Sz-125 Nyeva,Pecsora / S-125 Neva,Pechora / SA-3 Goa (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
Ukrán Sz-125 "Pecsora" 5P73 PU
original.jpg

 

antipaladin

New Member
2012. december 8.
11
30
3
Sziasztok

A komplexum Sz-125-ös tűzvezető radarja kapcsán kérdeznék (tehát nem a P-15/P-18 végett).
Pár helyen az elméleti felderítési távolságra azt írják hogy "second mode: 80km".
Pörgettem vissza a fórumot egy darabig de nem tudtam rájönni ez mit takarhat.
Valaki tud ebben segíteni?

Ps: bocs ha esetleg nem a megfelelő terminusokat használtam, remélem így is érthető mire vagyok kíváncsi.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
A rávezető lokátor állomás két ismétlődési frekvencián (idővel) tud működni, amit a rávezető tiszt tud állítani. Az elsődleges 110 km, ami felderítésre szolgál, a másodlagos, ami szintén felderítésre is, de alapvetően a rakéta rávezetésre, ami 80 km hatótávolságot ad. Az indikátor is ez alapján vált át.
5eb94a28477d00f404ac03d8a8b1b90e.jpg

5fca305db4453675ef4498a86d0ad48b.jpg
 

antipaladin

New Member
2012. december 8.
11
30
3
A rávezető lokátor állomás két ismétlődési frekvencián (idővel) tud működni, amit a rávezető tiszt tud állítani. Az elsődleges 110 km, ami felderítésre szolgál, a másodlagos, ami szintén felderítésre is, de alapvetően a rakéta rávezetésre, ami 80 km hatótávolságot ad. Az indikátor is ez alapján vált át.
5eb94a28477d00f404ac03d8a8b1b90e.jpg

5fca305db4453675ef4498a86d0ad48b.jpg
Köszönöm a választ!
 

antipaladin

New Member
2012. december 8.
11
30
3
A rávezető lokátor állomás két ismétlődési frekvencián (idővel) tud működni, amit a rávezető tiszt tud állítani. Az elsődleges 110 km, ami felderítésre szolgál, a másodlagos, ami szintén felderítésre is, de alapvetően a rakéta rávezetésre, ami 80 km hatótávolságot ad. Az indikátor is ez alapján vált át.
5eb94a28477d00f404ac03d8a8b1b90e.jpg

5fca305db4453675ef4498a86d0ad48b.jpg
Ezek szerint a wikin ill. sok egyéb helyen említett elsődleges üzemmód 40 km-e hülyeség?
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 019
2 447
113
Emlékezzünk meg a XX. század egyik kiemelkedő haditettéről, az F-117-es lopakodó lelövéséről, amely ma 25 éve 1999. március 27-én történt! Itt biztosan mindenki tudja, hogy az Sz-125-ös osztály parancsnoka Dani Zoltán volt.
Milyen érdekes a történelem: közvetve ez magyar siker volt, egy idegen országban, amelynek az akkori ellensége szövetségesünk volt (és most is az), különleges fegyvertény volt és ráadásul nem halt meg senki az esemény során. Szerbek, magyarok egyaránt büszkék lehetnek rá és talán az amerikaiak sem haragudnak miatta.
 

Zeze

Active Member
2020. június 7.
62
193
33
Emlékezzünk meg a XX. század egyik kiemelkedő haditettéről, az F-117-es lopakodó lelövéséről, amely ma 25 éve 1999. március 27-én történt! Itt biztosan mindenki tudja, hogy az Sz-125-ös osztály parancsnoka Dani Zoltán volt.
Milyen érdekes a történelem: közvetve ez magyar siker volt, egy idegen országban, amelynek az akkori ellensége szövetségesünk volt (és most is az), különleges fegyvertény volt és ráadásul nem halt meg senki az esemény során. Szerbek, magyarok egyaránt büszkék lehetnek rá és talán az amerikaiak sem haragudnak miatta.
Azért ez az esemény eléggé "Myth Buster" kategória volt, bár nyilván erről a "szakértő média" tehet, nem hinném hogy az USAF. ne számolt volna a méteres hullámhossz veszélyével, vállalták a kozkázatot, katonai szempontból 1 leesett és egy sérült gép nyilván nem is nagy ár az elvégzett bevetésekért, de a média/probaganda osztályon dolgozóknak ez egy atombomba lehetett :)
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
1 784
12 665
113
Srácok...én nem akarok beleszólni, de Mezőfalván is volt egy Nyeva osztály, mi azt tanultuk, hogy azok 20km-es ferde oldaltávra jók. Én Volhovos voltam Sárbogárdon a 11/5 be. 5já23 típusú rakétáink voltak. Az 70 km ferde oldaltávig volt jó...ezeket belénk verték azért tudom...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
Mezőfalván 2 osztályos osztálycsoport volt az Sz-200 Vega komplexumokból, csak a legvégén telepítettek egy Sz-125 Nyeva osztályt oda, amikor az egész légvédelmi rendszert átalakították, ez már a végjáték volt. Az 5Ja23 rakéta hatótávolsága kisebb volt, mint a 20DSzU rakétáé, mert kifejezetten manőverező célokra volt optimalizálva. Az Sz-75 Volhov komplexumokhoz tartozó legnagyobb hatótávolságú rakéták 43km aktív és 56 km passzív maximális hatótávolságúak voltak. Sixtus, üdv. a légvédelmi klubban.
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
1 784
12 665
113
Mezőfalván 2 osztályos osztálycsoport volt az Sz-200 Vega komplexumokból, csak a legvégén telepítettek egy Sz-125 Nyeva osztályt oda, amikor az egész légvédelmi rendszert átalakították, ez már a végjáték volt. Az 5Ja23 rakéta hatótávolsága kisebb volt, mint a 20DSzU rakétáé, mert kifejezetten manőverező célokra volt optimalizálva. Az Sz-75 Volhov komplexumokhoz tartozó legnagyobb hatótávolságú rakéták 43km aktív és 56 km passzív maximális hatótávolságúak voltak. Sixtus, üdv. a légvédelmi klubban.
Jaja...pár évvel utánunk leszerelték mind a 2 laktanyát... Amúgy indítóállvány 1-es kezelő voltam...én tekertem rá a PR-11-ről azt a 11.5 méter hosszú vackot, az "A" területen... Amúgy ja üdv nekem. De amúgy tényleg ezt tanították hogy a ferde oldaltávolság 70 km...
Közelségi gyújtó volt benne, pár ezer repesz stb. Bár aszonták, ha egy repülő kiszór felettünk egy tonna csokipapírt, elfehéredik az indikátor képernyő asszem a "V" kabinban, azt nem találunk el semmit...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0