Sz-300P / SA-10 Grumble, Sz-300V / SA-12 Gladiator / S-300 (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Nem nőtt a célcsatornák száma.Miért?Elég ez a 16 célcsatorna/dandár és a 4 célcsatorna/osztály?
A HT össszefoglalóban láthatod majd, hogy mi van emellett, mert ez hds. csoport szintű légvédelem.

Tőmondatokban. A hadseregnél volt Krug régen (9 db célcsatorna dandár, 6 db ezred esetén, pl. itthon) az utód Buk-M1 dandár 24 db célcsatornás volt. A Buk-M2 ennek négyszerese, a Buk-M3 hatszorosa. És ez még csak hadsereg szint. Hadosztály szinten 20 db Tor-M1/M2 (2/4 csat) vagy Osza (1 csat) vagy régen Kub ezred (5 csat). Erre jön még az ezredszint Sztrela-1/10 és Slika (4+4, itthon a fele.)

Ez megjelenésekor brutális volt, de az alapvető kialakítása miatt a célcsatorna korlát a PU járművek száma, mert azok egycélcsatornásak. BTW az Sz-300P család is a PMU3-ig (Sz-400) 6 db célcsatornás maradt osztályonként. A V-nél több rakéta lehet végfázisban és a rakéta átlagsebessége magasabb, tehát a ciklusidő rövidebb.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 333
76 976
113
A HT össszefoglalóban láthatod majd, hogy mi van emellett, mert ez hds. csoport szintű légvédelem.

Tőmondatokban. A hadseregnél volt Krug régen (9 db célcsatorna dandár, 6 db ezred esetén, pl. itthon) az utód Buk-M1 dandár 24 db célcsatornás volt. A Buk-M2 ennek négyszerese, a Buk-M3 hatszorosa. És ez még csak hadsereg szint. Hadosztály szinten 20 db Tor-M1/M2 (2/4 csat) vagy Osza (1 csat) vagy régen Kub ezred (5 csat). Erre jön még az ezredszint Sztrela-1/10 és Slika (4+4, itthon a fele.)

Ez megjelenésekor brutális volt, de az alapvető kialakítása miatt a célcsatorna korlát a PU járművek száma, mert azok egycélcsatornásak. BTW az Sz-300P család is a PMU3-ig (Sz-400) 6 db célcsatornás maradt osztályonként. A V-nél több rakéta lehet végfázisban és a rakéta átlagsebessége magasabb, tehát a ciklusidő rövidebb.
Szóval V-től kezdve bármennyi rakéta lehetett a levegőben de végfázisban csak annyi ahány célcsatornája volt az adott rendszernek?Miért nem raktak több rávezető járművet a rendszerbe?
 
M

molnibalage

Guest
Szóval V-től kezdve bármennyi rakéta lehetett a levegőben de végfázisban csak annyi ahány célcsatornája volt az adott rendszernek?Miért nem raktak több rávezető járművet a rendszerbe?
Ez sajnos pontosan nem tudom megmondani most, de dolgozom rajta.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi
M

molnibalage

Guest
Szóval V-től kezdve bármennyi rakéta lehetett a levegőben de végfázisban csak annyi ahány célcsatornája volt az adott rendszernek?Miért nem raktak több rávezető járművet a rendszerbe?
Az Sz-300P családnál 6 db célra mehet 12 db rakéta. Ebből kiinudlva az Sz-300V osztályában levő 9Sz32 Grill Pan ennyit el tud vinni 6 db-ot, de a végfázisban a CW megvilágító (PU) járművek veszik át a feladatot, emiatt picit csökken a ciklusidő. Hpaspot megkérdezemm, hogy mit lehet kisakkozni vagy megpróbálom átrakni angolra a teljes anyagomat, ami van.
 
M

molnibalage

Guest
Szóval V-től kezdve bármennyi rakéta lehetett a levegőben de végfázisban csak annyi ahány célcsatornája volt az adott rendszernek?Miért nem raktak több rávezető járművet a rendszerbe?
Na akkor ami nekem összeállt segítséggel, összehasonlítás:

Osztályonként;
Sz-300P család - 6 db célpontra 12 db rakéta
Sz-300V család - 6 db célpontra 12 db rakéta, de máshogy ,mint a PVO féle P szériák
Sz-400 - 12 db célpontra 24 db rakéta
Patriot - 99 célt tud követni az RS, a TBEQ-ba elvileg 8 db cél fér, max 16 db rakéta lehet a levegőben, amiből 3 db végfázisban lehet.

Sz-300V osztályonként két korlát van.
Az Sz-300V-nél az SzNR követi a célt, és a rakétát. Amikor a rakéta átvált ballisztikus pályán való repülésről (amit az SzNR pontosít parancsközléssel), félaktív megközelítésre és a PU alávilágítja a célt a rakéta számára attól még az SzNR továbbra is követi (mind a célt, mint a rakétát), hogy megállapíthassa a találat/hibázás tényét. Az SzNR (Grill Pan) maximum 6 db célt és 12 db rakétát tud követni. Összesen 6 db PU van egy osztályban, vagyis 6 db célt tudsz megvilágítani végfázisra.
Szóval 6 db célnál nincs több, a döntési szabadság annyi, hogy akkor 1 db vagy 2 db rakéta / cél annak fontosságától függően. Az Sz-300V kialakításában a jenki AEGIS-re hajaz, mert ott is RPK van elején és végén CW alávilágítás. (3 db CW megvilágó / Tico CG)

Sz-300P
Dettó ugyanez a korlát, de ott nincs CW világjtás a végén, csak RPN van. Sz-300PMU ciklusidőt az NDK-ok megadták. csatornánként: 7km - 31s, 70km - 97s A célcsatorna ciklusidőt úgy kell értelmezni, hogy célra állás és IFF-től a célpontot elérő rakéta és találat kiértékelése között, ami után felaszabadul az és más célra állhat. Az Sz-300 3-secenként indíthat rakétát.

(Valószínűleg tervezési követelmény volt, és nem véletlen hogy mind az Sz-300P mind az Sz-300V ugyanazt tudja, de erről forrásom nincs. (A Grill Pan külsőre borzalmasan hajaz az Sz-300P RPN-re.)

A Patriotnál a difi annyi, hogy ott elvileg 8 db célpont felé is úton lehet rakéta, de sakkozni kell a rendszernek ügyenes - ezért félauto és full auto a rendszer - hogy mindig a megfelelő időben legyen kapacitás a 3 db végáfázisnak. Az Sz-300P és V nem tudja ezt, az legfelebb 6 db célra képes dolgozni. A Patriot közeli célok esetén a találat kiértékelésekor, ha megsemmisült az elsődleges cél és van közeli, akkor a következőre zavarja rá a rakétát. A Patriotnál a kevesebb végfázis, de több útközben úton levő rakéta miatt egyosztály tűzereje picivel, de felülmúlhatja az Sz-300P-ét, csak ott meg a rakétaindítók korlátosak, mert azok egyik fele csak balra és középre, a másik csak jobbra és középre tud indítani, nem fedik le a 270 fokos teljes zónát. Ennek oka az, hogy így nem kell függőlegesen indítani a rakétát és indítás után "beforgatni", a rakéta műszakilag egyszerűbb, mert az állványt forgatják irányba.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 961
5 895
113
Remekül összeszedted, leírtad Molni köszönet érte.
Azért hogy a patriottal még össze is hasonlítottad, jár a plusz pont :) Nem is gondoltam volna, hogy mi az oka a patriotok TEL jeinek inditási helyzetének mi a jelentősége.
Habár innen továbbgondolva, meg mert láttam képeken Sz-300 ütegeket, az a bizonyos irányba forgatás is nagyon elméleti eshetőség. Mivel a megfelelő beosztású tisztek az adot helyzetben selythetik, hogy milyen irányból várható az ellen.
És szerintem nem nagy az esélye, hogy a rakétának indítás után 180^ kellene fordulni a tubust elhagyva -Már ha feltételezzük hogy minden tubusba csak egy bizonyos modon lehet betölteni minden rakétát.-
Szóval a rakétát nem csak beleelytik a tubusba, a tubust meg nem csak ‘odatámasztják’ a TEL mögé.

De ezek csak az én eszmefuttatásaim
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 333
76 976
113
Remekül összeszedted, leírtad Molni köszönet érte.
Azért hogy a patriottal még össze is hasonlítottad, jár a plusz pont :) Nem is gondoltam volna, hogy mi az oka a patriotok TEL jeinek inditási helyzetének mi a jelentősége.
Habár innen továbbgondolva, meg mert láttam képeken Sz-300 ütegeket, az a bizonyos irányba forgatás is nagyon elméleti eshetőség. Mivel a megfelelő beosztású tisztek az adot helyzetben selythetik, hogy milyen irányból várható az ellen.
És szerintem nem nagy az esélye, hogy a rakétának indítás után 180^ kellene fordulni a tubust elhagyva -Már ha feltételezzük hogy minden tubusba csak egy bizonyos modon lehet betölteni minden rakétát.-
Szóval a rakétát nem csak beleelytik a tubusba, a tubust meg nem csak ‘odatámasztják’ a TEL mögé.

De ezek csak az én eszmefuttatásaim

A függőlegesen indított rakéta 360-os körben bármerre indulhat.
 
M

molnibalage

Guest
Remekül összeszedted, leírtad Molni köszönet érte.
Azért hogy a patriottal még össze is hasonlítottad, jár a plusz pont :) Nem is gondoltam volna, hogy mi az oka a patriotok TEL jeinek inditási helyzetének mi a jelentősége.
Habár innen továbbgondolva, meg mert láttam képeken Sz-300 ütegeket, az a bizonyos irányba forgatás is nagyon elméleti eshetőség. Mivel a megfelelő beosztású tisztek az adot helyzetben selythetik, hogy milyen irányból várható az ellen.
És szerintem nem nagy az esélye, hogy a rakétának indítás után 180^ kellene fordulni a tubust elhagyva -Már ha feltételezzük hogy minden tubusba csak egy bizonyos modon lehet betölteni minden rakétát.-
Szóval a rakétát nem csak beleelytik a tubusba, a tubust meg nem csak ‘odatámasztják’ a TEL mögé.

De ezek csak az én eszmefuttatásaim
Lehet, hogy településkor sakkoznak, hogy merre nézzenek az indító járművek, de műszailag és költségileg nincs jelentősége, mert a rakétákat mindenképpen úgy kellett megverezni. hogy az állvány nem forog az indítás irányába.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 048
73 542
113
112.jpg


1.jpg


Forrás
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
A topikot ét kéne nezezni, mert az SA-10A az valóban Sz-300P család, de az Sz-300V nagyon nem, és annak van külön topikja is már.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 006
53 979
113
Miért fújtatnak Izraelben az S-300 miatt annyi ra,mire lehet veszélyes nekik,gondolom az F22-t nem éri el,vagy tévedek?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Miért fújtatnak Izraelben az S-300 miatt annyi ra,mire lehet veszélyes nekik,gondolom az F22-t nem éri el,vagy tévedek?
Izraelnek nincs F-22, csak F-35. Miért fújtatnak rá?
Azért mert jóval korszerűbb rendszer, ami mindenhogy nagyobb veszélynek teszi ki őket ha kéretlenül átrepkednek tovább ra is bombázni, mint a jelenleg használt Nyeva/Vega/Kub-Kvadrat Szír légvédelem.
Hogy mi éri el az F-35 öt, meg mi nem, és honnan meg milyen körülmények közt ki tud felderíteni kit, azt senki sem tudja.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Miért fújtatnak Izraelben az S-300 miatt annyi ra,mire lehet veszélyes nekik,gondolom az F22-t nem éri el,vagy tévedek?
Nincs az a SAM, ami nem veszélyes, ha HMZ-n belül repülsz, a mértéke a kérdéses...

Oldalról a stealth gépek RCS-e is számottevő. Mindig az a kérdés, hogy az ilyen dolgokat hogyan lehet kiaknázni. Egy szóló Sz-300 nem veszélyes, csak ezek ritkán vannak szólóban... Ezen felül nem értem az F-22-es említését only US és az marad forverer jelek szerint.

A HT összefoglaló értő olvasásás és kombinálását javaslom. ;)
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 006
53 979
113
F-35-re gondoltam,de 22-t írtam,de ez előfordul(nálam).:D
Az a baj az összefoglalóval,hogy az alap ismereteim is hiányoznak,és az időm is véges,ezért ha éppen nem értek valamit,inkább megkérdezem,mert az összefoglalót sosem fogom betéve tudni,nem is célom,nézzétek el nekem.
Emlékszem,hogy volt róla szó,hogy oldalról a csökkentett észlelhetőségű gépek is felderíthetőek,ill. volt vita a rdar hullámhosszal kapcsolatban is,hogy x hullámhosszon más könnyebben felderíthető,akár szemből is,de erről nincs igazán adat,vagy még senki sem épített olyan hullámhosszon működő radart,h jól emlékszem.
Akkor nagyjából minden ami nem F-35,azt elvileg leszedheti?
Van az IDF-nek olyan egyéb gépe,ami rendelkezik valami csalival,vagy zavaró rendszerrel,amivel érdemben védekezhet ellene?
No meg a naiv kérdés,hogy egy légvédelmi üteget mivel lehet kilőni a levegőből?
Sok rakétával támadják,túlterhelik,és kész?
Ahogy feljebb olvasom,osztályonként 6 cél,12 rakéta,meg ugye magát az S-300-at is védi Pancir,közelebbről,akkor kellhet pár gép,pár rakéta,ha esetleg több osztály is van.
Hogyan aránylanak az IDF gépein lévő fegyverek hatótávjai,az S-300 hatótávjához,mennyire kell közel menni hozzá az indításhoz,nem éri el az S-300 még az indítási közelség előtt a gépet?
Vagy nem is repcsiről indított fegyverrel érdemes támadni az S-300-at?
 
M

molnibalage

Guest
F-35-re gondoltam,de 22-t írtam,de ez előfordul(nálam).:D
Az a baj az összefoglalóval,hogy az alap ismereteim is hiányoznak,és az időm is véges,ezért ha éppen nem értek valamit,inkább megkérdezem,mert az összefoglalót sosem fogom betéve tudni,nem is célom,nézzétek el nekem.
Emlékszem,hogy volt róla szó,hogy oldalról a csökkentett észlelhetőségű gépek is felderíthetőek,ill. volt vita a rdar hullámhosszal kapcsolatban is,hogy x hullámhosszon más könnyebben felderíthető,akár szemből is,de erről nincs igazán adat,vagy még senki sem épített olyan hullámhosszon működő radart,h jól emlékszem.
Akkor nagyjából minden ami nem F-35,azt elvileg leszedheti?
Van az IDF-nek olyan egyéb gépe,ami rendelkezik valami csalival,vagy zavaró rendszerrel,amivel érdemben védekezhet ellene?
No meg a naiv kérdés,hogy egy légvédelmi üteget mivel lehet kilőni a levegőből?
Sok rakétával támadják,túlterhelik,és kész?
Ahogy feljebb olvasom,osztályonként 6 cél,12 rakéta,meg ugye magát az S-300-at is védi Pancir,közelebbről,akkor kellhet pár gép,pár rakéta,ha esetleg több osztály is van.
Hogyan aránylanak az IDF gépein lévő fegyverek hatótávjai,az S-300 hatótávjához,mennyire kell közel menni hozzá az indításhoz,nem éri el az S-300 még az indítási közelség előtt a gépet?
Vagy nem is repcsiről indított fegyverrel érdemes támadni az S-300-at?
Minden gép lelőlhető kérdés az, hogy erre mennyi esély és mekkora saját veszteséggel képes. A SV alatt is 42 db merevszárnyú gép veszett oda, na de milyen áron...?
Az Sz-300 tűzíve a radar által pont úgy korlátos, mint más miatt, nem véletlenül teszi mellé ma az orosz a Pancírt. Védi más irányokból érkező csúnyaságok és a sok spammelt PGM ellen.

Az a baj, hogy túl általános dolgokat kérdezel, ami mind le van írva műben, nem fogom emiatt legépelni. Azért írtam, hogy tessék elolvasni...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
A topikot ét kéne nezezni, mert az SA-10A az valóban Sz-300P család, de az Sz-300V nagyon nem, és annak van külön topikja is már.
Mi legyen a neve? Véleményem szerint találóbb lenne valamilyen gyűjtőnév "Szovjet/Orosz nagy hatótávolságú légvédelmi rakéták" vagy valami ilyesmi.