Spanyol haderőfejlesztési program (2035) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
A cannon az àgyú. Mégha a fordító az antitanque-t attack-nak is fordítja nem tudom, hogy a tankelhàrító àgyút hogyan voltàl képes ATGM hordozóra fordítani? :D
Úgy, hogy a spanyol szövegben nincs benne ez a szó (cannon)!

Ellenben ott van hogy antitanque vagyis tank elhárító. Spanyoloknél nincs rendszerben páncéltörő löveg ellenben van Spike.
Az ASCOD-on meg egyáltalán nincs ATGM, csak gépágyú. Szóval ATGM hordozóról lehet csak szó.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
2 milliárd euróból csak APC verziók fognak kijönni. 394 IFV az nem 2 milliárd, mint ahogy az M113 sem IFV. A Lynx IFV. Még mindig kevered az APC-t és az IFV-t.
Francokat keverem! Hol írtam én IFV-t?!? o_O
IFV-jük már van: az ASCOD Pizzaro! Egy torony nélküli mindenest keresnek - ahogy írtam is.
Neked sem megy a szövegértelmezés...
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 835
113
Francokat keverem! Hol írtam én IFV-t?!? o_O
IFV-jük már van: az ASCOD Pizzaro! Egy torony nélküli mindenest keresnek - ahogy írtam is.
Neked sem megy a szövegértelmezés...
Mondjuk azt írtad, hogy "Jó lenne ha be tudna nyomulni az RM a Lynxxel". Erre írtam, hogy a Lynx az IFV. Ezen a tenderen - a kétmilliárdos árból kiindulva - nem IFV-t fognak venni.
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Mondjuk azt írtad, hogy "Jó lenne ha be tudna nyomulni az RM a Lynxxel". Erre írtam, hogy a Lynx az IFV. Ezen a tenderen - a kétmilliárdos árból kiindulva - nem IFV-t fognak venni.
Mert torony nélkül nem lehet gyártani?!! o_O

lynx-selection-of-variants.png
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 835
113
Mert torony nélkül nem lehet gyártani?!! o_O

lynx-selection-of-variants.png
Nem adod fel. Kitalálsz valami bődületes zöldséget (ilyen van bőven a Wiki cikkeidben is) aztán mindegy, hogy minden tény ellene szól akkor is mantrázod: értsd már meg, hogy 394 db Lynx legfeljebb makettformában jön ki kétmilliárdból. Gondolod, hogy a AV-s vagy a felderítő verzió sokal olcsóbb az alap lövészhez képest? Csak összehasonlításképp a britek hasonló mennyiséget rendeltek a rosszemlékű Ajaxból. Eddig már 5 milliárd font felett van a költség és még egy darab nincsen kész.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Nem adod fel. Kitalálsz valami bődületes zöldséget (ilyen van bőven a Wiki cikkeidben is) aztán mindegy, hogy minden tény ellene szól akkor is mantrázod: értsd már meg, hogy 394 db Lynx legfeljebb makettformában jön ki kétmilliárdból. Gondolod, hogy a AV-s vagy a felderítő verzió sokal olcsóbb az alap lövészhez képest? Csak összehasonlításképp a britek hasonló mennyiséget rendeltek a rosszemlékű Ajaxból. Eddig már 5 milliárd font felett van a költség és még egy darab nincsen kész.
Szerintem kevered mit jelent az APC egy láncos platform esetében

405px-Lynx_APC.jpg
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 357
113
Nem adod fel. Kitalálsz valami bődületes zöldséget (ilyen van bőven a Wiki cikkeidben is) aztán mindegy, hogy minden tény ellene szól akkor is mantrázod: értsd már meg, hogy 394 db Lynx legfeljebb makettformában jön ki kétmilliárdból. Gondolod, hogy a AV-s vagy a felderítő verzió sokal olcsóbb az alap lövészhez képest? Csak összehasonlításképp a britek hasonló mennyiséget rendeltek a rosszemlékű Ajaxból. Eddig már 5 milliárd font felett van a költség és még egy darab nincsen kész.
Rosszak a példáid, amiket hoztál példát, mindegyiken van egy drága torony. Ajaxon van torony, AV lynxen van torony, felderítő Lynxen van torony, spanyol M113 utódon nincs torony. Bármilyen torony jó pár millió euró, ha ezt leveszed az árból, akár már kijöhet a 394 darabos mennyiség. De persze valami hazait fognak rendelni úgyis.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Rosszak a példáid, amiket hoztál példát, mindegyiken van egy drága torony. Ajaxon van torony, AV lynxen van torony, felderítő Lynxen van torony, spanyol M113 utódon nincs torony. Bármilyen torony jó pár millió euró, ha ezt leveszed az árból, akár már kijöhet a 394 darabos mennyiség. De persze valami hazait fognak rendelni úgyis.
Az AJax az a harcfelderítő jármű.
Annak van a torony nélküli APC verziója egy .050-es géppuskával, na az az Ares. De mivel amúgy ezt mind spanyolországban gyártja GDELS innentől nem nehéz kitalálni mi lesz.
Scout-sv-apc.jpg
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 490
113
Az AJax az a harcfelderítő jármű.
Annak van a torony nélküli APC verziója egy .050-es géppuskával, na az az Ares. De mivel amúgy ezt mind spanyolországban gyártja GDELS innentől nem nehéz kitalálni mi lesz.
Scout-sv-apc.jpg
Ez mind igaz, de az ketsegtelen, hogy ~400 (nyugati) harcjarmu soha nem jon ki $2B korul, ezt te jobban tudod, mint barki mas itt.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 490
113
hát az a kérdés, hogy egy teljesen fapad láncos alváz egy alap RCWS-el megáll-e 5 millába.
Mennyire fapad az a fapad? Ha azert L5 a vedelem, szenzorokkal stb meg van tamogatva az az RCWS, akkor Nyugat-Europaban bajosan, hacsak nem a torokoknel keszul... emlekezz, a gyakorlatilag egy felpancelozott teherauto Griffonbol kerult 400 darab $1.6B korul, ha jol emlekszem 5-6 evvel ezelott...?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Mennyire fapad az a fapad? Ha azert L5 a vedelem, szenzorokkal stb meg van tamogatva az az RCWS, akkor Nyugat-Europaban bajosan, hacsak nem a torokoknel keszul... emlekezz, a gyakorlatilag egy felpancelozott teherauto Griffonbol kerult 400 darab $1.6B korul, ha jol emlekszem 5-6 evvel ezelott...?
302 griffon, 88 jaguár és 54 griffon alvázas önjáró aknavető volt 1,2 milliárd euró tavaly
A Jaguár pedig kegyetlen drága cucc.

A pizarro az egy Ascod 1-es. ha az alapján csinálják a láncos APC-t még akár ki is jöhet, vagy max csökkentik a darabszámot a tervezetthez képest.

https://defbrief.com/2022/02/21/fra...itional-griffon-jaguar-vehicles-for-its-army/
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Nem adod fel. Kitalálsz valami bődületes zöldséget (ilyen van bőven a Wiki cikkeidben is) aztán mindegy, hogy minden tény ellene szól akkor is mantrázod: értsd már meg, hogy 394 db Lynx legfeljebb makettformában jön ki kétmilliárdból. Gondolod, hogy a AV-s vagy a felderítő verzió sokal olcsóbb az alap lövészhez képest? Csak összehasonlításképp a britek hasonló mennyiséget rendeltek a rosszemlékű Ajaxból. Eddig már 5 milliárd font felett van a költség és még egy darab nincsen kész.
Rajtad kívül mindenki érti mire gondoltam! Szóval a te készülékedben van a hiba. :p
A torony nélküli Lynx ugyanúgy el tudná látni ezeket a feladatokat, mint ahogy az ASCOD / Ajax amire alig burkoltan kiírták ezt a tendert.
Ami az projekt értékét (árát) illeti az úgy sincs kőbe vésve: majd a beérkező ajánlatok fényében változhat - ahogy az ilyen tendereknél szokott is.

Eléggé biztos, hogy spanyol hátterű ASCOD-variáns lesz a befutó, de elvben a Lynx is megfelelhet ezekre a feladatokra.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 490
113
302 griffon, 88 jaguár és 54 griffon alvázas önjáró aknavető volt 1,2 milliárd euró tavaly
A Jaguár pedig kegyetlen drága cucc.
En a legelso francia rendelesnel emlekszem 1-1.2B koruli osszegre, de az legalabb 6-7 eve volt... es a Griffon azert sehol nem tracked harcjarmu, hanem egy dobozos, kerekes teherauto felpancelozva.

Amire feljebb emlekeztem, az nem francia, hanem belga uzlet, de valoban 5 evvel ezelotti rendeles (2018 oszi):
"(...) pour le terrestre, la Belgique commande 60 véhicules de combat médians du type « Jaguar » et 382 véhicules de combat légers de type « Griffon » à la France.

Les véhicules blindés seront livrés à la Belgique à compter de 2025. Le budget total de l’investissement s’élève à environ 1,5 milliard d’euros."


A pizarro az egy Ascod 1-es. ha az alapján csinálják a láncos APC-t még akár ki is jöhet, vagy max csökkentik a darabszámot a tervezetthez képest.

https://defbrief.com/2022/02/21/fra...itional-griffon-jaguar-vehicles-for-its-army/

Ez meg a haboru kitoresekor jott, ha jol latom, azaz az arak meg azt megelozoen voltak kialkudva, raadasul ott egy nemzeti program van, a franciak $10-12B korul koltenek 2025-26-ig, ha jol emlekszem, hogy lecsereljek a osszes jarmuvuket, ami ugye eleve mind kerekes, nekik a hkn kivul nincs semmilyen lancos technikajuk szolgalatban (Afrikaban bozotragokat kergetni felesleges, ugye.)

En fenntartom, hogy ebben @Azzurro korrekt, piaci alapon nem fog kijonni ~400 lancos, normalisan vedett APC, RCWS stb felszerelve $2B nyugati gyartasban. Az egyetlen, amit el tudok kepzelni, hogy ha a spanyol kormany kepes nyomast helyezni a GDLSre, hogy ezt pedig meg kell csinalniuk minimalis haszonnal, akkor rendelnek majd tobb draga PIzarrot a jovoben, vagy valami hasonlo uzletet ajanlva.
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro and krisss

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 835
113
Rosszak a példáid, amiket hoztál példát, mindegyiken van egy drága torony. Ajaxon van torony, AV lynxen van torony, felderítő Lynxen van torony, spanyol M113 utódon nincs torony. Bármilyen torony jó pár millió euró, ha ezt leveszed az árból, akár már kijöhet a 394 darabos mennyiség. De persze valami hazait fognak rendelni úgyis.
Ezek csak a példák az Aladeen által idézett Lynx variánsokból, az első kettőt írtam, de teljesen mindegy melyik Lynx verziót írjuk egyik sem jön ki a kétmilliárdos keretből. Az Ajaxot pedig csak az ár miatt írtam, hogy lássa hogyan alakulnak a IFV árak, mert egy APC tenderre a Lynxet javasolta. Csak azért írtam mert ismét bedobott egy zöldséget a most Aladeen névre hallgató csapat (van egyébként nekik több regisztrációjuk is).
 
  • Hűha
Reactions: perceptron

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 100
27 385
113
Ezek csak a példák az Aladeen által idézett Lynx variánsokból, az első kettőt írtam, de teljesen mindegy melyik Lynx verziót írjuk egyik sem jön ki a kétmilliárdos keretből. Az Ajaxot pedig csak az ár miatt írtam, hogy lássa hogyan alakulnak a IFV árak, mert egy APC tenderre a Lynxet javasolta. Csak azért írtam mert ismét bedobott egy zöldséget a most Aladeen névre hallgató csapat (van egyébként nekik több regisztrációjuk is).
Nem mondott hülyeséget, mert a Lynxnek van egy APC verziója... Az már más, hogy esélytelen, mert nem fér bele a keretbe
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 835
113
Nem mondott hülyeséget, mert a Lynxnek van egy APC verziója... Az már más, hogy esélytelen, mert nem fér bele a keretbe
Senki nem mondta, hogy nincs a Lynx-nek APC verziója. Pontosabban egyszer talán lesz, mert jelenleg még nincs. De ugyanazt írod, hogy ebbe a pénzügyi keretbe biztos nem férne bele.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Milyen hír van várva a spanyoloktól? venni akarnak vagy fejlesztenek valamit?