Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Kár hitéleti vitát csinálni olyanból, ami nem az.

Nekünk tartalékosokkal együtt nem lesz annyi. És jelenleg meg tényleg messze állunk az 50ezres feltöltöttségtől!

Csak hogy egy pindurkát összehasonlítsuk:
Nálunk jelenleg 1 db harci repcsi századról tudok. Náluk nem kettőről, lakosság arányosan, hanem 3-ról.
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Nem nagy dicsőség, de nálunk nem sok tüzér szolgál jelenleg. Kérdés, hogy mennyi lesz bejelentve az évtized végére. Náluk 1000+ tüzérségi eszközről tudok?
Most fogjuk a vízi egységeinket felszerelni 3 darab csónakkal. Náluk 70+ hajó van a kikötőkben? Ebből 7 tengerre szánt nagyobb méretű. Nem 4 kezelőszemélyes folyami csónak. És most szereznek be korvetteket.

Akkor csupán a harcoló egységek számát nézve lakosság arányos kétszeres méretnek tűnik? Érdekelne a véleményed.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 332
8 146
113
Kár hitéleti vitát csinálni olyanból, ami nem az.

Nekünk tartalékosokkal együtt nem lesz annyi. És jelenleg meg tényleg messze állunk az 50ezres feltöltöttségtől!

Csak hogy egy pindurkát összehasonlítsuk:
Nálunk jelenleg 1 db harci repcsi századról tudok. Náluk nem kettőről, lakosság arányosan, hanem 3-ról.
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Nem nagy dicsőség, de nálunk nem sok tüzér szolgál jelenleg. Kérdés, hogy mennyi lesz bejelentve az évtized végére. Náluk 1000+ tüzérségi eszközről tudok?
Most fogjuk a vízi egységeinket felszerelni 3 darab csónakkal. Náluk 70+ hajó van a kikötőkben? Ebből 7 tengerre szánt nagyobb méretű. Nem 4 kezelőszemélyes folyami csónak. És most szereznek be korvetteket.

Akkor csupán a harcoló egységek számát nézve lakosság arányos kétszeres méretnek tűnik? Érdekelne a véleményed.
Hát tudod gondolkodni kellene....
Az, hogy elvileg 1000+ tüzérségi ócskavasuk van, nem azt jelenti hogy arra mind van kezelő személyzet, pont úgy mint nálunk. Hiába sorolod fel az összes wikipédiás adatott annak a fele ha létezik még úgy hogy nem ette meg felismerhetetlenre a rozsda, s még ahhoz sem okvetlenül van ember.
4 zl hk... vajon hány van ott is feltöltve?
Nem is értem miket forgathatsz a fejedben...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Én sem értem, hogy te mit forgathatsz a fejedben.

Most komolyan azt akarod megmagyarázni, hogy a Magyar Honvédség és a keleti szervezetlen hordák körülbelül ugyan azzal a létszámmal dolgozik jelenleg? Vagy mégis mit?
Mit szeretnél a beszélgetésből kihozni? A tények, hogy a lakosság aránya, a hazai össz termelés és ennek reciprok hányadosa az egy főre jutó termelékenység egy hadsereg építésének egyik fundamentuma. A másik a környező országok felkészültsége, ebből adódó célok és követelmények.

Ha te leteszed a nagy esküt, hogy Kamm eredeti állítása nem igaz, a román költségvetést nem a hadsereg létszámának és bérezésének szorzata az, ami megterheli, akkor én elhiszem. Ha mondasz valamit arról, hogy szerinted mi viszi el a 2%-ot meghaladó kiadás döntő részét, azt meg meghallgatom.

Ha meg csak az a célod, hogy ne nevezzük tömeghadseregnek a keleti szomszéd kósza csapatait, akkor meg nevezzük elit hadseregnek!
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 332
8 146
113
Én csak azt mondtam hogy egy 70 ezres hadsereget nehezen lehetne tömeghadseregnek nevezni, valamint megemlítettem, hogy annyira nagy fizu nincs ott, hogy az vinné el a 2% nagy részét(bár vannak azért ott érdekes dolgok pl speciális nyugdíjak) . Erre jöttél te a nem tudom mikkel, szerintem te sem érted mit akarsz mondani, vagy mire szeretnél kilyukadni csak egymás mellé teszed a szavakat.
Szóval részemről, hanyagoljuk a semmiről beszélést.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 714
6 523
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 041
113
Ha jól értem van baj az F16-ok körül.

Olyan a stílusa az írásnak, hogy a fordító nem tud vele mit kezdeni. Még akkor is zavaros, ha először angolra fordítom át. Valaki, aki érti az eredeti nyelvet, összefoglalhatná hogy most az a probléma hogy "ügyeskedni" próbáltak mint a horvátok és ez az USA-nak nem tetszett vagy a nagy korrupcióban elveszett a lényeg. Vagy esetleg csak nem megy zökkenőmentesen az átállás az új típusra, a média meg felfújja, mint mindenhol máshol is szokta?
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 962
5 899
113
Kár hitéleti vitát csinálni olyanból, ami nem az.

Nekünk tartalékosokkal együtt nem lesz annyi. És jelenleg meg tényleg messze állunk az 50ezres feltöltöttségtől!

Csak hogy egy pindurkát összehasonlítsuk:
Nálunk jelenleg 1 db harci repcsi századról tudok. Náluk nem kettőről, lakosság arányosan, hanem 3-ról.
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Nem nagy dicsőség, de nálunk nem sok tüzér szolgál jelenleg. Kérdés, hogy mennyi lesz bejelentve az évtized végére. Náluk 1000+ tüzérségi eszközről tudok?
Most fogjuk a vízi egységeinket felszerelni 3 darab csónakkal. Náluk 70+ hajó van a kikötőkben? Ebből 7 tengerre szánt nagyobb méretű. Nem 4 kezelőszemélyes folyami csónak. És most szereznek be korvetteket.

Akkor csupán a harcoló egységek számát nézve lakosság arányos kétszeres méretnek tűnik? Érdekelne a véleményed.

Adja az ég, hogy a flottájuk óriásira duzzadjon! Csupa modern felszíni és alatti nagy hajóval.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 714
6 523
113
Kár hitéleti vitát csinálni olyanból, ami nem az.

Nekünk tartalékosokkal együtt nem lesz annyi. És jelenleg meg tényleg messze állunk az 50ezres feltöltöttségtől!

Csak hogy egy pindurkát összehasonlítsuk:
Nálunk jelenleg 1 db harci repcsi századról tudok. Náluk nem kettőről, lakosság arányosan, hanem 3-ról.
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Nem nagy dicsőség, de nálunk nem sok tüzér szolgál jelenleg. Kérdés, hogy mennyi lesz bejelentve az évtized végére. Náluk 1000+ tüzérségi eszközről tudok?
Most fogjuk a vízi egységeinket felszerelni 3 darab csónakkal. Náluk 70+ hajó van a kikötőkben? Ebből 7 tengerre szánt nagyobb méretű. Nem 4 kezelőszemélyes folyami csónak. És most szereznek be korvetteket.

Akkor csupán a harcoló egységek számát nézve lakosság arányos kétszeres méretnek tűnik? Érdekelne a véleményed.
akkor miről tudsz? :D engem meg az érdekelne , mondjuk arról hogy :
-tavaly (és vszeg ebben az évben is) a repcsiknek csak a keszi benzin pénz van kifizetve más semmi?
-vagy esetleg arról hogy még sok 100 misit kell majd ráverni az F16-okra mire valamilyen képességet tudnak majd adni?
- vagy arról hogy a házilag tuningolt tr85 bis.-jük ( ami még talán nem röhej szint, hamár itthon vkinek a 72-es az....) milyen öreg és hogy egy (azaz 1 DARAB) zlj van felhúzva arra szintre?
-az hogy meg mennyi ebből a működőképes esetleg?
- vagy arról hogy mennyi pénzt is visz el a több1000 vsz vas karbantartása?üzembentartása?
-vagy arról hogy a vsz vasaknak mennyi a tényleges harcértéke?
-vagy inkább csak annyit hogy a vsz vasakból egyáltalán mennyi működik???
-vagy arról hogy a nyugati technikákat hogy vették át? (mármint ha átfogják egyáltalán)
-vagy arról hogy a nyugati technika mennyit is ér valójában a kezükben? és főleg hogy akarják használni?

ez sem nagy dicsőség ám , értem én mit akarsz mondani, tényleg, megértem, de ezt a "szopkodjuk szanaszét a románokat mert papíron több vsz cuccot tudnak felmutatni" dolgot nem szeretem és abba lehet hagyni, előbb legalább keress utána dolgoknak mert megint vaaaaktába a levegőbe dolog megy
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 901
30 661
113
akkor miről tudsz? :D engem meg az érdekelne , mondjuk arról hogy :
-tavaly (és vszeg ebben az évben is) a repcsiknek csak a keszi benzin pénz van kifizetve más semmi?
-vagy esetleg arról hogy még sok 100 misit kell majd ráverni az F16-okra mire valamilyen képességet tudnak majd adni?
- vagy arról hogy a házilag tuningolt tr85 bis.-jük ( ami még talán nem röhej szint, hamár itthon vkinek a 72-es az....) milyen öreg és hogy egy (azaz 1 DARAB) zlj van felhúzva arra szintre?
-az hogy meg mennyi ebből a működőképes esetleg?
- vagy arról hogy mennyi pénzt is visz el a több1000 vsz vas karbantartása?üzembentartása?
-vagy arról hogy a vsz vasaknak mennyi a tényleges harcértéke?
-vagy inkább csak annyit hogy a vsz vasakból egyáltalán mennyi működik???
-vagy arról hogy a nyugati technikákat hogy vették át? (mármint ha átfogják egyáltalán)
-vagy arról hogy a nyugati technika mennyit is ér valójában a kezükben? és főleg hogy akarják használni?

ez sem nagy dicsőség ám , értem én mit akarsz mondani, tényleg, megértem, de ezt a "szopkodjuk szanaszét a románokat mert papíron több vsz cuccot tudnak felmutatni" dolgot nem szeretem és abba lehet hagyni, előbb legalább keress utána dolgoknak mert megint vaaaaktába a levegőbe dolog megy
A kérdéseidre egy szóval tudnék felelni: talán! Bővebben, talán is. ;)
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Ha meglesz az a 170 Hiúz akkor azok már elég jelentősen ellensúlyozzák a TR-80-asokat.
Egyebekben én azt látom, hogy egy nagy mobilitású sereget akarunk létrehozni. Pont mint a horvátok a szerbekkel szemben, anno.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
602
2 592
93
Olyan a stílusa az írásnak, hogy a fordító nem tud vele mit kezdeni. Még akkor is zavaros, ha először angolra fordítom át. Valaki, aki érti az eredeti nyelvet, összefoglalhatná hogy most az a probléma hogy "ügyeskedni" próbáltak mint a horvátok és ez az USA-nak nem tetszett vagy a nagy korrupcióban elveszett a lényeg. Vagy esetleg csak nem megy zökkenőmentesen az átállás az új típusra, a média meg felfújja, mint mindenhol máshol is szokta?
Lehet, hogy csak túlpörgi a dolgot a fickó és nem is igazán tudja miről ír. Ez az angol nyelvű cikk is a 175 milliós csomagról szól, de ebben nem látok semmi rendkívülit: https://www.upi.com/Defense-News/20...or-F-16-upgrades-in-1754M-deal/3461604512287/
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ha jól értem van baj az F16-ok körül.


Én nem is hittem volna, hogy lesznek ilyenek. De legalább 40 évig vakarják a rozsdát róla, ha már elkezdték!
Olyan a stílusa az írásnak, hogy a fordító nem tud vele mit kezdeni. Még akkor is zavaros, ha először angolra fordítom át. Valaki, aki érti az eredeti nyelvet, összefoglalhatná hogy most az a probléma hogy "ügyeskedni" próbáltak mint a horvátok és ez az USA-nak nem tetszett vagy a nagy korrupcióban elveszett a lényeg. Vagy esetleg csak nem megy zökkenőmentesen az átállás az új típusra, a média meg felfújja, mint mindenhol máshol is szokta?

Szerintem ez, amit írnak, nem földi nyelv. Nekem is hasonló gondom volt a fordítóval, de amennyire kivettem, épp a cikk próbálja kritizálni, hogy az összes politikusuk az amik zsebében van. A vezér gondolatfonalat úgy láttam, hogy valahányszor próbálnak a vezetőik olcsóbban megúszni washingtoni követelést, jön a Korrupció-elleni Hivatal és... se egy normális gép megvásárlása nem lesz belőle, mert mi románok meg okosok vagyunk, se egy olcsó megoldás.
akkor miről tudsz? :D engem meg az érdekelne , mondjuk arról hogy :
-tavaly (és vszeg ebben az évben is) a repcsiknek csak a keszi benzin pénz van kifizetve más semmi?
-vagy esetleg arról hogy még sok 100 misit kell majd ráverni az F16-okra mire valamilyen képességet tudnak majd adni?
- vagy arról hogy a házilag tuningolt tr85 bis.-jük ( ami még talán nem röhej szint, hamár itthon vkinek a 72-es az....) milyen öreg és hogy egy (azaz 1 DARAB) zlj van felhúzva arra szintre?
-az hogy meg mennyi ebből a működőképes esetleg?
- vagy arról hogy mennyi pénzt is visz el a több1000 vsz vas karbantartása?üzembentartása?
-vagy arról hogy a vsz vasaknak mennyi a tényleges harcértéke?
-vagy inkább csak annyit hogy a vsz vasakból egyáltalán mennyi működik???
-vagy arról hogy a nyugati technikákat hogy vették át? (mármint ha átfogják egyáltalán)
-vagy arról hogy a nyugati technika mennyit is ér valójában a kezükben? és főleg hogy akarják használni?

ez sem nagy dicsőség ám , értem én mit akarsz mondani, tényleg, megértem, de ezt a "szopkodjuk szanaszét a románokat mert papíron több vsz cuccot tudnak felmutatni" dolgot nem szeretem és abba lehet hagyni, előbb legalább keress utána dolgoknak mert megint vaaaaktába a levegőbe dolog megy

Konkrétan ezt mennyire a vita részének szántad?
Abban már hajlandó voltam megállapodni, hogy a román haderőt ne nevezzük tömeg hadseregnek, ha ez valakit zavar. Én lezártam volna a vitát azzal, hogy az alakulatok számában nem lakosság arányos kétszeres szorzó van, hanem több. Erre te hozol egy listát, hogy milyen finanszírozási nehézségeik lesznek az elkövetkezendő 20+ évben.

Arról nem is beszélve, hogy a jó lelkűen elfogadható minőségű hk-ik a legkevésbé sem elfogadhatóak. Nyugodtan oda írhatod a következő 10 évre, hogy a Közel-Keletről vett Abrams harckocsik beszerzése szintén elkerülhetetlen. Ne kérdezd tőlem, honnan lesz rájuk pénz!

Továbbra is fenntartom az álláspontom, hogy jelenleg a mi Honvédségünknél sem áll rendelkezésre elegendő vas. 5-10 évig biztosan ne verjük a mellünket, hogy mi befejeztük a hadsereg modernizálását, bezzeg Mordor nem! Ha és amennyiben a jelenlegi tervek végig mennek, az évtized végén már elégedettebbek lehetünk. Az oláhoknak nem elegendő 10 év erre.

Meglátjuk, hogy az elkövetkezendő másfél évtized számukra hosszútáv futás lesz vagy vesszőfutás. A biztonsági környezet radikálisan át fog alakulni. Ukrajna jelenlegi "impozáns" számai el fognak tűnni és 4 darab zászlóalj hk-ja lesz gázturbinával. Viszont csak támogató, nem első vonalas típussal. Csöves tüzérségben várhatóan közel azonos szám a miénkkel. A 50 ezres célszámunkhoz képest Kijev 100 ezer alatti fővel fog rendelkezni harcoló alakulatoknál.

Miért fontos ez? Mert 15 év távlatában a románok is várhatóan ehhez és a miénkhez fogják mérni, hogy mit szeretnének. Már most meg lehet mondani, hogy a román nehéz dd-kat nem lehet majd kivinni a frontra a halakkal és az Abrams-szel sem, mert egy NATO misszióban is elporladnának. Légi erejük sem tapasztalattal, sem megfelelő vassal nem fog rendelkezni, csak számok a papíron. De azok lesznek bőséggel. Gyalogosok számában fognak jól állni és meglátjuk a tüzérséget. Ott már lesznek gondok. Légvédelmüket meg imádni fogják, hogy megint nem működik, pedig a költségek ott sem álltak meg jelenleg.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ha meglesz az a 170 Hiúz akkor azok már elég jelentősen ellensúlyozzák a TR-80-asokat.
Egyebekben én azt látom, hogy egy nagy mobilitású sereget akarunk létrehozni. Pont mint a horvátok a szerbekkel szemben, anno.

GyHJ ellensúlyoz Hk-t?Érdekes

Nem az IFV-knek kell ellensúlyozni a hk-kat, hanem egy értelmes koncepciónak a románok nem életképes elképzeléseit. Igen, de ezt már kiveséztük ezerszer, hogy a mi hadseregünk hálózat alapú lesz, ahogy az ukránoké lesz, mert jelenleg az övék nem olyan. A románoké nem. Másik fontos elem, hogy a miénk nagy mobilitású lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
GyHJ ellensúlyoz Hk-t?Érdekes
Azt a harckocsit, igen. Egyik a XX. sz. közepe, a másik a XXI. sz. Páncélzat, érzékelés, mozgékonyság, stb. a Hiúz javára van, csak az a 100 mm-es ágyú ami a TR-t erősíti. Azért az a közel 50 tonna a Hiúzban, jelent valamit. Ha face to face szembe kellene állítani a két eszközt, mondjuk 10 km távról indítva egymás ellen, ha lehetne választani én inkább a Hiúzba ülnék bele, persze számítanék az integrált páncéltörő rakéták képességére is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 345
31 546
113
Nem az IFV-knek kell ellensúlyozni a hk-kat, hanem egy értelmes koncepciónak a románok nem életképes elképzeléseit. Igen, de ezt már kiveséztük ezerszer, hogy a mi hadseregünk hálózat alapú lesz, ahogy az ukránoké lesz, mert jelenleg az övék nem olyan. A románoké nem. Másik fontos elem, hogy a miénk nagy mobilitású lesz.
A-Honnan a pék faxábol veszed,hogy az oláh sereg nem lesz hálózatképes?NATO követelmény,annak KELL lennie.
B-Honnan a pék faxábol veszed,hogy nem lesz mobilis az oláh sereg?
C-Honnan a pék faxábol veszed,hogy az oláh sereg nem fog új ,legalábbis neki új technikát kapni?Most inditottak egy teherautó programot,példul.
Megjegyzem,a kengurúk új Abramsai is 20éve leállitott hk-k újáépitéséből vannak-és egy kicsit sem elavultak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 345
31 546
113
Azt a harckocsit, igen. Egyik a XX. sz. közepe, a másik a XXI. sz. Páncélzat, érzékelés, mozgékonyság, stb. a Hiúz javára van, csak az a 100 mm-es ágyú ami a TR-t erősíti. Azért az a közel 50 tonna a Hiúzban, jelent valamit. Ha face to face szembe kellene állítani a két eszközt, mondjuk 10 km távról indítva egymás ellen, ha lehetne választani én inkább a Hiúzba ülnék bele, persze számítanék az integrált páncéltörő rakéták képességére is.
Hk feladata a közvetlen tűzhatással és manőverrel való hatás.Ha a TR85M tüzelőhelyzetbe jut,a Lynx leirható,mint veszteség.Fő fegyvere,30milis gá,lényegében hatástalan a Bisontal szemben.Annak 100milis ágyúja meg hatásos (vettek hozzá Elbit sabotot).
Ne bizzunk abba,hogy az ellenség majd hülye lesz,és kiállitja a tankjait céltáblának-mág talán egy céltáblát is feltesz rá egy "ez itt a Spike találat helye" felirattal szerinted?
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
A-Honnan a pék faxábol veszed,hogy az oláh sereg nem lesz hálózatképes?NATO követelmény,annak KELL lennie.
Az kell lennie, de ha abból indulunk ki, hogy a románok a jó nagy sok-sok katonás ereget szeretik, akkor abból nem lesz hálózat alapú, nagy mobilitású sereg csak tömeghadsereg. Már pedig a nemzeti büszkeségük nem engedi meg, hogy csak pár tízezres seregük legyen.
B-Honnan a pék faxábol veszed,hogy nem lesz mobilis az oláh sereg?
A fent leírtakból, vagyis a mentalitásuk alapján gondoljuk.
C-Honnan a pék faxábol veszed,hogy az oláh sereg nem fog új ,legalábbis neki új technikát kapni?Most inditottak egy teherautó programot,példul.
Biztos fog kapni új technikát. De a tömegsereghez túl sok kellene, így a seregnek lesz egy modernizált része és egy VS technikán alapuló tömeghadsereg része. Vagyis a román hadsereg előreláthatóan kétosztatú lesz.
Megjegyzem,a kengurúk új Abramsai is 20éve leállitott hk-k újáépitéséből vannak-és egy kicsit sem elavultak.
Reméljük vesznek vagy 100 db sivatagban tárolt és felújított Abramsot, a Leo 2-es kétszeres áráért. Egyébként az USA nem is engedne nekik mást venni.