GlobalEye AEW&C (Saab)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
szerintem tegyünk itt pár dolgot rendbe...

a SAAB a saját honlapján ezt írja a globalEye-ról:

https://www.saab.com/products/globaleye

szó sincs benne semmilyen elint/sigint képességről...

itt kicsit többet írnak a gép rendszereiről...szó sincs elint/sigint képességről:

https://www.aviacionline.com/2021/1...esentation-about-its-globaleye-aewc-solution/

amit te ide magyarul bemásoltál az innen származik:

https://www.airforce-technology.com...orne-early-warning-and-control-aewc-aircraft/

"The GlobalEye AEW&C platform is offered in three different configurations according to customer-specific requirements. The base configuration is equipped with the AEW&C capability to deliver aerial, maritime and ground surveillance.

The second variant integrates additional maritime surveillance radar and electro-optical sensors to transform the base platform to offer enhanced maritime and ground capabilities. The third version incorporates new sensors for electronic intelligence (ELINT) and signals intelligence (SIGINT) capability."

a baj csak az, hogy ez az elint/sigint itt kerül elő egy félmondattal...aztán a cikkban ahol a gép rendszereiről írnak semmi...mint ahogy én másik olyan cikket sem találtam, amiben ilyesmiről írnának... (simán lehet, hogy itt egyszerűen a gép beépített ESM/ECM rendszerével keverik ezt)
és további probléma, hogy a gépem sehol sem látni olyan átalakításokat, mint mondjuk egy RC135-ön
pressbrief-globaleye-singapore-airshow-15-638.jpg

Sok időbe telt a Saab logót felraknom Photoshopban....
Szóval legközelebb ne adj ilyen bonyolult melót!
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
S

speziale

Guest
pressbrief-globaleye-singapore-airshow-15-638.jpg

Sok időbe telt a Saab logót felraknom Photoshopban....
Szóval legközelebb ne adj ilyen bonyolult melót!

nézd csak ezen is ott virít a saab logo:

https://www.saab.com/contentassets/63a8d60ee513403c9ca149c3ae20053e/globaleye

amit ti itt elint képességnek akartok eladni az egy sima ESM pod a szárnyvégeken...ESM funkciója már az összes modern vadászgép ECM rendszerének van

a dedikált rádióelektronikai felderítő gépek meg nem véletlenül néznek ki úgy ahogy....a megfelelő "bandwidth coverage"-hez ugyanis kell az "antenna erdő"
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 564
113
nézd csak ezen is ott virít a saab logo:

https://www.saab.com/contentassets/63a8d60ee513403c9ca149c3ae20053e/globaleye

amit ti itt elint képességnek akartok eladni az egy sima ESM pod a szárnyvégeken...ESM funkciója már az összes modern vadászgép ECM rendszerének van

a dedikált rádióelektronikai felderítő gépek meg nem véletlenül néznek ki úgy ahogy....a megfelelő "bandwidth coverage"-hez ugyanis kell az "antenna erdő"
Ez a SIGNIT/ELIN képesség azért több,mint a sima őnvédelmi képesség,de messze elmarad egy dedikált SIGNIT gép képességeitől.Inkább tényleg azt lehetne mondani,hogy egy nagyon jó minőségű besugárzásjelzőhöz kapcsolódik egy az érzékelt jeleket osztályozó és letároló rendszer.Gripen esetén is ugyanerről lehet beszélni.És erre már a 80as évekbeli amcsi gépek is képesek voltak,csak az F16on sokáig nem volt fedélzeti zavaróadó,azt szükséglet szerint konténerben hordozták/hordozzák.
Mirage 2000-5 viszont már szintén rendelkezett beépitett zavaróállomással,2000-9 megrendelési kritériumai között meg szerepelt már a S300 (akkori) legkorszerűbb változatainak zavarásának képessége is.Szóvel egyáltalán semmi egyedi nincs a Gripen/Globaleye képességeiben
A430D1CE9.jpg
 
K

kamm

Guest
Ez a SIGNIT/ELIN képesség azért több,mint a sima őnvédelmi képesség,de messze elmarad egy dedikált SIGNIT gép képességeitől.Inkább tényleg azt lehetne mondani,hogy egy nagyon jó minőségű besugárzásjelzőhöz kapcsolódik egy az érzékelt jeleket osztályozó és letároló rendszer.Gripen esetén is ugyanerről lehet beszélni.És erre már a 80as évekbeli amcsi gépek is képesek voltak,csak az F16on sokáig nem volt fedélzeti zavaróadó,azt szükséglet szerint konténerben hordozták/hordozzák.
Mirage 2000-5 viszont már szintén rendelkezett beépitett zavaróállomással,2000-9 megrendelési kritériumai között meg szerepelt már a S300 (akkori) legkorszerűbb változatainak zavarásának képessége is.Szóvel egyáltalán semmi egyedi nincs a Gripen/Globaleye képességeiben
A430D1CE9.jpg
Ez megint ilyen légből kapott Neganos okoskodás; kevered még a Giziket a gozekevel is, semmi értelme az egesznek.

Negan,egy qrva linket nem tudsz felhozni barmire, amit allitasz
Eddig egyetlen idezetet birtal behuzni, amivel sajat magadat cáfoltad.

Hozz bármiféle tényt, de ha nem tudsz, akkor meg hagyd legyszives abba ezt az ures trollkodást.
 
S

speziale

Guest
K

kamm

Guest
látom személyeskedés nélkül nem megy...

én beraktam a linkeket...mivel említettem már hogy nem te tudsz csak itt angolul, majd mindenki elolvassa maga...mindenestere ezekkel a gyerekes szövegekkel csak magadat égeted...
Nem tudom, te mit ertesz belőle, de belinkeltem a GlobalEye temat. Le van irva, miből all a sigint/elint konfig (sugok: nem a szarnyvegekbol.)
Ha valami magyarul sem ertheto, akkor szólj...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
nézd csak ezen is ott virít a saab logo:

https://www.saab.com/contentassets/63a8d60ee513403c9ca149c3ae20053e/globaleye

amit ti itt elint képességnek akartok eladni az egy sima ESM pod a szárnyvégeken...ESM funkciója már az összes modern vadászgép ECM rendszerének van

a dedikált rádióelektronikai felderítő gépek meg nem véletlenül néznek ki úgy ahogy....a megfelelő "bandwidth coverage"-hez ugyanis kell az "antenna erdő"
Most már én is kezdek kételkedni az angol nyelvi képességeidben. o_O
Lefordítanád az általam betett képen szereplő kifejezéseket?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 564
113
Ez megint ilyen légből kapott Neganos okoskodás; kevered még a Giziket a gozekevel is, semmi értelme az egesznek.

Negan,egy qrva linket nem tudsz felhozni barmire, amit allitasz
Eddig egyetlen idezetet birtal behuzni, amivel sajat magadat cáfoltad.

Hozz bármiféle tényt, de ha nem tudsz, akkor meg hagyd legyszives abba ezt az ures trollkodást.
Nem.Te vagy egy beképzelt,személyeskedő,de különben csak marketing szövegeket idézgető,de azokat értelmezni se tudó fax.
Mint már irtam,ez a signit képesség olyan,mint az ELM lokátor signit képessége-van,de azért az messze elmarad egy VALODI DEDIKÁLT rendszer képességeitől.Nem tünt fel,hogy a zsidók az ELM lokátor MELLET külön többféle földi REH rendszert is gyártanak és alkalmaznak?Vagy a AEW gépek mellet gyártanak SIGNIT gépet?De AEW repűlő MELLET gyártanak SIGNIT gépet-aztán be ne meséld,hogy a svéd harci elketronika jobb mint a zsidó,mert körberöhöglek.Svédek vesznek a zsidóktól rendszereket,és nem forditva.De maga a Saab se állit olyan baromságokat,amit itt szajkózol.Bóklászd végig,mi minden van az E7-en,azt mégsem állit róla olyan ökörségeket,mint te a Globaleyeről-pedig a Wedgtail egy nagyságrenddel nagyobb teljesitményű gép,minden téren.
14f8886584203e0a2d9060a43f66503d.gif
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
A légi módban 300-310 fokos és a Saabnal megcsinaltak a tervet 360 fokra, de amennyivel megdobta volna a költségeket, nem érte volna meg. Egyébként az előző típusuk is ugyanezt tudta és mivel sikeres volt, nem különösebben érdekelt senkit a piacon ez az extra (a szaúdiakat biztosan megkérdezték, ha őket nem erdekelte, akkor mas sem fogja kifizetni, hogy ne kelljen a kormanyon mozditani esetleg.)

A maritime surveillance radar meg most is 360 fok (lefelé néz, ugye.)

A tengerészeti radart nem lehet kicserélni légtrérfigyelő radarra?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Megoldható a rendszerrel a 360 fokos légtérfigyelés?
ritkán van csak szükség teljes 360 fokos légtér figyelésre.
Sokkal jellemzőbb hogy egy kiemelt irányban kell folyamatosan figyelni és egy meghatározott veszély zónát kell megfigyelés alatt tartani.
Az Ericsson Erieye ER egy max. 120-150 fokos zónában tud figyelni ami általában bőségesen elegendő.
A forgó platformra épített radarral épített AEW gépek kezdenek kimenni a divatból. Minden ország fix beépített radarral ellátott AEW gépeket állított állított szolgálatba / tervez szolgálatba állítani.
A tengerészeti radart nem lehet kicserélni légtrérfigyelő radarra?
Egy gépen két légtérfigyelő radar felesleges (a gép tetején lévő Erieye ER egy nagyon ütős légtérfigyelő radar)
Az Erieye ER nek ráadásul van SAR üzemmódja, vagyis a GlobalEye nem csak AEW gép, de - az USAF E-8 hoz hasonlóan - battlespace management feladat körben is működhet.
A gép hasa alá a tengerészeti radar helyére én inkább a SIGINT rendszer antenna farmját tenném...
 
K

kamm

Guest
ritkán van csak szükség teljes 360 fokos légtér figyelésre.
Sokkal jellemzőbb hogy egy kiemelt irányban kell folyamatosan figyelni és egy meghatározott veszély zónát kell megfigyelés alatt tartani.
Az Ericsson Erieye ER egy max. 120-150 fokos zónában tud figyelni ami általában bőségesen elegendő.
A forgó platformra épített radarral épített AEW gépek kezdenek kimenni a divatból. Minden ország fix beépített radarral ellátott AEW gépeket állított állított szolgálatba / tervez szolgálatba állítani.

Egy gépen két légtérfigyelő radar felesleges (a gép tetején lévő Erieye ER egy nagyon ütős légtérfigyelő radar)
Az Erieye ER nek ráadásul van SAR üzemmódja, vagyis a GlobalEye nem csak AEW gép, de - az USAF E-8 hoz hasonlóan - battlespace management feladat körben is működhet.
A gép hasa alá a tengerészeti radar helyére én inkább a SIGINT rendszer antenna farmját tenném...
:rolleyes:
Ugyan, dehogy. Oldalankent 150 fok, ne terjessz már téves infót, pls.


"As with the Erieye, the ER provides 300-degree coverage with small gaps to the front and rear. Full 360-degree coverage was studied by Saab and found to offer limited operational benefit for the additional cost involved, and its deletion allows the ER to fit into the existing dorsal fairing."


"The GlobalEye platform is designed to detect at distance low-observable air targets in heavy clutter and jamming conditions. Winberg said the new Erieye ER radar increases detection range by 70 percent against stealthy, low-observable air targets and can simultaneously track thousands of air and sea targets.

It can detect and track jet-ski-sized vessels at long distance and is able to detect objects as small as a periscope, and is designed to monitor complex threats including swarming craft.

Erieye ER gives a 300-degree field of view – 150 degrees on each side of the aircraft – and the adaptive AESA S-band radar can focus on specific targets or areas."
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
S

speziale

Guest
Most már én is kezdek kételkedni az angol nyelvi képességeidben. o_O
Lefordítanád az általam betett képen szereplő kifejezéseket?

neked is ugyanazt tudom mondani, mint kamm-nak:

én betettem a gyártó forrását erre vonatkozóan...ott pontosan le van írva, hogy milyen szenzorok vannak a gépen és milyen mission-ekre ajánlja a SAAB...kamm hozzáköltései nélkül...

ez alapján mindenki maga meg tudja ítélni, hogy ki mennyire tud itt angolul...
 
K

kamm

Guest
neked is ugyanazt tudom mondani, mint kamm-nak:

én betettem a gyártó forrását erre vonatkozóan...ott pontosan le van írva, hogy milyen szenzorok vannak a gépen és milyen mission-ekre ajánlja a SAAB...kamm hozzáköltései nélkül...

ez alapján mindenki maga meg tudja ítélni, hogy ki mennyire tud itt angolul...
Igen, pontosan oda van irva a sigint/elint es tovabbi funkciok:

"The complete sensor suite of the GlobalEye AEW&C lets you detect and identify threats in all three domains. Crowned by the Erieye ER (Extended Range) radar, the suite also consists of maritime surveillance radar, electrooptical sensor, ESM/ELINT, AIS, and IFF/ADS-B. It’s a unique sensor suite combined with a modern, humancentric command and control system. Together with swing-role capabilities it makes GlobalEye a surveillance solution that ensures quick and accurate coverage of vast distances of air, sea or land, with the ability to switch between surveillance areas in an instant. What’s more, it can carry out multiple missions simultaneously. All in all, this gives you more time to weigh your next move."

Aztan hogy te mi mast olvasol ki ebbol, azt szerintem senki nem tudja... ;)

Mindezt real-time networked warfare tamogatja, a GlobalEye konkretan kepes osszedolgozni nemcsak a Gripenek szenzoraival, de foldi es mas egysegekkel is:

"At the same time, GlobalEye provides them with situational awareness beyond their own sensors. It can also provide positive identification of naval threats by utilising on-board EOS/IOS imaging and strategic ground moving target indication (GMTI) over battle areas."

Ha mar foldi es egyebek, a Sirius passive szenzorcsaladrol egyebkent tavaly tett fel videot a Saab:


Ezt a nonstop erkezo, tengernyi infot mind kepes a Saab C4i egyetlen avagy tobb, testre szabhato helyzetkep(ek)be integralni, real-time, raadasul ez a kepesseg redundans, lehet foldon, lehet a GlolbalEye a feldolgozo kozpont (pl misszional ez aranyat er) stb.

Ez amugy olyasmi, ami ilyen szinten szerintem max Amerikanak van meg, csak 100x dragabban es nehezkesebben, mig az oroszoknak meg Kinanak van ilyesmi, de nincs meg ilyen szinten fuzionalva, mondjuk nem technikai, hanem penzugyi (orszag merete, bejovo info mennyisege stb) miatt.

Nem veletlenul tartanak a szaudiak az 5. gepuknel iden mar, pedig nekik van 3-4 kizarolag sigintre epitett custom gepuk is - gondolom, kellett egy ilyen redundans rendszer az egeszet osszefogni es mar az elso, 2015-os rendelesnel is latszott, egeszen uj kepessegeket hoz majd a GlobalEye platformja.

Az a baj, hogy a legtobben nem is ertik ennek a szoftveres-integracios-elektronikai kihivasnak a szintjet, igy aztan elakadnak ott, hogy itt csak "szarnyvegi podok vannak"... :p
 
K

kamm

Guest
kérlek olvasd el amit korábban írtam ezzel kapcsolatban....
Elolvastuk, megcafoltuk mar tobbszor is.

de ha már így...engedd meg, hogy tőled idézzek:

https://forum.htka.hu/threads/saab-globaleye-aew-c.1848/post-1041698

"A gép hasa alá a tengerészeti radar helyére én inkább a SIGINT rendszer antenna farmját tenném..."
Es? Mennyiben relevans, hogy @rudi hogyan tervezne at a sajat szaja ize szerint? Lehet, hogy o a fold fele forditana oket inkabb, direkt foldi kommunikaciora fokuszalva.
 
S

speziale

Guest
Igen, pontosan oda van irva a sigint/elint es tovabbi funkciok:

"The complete sensor suite of the GlobalEye AEW&C lets you detect and identify threats in all three domains. Crowned by the Erieye ER (Extended Range) radar, the suite also consists of maritime surveillance radar, electrooptical sensor, ESM/ELINT, AIS, and IFF/ADS-B. It’s a unique sensor suite combined with a modern, humancentric command and control system. Together with swing-role capabilities it makes GlobalEye a surveillance solution that ensures quick and accurate coverage of vast distances of air, sea or land, with the ability to switch between surveillance areas in an instant. What’s more, it can carry out multiple missions simultaneously. All in all, this gives you more time to weigh your next move."

Aztan hogy te mi mast olvasol ki ebbol, azt szerintem senki nem tudja... ;)

Mindezt real-time networked warfare tamogatja, a GlobalEye konkretan kepes osszedolgozni nemcsak a Gripenek szenzoraival, de foldi es mas egysegekkel is:

"At the same time, GlobalEye provides them with situational awareness beyond their own sensors. It can also provide positive identification of naval threats by utilising on-board EOS/IOS imaging and strategic ground moving target indication (GMTI) over battle areas."

Ha mar foldi es egyebek, a Sirius passive szenzorcsaladrol egyebkent tavaly tett fel videot a Saab:


Ezt a nonstop erkezo, tengernyi infot mind kepes a Saab C4i egyetlen avagy tobb, testre szabhato helyzetkep(ek)be integralni, real-time, raadasul ez a kepesseg redundans, lehet foldon, lehet a GlolbalEye a feldolgozo kozpont (pl misszional ez aranyat er) stb.

Ez amugy olyasmi, ami ilyen szinten szerintem max Amerikanak van meg, csak 100x dragabban es nehezkesebben, mig az oroszoknak meg Kinanak van ilyesmi, de nincs meg ilyen szinten fuzionalva, mondjuk nem technikai, hanem penzugyi (orszag merete, bejovo info mennyisege stb) miatt.

Nem veletlenul tartanak a szaudiak az 5. gepuknel iden mar, pedig nekik van 3-4 kizarolag sigintre epitett custom gepuk is - gondolom, kellett egy ilyen redundans rendszer az egeszet osszefogni es mar az elso, 2015-os rendelesnel is latszott, egeszen uj kepessegeket hoz majd a GlobalEye platformja.

Az a baj, hogy a legtobben nem is ertik ennek a szoftveres-integracios-elektronikai kihivasnak a szintjet, igy aztan elakadnak ott, hogy itt csak "szarnyvegi podok vannak"... :p

talán már más is említette, de senkit nem érdekelnek ezek a bullshit-elős wall of text hozzáköltéseid..ott van a forrás...szerintem nélküled is menni fog mindenkinek az elolvasása...