légiharc rakéták példáját.
Cifu írása az sg-n .
A Lockheed Martin nem adja fel, és 2025-re vadászgépekre szerelhető, nagy teljesítményű lézerfegyvert prognosztizál, amely akár a 300kW-os teljesítményt is elérheti. A CGI képen egy konténeres verziót látni (korábban két konténerről volt szó, az egyikben a lézer optikai része, a másikban a reakcióanyag és/vagy a generátor), minden esetre nehezen elképzelhetőnek tartom, hogy ezt elektromos energiával gerjesztett lézerből meg tudják csinálni.
Dehogy fogják tudni megcsinálni Látom mit műveltek a most is a hajóra (Hajóra !!!) telepített lézerrel ! Egy lassú drónnal vacakoltak amit sokáig világítottak.
Az energia fegyverek kora 20 év múlva fog eljönni ahol már a tankoknak is railgun lesz .A lézert energiáját pedig a hajómű fogja adni ahogy az angolok is tervezik a tempestnél .
Ha a céltárgyon túl kicsi a lézer által megvilágított terület, akkor meg okoz-e elég kárt? Bár mivel mind a cél mind a forrás mozog jó eséllyel szeletel benne kicsit összevissza...
De a lézer ellen a védettséget is relatív könnyű növelni, tükröződő bevonattal (ez más követelményekkel ellent mond mondjuk), illetve a légköri viszonyok erősen befolyásolják a hatékonyságát.
10 a 9-en watt szerintem okoz pár "karcot"...ott hiába tükröződik bármi is.
Részben igaz, de a céltárgy arról híres, hogy könnyűfém meg kompozit...tele elektronikával meg üzemanyaggal...ott marginális már, hogy tized annyi energia alakul hővé, vagy a teljes. Inkább az impulzusüzem elérése a gond (ne kelljen a célon tartani a fókuszt másodpercekig).Hozzuk már át a témát a saját topicjába.
Először is azért, mert itt már volt szó arról, mi a gond a lézerfegyverekkel:
- Kicsi az optikai leadott teljesítmény. A fiberlézerekkel is 150kW-ot úgy hoznak az SSL-MD teszt keretében, hogy két ISO konténert telepakolnak, plusz az optikát egy külön toronyba pakolják. Ezt nem rakod se repülőgépre, se harckocsira.
- A látványos videókon balsafa drónokra és fekete gumicsónakokra lőnek. Mindkettő tök jól elnyeli az infravörös tartományban dolgozó lézernyaláb energiáját, tehát a beérkező lézerenergia hőenergiává alakul át. Egy fém testtel találkozva már nem ez fog lezajlani, hanem az energia nagy része (akár 95-98%-a) szépen szét lesz szórva, tükrözve.
- Nagyon is fontos, hogy mennyire jó vagy rossz az optika fókusza. Nem mindegy, hogy 100kW optikai energia egy 100 forintosnyi felületen megy (ami jó) vagy egy könyvnyi területen (ami kevésbé jó).
Részben igaz, de a céltárgy arról híres, hogy könnyűfém meg kompozit...tele elektronikával meg üzemanyaggal...ott marginális már, hogy tized annyi energia alakul hővé, vagy a teljes. Inkább az impulzusüzem elérése a gond (ne kelljen a célon tartani a fókuszt másodpercekig).
Te most hülyéskedsz? 50 mm vastag szénacélt vagdosunk régi co-lézervágón! Az előtolósebességet az anyag minőséghez meg vastagsághoz állítjuk (+gáz), de azért, h a szép és termelékenység között lavírozunk. Tök mindegy a lézernek, h saválló, alu vagy mi van alatta! Mindezt 2 kw tudja.A kettő összefügg.
Kezdjük a lézernyaláb energiájának szétszórásával. Ez annyira igaz, hogy az amúgy roppant népszerű lézerrel vágó gépek nem is ajánlottak fémvágásra. ( cikk erről: https://www.spilasers.com/application-cutting/cutting-reflective-metals-with-a-laser/ ) Hozzá kell tenni, hogy vannak megoldás erre, de leginkább úgy, hogy például a vágás irányát és haladási sebességét az adott munkadarabhoz és annak anyagához igazítják. Keress már rá mondjuk egy Triumph lézervágót mire ajánlanak. Mindent vág (plazma nem), a gond a bekezdések száma (átlövési idő, meg az optikailag áteresztő anyag (üveget is viszi...de ocsmányul; arra ott a vizes gép). Amit még nem vágunk, az azok az anyagok, amik mérgező gázt képeznek (polikarbonát).
Mennyire veri vissza a beérkező energiát a fém az általánosan használt tartományban? Hát... Nagyon.
Ezt gondolom nem kell magyarázni. A probléma az, hogy nem tizedannyi, hanem még annál is kevesebb energia alakul hővé az alumínium-ötvözeteknél. Tehát teszem azt egy 100kW lézernél olyan, mint amikor a fekete gumicsónakot egy 5kW-os lézerrel világítod meg. Ha van időd rá, és a céltárgy nyugton marad, tök jó. Egy légvédelmi vagy levegő-levegő rakéta nem ilyen. Szóval amíg nem égeted át a fémet, addig nem férsz hozzá az elektronikához és a belső dolgokhoz.
Mondhatnánk, hogy hurrá, de a rakéta orra általában kompozit műanyag, ami alatt radar vagy rádió-érzékelő van. Kivéve, amikor nem, lásd szovjet-orosz rakétáknál kvarc. Kezd el forrósítani, még élvezni is fogja.
Az IR érzékelő viccesebb, mert a szükséges IR tartományban átlátszónak kell lennie...
Te most hülyéskedsz? 50 mm vastag szénacélt vagdosunk régi co-lézervágón! Az előtolósebességet az anyag minőséghez meg vastagsághoz állítjuk (+gáz), de azért, h a szép és termelékenység között lavírozunk. Tök mindegy a lézernek, h saválló, alu vagy mi van alatta! Mindezt 2 kw tudja.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..