Ez az európai jogrendbe ütközne. Maga a Superliga kigolyózás is egy erősen versenycsorbító eljárás. Már a fenyegetőzés szintjén is!
Én az alapító csapatok helyében beperelnem az UEFA-t és a FIFA-t. Mert azzal fenyegetőzhetnek, hogy az egyes csapatokat kizárják a saját versenysorozataikból, de az alkalmazottaikkal nem tehetnek ilyet.
Az az igazság, hogy jelenleg a Superliga alapítói tényleg a foci magas színvonalának megmentésén dolgoztak, még ha az az egyszerű pórnépnek nem is fog nagyon sokáig leesni. Pedig le fog esni előbb utóbb!
Sajnos a top klubbok irgalmatlan kényszerhelyzetben vannak. Ha megbukik - jelenleg úgy néz ki - a kezdeményezés, akkor az elsősorban a Bayernen fog megbukni. Ha őket sikerült volna meggyőzni, akkor most azonnal megalakulhatott volna az új rendszer.
A kényszerhelyzet oka, hogy mindenki fejőstehénnek nézi a tulajdonosokat, és ez ellen sem a haza, sem a nemzetközi futball szervezetek nem tettek évek óta semmit.
Aki most tapsikol az UEFA/FIFA győzelmének, az egy mérhetetlen korrupt rendszert támogat. Az évek során kiderült korrupció csak a jéghegy csúcsa.
Nem véletlen, hogy ekkora teliszájas tirádában tört ki mindkét szervezet, hiszen a saját pénz forrásaik 2/3-adát veszítették volna el. Alapvetően a FIFA és az UEFA is irgalmatlan pénzekhez jut hozzá, 0 elszámolási kötelezettséggel, és emellett 0 kockázati háttérrel.
A tulajdonosok meg a saját pénzüket kockáztatják minden egyes lépésükkel.
- Ha sikerül egy zsíros szerződéssel egy világsztárt leigazolni, azzal - pláne, ha betliznek vele.
- Ha ugyanez nem sikerül, akkor a szurkolók hőbörögnek, hogy miért nem ajánlottak 50.000 font/héttel többet a kiszemeltnek (miközben ezek az emberek ugyan ezért a pénzzért több évet kell ledolgozzanak)
- Ha ennek kapcsán megemelik a jegyek, mezek, árát akkor szintén ők a patás ördök, mert a drága szurkoló pénzén akarnak "meghízni".
- Ha az UEFA/FIFA meccsein megsérül a méregdrága játékos, akkor valami röhejes kompenzációért cserében a klubbok viselnek minden felelősséget.
- Ha a tagországok szervezetei a hazai bajnokságban/kupában, vagy mondjuk az UEFA a BL/EL-ben nyilvánvalóan politikai okokból befolyásolják a sorsolást, a meccsek kimenetélt a bíráskodás elcsalásával, az is a klubtulajok pénztárcáját befolyásolja elsősorban. (Ugye nem kell 1000+1 példát hozni a nyilvánvalóan elcsalt meccsekre!?!)
- És akkor az ügynökök jelenségéről még nem is beszéltünk, ami szerintem a mai futball legnagyobb bűne, és problémája.
Ez utóbbi külön kis témát érdemel:
Jelenleg ott tartunk, hogy a játékosügynökök olyan szinten elpofátlanodtak, hogy az már tarthatatlan. Különösen a "stárügynökök".
Ugye az lenne a normális egy ügynök esetében, hogy mint a játékos érdekeit képviselő személy, a játékos alkalmazásában állna, és csak az Ő érdekeit képviselje.
Most viszont már ott tartunk, hogy nem csak a játékos fizuját Ő alkudja ki, de már nyiltan tárgyalnak a klubbokkal a saját bérezésükről is.
A jelenlegi játékosügynök rendszer kizárólag az ügynöknek megfelelő. Az ügynök érdeke csak a legjobb játékosok esetén az, hogy minél magasabbra jusson a játékos, de minden "ékkő" játékosra az ügynökök/ügynökségek portfoliójában van 50-100 olyan játékos, aki nem fog soha csillogni. Náluk az a biznisz, hogy minél többször váltsanak klubbot, mert az ügynök minden átigazolásból lehúzza a maga sikerdíjját. És nem csak a labdarúgó részéről, hanem már a klubbok direkt fizetik az ügynököket - gyakran a játékos tudta nélkül.
Nem véletlenül tudnak a komoly-félkomoly-és bulvár "lapok" rumour, gossip rovatokat fenntartani. Aki kicsit járatos a nemzetközi átigazolási piacon, az tudhatja, hogy ezen "belsős" infók 99,9%-a managerektől jön, és kb. ugyan ekkora arányban ordas nagy kamu az összes.
Amikor a nevenincs francia sereghajtó csapat, meghamisított születési idejű, nyugat-afrikai születésű giggolójára egyszerre jelentkezik be a Real Madrid, a Tottenham, és a Man Utd, akkor ott hangosan kacagni és lapozni kell! (Ezekből mellesleg kivállóan megél az "értő" magyar sportsajtó/média).
Ott tartunk, hogy éves szinten 1-1 angol topcsapat 30-50M fontnyi összeget fizet ki a játékosaik ügynökeinek... Nonszensz.
Miközben pár éve még ebből a pénzből komplett és jól működő védelmet lehetett építeni.
Szóval, maga a top futball elképesztő módon rohad. És a FIFA, UEFA vezetői irgalmatlan pénzeket szakítanak csak azzal, hogy ülnek a meleg fosban (a klubtulajok fején), és nekik ez kiválóan megfelel.
Amíg nem lesznek lépések a korrupció, valamint az ügynökök hatalmának megtörésére, addig sajnos ez lesz, és csak súlyosbodni fog.
Az elmúlt több mint egy évben nagy pénzeket buktak a klubbok, és a játékosok (meg persze az ügynökeik) a top klubboknál semmivel nem vették ki a részüket a bukóból. Pl. a UEFA elengedte a kezüket a csapatoknak. A közvetítésekért továbbra is felmarkolja a pénzt, de persze többet nem "tud" visszacsorgatni...
Pedig el lehetett volna kerülni ezt a helyzetet. A járványra való tekintettel simán hozhattak volna olyan határozatot, hogy a játékosoknak a fizuját a - vészhelyzet idejére - kollektíve le kelljen csökkenteni, olyan 60-70%-ra.
Ha szervezeti szinten léptek volna fel, akkor el lehetett volna kerülni, hogy nem csak a nagy klubbok ne sz0pjanak, de pl. az angol kisebb klubbok is a megszűnés határára kerültek.
Ha jogilag ezt nem tudják megoldani, akkor szimplán a játékos szerződéses bevételének 30-40 százalékában határoztam volna meg a játékosok tagdíjjait, amit szépen a szervezet visszajuttatott volna a klubboknak.
És, hogy mik lettek volna a Superliga előnyei?
- A csapat tulajdonosok kezébe került volna az irányítás. Akár saját hatáskörben egyedi lebonyolításokat is alkalmazhattak volna. Pl.: VAR használata, játékosok szerződéseinek, ögynökeinek a kordában tartása, vagy akár egy draft rendszer kialakítása.
- Meggyőződésem, hogy az angol bajnokság kiegyensúlyozottsága áll a legközelebb a jelenleg létező ideálishoz, de egy draft rendszerrel simán egy magasabb szintre lehetne emelni a Superliga nívóját, mint a PL-é. Mert szerintem egy bajnokség nívóját nem az adja elsősorban, hogy mekkora világsztárok fociznak ott mekkora leírhatatlan összegekért (lásd még Kína), hanem hogy nem lefutottak a meccseik, és olyan meglepetések születhetnek, ha 1-1 topcsapat csak egy minimálisan is kienged, hogy a tökutolsó biztos kieső is kiutalhat nekik egy megalázó 2-0-ás vereséget.
Mert annak ellenére, hogy mostanában elsősorban a City brillírozik, azért meg lehet nézni az idei évet Ancelotti Evertonja pl. igen erősen kezdte az évet. A Pool most háttérbe szorult. A United kezd feltámadni hamvaiból. A Moyes csodát tett a WHU-val. De lehetne említeni a pár éve a csodaszámba menő Leicester bajnoki győzelmét is (jelenleg is a harmadikok).
Ha nem is az elején, de a Superliga létrejötte után pár évvel be lehet(ne) vezetni a Draft rendszert. Ehhez viszont valószínűleg függetleníteni kell ezeket a csapatokat az anyaország szövetségétől.
Nekem meggyőződésem, hogy a Superliga létre fog jönni, mert a jelenlegi helyzet tarthatatlan.
Igazság szerint talán alkalmasabb lett volna, ha nem nemzetközi szinten kezdenek a dologhoz, hanem mondjuk a Superliga legtöbb alapítóját adó angol FA keretein belül.