Sz-400 Triumf / S-400 Triumf / SA-21 Growler (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Baszki te másoltad be :
"This is the first ever confirmed combat loss of the S-400"

Ez szó szerint az jelenti, hogy :
"Ez az első megerősített harci vesztesége az S-400-nak"

Az erőlködés sokszor befosással jár csak szólok .
Ha a kontextust is nézed, nem azt állítják, hogy a teljes rendszert megsemmisítették, hanem egy olyan járműt, ami az SZ-400hoz tartozik. Azt senki nem tudta itt eddig bizonyítani, hogy a tweet szerzői hibásan azonosították a járművet.
De nagyon szívesen venném, ha valaki, akinek van jármű IDben tapasztalata, mondana róla másodvéleményt.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Nem, csak ellenkező irányból van fényképezve. Ahogy látom több fénykép is készült a járműről, különböző szögekből. Aligha kamu. Ha valaki ért hozzá nézze meg hogy beazonosítható-e a típusa.
Köszönöm.
Elképesztő, hogy egy haditechnikai fórumon órákat kell arra várni, hogy valaki magával a technikai jellegű kérdéssel foglalkozzon, amit feltettem. :(
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 960
113
Nem, csak ellenkező irányból van fényképezve. Ahogy látom több fénykép is készült a járműről, különböző szögekből. Aligha kamu. Ha valaki ért hozzá nézze meg hogy beazonosítható-e a típusa.

Még az út felfestése is eltérő a két képen a jármű körül szétszóródott maradványokról nem is beszélve...
Ez már ritka szánalmas próbálkozás :D
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 820
113
Gyakorlatilag annyira minimális a különbség az 5P85SzM és SzM2 között, hogy simán fotók alapján nem lehet megállapítani most vajon melyik lehet. Amúgy miután az Sz-400 legózható, így ugyanúgy lehet hozzárakni korábbi modifikációk indítóit is. Amúgy 5P85SzM-t tartalmazó Sz-300PMU-ja meg van Taraszéknak is, amit a tótoktól kaptak. És láss csodát az viszont pont a posztban említett 5V55 javadalmazással érkezett, ugyanúgy MAZ-7910 alapon
Másrészt igen, Buk-M3 meg legújabb Pancir az megy a front közelébe, de Sz-400 csak a határmenti régiókban van, abból nem visznek Ukrajnába

Plusz, ami az alábbi képen is látszik, a sima 5P85SzM indítóból is van ám az említett dobbal-dobozzal meg anélkül is, szóval az sem determináló tényező
i-DBghQdV-X2.jpg

En nem latok itt semmilyen haditechnikai forumot.

En amugy hiszek az oryxnak ott is megosztottak, ez egy S400 amit az ukranok kilottek. Ez se kilohetetlen.
Még Kastély Robi is az alábbit írta az oryx-re:
hogy őszinte legyek, ha az Oryx azt írná, hogy most nappal van, kinéznék az ablakon.
Sima propagandahonlap az egész
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Gyakorlatilag annyira minimális a különbség az 5P85SzM és SzM2 között, hogy simán fotók alapján nem lehet megállapítani most vajon melyik lehet. Amúgy miután az Sz-400 legózható, így ugyanúgy lehet hozzárakni korábbi modifikációk indítóit is. Amúgy 5P85SzM-t tartalmazó Sz-300PMU-ja meg van Taraszéknak is, amit a tótoktól kaptak. És láss csodát az viszont pont a posztban említett 5V55 javadalmazással érkezett, ugyanúgy MAZ-7910 alapon
Másrészt igen, Buk-M3 meg legújabb Pancir az megy a front közelébe, de Sz-400 csak a határmenti régiókban van, abból nem visznek Ukrajnába

Plusz, ami az alábbi képen is látszik, a sima 5P85SzM indítóból is van ám az említett dobbal-dobozzal meg anélkül is, szóval az sem determináló tényező
i-DBghQdV-X2.jpg


Még Kastély Robi is az alábbit írta az oryx-re:

Sima propagandahonlap az egész
Tudsz "sima" nem M2 indítóról képet mutatni 3 kabin mögötti mütyürrel?
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93

Itt szerintem egész jól látszik a két jármű közti különbség.

Amit pedig @nyugger hozott kép, az innen van:
Sima SM nem SM2 és látható az egy csörlő+egy doboz kialakítás (azaz szumma két mütyűr):

nincs rajta a csörlő előtti doboz a jármű bal oldalán a kabin elejétől nézve:

látható a fenti képen a hiánya
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 590
113
Ha jól megnézed az egymás melletti képet, akkor nagyon hasonlítanak egymásra, mégsem ugyanazok.
Fm7DzNCXEAI0J65

A bal oldali 5P85SM2-01-en dupla keret van, a jobb oldalin pedig csak egy, tehát nem azonosak, ahogyan írják.
Ez egy 5P85SM, ahol egy keret van, ezzel lehet azonos.
9733339766_46fe878103_b.jpg

Viszont engem leginkább az zavar, hogy az alsó képek nem ugyanarról vannak (az úton nem úgy helyezkednek el) és egyáltalán nem azonosak a felsőkkel, ahol zöld mezőn van, ráadásul 5V55R rakétákat írnak.
Számomra az a konklúzió, hogy több eszközről összeállított képek szerepelnek, nem stimmelnek a helyek sem. Majd meglátjuk, hogy ezekből mi marad meg.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Ha jól megnézed az egymás melletti képet, akkor nagyon hasonlítanak egymásra, mégsem ugyanazok.
Fm7DzNCXEAI0J65

A bal oldali 5P85SM2-01-en dupla keret van, a jobb oldalin pedig csak egy, tehát nem azonosak, ahogyan írják.
Ez egy 5P85SM, ahol egy keret van, ezzel lehet azonos.
9733339766_46fe878103_b.jpg

Viszont engem leginkább az zavar, hogy az alsó képek nem ugyanarról vannak (az úton nem úgy helyezkednek el) és egyáltalán nem azonosak a felsőkkel, ahol zöld mezőn van, ráadásul 5V55R rakétákat írnak.
Számomra az a konklúzió, hogy több eszközről összeállított képek szerepelnek, nem stimmelnek a helyek sem. Majd meglátjuk, hogy ezekből mi marad meg.
Igen, de a sima M-nek nincs első doboza, legalábbis soha nem találtam olyan képet a neten. A roncson elég világosan van első doboz. Továbbá sima M-nél a hátsó doboz alján nincs ez a kis keret, rálépőke, lépcsőke vagy akármi, a roncson és az M2-n meg van.
A nagy keretből a képen valóban egy van kettő helyett, de az eszköz megsemmisítése közben torzulhattak/repülhettek le róla darabok, nem?
Ellenben hozzá nem igazán nőhetett a plusz doboz :)

A roncsok helye szerintem nem akkor rejtély, ugyanis többszr lebukott már mindkét fél azzal, hogy kreatív szögből, évszakban, pozícióban fényképez egy roncsot, hogy újnak tűnjön. Amúgy a korábbi tweet képei szerintem ugyanarról a járműről vannak, ugyanazon pozícióban, csak olyan szögből van szemből fényképezve, hogy a másik sáv nem látszódik rendesen/torzítva van.
De a damage pattern, főleg a kiálló izé, az elég árulkodó, hogy ugyanaz a jármű. Ha pedig a két tweetet hasonlítod össze, akkor látható, hogy hátulról a rakétaindító tubusoknak pontosan ugyanaz a damage patternje. Tekintve, hogy az egyik képen egy közlekedési tábla is van, szerintem elég hihető, hogy valaki letolta/vontatta az útról. Mondjuk hogy ne legyen útban (főleg, hogy Kherson azóta visszafoglalt részébe készült a kép).

A rakétát a legegyszerűbb megmagyarázni, nem? Ezt a rakétát már nem használja aktívan az orosz sereg, viszont van föld-föld módja. Szóval tökéletes rakétázni vele megfelelő célpontokat, nem csökken tőle a légvédelem rakétakészlete.

Btw, thx hogy végre szubsztantív beszélgetsést lehet erről folytatni.
 
  • Tetszik
Reactions: ladagrant

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Igen, de a sima M-nek nincs első doboza, legalábbis soha nem találtam olyan képet a neten. A roncson elég világosan van első doboz. Továbbá sima M-nél a hátsó doboz alján nincs ez a kis keret, rálépőke, lépcsőke vagy akármi, a roncson és az M2-n meg van.
A nagy keretből a képen valóban egy van kettő helyett, de az eszköz megsemmisítése közben torzulhattak/repülhettek le róla darabok, nem?
Ellenben hozzá nem igazán nőhetett a plusz doboz :)

A roncsok helye szerintem nem akkor rejtély, ugyanis többszr lebukott már mindkét fél azzal, hogy kreatív szögből, évszakban, pozícióban fényképez egy roncsot, hogy újnak tűnjön. Amúgy a korábbi tweet képei szerintem ugyanarról a járműről vannak, ugyanazon pozícióban, csak olyan szögből van szemből fényképezve, hogy a másik sáv nem látszódik rendesen/torzítva van.
De a damage pattern, főleg a kiálló izé, az elég árulkodó, hogy ugyanaz a jármű. Ha pedig a két tweetet hasonlítod össze, akkor látható, hogy hátulról a rakétaindító tubusoknak pontosan ugyanaz a damage patternje. Tekintve, hogy az egyik képen egy közlekedési tábla is van, szerintem elég hihető, hogy valaki letolta/vontatta az útról. Mondjuk hogy ne legyen útban (főleg, hogy Kherson azóta visszafoglalt részébe készült a kép).

A rakétát a legegyszerűbb megmagyarázni, nem? Ezt a rakétát már nem használja aktívan az orosz sereg, viszont van föld-föld módja. Szóval tökéletes rakétázni vele megfelelő célpontokat, nem csökken tőle a légvédelem rakétakészlete.

Btw, thx hogy végre szubsztantív beszélgetsést lehet erről folytatni.

Egy pontosan ilyen roncs van azokon a képeken, amikről megy a polémia. A kép címe szerint ez egy 5P85SM2-01 és szimpla kerettel:
c753e58441f83b6bd4edb2c6ec474fb2.jpg


Tekintve, hogy az egyik képen egy közlekedési tábla is van, szerintem elég hihető, hogy valaki letolta/vontatta az útról. Mondjuk hogy ne legyen útban (főleg, hogy Kherson azóta visszafoglalt részébe készült a kép).

Persze, látszik is a későbbi képeken, pl. az abroncsok nélküli kerekek által vájt árkokból, hogy le lett vontatva a roncs az útról az út és a mező/mezgaz terület közé, arra a részre, ami ezen a képen talán jobban látszik, a kép bal oldalának közepén, vagyis a mező, a háttérben a fasorral, ami a későbbi képeken is szintén látszik:
photo_2022-11-08_16-35-07-1024x986.jpg
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Egy pontosan ilyen roncs van azokon a képeken, amikről megy a polémia. A kép címe szerint ez egy 5P85SM2-01 és szimpla kerettel:
c753e58441f83b6bd4edb2c6ec474fb2.jpg




Persze, látszik is a későbbi képeken, pl. az abroncsok nélküli kerekek által vájt árkokból, hogy le lett vontatva a roncs az útról az út és a mező/mezgaz terület közé, arra a részre, ami ezen a képen talán jobban látszik, a kép bal oldalának közepén, vagyis a mező, a háttérben a fasorral, ami a későbbi képeken is szintén látszik:
photo_2022-11-08_16-35-07-1024x986.jpg
Csak sikerül megszülni, hogy egy 5P85SM2-01-ről van szó. Nem értem, hogy miért kell ebből hitkérdést csinálni. Az, hogy elveszítettek egy SZ-400hoz tartozó TELt nem jelenti azt, hogy az SZ-400 szar, mert például semmi sem garantálja, hogy a TEL az SZ-400 rendszer részeként harcolt az adott pillanatban vagy hogy egyáltalán üzemképes volt vagy egyáltalán légvédelmi feladatra volt-e alkalmazva.
Annyit tudunk, hogy veszítettek egy TEL-t egy úttesten, amit utána levontattak. Az, hogy ukrán nyugdíjas befőttesüvegével, HARM-al érték ezt el vagy hanyag lőszerkezelés/közúti baleset következménye, arról annyit tudunk amennyit hozzámesélnek, azt meg mindenki elhiszi vagy nem, nem az én dolgom. Engem az érdekelt, hogy milyen jármű, nem pedig idióta hitviták.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 590
113
Nézzétek, a cikket önmagában elemeztük és voltak benne ellentmondások. Szerintem ez volt az első, amit tisztázni kellett mindenképpen. Az, hogy ez most 5P85SzM/SzM2/SzM2-01, az már csak részletkérdés, mivel ezek szerintem mindegyike orosz, de vélelmezem, hogy Sz-300PSz, vagy Sz-300PM, de semmiképpen sem az Sz-400 komplexum részei. A mezőn lévőről lehet polemizálni, mert vannak rajta azonosítható pontok, viszont az úttesten megsemmisültekről nincs. Azokat a roncsokat senki sem mozgatta, az biztos, főleg nem a mezőre, mert a körül vannak a látható nyomok a robbanásról.
Szerintem 3 különböző hordozó jármű van a képeken, amelyből a mezőn lévő orosz. A másik kettő nagy valószínűséggel ukrán, amit orosznak akart a cikk szerzője eladni, de mivel csak egy megsemmisült járműre írták, hogy orosz, ezért azok kiesnek.
A megsemmisülésről.
1. Drón támadás csak akkor lehet, ha a rakéták ennek hatására felrobbantak.
2. Nagy hatóerejű rakéta találta el, de akkor is a rakéták felrobbantak.
3. Tüzérségi precíziós lövedék, de akkor is a rakéták felrobbantak.
3. A HARM rakétát teljességgel kizárom, mivel azokat kimondottan a lokátorok megsemmisítésére tervezték, TEL járműveket nem tudnak támadni.
Egy biztos, az Sz-300/400 komplexumoknál a nagy trófea a rávezető lokátor állomás, egy TEL elvesztése csak kis mértékben rontja a működő képességet.
Messze nem akkora ennek hírnek az értéke, mint a hatása.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Nézzétek, a cikket önmagában elemeztük és voltak benne ellentmondások. Szerintem ez volt az első, amit tisztázni kellett mindenképpen. Az, hogy ez most 5P85SzM/SzM2/SzM2-01, az már csak részletkérdés, mivel ezek szerintem mindegyike orosz, de vélelmezem, hogy Sz-300PSz, vagy Sz-300PM, de semmiképpen sem az Sz-400 komplexum részei. A mezőn lévőről lehet polemizálni, mert vannak rajta azonosítható pontok, viszont az úttesten megsemmisültekről nincs. Azokat a roncsokat senki sem mozgatta, az biztos, főleg nem a mezőre, mert a körül vannak a látható nyomok a robbanásról.
Szerintem 3 különböző hordozó jármű van a képeken, amelyből a mezőn lévő orosz. A másik kettő nagy valószínűséggel ukrán, amit orosznak akart a cikk szerzője eladni, de mivel csak egy megsemmisült járműre írták, hogy orosz, ezért azok kiesnek.
A megsemmisülésről.
1. Drón támadás csak akkor lehet, ha a rakéták ennek hatására felrobbantak.
2. Nagy hatóerejű rakéta találta el, de akkor is a rakéták felrobbantak.
3. Tüzérségi precíziós lövedék, de akkor is a rakéták felrobbantak.
3. A HARM rakétát teljességgel kizárom, mivel azokat kimondottan a lokátorok megsemmisítésére tervezték, TEL járműveket nem tudnak támadni.
Egy biztos, az Sz-300/400 komplexumoknál a nagy trófea a rávezető lokátor állomás, egy TEL elvesztése csak kis mértékben rontja a működő képességet.
Messze nem akkora ennek hírnek az értéke, mint a hatása.
Amennyire tudom, csak a 400-asnál áll hadredben az M2. Szerintem a 3 jármű egyébként ugyanaz, mert a két úttesten készült képen lévő járműnek ugyanott áll ki valamije, míg a mezőn lévőnek a hátulja pont úgy van roncsolódva, mint az úttesten lévőnek.
A robbanás az úttesten történt, ezért vannak ott a nyomok. Később valaki levontatta, hogy ne legyen útban (pun intended). Azóta ott hervadozik szegény, seggében a közlekedési tábával. A tweetek szerzője is ugyanazon járműként kezeli, márpedig eladhatná 3 orosz/ukrán járműnek ha valamelyik fél kill claimjét akarná növelni. A tweetek időrendje is alátámasztja, hogy az úton történt és levontatták a mezőre.

Abban pedig maximálisan egyetértek, hogy egy darab TEL elvesztése nem mond el semmi a rendszer hatékonyságáról, főleg, hogy valszeg nem is harcképes állapotban (mozgás közben, az úttesten) érte a a találat. De a twitter csatorna nyilván a hírnévből él, szóval no surpirse here.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 493
113
Russia delivers third S-400 system to India...

India signed a USD5.5 billion deal with Russia in October 2018 to acquire five S-400 systems for the IAF. Russia delivered the first two systems to India in December 2021 and April 2022, respectively, and the country intends to deliver the remaining two systems by the end of 2023.