Szerb haderőfejlesztési program és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
IFV Lazar 3 P IFV készen áll a szerb hadseregben való szolgálatra?
Na ezért is nem nézzem le őket. Lehet hogy egyeseknek viccesek a fejlesztéseik. Szerintem a szomszédok közül egyike azoknak akik életképesek is valamilyen szinten. Lehet hogy toldoznak foltoznak, viszont ennek az előnye hogy előbb utóbb eljutnak értelmes eszközökhöz is amit le fognak tudni tenni az asztalra.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Na ezért is nem nézzem le őket. Lehet hogy egyeseknek viccesek a fejlesztéseik. Szerintem a szomszédok közül egyike azoknak akik életképesek is valamilyen szinten. Lehet hogy toldoznak foltoznak, viszont ennek az előnye hogy előbb utóbb eljutnak értelmes eszközökhöz is amit le fognak tudni tenni az asztalra.

Mondjuk azt a szerencsétlen M53/59-ről kiszuperált 60+ éves ikercsövű 30mm-es Praga gépágyút elengedhetnék végre. Élmény lehet oda felpakolni azt a két 50-50db lőszert tartalmazó tárat, amik egyenként 85 kilósak.

Ahogy nézem a deszanttér búvónyílásainak kinyitásához is el kell fordítani oldalra a tornyot... 2 ember kimászik, 2 másik felnyomja a tárat. Nem tudom elképzelni máshogy az utántöltést... kis hidraulikus/elektromos lift, vagy az a gyengéknek való csak?! :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Mondjuk azt a szerencsétlen M53/59-ről kiszuperált 60+ éves ikercsövű 30mm-es Praga gépágyút elengedhetnék végre. Élmény lehet oda felpakolni azt a két 50-50db lőszert tartalmazó tárat, amik egyenként 85 kilósak.

Ahogy nézem a deszanttér búvónyílásainak kinyitásához is el kell fordítani oldalra a tornyot... 2 ember kimászik, 2 másik felnyomja a tárat. Nem tudom elképzelni máshogy az utántöltést... kis hidraulikus/elektromos lift, vagy az a gyengéknek való csak?! :D
Egyszerre süti el a két gépágyút a rendszer?
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
IFV Lazar 3 P IFV készen áll a szerb hadseregben való szolgálatra?
Gondolom angol nyelvű a vidijó.
Nem lehetne csak 2-3 mondatos összefoglalót írni?
Engem /is/ érdekel ez a szerb vas is abból a szempontból hogy pl. délszláv államokban szolgálatban lesz e? Vagy máshol is?
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Egyrészt a szerbek a fegyverekkel nem szórakoznak. Elég pragmatikusan építkeznek.
Nem cseh kaliberek, akik a médiának fegyverkeznek. A szerveknél általában csak annyi infó szokott kijönni, hogy már megrendeltek valamit.
Szerintem ez a mostani kikerült infó inkább szondázásra jó.
Milyen visszhangja lesz a szomszédok részéről. Szerintem a franciákkal pillanatok alatt nyélbe ütik az üzletet.
Horvátok is e típus 12 példányát választották mint ismert.
Opcionálisan ha lesz horvát szerb közeledés logikus lépés lehet a azonos típus.
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
A szerb hadsereg elemzése 2022-ben Új fegyverek és modernizáció - Szerb Fegyveres Erők 2022.Új fegyverzet
Álgyúcsöveket is gyártanak!!!
Szerb nyelvű videó.
Ami érdekelne hogy a norákat most gyártják e maguknak vagy exportra?
Ha jól tudom algéria bangladesh meg hasonló államok vásároltak belőle.
Ha lehetne itt valami árat adni kb. egységár amiből számolható akkor össze lehetne hasonlítani a szintén térségbeli szintén saját fejlesztés szlovák zuzana 2 -vel ami azért összehasonlítás előtt is meg nyilván alváz pl. többet tud túlárazottnak tűnik.
Van ott na "alkotmányos költség" nyilván ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Értem, hogy mitől félnek, de attól még egészen megdöbbentő, ahogy az invázió óta gyakorlatilag az összes kommentelő átváltott egy perc alatt orosz technológia pártolásából (egészen pontosan egy kevert, nyugat-keleti vegyes felvágott, hogy az EU ambíciók is jól meg legyenek támogatva) egy vezetést ostorozó, miért nem gondolkodtak előre, még pótalkatrészek vásárlásától is rettegő elbeszélésre.

Tudom, hogy nem akarják, hogy harmadjára is rájöjjön a NATO, hogy ki ássa alá a demokráciát a Balkánon, de nálunk megy a miért nem vásároltunk és modernizáltunk 250 T-72-t, ők meg a pincébe eldugnák most az egész flottájukat. (Nem dobnák ki, minden arcképességükre szükség lesz, de az egyik kommentelő még azt is tényként leírta, hogy a kínai drónokat úgy kell jegelni, ahogy vannak. Semmi mellett nem lehet mutatkoznia egy szerb politikusnak, ami nem made in EU és ha a fejére esik valakinek, akkor halált okozhat. Vucic elájulna, ha véletlenül Viktorunk kivinné mutogatóba a megerősített keleti határunkra, hogy most fogják agyon lőni.)

Én teljes komolysággal drukkolok neki, hogy a kedvenc miniszterünknek elég időt szenteljen az ő kutatási terveiknek. Több szomszédunkkal ellentétben nem egy életképtelen banda és most szerintem nagyon szívesen látnának európai partnerekkel közösen megvalósítani valamit. Akár K+F-et is, de ehhez persze későbbi beszerzések ígéretei társulnának.
A utolsó bekezdés kicsit zagyvára sikerült.
Nem lehetne konkretizálni és nem virágnyelven írni?
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Nemerson-nak, közben találtam wikis árat ami 0,7 millió $ írt 2005. becsült árnak a prototípusra.
Nagyon olcsónak tű$nik akkor is ha most 1,5 millió $ ba kerül darabja...

Darabköltség0,7 millió dollár 2005-ben a K0 verzióra becsülve
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Nemerson

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Serbia Szerbia : 12 Nora B52 M15 2020-ban, további 6 darab rendelhető 2022-re
Ezért is írtam ennyit a Nora B52-ről
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 042
27 241
113
Ha már szerb haderő fejlesztés beteszek néhány képet talán még nem voltak
1920px-Kamaz_43118_Nora_01.jpg



Remélem, hogy ilyesmi lesz nekünk is a PZH-hoz.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson