Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Watch the 360° video from the lead F-35A during #UtahStrong flyover
Pár gondolat.
Összegezve, nagyon meg vagyok elégedve az F-35A Demo Team igyekezetével, ahogy azzal is, hogy a tavalyi látványos debütálást most egy hölgypilótával, a hölgypilóta pedig infrazavaró töltetek kilövésével toldotta meg.
- Már 2008 óta, Paul "Max" Moga őrnagy, a legelső F-22-es demópilóta óta az amerikai pilóták érdekes módon, egytől egyig, szezontól szezonig mind ugyanazt az egy manővert jelölik meg kedvencüknek, Power Loop? J-Turn? Pedal Turn? Hoover Pitch? Nem. Semmi extra TVC-s vagy átesésen túli mutatvány. Az összes pilótának a kedvence a Dedication Pass, amit itt nálunk úgy hívnak, hogy a jó öreg Kés repülés. Vajon miért? Mivel egytől egyig mind hozzáteszi azt is, hogy ezzel köszönik meg a sok háttérembernek, műszakinak és kiszolgáló személyzetnek az áldozatos munkát, így nyílván az összesnek ez a kedvenc manővere. Ezeket a kommunikációkat, interjúk során adható válaszokat ugyanis az USAF sajtóosztálya dolgozza ki, adja a szájukba, így nem csak a manőveres sorrendje, a koreográfia öröklődik szezonról szezonra, de a nyilatkozatok is. Akinek ez nem tűnik fel, az esetleg meghökken, azt hiszi, fantáziátlan a pilóta, De jobban belegondolva, ez az ártatlan kés repülés a leginkább alkalmas arra, hogy ne legyen belőe vita, hiszen az összes többi manőver valamiféle "kunszt", lehetne rajtuk csámcsogni. Ezt meg elnevezték Dedication Pass-nak és azóta ez az összes pilóta kedvence. Nyugodtan csekkoljátok az összes pilóta, a leglazább, leg őszintébbnek tűnő nyilatkozatát, youtube kommentvideóját, ott lesz benne az előre élére vasalt szöveg. Hiába no, nem csak a manőverek végrehajtásában, de a kommunikációban sincs helye se improvizációnak, se egyénieskedésnek
- Az F-35A az USAF első olyan repülőgépe, amelyik a koreográfiájában a szögletes bukfencet bevette e repertoárjába. Ez amerikában idáig ugyanis csak az F/A-18-asok különféle verzióit repülő US Navy és USMC pilótáitól volt szokás. Erre modnhatnák, hogy nyílán, mert a különféle F-15-ösök és F-16-osok erre nem képesek. Képesek, mégpedig minden további nélkül. Csak az USAF-nak idáig (leginkább a 2008-ban debütál Raptor Demo Team-ig) a komplex manőverezés nem volt a szokása. Azoban például Joe Felock a 2001-es szöuli repülőnapon egy mezei F-15E-vel előadta. Csakhogy Joe Felock nem ember, hanem a Boeing egykori legendás berepülőpilótája. Ő az Eagle-t úgy is repülte és repülhette, ahogy más senki. Aki látott gyári, GD vagy Lockheed pilótákat repülni F-16-ossal, az most azt mondaná, hogy igen, ég és föld a konzervatív USAF-hoz képest. Nem teljesen, sőt különösen, mióta van F-35A demo team, az F-16C Viper Demo Team koreográfiája is nagyon impozáns lett, kifejezetten szakmaivá, sűrűvé vált. Már nem csak a "sound of freedom" üvöltözésekkel adják el a speaker-ek az unalmas áthúzásokat. Azonban az is tény, hogy utoljára nagyot talán Neil Anderson, a General Dynamics néhai F-16 fő pilótája repült a típusssal. Az ő idejében volt igazán ég és föld a gyáriak és a légierő repülései közt a különbségek.
- Az USAF egyetlen típusa, amit gyári pilóta soha nem demózott, az a Raptor. Az F-22-es legelső bemutatóit is már az USAF egyszerű katonái repülték, akik maguk találták ki a koreográfiát, maguk ötletelték ki, hogy mi az ami látványos (és érdemben konkurál az orosz tesztpilóták bravúrjaival) és mi az ami biztonásgos és könnyen reprodukálható. Ez 2007-2008 fordulóján történt és azóta kinevelődött egy sokkal jobb szemlélet, amely révén most már az F-35A-val is úgy repülnek a katonák, hogy külön gyári demóprogramra már nincs szükség. Az F-35A legelső bemutatóját még a Lockheed Martin repülte Le Bourget-ban, saját pilótával, 2017-ben. Ez volt az első és idáig az utolsó alkalom, hogy az F-35-öst a gyár saját pilótái propagálták, holott korábban ez volt a bevett szokás. Mivel az USA-ban sosem voltak nagy nemzetközi légiszalonok, így odahaza nem volt szokás a gyári pilótáknak bemutatókat repülni. Ha mégis volt ilyen, az rendszerint a különféle gyárak nyílt napjain (Saint Louis, Forth Worth...stb) esett meg. Az F-22-est vizsont soha nem adták el sehova, nem is akarták, így ott gyári promóciós demórepülés sosem volt. Ezért esett meg, hogy már a legelső bemutatórepülést is a légierő szervezte, mégpedig saját magát és emberei felkészülését demonstrálva. Így ugye lehetett volna csak egy N+1-ik "taktikai bemutató", mint amilyen az F-15C vagy az F-15E repülései is voltak, sok áthúzás, meg ugrás, meg gyorsítás, meg zajongás, de ahogy fentebb írtam, erre már nem lett volna vevő a nép se. A Raptor-hoz ez már kevés lett volna. És láss csodát, ez a szemlélet átöröklődött az F-35A-ra is, mert az vitán felüli, hogy a 2017-es LM gyári bemutatóhoz képest ha lehet mondani, még összeszedettebb, koreografáltabb de hasonlóan látványos bemutatót repül a légierő csapata. Persze ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy az a bizonyos egyetlen szereplés nem máshol, mint Le Bourget-ban történt. Ez a légiszalon meg messze földön híre arról, hogy a gyárak pilótáinak ott kel lennie fejben, mert a légiirányítás franciásan szeret beleszólni a programokba, akár sok g-s manőverezések közben is. A csapatoknak úgy kell összeállítani a műsort, hogy a földi utasításra bármikor kurtán-furcsán félbe kell tudni hagyni a mutatványt. Így lehetőleg igyekeznek mindent belezsúfolni, ami miatt kissé összecsapott az összes bemutató. A Lockheed se mutatta be azalatt a pár nap alatt kétszer ugyanúgy a repülését, hol ez, hol az maradt ki. De emlékezzünk Averjanov és Sendrik géptörésére, mikor odaverték a Szu-30MKi első prototípusát. 8 perces bemutatórepülés 4. percénél szoltak be nekik, hogy akkor két perc múlva leszállás. Meg kell tudni ezt is oldani, de nyílván eltereli a figyelmet, meg is lett az eredménye.
Kár, hogy a vírus miatt egyelőre áll az egész...
Ezért nincs értelme bemutató csapatokkal/pilótákkal interjút készíteni... mindenki mindig ugyanazt mondja.
"Ez a légiszalon meg messze földön híre arról, hogy a gyárak pilótáinak ott kel lennie fejben, mert a légiirányítás franciásan szeret beleszólni a programokba, akár sokg-s manőverezések közben is. A csapatoknak úgy kell összeállítani a műsort, hogy a földi utasításra bármikor kurtán-furcsán félbe kell tudni hagyni a mutatványt."
Ez az információ honnan ered? Orosz nyilatkozatokból? Vagy magyar pilóták mesélték? Esetleg rádión hallgattad?
Máig nem világos, miért épp Párizsban kellett először demózni. Üzletileg nem volt indokolt. Nézők számára pedig az egyik legrosszabb hely Le Bourget. Mindenki várta a csodát, de egy kifejezetten unalmas és gyenge program volt. Főleg az Európában megszokotthoz viszonyítva.
Úgy emlékszem, hogy az F-35-nél 2017-ben még sok betartandó repülési korlátozás volt. És Le Bourget is a városban van, amiatt is lehetnek korlátozások (zaj, terület, min. magasság és sebessség stb.). Az időjárás sem volt tökéletes. Lehet ezért is lett olyan az a bemutató, amilyen...
Magyar pilóták soha nem repültek Párizsban.Ez az információ honnan ered? Orosz nyilatkozatokból? Vagy magyar pilóták mesélték? Esetleg rádión hallgattad?
A légi felvonulás illetve az esti tűzijáték meg lesz tartva vírustól függetlenül 47 orosz városban, míg a klasszikus Vörös téri parádé valószínűleg szeptember 3-ra tolódik. Hétfőn volt a próba Moszkva felett.Akkor a győzelem napi légi felvonulás mégsem marad el a Moszkvában május 9-én?
Oroszok szerint lesz:Egy darab Szu-35-ös se lesz?
Elárulok neked valamit. Ez még csak nem is modell, hanem csak egy modell-szimulátor PC játék.Semmi dübörgés meg forszázs, nem is igazi "csak" modell, de nekem nagyon tetszik: