Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Nem kekeckedésből mondom, de annyira nem tömegek, aszem az összlétszám valami 73 000 ember a hadseregben, szóval tömeghadseregről beszélni talán túlzás.
Mondjuk az igaz nem tudom ebben benne van-e mindenki, vagy csak a szárazföldiek, minden esetre a "létszámhoz" képest nem olyan sok.

Szerintem ez a teljes hadsereg létszáma. És tudom, hogy az emberek megtanulták, hogy durván hány millió ember halt meg a II. vh-ban, meg a haladó fokozat, hogy egyes államok ebből nagyjából mennyit "vállaltak", de nem egy általános mozgósítás világában élünk. A 73ezer igen is tömeghadsereg. Főleg abban az esetben, ha először oda adod nekik a nyugat-európai katonák fizetését és utána elkezded kiírni a pályázatokat a nyugati szintű technika beszerzésére. Kammnak ebben teljesen igaza van.

A leértékelődő szerep témáját átvittük a Nagy-sakktábla topicba. Röviden az én véleményem, hogy a valóságtól elrugaszkodott egyetlen hírből ilyen következtetéseket levonni. Amit a lengyelek sérelmeznek, az csupán az, hogy az ő súlyuk nem összehasonlítható Németországgal.

Masztiff meg szerintem pontosan, hogy a teljes GDP-re gondolt. Mindenki tudta eddig is, hogy mi jobban állunk az egy főre jutóban. (Be is baszna, ha pár év alatt felfuttatnák a miénk 150%-ára...!) Viszont egy hadsereg értékét minőségi és mennyiségi jellemzők alapján igyekszik mindenki valahogyan belőni. Márpedig a dupla lakos náluk azt jelenti, hogy az a bizonyos 2% nominálisan magasabb szám.
Az meg egy másik kérdés, hogy vannak fórum társak, akik a minőséget másodlagos mutatónak tekintik, pusztán a létszám, különböző nehéz fegyverzet lövéseinek száma. És feltételezve, hogy "ha meg lesz hozzájuk a felderítő, ha ott lesz még a célpont, mire a parancsnoki döntés eljut a hk-ig vagy artykhoz" és ha egyáltalán minden rozsdát kitolnak kézzel, ami nem akar megmozdulni.
Más fórum társak pedig teljesen elhanyagolhatónak vélik a mennyiségi követelményt arra hivatkozva, hogy mind a vontatott cső könnyen counterezhető majd, mind a hk-t meg lehet enni a leggyengébb páncéltörővel.

Szerintem ez a két megközelítésből mind a kettő jó, amennyiben nem kerülünk politikai döntéshozó, sem katonai vezető pozícióba. Oda olyanokat szeretnék látni, akik szerint Mo-nak első sorban -de néhány fegyvernemben nem kizárólagosan- mennyiségi gondjai vannak. De a megrendelt vasakból is nagyon kevés van még a kezünk ügyében. Mordornak inkább minőségi gondjai vannak, csupán bizonyos fegyvernemek egy-egy szegmensében érkeztek meg a hatékony eszközök.
És vitatkozhatunk azon, hogy mi haladunk-e jobban a mennyiségi hiányosságok pótlásában, illetve hogyan fog kinézni az állomány feltöltése után a beszerzések üteme, sebessége. Vagy Románia rázza-e meg magát hamarabb és csapja ki az asztalra a 300 Abrams árát, amit mondogatni szoktunk. (Én drukkolok a 300 modern, amerikai tankjuk hitelfelvételéhez.)
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 343
8 233
113
A 73ezer igen is tömeghadsereg. Főleg abban az esetben, ha először oda adod nekik a nyugat-európai katonák fizetését és utána elkezded kiírni a pályázatokat a nyugati szintű technika beszerzésére. Kammnak ebben teljesen igaza van.
Már hogy a pékfa*aba lenne tömeghadsereg? Egy 18 milliós országnak... Nekünk elméletileg a keret 30 000+ 20 000, akkor nekik ez tömeghadsereg? Mit szívtok ti?
Hogy mennyire jól felszerelt vagy sem azt meg hagyjuk, mert egyenlőre nálunk is az acélbili, meg a pvc tártáska van még mindig, s még mindig várjuk, hogy legyen spike, náluk meg jó ideje, nem kis mennyiségben van. A harcérték, meg morál tekintetében sem értem a lenézést, nem übermenshek, de nem is első világháborús parasztok alkotják, őket is képzik, s harci tapasztalatuk is legalább annyi van mint nekünk. Hogy mennyire vannak túlfizetve, meg nyugati bérezés.. ezt nem tom honnan szedtétek, átlag fölött van kicsivel, úgy talán eléri az itteni szidott szintet.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Kár hitéleti vitát csinálni olyanból, ami nem az.

Nekünk tartalékosokkal együtt nem lesz annyi. És jelenleg meg tényleg messze állunk az 50ezres feltöltöttségtől!

Csak hogy egy pindurkát összehasonlítsuk:
Nálunk jelenleg 1 db harci repcsi századról tudok. Náluk nem kettőről, lakosság arányosan, hanem 3-ról.
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Nem nagy dicsőség, de nálunk nem sok tüzér szolgál jelenleg. Kérdés, hogy mennyi lesz bejelentve az évtized végére. Náluk 1000+ tüzérségi eszközről tudok?
Most fogjuk a vízi egységeinket felszerelni 3 darab csónakkal. Náluk 70+ hajó van a kikötőkben? Ebből 7 tengerre szánt nagyobb méretű. Nem 4 kezelőszemélyes folyami csónak. És most szereznek be korvetteket.

Akkor csupán a harcoló egységek számát nézve lakosság arányos kétszeres méretnek tűnik? Érdekelne a véleményed.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 343
8 233
113
Kár hitéleti vitát csinálni olyanból, ami nem az.

Nekünk tartalékosokkal együtt nem lesz annyi. És jelenleg meg tényleg messze állunk az 50ezres feltöltöttségtől!

Csak hogy egy pindurkát összehasonlítsuk:
Nálunk jelenleg 1 db harci repcsi századról tudok. Náluk nem kettőről, lakosság arányosan, hanem 3-ról.
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Nem nagy dicsőség, de nálunk nem sok tüzér szolgál jelenleg. Kérdés, hogy mennyi lesz bejelentve az évtized végére. Náluk 1000+ tüzérségi eszközről tudok?
Most fogjuk a vízi egységeinket felszerelni 3 darab csónakkal. Náluk 70+ hajó van a kikötőkben? Ebből 7 tengerre szánt nagyobb méretű. Nem 4 kezelőszemélyes folyami csónak. És most szereznek be korvetteket.

Akkor csupán a harcoló egységek számát nézve lakosság arányos kétszeres méretnek tűnik? Érdekelne a véleményed.
Hát tudod gondolkodni kellene....
Az, hogy elvileg 1000+ tüzérségi ócskavasuk van, nem azt jelenti hogy arra mind van kezelő személyzet, pont úgy mint nálunk. Hiába sorolod fel az összes wikipédiás adatott annak a fele ha létezik még úgy hogy nem ette meg felismerhetetlenre a rozsda, s még ahhoz sem okvetlenül van ember.
4 zl hk... vajon hány van ott is feltöltve?
Nem is értem miket forgathatsz a fejedben...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Én sem értem, hogy te mit forgathatsz a fejedben.

Most komolyan azt akarod megmagyarázni, hogy a Magyar Honvédség és a keleti szervezetlen hordák körülbelül ugyan azzal a létszámmal dolgozik jelenleg? Vagy mégis mit?
Mit szeretnél a beszélgetésből kihozni? A tények, hogy a lakosság aránya, a hazai össz termelés és ennek reciprok hányadosa az egy főre jutó termelékenység egy hadsereg építésének egyik fundamentuma. A másik a környező országok felkészültsége, ebből adódó célok és követelmények.

Ha te leteszed a nagy esküt, hogy Kamm eredeti állítása nem igaz, a román költségvetést nem a hadsereg létszámának és bérezésének szorzata az, ami megterheli, akkor én elhiszem. Ha mondasz valamit arról, hogy szerinted mi viszi el a 2%-ot meghaladó kiadás döntő részét, azt meg meghallgatom.

Ha meg csak az a célod, hogy ne nevezzük tömeghadseregnek a keleti szomszéd kósza csapatait, akkor meg nevezzük elit hadseregnek!
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 343
8 233
113
Én csak azt mondtam hogy egy 70 ezres hadsereget nehezen lehetne tömeghadseregnek nevezni, valamint megemlítettem, hogy annyira nagy fizu nincs ott, hogy az vinné el a 2% nagy részét(bár vannak azért ott érdekes dolgok pl speciális nyugdíjak) . Erre jöttél te a nem tudom mikkel, szerintem te sem érted mit akarsz mondani, vagy mire szeretnél kilyukadni csak egymás mellé teszed a szavakat.
Szóval részemről, hanyagoljuk a semmiről beszélést.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 737
6 618
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 559
74 542
113
Ha jól értem van baj az F16-ok körül.

Olyan a stílusa az írásnak, hogy a fordító nem tud vele mit kezdeni. Még akkor is zavaros, ha először angolra fordítom át. Valaki, aki érti az eredeti nyelvet, összefoglalhatná hogy most az a probléma hogy "ügyeskedni" próbáltak mint a horvátok és ez az USA-nak nem tetszett vagy a nagy korrupcióban elveszett a lényeg. Vagy esetleg csak nem megy zökkenőmentesen az átállás az új típusra, a média meg felfújja, mint mindenhol máshol is szokta?
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 963
5 916
113
Kár hitéleti vitát csinálni olyanból, ami nem az.

Nekünk tartalékosokkal együtt nem lesz annyi. És jelenleg meg tényleg messze állunk az 50ezres feltöltöttségtől!

Csak hogy egy pindurkát összehasonlítsuk:
Nálunk jelenleg 1 db harci repcsi századról tudok. Náluk nem kettőről, lakosság arányosan, hanem 3-ról.
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Nem nagy dicsőség, de nálunk nem sok tüzér szolgál jelenleg. Kérdés, hogy mennyi lesz bejelentve az évtized végére. Náluk 1000+ tüzérségi eszközről tudok?
Most fogjuk a vízi egységeinket felszerelni 3 darab csónakkal. Náluk 70+ hajó van a kikötőkben? Ebből 7 tengerre szánt nagyobb méretű. Nem 4 kezelőszemélyes folyami csónak. És most szereznek be korvetteket.

Akkor csupán a harcoló egységek számát nézve lakosság arányos kétszeres méretnek tűnik? Érdekelne a véleményed.

Adja az ég, hogy a flottájuk óriásira duzzadjon! Csupa modern felszíni és alatti nagy hajóval.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 737
6 618
113
Kár hitéleti vitát csinálni olyanból, ami nem az.

Nekünk tartalékosokkal együtt nem lesz annyi. És jelenleg meg tényleg messze állunk az 50ezres feltöltöttségtől!

Csak hogy egy pindurkát összehasonlítsuk:
Nálunk jelenleg 1 db harci repcsi századról tudok. Náluk nem kettőről, lakosság arányosan, hanem 3-ról.
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Nem nagy dicsőség, de nálunk nem sok tüzér szolgál jelenleg. Kérdés, hogy mennyi lesz bejelentve az évtized végére. Náluk 1000+ tüzérségi eszközről tudok?
Most fogjuk a vízi egységeinket felszerelni 3 darab csónakkal. Náluk 70+ hajó van a kikötőkben? Ebből 7 tengerre szánt nagyobb méretű. Nem 4 kezelőszemélyes folyami csónak. És most szereznek be korvetteket.

Akkor csupán a harcoló egységek számát nézve lakosság arányos kétszeres méretnek tűnik? Érdekelne a véleményed.
akkor miről tudsz? :D engem meg az érdekelne , mondjuk arról hogy :
-tavaly (és vszeg ebben az évben is) a repcsiknek csak a keszi benzin pénz van kifizetve más semmi?
-vagy esetleg arról hogy még sok 100 misit kell majd ráverni az F16-okra mire valamilyen képességet tudnak majd adni?
- vagy arról hogy a házilag tuningolt tr85 bis.-jük ( ami még talán nem röhej szint, hamár itthon vkinek a 72-es az....) milyen öreg és hogy egy (azaz 1 DARAB) zlj van felhúzva arra szintre?
-az hogy meg mennyi ebből a működőképes esetleg?
- vagy arról hogy mennyi pénzt is visz el a több1000 vsz vas karbantartása?üzembentartása?
-vagy arról hogy a vsz vasaknak mennyi a tényleges harcértéke?
-vagy inkább csak annyit hogy a vsz vasakból egyáltalán mennyi működik???
-vagy arról hogy a nyugati technikákat hogy vették át? (mármint ha átfogják egyáltalán)
-vagy arról hogy a nyugati technika mennyit is ér valójában a kezükben? és főleg hogy akarják használni?

ez sem nagy dicsőség ám , értem én mit akarsz mondani, tényleg, megértem, de ezt a "szopkodjuk szanaszét a románokat mert papíron több vsz cuccot tudnak felmutatni" dolgot nem szeretem és abba lehet hagyni, előbb legalább keress utána dolgoknak mert megint vaaaaktába a levegőbe dolog megy
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 044
30 927
113
akkor miről tudsz? :D engem meg az érdekelne , mondjuk arról hogy :
-tavaly (és vszeg ebben az évben is) a repcsiknek csak a keszi benzin pénz van kifizetve más semmi?
-vagy esetleg arról hogy még sok 100 misit kell majd ráverni az F16-okra mire valamilyen képességet tudnak majd adni?
- vagy arról hogy a házilag tuningolt tr85 bis.-jük ( ami még talán nem röhej szint, hamár itthon vkinek a 72-es az....) milyen öreg és hogy egy (azaz 1 DARAB) zlj van felhúzva arra szintre?
-az hogy meg mennyi ebből a működőképes esetleg?
- vagy arról hogy mennyi pénzt is visz el a több1000 vsz vas karbantartása?üzembentartása?
-vagy arról hogy a vsz vasaknak mennyi a tényleges harcértéke?
-vagy inkább csak annyit hogy a vsz vasakból egyáltalán mennyi működik???
-vagy arról hogy a nyugati technikákat hogy vették át? (mármint ha átfogják egyáltalán)
-vagy arról hogy a nyugati technika mennyit is ér valójában a kezükben? és főleg hogy akarják használni?

ez sem nagy dicsőség ám , értem én mit akarsz mondani, tényleg, megértem, de ezt a "szopkodjuk szanaszét a románokat mert papíron több vsz cuccot tudnak felmutatni" dolgot nem szeretem és abba lehet hagyni, előbb legalább keress utána dolgoknak mert megint vaaaaktába a levegőbe dolog megy
A kérdéseidre egy szóval tudnék felelni: talán! Bővebben, talán is. ;)
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Nálunk jelenleg 1 db hk zl van hiányos feltöltöttségi szinten. Náluk jól mondom, hogy 4 van jelenleg?
Ha meglesz az a 170 Hiúz akkor azok már elég jelentősen ellensúlyozzák a TR-80-asokat.
Egyebekben én azt látom, hogy egy nagy mobilitású sereget akarunk létrehozni. Pont mint a horvátok a szerbekkel szemben, anno.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
612
2 655
93
Olyan a stílusa az írásnak, hogy a fordító nem tud vele mit kezdeni. Még akkor is zavaros, ha először angolra fordítom át. Valaki, aki érti az eredeti nyelvet, összefoglalhatná hogy most az a probléma hogy "ügyeskedni" próbáltak mint a horvátok és ez az USA-nak nem tetszett vagy a nagy korrupcióban elveszett a lényeg. Vagy esetleg csak nem megy zökkenőmentesen az átállás az új típusra, a média meg felfújja, mint mindenhol máshol is szokta?
Lehet, hogy csak túlpörgi a dolgot a fickó és nem is igazán tudja miről ír. Ez az angol nyelvű cikk is a 175 milliós csomagról szól, de ebben nem látok semmi rendkívülit: https://www.upi.com/Defense-News/20...or-F-16-upgrades-in-1754M-deal/3461604512287/
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ha jól értem van baj az F16-ok körül.


Én nem is hittem volna, hogy lesznek ilyenek. De legalább 40 évig vakarják a rozsdát róla, ha már elkezdték!
Olyan a stílusa az írásnak, hogy a fordító nem tud vele mit kezdeni. Még akkor is zavaros, ha először angolra fordítom át. Valaki, aki érti az eredeti nyelvet, összefoglalhatná hogy most az a probléma hogy "ügyeskedni" próbáltak mint a horvátok és ez az USA-nak nem tetszett vagy a nagy korrupcióban elveszett a lényeg. Vagy esetleg csak nem megy zökkenőmentesen az átállás az új típusra, a média meg felfújja, mint mindenhol máshol is szokta?

Szerintem ez, amit írnak, nem földi nyelv. Nekem is hasonló gondom volt a fordítóval, de amennyire kivettem, épp a cikk próbálja kritizálni, hogy az összes politikusuk az amik zsebében van. A vezér gondolatfonalat úgy láttam, hogy valahányszor próbálnak a vezetőik olcsóbban megúszni washingtoni követelést, jön a Korrupció-elleni Hivatal és... se egy normális gép megvásárlása nem lesz belőle, mert mi románok meg okosok vagyunk, se egy olcsó megoldás.
akkor miről tudsz? :D engem meg az érdekelne , mondjuk arról hogy :
-tavaly (és vszeg ebben az évben is) a repcsiknek csak a keszi benzin pénz van kifizetve más semmi?
-vagy esetleg arról hogy még sok 100 misit kell majd ráverni az F16-okra mire valamilyen képességet tudnak majd adni?
- vagy arról hogy a házilag tuningolt tr85 bis.-jük ( ami még talán nem röhej szint, hamár itthon vkinek a 72-es az....) milyen öreg és hogy egy (azaz 1 DARAB) zlj van felhúzva arra szintre?
-az hogy meg mennyi ebből a működőképes esetleg?
- vagy arról hogy mennyi pénzt is visz el a több1000 vsz vas karbantartása?üzembentartása?
-vagy arról hogy a vsz vasaknak mennyi a tényleges harcértéke?
-vagy inkább csak annyit hogy a vsz vasakból egyáltalán mennyi működik???
-vagy arról hogy a nyugati technikákat hogy vették át? (mármint ha átfogják egyáltalán)
-vagy arról hogy a nyugati technika mennyit is ér valójában a kezükben? és főleg hogy akarják használni?

ez sem nagy dicsőség ám , értem én mit akarsz mondani, tényleg, megértem, de ezt a "szopkodjuk szanaszét a románokat mert papíron több vsz cuccot tudnak felmutatni" dolgot nem szeretem és abba lehet hagyni, előbb legalább keress utána dolgoknak mert megint vaaaaktába a levegőbe dolog megy

Konkrétan ezt mennyire a vita részének szántad?
Abban már hajlandó voltam megállapodni, hogy a román haderőt ne nevezzük tömeg hadseregnek, ha ez valakit zavar. Én lezártam volna a vitát azzal, hogy az alakulatok számában nem lakosság arányos kétszeres szorzó van, hanem több. Erre te hozol egy listát, hogy milyen finanszírozási nehézségeik lesznek az elkövetkezendő 20+ évben.

Arról nem is beszélve, hogy a jó lelkűen elfogadható minőségű hk-ik a legkevésbé sem elfogadhatóak. Nyugodtan oda írhatod a következő 10 évre, hogy a Közel-Keletről vett Abrams harckocsik beszerzése szintén elkerülhetetlen. Ne kérdezd tőlem, honnan lesz rájuk pénz!

Továbbra is fenntartom az álláspontom, hogy jelenleg a mi Honvédségünknél sem áll rendelkezésre elegendő vas. 5-10 évig biztosan ne verjük a mellünket, hogy mi befejeztük a hadsereg modernizálását, bezzeg Mordor nem! Ha és amennyiben a jelenlegi tervek végig mennek, az évtized végén már elégedettebbek lehetünk. Az oláhoknak nem elegendő 10 év erre.

Meglátjuk, hogy az elkövetkezendő másfél évtized számukra hosszútáv futás lesz vagy vesszőfutás. A biztonsági környezet radikálisan át fog alakulni. Ukrajna jelenlegi "impozáns" számai el fognak tűnni és 4 darab zászlóalj hk-ja lesz gázturbinával. Viszont csak támogató, nem első vonalas típussal. Csöves tüzérségben várhatóan közel azonos szám a miénkkel. A 50 ezres célszámunkhoz képest Kijev 100 ezer alatti fővel fog rendelkezni harcoló alakulatoknál.

Miért fontos ez? Mert 15 év távlatában a románok is várhatóan ehhez és a miénkhez fogják mérni, hogy mit szeretnének. Már most meg lehet mondani, hogy a román nehéz dd-kat nem lehet majd kivinni a frontra a halakkal és az Abrams-szel sem, mert egy NATO misszióban is elporladnának. Légi erejük sem tapasztalattal, sem megfelelő vassal nem fog rendelkezni, csak számok a papíron. De azok lesznek bőséggel. Gyalogosok számában fognak jól állni és meglátjuk a tüzérséget. Ott már lesznek gondok. Légvédelmüket meg imádni fogják, hogy megint nem működik, pedig a költségek ott sem álltak meg jelenleg.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ha meglesz az a 170 Hiúz akkor azok már elég jelentősen ellensúlyozzák a TR-80-asokat.
Egyebekben én azt látom, hogy egy nagy mobilitású sereget akarunk létrehozni. Pont mint a horvátok a szerbekkel szemben, anno.

GyHJ ellensúlyoz Hk-t?Érdekes

Nem az IFV-knek kell ellensúlyozni a hk-kat, hanem egy értelmes koncepciónak a románok nem életképes elképzeléseit. Igen, de ezt már kiveséztük ezerszer, hogy a mi hadseregünk hálózat alapú lesz, ahogy az ukránoké lesz, mert jelenleg az övék nem olyan. A románoké nem. Másik fontos elem, hogy a miénk nagy mobilitású lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
GyHJ ellensúlyoz Hk-t?Érdekes
Azt a harckocsit, igen. Egyik a XX. sz. közepe, a másik a XXI. sz. Páncélzat, érzékelés, mozgékonyság, stb. a Hiúz javára van, csak az a 100 mm-es ágyú ami a TR-t erősíti. Azért az a közel 50 tonna a Hiúzban, jelent valamit. Ha face to face szembe kellene állítani a két eszközt, mondjuk 10 km távról indítva egymás ellen, ha lehetne választani én inkább a Hiúzba ülnék bele, persze számítanék az integrált páncéltörő rakéták képességére is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 415
31 819
113
Nem az IFV-knek kell ellensúlyozni a hk-kat, hanem egy értelmes koncepciónak a románok nem életképes elképzeléseit. Igen, de ezt már kiveséztük ezerszer, hogy a mi hadseregünk hálózat alapú lesz, ahogy az ukránoké lesz, mert jelenleg az övék nem olyan. A románoké nem. Másik fontos elem, hogy a miénk nagy mobilitású lesz.
A-Honnan a pék faxábol veszed,hogy az oláh sereg nem lesz hálózatképes?NATO követelmény,annak KELL lennie.
B-Honnan a pék faxábol veszed,hogy nem lesz mobilis az oláh sereg?
C-Honnan a pék faxábol veszed,hogy az oláh sereg nem fog új ,legalábbis neki új technikát kapni?Most inditottak egy teherautó programot,példul.
Megjegyzem,a kengurúk új Abramsai is 20éve leállitott hk-k újáépitéséből vannak-és egy kicsit sem elavultak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 415
31 819
113
Azt a harckocsit, igen. Egyik a XX. sz. közepe, a másik a XXI. sz. Páncélzat, érzékelés, mozgékonyság, stb. a Hiúz javára van, csak az a 100 mm-es ágyú ami a TR-t erősíti. Azért az a közel 50 tonna a Hiúzban, jelent valamit. Ha face to face szembe kellene állítani a két eszközt, mondjuk 10 km távról indítva egymás ellen, ha lehetne választani én inkább a Hiúzba ülnék bele, persze számítanék az integrált páncéltörő rakéták képességére is.
Hk feladata a közvetlen tűzhatással és manőverrel való hatás.Ha a TR85M tüzelőhelyzetbe jut,a Lynx leirható,mint veszteség.Fő fegyvere,30milis gá,lényegében hatástalan a Bisontal szemben.Annak 100milis ágyúja meg hatásos (vettek hozzá Elbit sabotot).
Ne bizzunk abba,hogy az ellenség majd hülye lesz,és kiállitja a tankjait céltáblának-mág talán egy céltáblát is feltesz rá egy "ez itt a Spike találat helye" felirattal szerinted?