JAS-39 Gripen (Saab,Svédország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ez azért nem korrekt. A C/D Gripeneket tesztelték 2x MK-84 plusz 2x MK-83 bombafüggesztmény egyidejű hordozására, mégpedig negyven fokban, Spanyolországban, de ez csak egy maximális hordozási teszt volt.
Ehhez képest a C/D Gripenek fegyverzetében nincs MK-84-es, egyrészt, mert egyetlen üzemeltetőnek sincs ilyen, másrészt, mert csak egyeten póttartályt vihet így a gép, viszont a hatótávja így is megsínyli a légellenállás és tömegnövekedést.
Persze, en arra celoztam, hogy mindossze negy pylon van stealth modban - a key feature, ami miatt megveszik.


Ezzel szemben az F-35A (és C) a belső fegyverterében képes hordozni két MK-84-es kategóriájú bombát és emelett két AIM-120-ast. Ekkor még stealth módban van a gép.
Ahogyan a nyolc darab SDB és a két AIM-120-as is mehet még a belső fegyvertérbe:

573raytheon-sdb-ii-pic-1.jpg


Ehhez jöhet az RCS-t már némiképp befolyásoló két darab Sidewinder a szárnyakra.
Hanem az F-35A és C maximálisan hat darab MK-84-essel azonos tömegű, tehát 2000 fontos bombát tud vinni, két AMRAAM és két Sidewinder mellett.
Erre sem a C/D, sem pedig az újabb E/F nem képes.
Az E/F esetében maradt az összesen két darab 2000 fontos bomba, de csak ennyi. Ezeket vagy a törzs alatt, vagy a szárnyak alatt fogja vinni a gép.
Újítás lesz, hogy emellé két póttartály is mehet párhuzamosa, plusz mehet a két AMRAAM/Meteor és a két Sidewinder/IRIS-T.

Az E/F-en nincs tíz felfüggesztési pilon.
9 lehet a maximum, amire fegyverzet mehet, de megkötésekkel:
A törzs alatti három darab pilon csak légiharc rakéták számára lehetőség, bombafegyverzet számára csak a szélső kettő használható, de akkor a középsőt le kell szerelni.
A 9 plusz 1 darab pilonból az az egy extra az csak a konténernek van fenntartva.
A TGP, a szárnyvégi EW kontéreke, a canard tövébe beépített MAWS, a pótbeömlő a függőleges vezérsík tövében és a kabin előtti szenzorgömb együttesen a radarvisszaverő keresztmetszetet jelentősen módosítja.
5c5de8ec0d15f54d0b3b0941

Majd este reszletesebben is valaszolok, de 1. MS20 utan 16 SDBt tud vinni mar a C/D is 2. addig is par kep, szamolgass... :)

twin-store_desk.jpg


DUInvdSXkAIGdpK


gripen-Epylons.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Olvasd mar vegig a cikket, legalabb egyszer ne vitatkozz reflexbol meg olyasmin is, ami le van irva vilagosan. :)
1. Végigolvastam.
2. Korábban több anyagot is, amikor a HTÖ készült és utána.
3. Olvasás után sem találok semmit, ami téged igazol.
4. Miben releváns a korábbi vitában?
 
K

kamm

Guest
1. Végigolvastam.
2. Korábban több anyagot is, amikor a HTÖ készült és utána.
3. Olvasás után sem találok semmit, ami téged igazol.
4. Miben releváns a korábbi vitában?
Huh? Ketszer is kulon le van irva, hogy 1984-ig szolgalatban allt, semmi nem szantottak be, ahogy irtad, hanem ment tovabb, kb addig, ahogy en irtam (en a nyolcvanasok veget emlitettem, ugyana,.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 626
113
Olvasom ezt az esettanulmányt a cseh Gripen ellentételezési programjáról (Offsets and Defense Procurement in Czech Republic) amiben leírják a cseh tender menetét. A cseheknél nem volt feltétel az ellentételezés, az ajánlatok értékelésénél nem járt érte plusz pont ?!?

October 31, 2003
The three-month period for development of feasibility studies was terminated and the bidders’ proposals were submitted.
Seven countries presented their bids - Belgium, Canada, France, Germany, The Netherlands, Sweden and the USA.
Turkey withdrew on October 15, 2003.
Bids Review and Evaluation Commission was appointed based on the Decree No. 1050, dated October 20, 2003. This nine-member joint commission included representatives of the MoD, MFA, MIT, and MF

November 30, 2003
The interdepartmental commission completed the Feasibility Studies assessment, and based on the set criteria established a bids order that was then presented to all government members by the Minister of Defense.
The Commission recommended that the bid submitted by the Kingdom of Sweden on the JAS-39 Gripen complex system be accepted as the most favorable. The bid on F-16 MLU aircraft by the Kingdom of Belgium placed second, while bids submitted by Canada, the Netherlands and the USA followed.



Mit ajánlhattak a kanadaiak hogy az lett a 3. legjobb ajánlat?!? Használt F-5-öt vagy F-18-at nagyon olcsón?
 
K

kamm

Guest
Olvasom ezt az esettanulmányt a cseh Gripen ellentételezési programjáról (Offsets and Defense Procurement in Czech Republic) amiben leírják a cseh tender menetét. A cseheknél nem volt feltétel az ellentételezés, az ajánlatok értékelésénél nem járt érte plusz pont ?!?

Mondjuk a csehekrol mar sokszor kiderult, hogy a tendereztetes nem az eros oldaluk, mar ekkor sem volt az, de szerintem valamit felreertettel - ok valami orult ellentetelezest kertek, ami onmagaban vicces, :D de gondolom ezert nem pontszamot kapott, hanem kulon ertekeltek?

Wiki: "In 2000, the Czech Republic began evaluating a number of aircraft, including the F-16, F/A-18, Mirage 2000, Eurofighter Typhoon and the Gripen. One major procurement condition was the industrial offset agreement, set at 150% of the expected purchase value. In December 2001, having reportedly been swayed by Gripen International's generous financing and offset programme, the Czech government announced that the Gripen had been selected."

October 31, 2003
The three-month period for development of feasibility studies was terminated and the bidders’ proposals were submitted.
Seven countries presented their bids - Belgium, Canada, France, Germany, The Netherlands, Sweden and the USA.
Turkey withdrew on October 15, 2003.
Bids Review and Evaluation Commission was appointed based on the Decree No. 1050, dated October 20, 2003. This nine-member joint commission included representatives of the MoD, MFA, MIT, and MF

November 30, 2003
The interdepartmental commission completed the Feasibility Studies assessment, and based on the set criteria established a bids order that was then presented to all government members by the Minister of Defense.
The Commission recommended that the bid submitted by the Kingdom of Sweden on the JAS-39 Gripen complex system be accepted as the most favorable. The bid on F-16 MLU aircraft by the Kingdom of Belgium placed second, while bids submitted by Canada, the Netherlands and the USA followed.



Mit ajánlhattak a kanadaiak hogy az lett a 3. legjobb ajánlat?!? Használt F-5-öt vagy F-18-at nagyon olcsón?

F-5 kizarva, az mar akkor is rohejes lett volna. Hasznalt CF-18A (=F/A18), nemi upgrade utan...?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 626
113
Mondjuk a csehekrol mar sokszor kiderult, hogy a tendereztetes nem az eros oldaluk, mar ekkor sem volt az, de szerintem valamit felreertettel - ok valami orult ellentetelezest kertek, ami onmagaban vicces, :D de gondolom ezert nem pontszamot kapott, hanem kulon ertekeltek?

Ezt te hogyan értelmezed?

"Officially, the Czech Republic does not use offsets as a selection criteria for selecting a winner in the public tender. That means that no specific companies have advantage. Nor are coefficients used to show a preference to the specific type of transactions. Therefore it is safe to say that the Czech Republic does not use offsets to give advantage to some companies over the remaining ones. Methods of measuring the value of transactions will be shown later. "

Ha jól értem az esettanulmány szerint (8. oldaltól írja) a cseheknél törvény volt arról, hogy a 8 millió Eurót meghaladó beszerzéseket ellentételezni kell. És részletesen leírták benne hogy mit hogyan kell ellentételezni (min. 100%, max 10 év alatt, 20 % direkt offset, milyen cégeket hogyan kell bevonni, technológia átadás, K+F támogatás stb). A csehek kb. ugyananazt csinálták 2004 körül, mint ami most történik nálunk.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 536
5 034
113
Egy videóban azt mondták hogy a globay eye gép 11 óra bevetést tud és a személyzet a pilóta és 1!!!!! technikus mert mindent adatként lesugároz a köztpontba és ott vannak operátorok!!
 
M

molnibalage

Guest
T

Törölt tag 1945

Guest
A Gripen E szimulátor képernyőt megmutatják, az AESA radar képességeit, itthon meg hivatalosan egy kikapcsolt Gripen C kabint nem fotózhatsz. Röhej.

Eléggé leegyszerűsítettnek tűnik nekem ez a képernyő.
Nincs rajta távolsági adat, és csak annyit látni belőle, hogy egy normál AESA lokátorhoz képest a megjelenített uszkve ±30° tartomány nagyon gyanúsan kicsinek tűnik.
Ez szerintem inkább csak egy marketing videó.

1529377362723343144-mp4-snapshot-00-00-2021-02-05-12-51-57.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Eléggé leegyszerűsítettnek tűnik nekem ez a képernyő.
Nincs rajta távolsági adat, és csak annyit látni belőle, hogy egy normál AESA lokátorhoz képest a megjelenített uszkve ±30° tartomány nagyon gyanúsan kicsinek tűnik.
Ez szerintem inkább csak egy marketing videó.

1529377362723343144-mp4-snapshot-00-00-2021-02-05-12-51-57.jpg
Hogy érted, hogy nincs távolsági adat?
  • A szkóp kijelzésnek minden gépen van egy skálzása és csak egyetlen cél adatait tudja kiírni, mert többnek nincs hely, ha be van fogva. Tehát a képernyőn a céljel már önmagában egy távolsági kijelzés.
  • Az az információs sáv részben ki van takarta. Az az R65 szerinted amúgy micsoda? Range. :)
    Előtte van a célpont haladási iránya, a géphez képesti helyzete és sebessége, csak ez nem látszik.
Az F-15 és F-16 esetén meg tudom mutatni, hogy ezek hogyan néznek ki, videón és manualban is látszik.
 
K

kamm

Guest
Eléggé leegyszerűsítettnek tűnik nekem ez a képernyő.
Nincs rajta távolsági adat, és csak annyit látni belőle, hogy egy normál AESA lokátorhoz képest a megjelenített uszkve ±30° tartomány nagyon gyanúsan kicsinek tűnik.
Ez szerintem inkább csak egy marketing videó.

1529377362723343144-mp4-snapshot-00-00-2021-02-05-12-51-57.jpg
Pontosan. Ugyanezt irtam feljebb, ez egy elhelyezett (nem fizetett) PR cikk, szerintem a kanadai tender miatt.
 

nanemaa

Member
2020. május 8.
49
62
18
Hogy érted, hogy nincs távolsági adat?
  • A szkóp kijelzésnek minden gépen van egy skálzása és csak egyetlen cél adatait tudja kiírni, mert többnek nincs hely, ha be van fogva. Tehát a képernyőn a céljel már önmagában egy távolsági kijelzés.
  • Az az információs sáv részben ki van takarta. Az az R65 szerinted amúgy micsoda? Range. :)
    Előtte van a célpont haladási iránya, a géphez képesti helyzete és sebessége, csak ez nem látszik.


Annyival egészítenék, hogy az a range nem a géptől való távolságot mutatja az adott képen, nem "Bearing, range" hanem bullseye.
B/E 340°/R65
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 626
113
Csak hogy meg legyen itt is...

108 vadaszgépet tervez Ukrajna beszerezni. A Szu27eseket és a MIG-29eseket váltaná.
Erdekes, de az F-15 és F-16-osokat vagy a svéd Gripeneket tartják esélyesnek.

Nem tudom ez a csere mennyire komoly és mennyire csak terv.

Ukranok a Gripen-rol: