Román haderőfejlesztési program és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Román F16 összefoglaló:

Portugál Deal 1.:
  • 2012 Szept: Szerződés: 12db F16 A/B Block 15 ,feljavított hajtóművek, 3db tartalék hajtómű, alkatrészek, földi logisztikai berendezések, 9 pilóta és 69 technikus, műszaki kiképzése.
  • LM támogatásával a gépeket a M5.2R szabványnak megfelelően korszerűsítik, az M5.2R nem a legújabb MLU OFP már akkor sem, és nem támogatja az F-16-hoz tanúsított legújabb fegyvereket, mint például az AIM-9X Sidewinder és AIM-120D levegő-levegő rakétákat, valamint a GPS-t. /INS-vezérelt fegyverek, mint például a Joint Direct Attack Munition, az AGM-158 Joint Air-Surface Standoff rakéta és a GBU-39 SDB, valamint a frissített Link 16 adatkapcsolat. Az M5 alapszabvány azonban továbbfejlesztett műholdas navigációt, fegyverintegrációt, kommunikációs és küldetéstervezési képességeket, valamint képes többféle levegő föld fegyverzet kezelésére, köztük a lézer vezérelt bombák kezelésére is.
  • A repülőgépek gyártási ideje 1983.Júl.-84. Ápr. az eredeti üzemeltető az USAF, 1999-ben vette át a Portugál légierő, majd tőlük a Román légierő, a románok 4000-4500 óra üzemidő tartalékkal vették át a gépeket.
  • A fegyverek és a logisztikai csomag többi része az USA-val kötött külön üzlet eredménye: 60 AIM-9M Sidewinder és 30 AIM-120C AMRAAM levegő-levegő rakéta; CATM-9 és CATM-120 légi gyakorló rakéták az USAF tartalékából; 10db 500 font (227 kg) GBU-12 Paveway II lézervezérelt bomba; 18 db AGM-65H/AGM-65K Maverick levegő-föld rakéta; 4db CATM-65 gyakorló rakéta; és 3db ALQ-131 Jammer pod.
  • A költségek I: 628M Euro: A teljes összeg 120 millió eurót tartalmaz a repülőgépekre, és 508 millió eurót a fejlesztésre, az élettartam meghosszabbítására, a logisztikai támogatásra és a fegyvercsomagra, valamint a pilóták és a földi személyzet képzésére.
  • Költségek II: X×1,5M USD: Egy külön szerződésben a Lockheed Martin nem közölt számú AAQ-33 Sniper konténert szállít, körülbelül 1,5 millió dolláros egységárral.
  • Költségek III: 32M Euro: Borcea-Feteşti légitámaszpont létesítményeinek felújítása. Az összegből a NATO áll 20M Euro-t. A felújítás a kifutópálya meghosszabbítását 8200 lábról (2500 méterről) 9180 lábra (2800 méterre), levezető kábelrendszer telepítését, új hangárok építését és az infrastruktúra fejlesztését jelenti.

Portugál Deal 2.:
  • 2019 Nov. Szerződés: További 5 db F16A/B Block 15 130M Euro értékben, az öszeg tartalmazza a felújítást és a gépek M6 szabványra történő korszerűsítését, ez a verzió valamennyi jelenleg használt legmodernebb fegyver használatát lehetővé teszi ezen az 5 gépen.
  • Feltehetően valamennyi román F16 a későbbiekben átesik az M5 -> M6 szabvány módosításon, a flotta egységeswítése a cél.
  • Az üzlet tartalmazza a tech transfert is a Aerostar Bacăuban végzik el az 5 gép átalakításából 3-at, portugál felügyelettel és felelősséggel, a későbbi átalakításokat, korszerűsítést, karbantartást itt végzik el.
  • A szerződés továbi kiképzési keretet is tartalmaz
  • Külön szerződés a DSCA - val (USA) 2020 : A román kormány az F-16-os repüléselektronikájának, szoftvereinek, navigációs segédeszközeinek, pilótafülkéjének és kommunikációs berendezéseinek fejlesztését, valamint további logisztikai támogatás, repülőgép-alkatrészek és a személyzet képzésének megvásárlását kérte. Tartalmazza még: 19 többfunkciós információelosztó rendszer közös taktikai rádiórendszert (MIDS JTRS); nyolc LN-260 globális helymeghatározó rendszer; AN/APX-126 Advanced Identification Friend or Foe (IFF) készletek; ARC-210 rádiók és KIV-78 kriptográfiai applikációk. Az ügylet kiterjed a repülőgépek kisebb módosítására, integrációjára és tesztelő/szoftvertámogató berendezésekre is.
  • Költségek I.: 130M Euro a portugál gépekért és felújításukért
    Költségek II.:175,4M USD a további logisztikai csomagért és rendszerekért

Norvég Deal:
  • 2021. Dec: 32db Norvég F16A/B Block 10
  • A gépek holland gyártású Block1-5 verzióban készültek 1980 januárjától (1983-ig - a legújabbakat feltehetően a Draken vitte), a későbbiekben Block 10-re egységesítve valamennyi
  • A románok 2000-2500 óra üzemidő tartalékkal veszik át a gépeket, a norvég gépek átlag 10.000 óra körül repültek eddig, erre külön felhívják a norvégok a figyelmet.
  • Költségek i.: 354M Euro a gépek bekerülési költsége
  • Költségek II.: 100M Euro a becsült felújítási, logisztikai költség

A három légibázis ahova tervezik a 3 F16 repülő századot:
  • Borcea-Feteşti-i Baza 86 Aeriana (Havasalföld)- 17 db ex portugál F16 jelenleg, hangárok készen, futópálya meghosszabbítva
  • Câmpia Turzii Baza 71 Aeriana (Erdély) - 2020-tól felújítás alatt
  • Mihail Kogălniceanu Baza 57 Aeriana (Tengermellék) - Korszerűsítési tervek

Feltűnő a norvég gépek alacsony felújítási és logisztikai költség terve, (fegyverzet?). A portugál csomagokban a gépek ára 10M Euro körüli kell legyen a többi mind logisztika, kiképés, fegyverek, reptér felújítás - nyilván minden centről nem lehet tudomásunk, de a fentiek elérhető számok, így minden gépre kb még 70M Euro jut mire bevethető, felfegyverezhető, röpképes, korszerűsített, a reptéren megfelelően karbantartható gép lesz és mindenekelőtt lesz rá pilóta és műszaki. Nagyon úgy néz ki, hogy a Norvég gépek csupaszon maradnak, vagy a porugál deal alapján ráköltenek még az üzletre, repterestül kiképzésestül, fegyverzet és egyéb felszereléssel együtt kb 2Mrd Eurot, hogy a jelenlegi szintre hozzák az újabb 2 századot is.
Remek kis summary, koszonjuk. :)

Abban az egyben nem ertek egyet, hogy a rettenetesen oreg norveg gepekre rakoltenenek annyit, hogy azokra is felmenjen az AIM9-X stb. Azok eredetileg Block 1 vagy Block 5 gepek voltak, majd at lettek epitve Block 10 MLUra - ha repulnek 6-8 evet, akkor sokat mondok, ezert elkolteni ujabb rettenet penzt, hogy felhuzzak oket is Block 15-20 MLUra es pluszban megvegyenek rajuk mindent, nos, szerintem ennyire meg a rumanok sem hulyek...

Ránézve a számokra a 49 gép nagyon durván 3Mrd Euro mire repül, ebbe minden benne van. A szlovák üzlet ha jól emlékszem 1,3 Mrd 14 gépre , de azok újak, AESA radarral, EW képességekkel stb. a képzés tuti, de valamennyi fegyverzet is ha jól tudom ebben az árban benne van és a minimál reptéri logisztika is, nyilván a hangárok nem, a reptérre ott is sokat kell költeni.
Kb a románok negyedével olcsóbban jutnak , negyedolyan tudású, de legalább negyvenszer olyan idős gépekhez. OK, a reptér, a fegyverzet az marad korszerű ha a gépek ki is kopnak 10 év múlva, de minden más, a pilóták, műszakiak képzése is kezdődhet elölről.
Nekem nem tűnik jó üzletnek és az sejlik fel, hogy a norvég üzlet valós költségeit bújtatják itt ott, ott van még 2 reptér felújítása és felszerelése, a kiképzések két századnyi pilótának és műszakinak, valamint maga a fegyverzet ami ahogy látszik a portugál gépekhez is meglehetősen szerény, bár a LanceR-ekről megmaradtak egy része is használható, a felújítás is pénzbe kerül még akkor is ha Bacauban tudják már végezni ahol a portugálok betanították és felkészítették őket. Az USA-tól meg kell venni a szoftvereket, navigációs, kommunikációs eszközöket stb. Elég fura ez az üzlet így, első ránézésre tűnik csak úgy hogy a románok jól jártak, inkább pénznyelő az egész, lesz egy csomó Block 10-15 gépük, ráadásul még évek amíg felállhatnak az új alakulatok a Mig-eket meg terv szerint 2020-ban már ki kellett volna vonni.
Az "új" román gépek lesznek a világ legöregebb F16-osai ...
En komoly osszegbe fogadni mernek, hogy ket szazadnal sosem lesz tobb tartosan (2-3 evig) egyszerre repulokepes. Szerintem a norvegok jo resz - akar fele is - a "planned obsolence" kivaltasara van tervezve (magyarosan kannibalizaljak majd, ezt tamasztja ala az is, hogy sajat maguk fogjak szervizelni oket, azt a treninget is kifizettek.)
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Remek kis summary, koszonjuk. :)

Abban az egyben nem ertek egyet, hogy a rettenetesen oreg norveg gepekre rakoltenenek annyit, hogy azokra is felmenjen az AIM9-X stb. Azok eredetileg Block 1 vagy Block 5 gepek voltak, majd at lettek epitve Block 10 MLUra - ha repulnek 6-8 evet, akkor sokat mondok, ezert elkolteni ujabb rettenet penzt, hogy felhuzzak oket is Block 15-20 MLUra es pluszban megvegyenek rajuk mindent, nos, szerintem ennyire meg a rumanok sem hulyek...


En komoly osszegbe fogadni mernek, hogy ket szazadnal sosem lesz tobb tartosan (2-3 evig) egyszerre repulokepes. Szerintem a norvegok jo resz - akar fele is - a "planned obsolence" kivaltasara van tervezve (magyarosan kannibalizaljak majd, ezt tamasztja ala az is, hogy sajat maguk fogjak szervizelni oket, azt a treninget is kifizettek.)
Csomó portált olvasok, a román fogadkozás erős, eleve három repteret készítenek fel ennek a 49 gépnek, a céljuk 3 század felállítása, ez a mantrájuk. Azt is írják, hogy ugyanarra a szabványra akarják az összeset húzni és ezt már otthon akarják elvégezni, erre kalkuláltam egy nagyon durván 2Mrd Euro költséget ami még el kellene költeni a portugál gépek tapasztalata alapján. Én sem hiszem hogy kifizetnének így zsebből ennyit, mert akkor már jobban megérte volna a portugál gépeket 10-12 db F35-el kiegészíteni, nem mind a 3 hanem csak 2 repteret belakni és a jövőben folyamatosan bővíteni az F35 flottát, apránként bővíteni a fegyverzetüket is. Ezzel is a térség legerősebb légiereje lennének, időben nagy lenne a kifutás, benne lenne a bővítés lehetősége, van átmenet és birtokolnának egy csúcs fegyvert. Így meg ...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
K

kamm

Guest
Csomó portált olvasok, a román fogadkozás erős, eleve három repteret készítenek fel ennek a 49 gépnek, a céljuk 3 század felállítása, ez a mantrájuk. Azt is írják, hogy ugyanarra a szabványra akarják az összeset húzni és ezt már otthon akarják elvégezni, erre kalkuláltam egy nagyon durván 2Mrd Euro költséget ami még el kellene költeni a portugál gépek tapasztalata alapján.
Az aranyosgyéresi bazison mar ott vannak az amerikaiak, onnan reptetik a Reapereket, nem? Ugy remlik, ott miattuk mindenkeppen lenne felujitas, mert heavy cargo nem tud fogadni...?

Én sem hiszem hogy kifizetnének így zsebből ennyit, mert akkor már jobban megérte volna a portugál gépeket 10-12 db F35-el kiegészíteni, nem mind a 3 hanem csak 2 repteret belakni és a jövőben folyamatosan bővíteni az F35 flottát, apránként bővíteni a fegyverzetüket is. Ezzel is a térség legerősebb légiereje lennének, időben nagy lenne a kifutás, benne lenne a bővítés lehetősége, van átmenet és birtokolnának egy csúcs fegyvert. Így meg ...
Ezert is mondom, hogy ennyire meg a rumanok sem lehetnek hulyek, hogy 40+ eves gepekre koltenenek el ennyit, amit aztan 6-8 ev mulva a kukaba hajithatnak majd...
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
5-6 evet? Es utana lesz 5-10 millard dollarjuk ra?
:D :D :D
:cool: :cool: :cool:
Igen lesz 4-5 milliárdjuk. Mert csak két század F-35-öt akarnak rendszerbe állítani és az kb. annyiba kerül.
Ahogyan előkapták a 4 milliárdot a Patriotokra, úgy erre is előfogják kapni.
Sajnos, lépéskényszerbe kerültünk. Vagy mi is fejlesztjük a saját légierönket, minimum plusz két Gripen E/F századdal (a meglévő mellé) és egy AWACS képességgel, vagy arra leszünk kárhoztatva, hogy a következő (2040 körüli) három román F-35 század beszerzését közvetlenül finanszírozzuk :( .
 
K

kamm

Guest
Igen lesz 4-5 milliárdjuk.
5-6 even belul? Dehogy lesz. :)

Mert csak két század F-35-öt akarnak rendszerbe állítani és az kb. annyiba kerül.
Ahogyan előkapták a 4 milliárdot a Patriotokra, úgy erre is előfogják kapni.
Semmit nem "kaptak elo", hitelre vettek mindent mar eddig is, ertsd meg.

El kell ezeket kezdeniuk torleszteni most, mikozben nincsen epkezlab flottajuk, nincs epkezlab hk, IFV, semmi.
Mar most jon, vagy 15 millliardnyi torlesztes a kovetkezo 10-20 ev alatt (hajokkal, mindennel)...

Nem veletlenul nem vettek most mast, csak ilyen oreg szarokta.

Sajnos, lépéskényszerbe kerültünk. Vagy mi is fejlesztjük a saját légierönket, minimum plusz két Gripen E/F századdal (a meglévő mellé) és egy AWACS képességgel, vagy arra leszünk kárhoztatva, hogy a következő (2040 körüli) három román F-35 század beszerzését közvetlenül finanszírozzuk :( .
2040 qrva messze van. Addig vagy reformokba kezdenek es az fog fajni, de nagyon az elso 4-5 evben, vagy nem reformalnak es akkor bedol az egesz gazdasaguk, olyan durva adossagspiralba kerulnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Az nyugtalanít, hogy ezt valószínűleg a román döntéshozók is tudják. Nem hülyék. Miért lépik meg mégis?
A legjobb opció, hogy tényleg kb. leszerelni veszik meg. De akkor minek?
A legrosszabb pedig az, hogy: már megvannak a kiképzett pilótáik, elvégre nem új a típus 2. megvannak a kiképzett műszakiak ugyanezen okból 3. nem 2-3 év hanem hónap a repterek felkészítése (amerikai segítséggel), és balhé esetén előveszik őket vagy 100 tartalék órával (nem mintha számítana a papírozás ilyenkor)
Az igazság valahol a kettő között lehet. Ha kirajzolódik néhány év, amikor minden pont bevethető nekik(elvégre vettek még pár cuccot), na akkorra kell fullon működni a teljes honvédelmi gépezetünknek a Gripenektől az utolsó tartalékosig.
Szerintem megfogtad a lényeget. Nekik ezek a gépek 6-7 év múlva, amire megérkeznek az F-35-ös gépeik, mennek tartalékba és egy balhé esetén, előveszik. Mi meg nézünk mint Gizi a moziban.
Elég nagy meglepi lenne, 2-3 F-35 század és még vagy 48 F-16-os gép. És ahogy ólvason a Mig-21 Lancereket is konzerválni akarják (vagy 40 db-ot) :eek: . Nem hülyék a románok. Tanulni illene tőlük.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 216
33 474
113
Igen lesz 4-5 milliárdjuk. Mert csak két század F-35-öt akarnak rendszerbe állítani és az kb. annyiba kerül.
Ahogyan előkapták a 4 milliárdot a Patriotokra, úgy erre is előfogják kapni.
Sajnos, lépéskényszerbe kerültünk. Vagy mi is fejlesztjük a saját légierönket, minimum plusz két Gripen E/F századdal (a meglévő mellé) és egy AWACS képességgel, vagy arra leszünk kárhoztatva, hogy a következő (2040 körüli) három román F-35 század beszerzését közvetlenül finanszírozzuk :( .
Egyrészt,nem véletlenül veszitett mindenhol a Gripen E,ahol indult az F35-nekünk sem szabad költeni rá.Semmilyen új gyártású 4+ generációs gépet nem érdemes megvenni,ha van lehetőség 5.generációs gépet beszerezni.
Másrészt az oláhokat leköti a Moldáviával való egyesülés,nincs népességfölöslegük,csökken a lakosság náluk is-középtávon sem kell tartani tervezett oláh támadástol meg a Tiszántúl elcsatolásának reális veszélyétől.Sokkal reálisabb veszély,hogy a szaporodó cigányság sajátit ki területeket,erre már vannak jelek is.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 216
33 474
113
Szerintem megfogtad a lényeget. Nekik ezek a gépek 6-7 év múlva, amire megérkeznek az F-35-ös gépeik, mennek tartalékba és egy balhé esetén, előveszik. Mi meg nézünk mint Gizi a moziban.
Elég nagy meglepi lenne, 2-3 F-35 század és még vagy 48 F-16-os gép. És ahogy ólvason a Mig-21 Lancereket is konzerválni akarják (vagy 40 db-ot) :eek: . Nem hülyék a románok. Tanulni illene tőlük.
Vadászgép nem hk.Arra nem hivhatsz be 20 éve nem repülő pilótát,és nem lehet csak úgy felszállni vele harcolni,ha 10 évig áll naftalinban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Szerintem megfogtad a lényeget. Nekik ezek a gépek 6-7 év múlva, amire megérkeznek az F-35-ös gépeik, mennek tartalékba és egy balhé esetén, előveszik. Mi meg nézünk mint Gizi a moziban.
Elég nagy meglepi lenne, 2-3 F-35 század és még vagy 48 F-16-os gép. És ahogy ólvason a Mig-21 Lancereket is konzerválni akarják (vagy 40 db-ot) :eek: . Nem hülyék a románok. Tanulni illene tőlük.
Teljesen elveszítetted az összes realitásérzékedet. Csak szólok.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Vadászgép nem hk.Arra nem hivhatsz be 20 éve nem repülő pilótát,és nem lehet csak úgy felszállni vele harcolni,ha 10 évig áll naftalinban.
Az évi 120 órát megosztják 2 pilóta között, és máris dupla annyi pilótájuk van, akik bármikor átültethetők a konzervált F-16-os gépekre.
A cigányoktól pedig nem tartok, mert képtelenek államszervezésre. Étlen pusztulnának egy saját államban.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Teljesen elveszítetted az összes realitásérzékedet. Csak szólok.
Jó, hogy neked megmaradt. Majd akkor néznél, ha Isten őrizz a szar 49 db- F-16-ost kellene leszedje a mi 14 db. Gripenünk.
Nem mellékesen a Mig-21 Lancereket egy jövőbeli konfliktusban, bombázó és ellenséges légierő leterhelési célra szánják. Legalábbis ez szólták el véletlenül. Ahogy megvan az összes SZU haditechnikjuk lezsírozva, el lehet képzelni, hogy az F-eket és a Mig-eket is lezsírozzák. Ez már náluk hagyomány.
 
K

kamm

Guest
Egyrészt,nem véletlenül veszitett mindenhol a Gripen E,ahol indult az F35-nekünk sem szabad költeni rá.
"Mindenhol"? :D :D

FYI egeszen konkretan a Gripen E ellen 2 azaz ketto tenderen indult az F-35, eddig egyedul a finneknel szuletett dontes, a kanadai meg varat magara. :cool: Mindekozben a brazilok siman kivalasztaottak es full gyarat is vettek hozza.

Semmilyen új gyártású 4+ generációs gépet nem érdemes megvenni,ha van lehetőség 5.generációs gépet beszerezni.
Ez meg az, amit mar @molnibalage is szamtalanszor elmagyarazott neked, de ismet nem vagy kepes megerteni, hogy miert oriasi ostobasag ez az elkepzeles.

Másrészt az oláhokat leköti a Moldáviával való egyesülés,nincs népességfölöslegük,csökken a lakosság náluk is-középtávon sem kell tartani tervezett oláh támadástol meg a Tiszántúl elcsatolásának reális veszélyétől.Sokkal reálisabb veszély,hogy a szaporodó cigányság sajátit ki területeket,erre már vannak jelek is.

Semmilyen egyesules nincs tervben sem. Ez kizarolag a rumanok alma es kb senki nem ker belole Moldaviaban.
 
  • Vicces
Reactions: Negan
K

kamm

Guest
Jó, hogy neked megmaradt. Majd akkor néznél, ha Isten őrizz a szar 49 db- F-16-ost kellene leszedje a mi 14 db. Gripenünk.
Az nem kerdes, hogy kell meg legalabb egy szazad, lehetoseg szerint mar E, de inkabb ketto. (Utobbira fene tudja, lesz-e keret a jelenlegi vagtazo inflacioval, amit most mar minden analyst 2022-re tovabb gyorsulonak josol. )

Nem mellékesen a Mig-21 Lancereket egy jövőbeli konfliktusban, bombázó és ellenséges légierő leterhelési célra szánják.
What. o_O
FYI mar tavaly le kellett volna allitaniuk oket vegleg.

Legalábbis ez szólták el véletlenül. Ahogy megvan az összes SZU haditechnikjuk lezsírozva, el lehet képzelni, hogy az F-eket és a Mig-eket is lezsírozzák. Ez már náluk hagyomány.
Tokmindegy, mit "zsiroznak" akarhova, egy 30 evvel ezelotti MiG-29 pont semmit nem er ma mar a levegoben. A MiG21 meg meg annyira sem er semmit. (Kulonosen azutan, ha szolgalatba all a NASAMS 3, a Gripeneken meg az IRIS-T.)

FYI megsertetted az iratlan szabalyt, ettol a balfektol semmit nem linkelunk ide...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 263
8 482
113
Biztosak lehetünk benne, hogy meg fogják rendelni, csak így nyertek 5-6 évet, mert jelenleg nincs elég forrás az F-35 beszerzésre.

Oké, de azokra az F-35-ösökre akkor is kellene várni, ha most megrendelnék. A finnek által már kiválasztott F-35-re hány évet fognak várni (ha jól emlékszem 5-6-ot)? És ha meg is érkeznek, ki fog rajtuk repülni és ki fogja üzemeltetni? Akkor kezdik a kiképzést? Ha most kezdik, akkor azt is fizetni kell.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Semmilyen egyesules nincs tervben sem. Ez kizarolag a rumanok alma es kb senki nem ker belole Moldaviaban.
Az lehet, hogy az ottaniak nem akarnak egyesülni, de ez melyik nyugati nagyhatalmat érdekli. Hogy álom-e az egyesülés, én nem hiszem. A háttérben valamit boltólnak az USA-val az ügyben az biztos. Túlontúl magabiztosak. Maia Sandut pedig az USA embere, és ha eljön az idő, a kezük alá játszik.
Én azt gondolom, hogy úgy fog létrejönni az egyesülésük, ahogy megérkezett a hét végén az ajándék Herkules gép. Vagyis csak a kész tényekről fog a nagyérdemű tudomást szerezni.
Aztán majd itt oszthatjuk, hogy hú de szar nekik, mert mennyi pénzbe fog ez az egyesülés nekik kerülni, na meg a sok kissebség, na meg száz év mire felemelik, a németek is majd belerokkantak az egyesülésbe, és blablabla (ahogy eddig is belerokkantak minden területszerzésbe:oops:). Közben meg ők tojnak a mi és mások lekezelő véleményére;). És köszönik szépen jól el lesznek a területszerzésükből eredő előnyökkel.
Romániát most az USA kiválasztotta arra a szerepre (sajnos), hogy bemutassa rajta a többi szövetségesének, hogy milyen nagylelkű is tud lenni az USA a hozzá hű partnerekkel:(.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 216
33 474
113
Oké, de azokra az F-35-ösökre akkor is kellene várni, ha most megrendelnék. A finnek által már kiválasztott F-35-re hány évet fognak várni (ha jól emlékszem 5-6-ot)? És ha meg is érkeznek, ki fog rajtuk repülni és ki fogja üzemeltetni? Akkor kezdik a kiképzést? Ha most kezdik, akkor azt is fizetni kell.
Pont ez az egyik értelme ennek a mostani F16 guberálásnak.A kiképzés folyamatos lesz közben.Ha lesz pénzük,akkor egy meglévő strukturát átképezniük kell majd,nem a semmiből létrehozni egy újat.A gépvásárlást viszont nem tudták már tovább tolni,az öreg MiGek már végleg kifutottak az időből.
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
428
2 162
93
Romániát most az USA kiválasztotta arra a szerepre (sajnos), hogy bemutassa rajta a többi szövetségesének, hogy milyen nagylelkű is tud lenni az USA a hozzá hű partnerekkel:(.
Ez a mondat helyesen így hangzik:

-Az USA most Romániát választotta ki arra a szerepre (a többiek szerencséjére), hogy bemutassa rajta a többi szövetségesének, hogy milyen arcátlanul lehúzó is tud lenni az USA hadiipara a hozzá hű partnerekkel.