13 Mig-29 és két uteg Kub-ért cserébe kap Szlovákia USA-tol 700M euró értékú hadianyagot (valszeg légvédelmi rendszert) és további 200M eurót EU-tól.
Osszesítés:
https://dennikn.sk/3286223/ako-sa-z...v-za-migy-otazky-a-odpovede-k-migom/?ref=mwat
Szlovákia nem tizenegy MiG-t tud biztosítani Ukrajnának, hanem egészen tizenhármat. Nem lesznek országgyűlési képviselők a parlament rendes ülésén, akik döntenek a vadászgépek biztosításáról, csak a kormánynon kell szavazni. Jaroslav Naď védelmi miniszter pedig a 150 millió euró helyett hirtelen akár 900 milliós összegről beszél.
Miért és hogyan történtek ezek a változások?
Frissítettük a február 16-i cikket, amelyben a szlovák MiG-29-es vadászgépekkel kapcsolatos kérdések és válaszok összefoglalóját kínáltuk.
Honnan jött a tizenhárom mig?
Egészen a közelmúltig tizenegy vadászgépet használt a szlovák hadsereg, de Jaroslav védelmi miniszter szerint akár tizenhárom gépünk is Ukrajnába kerülhet ezen a héten.
A szóban forgó katonai szállítmány konkrétan tíz modernizált és (elméletileg) repülésre alkalmas MiG-ből és három nem modernizált és hosszú ideig használaton kívüli MiG-ből állna.
Az 1990-es évek végén a hadsereg 24 ilyen típusú vadászgéppel rendelkezett. Kettőt veszített 2002 novemberében egy éjszakai repülés közben, Spišské Tomášovce közelében, amelyben Marián Katuška pilóta meghalt.
Később, a második Dzurinda-kormány idején tizenkét MiG repült Oroszországba részleges korszerűsítésre, amelyet az állam finanszírozott az orosz adósság úgynevezett feloldásával. A légierő 2008 februárjában vette át őket újra, és a következő években már csak ezeket a modernizált darabokat használta – mégpedig tíz együléses és két kétüléses MiG-t.
A katonák egy másik gépet veszítettek el 2019 szeptemberében egy Nyitra melletti baleset után. Üzemanyaghiány miatt a pilóta Ján Kurtík kénytelen volt lakatlan területre irányítani a vadászgépet, és katapultált. Azóta a hadsereg tizenegy MiG-t üzemeltetett, és ez igaz volt a tavaly szeptemberi végső földreszállásukig.
Ezen kívül több, az eredeti tételből származó, modernizáláson nem esett használaton kívüli MiG-29-es is volt a hangárokban. És pontosan három ilyen géppel akar most csatlakozni az ukrajnai katonai segélyhez. Csak pótalkatrészek forrásaként alkalmasak.
Összegzés: Heger kormánya három MiG-vel végezhetné ki az ukránokat, amelyekkel 2008 óta nem repültek, és tíz MiG-vel, amelyeket alig néhány hónapja alapítottak.
És miért nem mind a tizenegy?
Az egyik modernizált darabot, konkrétan a MiG-29-est a kétüléses változatban a minisztérium tervei szerint a pöstyéni Hadtörténeti Múzeumnak dedikálja. Naď szerint ilyen kötelezettség a törvényből következik – amikor a fegyveres erők leállítanak valamilyen fegyverrendszert, egy darabot a múzeumnak kell adományozniuk.
Így néznek ki az eredeti, nem modernizált szlovák migák, amelyek egy része a Hadtörténeti Múzeum helyiségeiben van kiállítva.
Miért nem dönt a parlament?
Amikor február közepén a koalíciós képviselők - a honvédelmi miniszter külföldi útja miatt - megakadályozták a rendkívüli találkozót a migókkal kapcsolatban, Naď bejelentette, hogy a Nemzeti Tanács mindenképpen tárgyalni fog ebben a témában. "A MiG-ek Ukrajnának történő adományozásának lehetőségéről nem születik döntés anélkül, hogy a Nemzeti Tanács megtárgyalná" - mondta.
Akkor néhány kollégájával rögtönzött megoldást javasolt: a képviselők fogadjanak el valamilyen határozatot, és ezzel a mandátummal a delegált kormány utólag dönt róluk.
Aztán bonyolulttá vált a dolog. Az OĽaNO elnöke, Igor Matovič a miga miatt kezdett alkotmánymódosítást kérni, amit Naď körüli politikusok egy része Matovič bosszújaként értelmezett a demokratákhoz való távozásuk miatt. Végül a Nemzeti Tanács elnöke és a Kormánypárti Egy család vagyunk Boris Kollár kormánypárti képviselő is elutasította a variánst az országgyűlési határozattal.
„A parlament elfogad törvényeket, de nem gyakorolja a hatalmat. A parlament nem adhatja át senkinek a fegyverrendszereinket határozatok elfogadásával. Ezt csak a kormánynak és a miniszternek kell megtennie” – mondta a héten Kollár.
A jelenlegi forgatókönyv tehát az, hogy a migókról csak a delegált kormány dönt. Naď azt állítja, hogy van egy jogi elemzésük, amely cáfolja az Eduard Heger által kinevezett kormány ilyen eljárását, de még nem mutatták be a nyilvánosságnak.
És mi lesz az ígéretével, hogy a Nemzeti Tanács tárgyalni fog a migókról?
A miniszter azt állítja, hogy ezt teljesítette azzal, hogy a védelmi és biztonsági bizottság kedd esti zárt ülésére eljött a vadászgépekről tárgyalni.
„Megígértem, hogy a migókat a Nemzeti Tanács ülésén tárgyalják, és ez meg is történt. Nem ígértem meg, hogy ennek feltétlenül meg kell történnie a plenáris ülésen” – mondja Naď, hozzátéve, hogy a formátum kiválasztása a képviselőkön múlik.
Kedd este Naď szerint bármelyik parlamenti képviselő eljöhetett a katonai és biztonsági bizottság ülésére, hogy megkapja a szükséges információkat. Sokan nem használták. "Természetesen a Smer és a Köztársaság legnagyobb kiabálói nem jöttek el, mert a bizottság zárt üléséről nem tudnának videókat készíteni a Facebookra" - tette hozzá.
Miért beszélnek 900 milliós összegről?
Amikor a héten a védelmi miniszter bejelentette, hogy Szlovákia akár 900 millió eurót is kaphat a migákért, azt a benyomást keltette, hogy a "házszámok" csak oldalról lőnek.
Még tavaly azt állította, hogy a modernizált MiG-ek könyvelési értéke 300 millió. Ma 400 milliós könyv szerinti értékről beszél.
A modernizált MiG-ek mellett immár három nem modernizált MiG-t is tartalmaz, valamint a KUB légvédelmi rendszerének két akkumulátorát is, amelyeket a miniszter a vadászgépekkel akar "csomagolni".
A szovjet KUB eredete egy kisebb hatótávolságú rendszer, mint a Szlovákia tavaly Ukrajnába küldött S-300-as rendszer. Úgy tervezték, hogy megvédje a csatatéren lévő konkrét stratégiai objektumokat vagy egységeket.
A múlt hónapban Naď azt mondta, hogy Szlovákia 150 milliót kaphat kárpótlásul. És hirtelen azt mondja, hogy ennek az összegnek akár hatszorosa is van terítéken, azaz 900 millió. A bizottság keddi ülése után Naď elmagyarázta, hogyan jutott ehhez az emeléshez.
Szerinte Szlovákia megközelítőleg 200 millió eurós közvetlen pénzügyi kompenzációt kaphat az Európai Uniótól. A fennmaradó 700 millió az USA anyagi segélye lenne.
A miniszter egyelőre csak minimális tájékoztatást adott erről a második részről – azzal az indoklással, hogy a részletekhez az amerikaiak jóváhagyása szükséges. Csupán annyit közölt, hogy az Egyesült Államok a MiG-ekért cserébe olyan fegyverrendszert biztosít a szlovák fegyveres erőknek, amelyekkel még nincs.
Nem árulta el, hogy milyen típusú fegyverekről van szó. Azt pedig nem tudni, hogy az amerikaiak ingyen adakoznának-e, vagy ehhez Szlovákiától kellene-e némi pótlék (ez azt jelenti, hogy 700 millió csak amerikai fegyvervásárlásra lenne kedvezmény). Naď szerint azonban szinte minden politikus, akinek titkos módban mesélhetett erről az ajánlatról, felismerte annak előnyeit.
"Ha olyan gépekre kapunk 900 milliót, amelyeknek könyvelési értéke van, vagyis nem valós, hanem csak 400 milliós számviteli érték, akkor az ellenzéki képviselők egy része is felismerte, hogy ez nagyon előnyös" - mondta Naď.
Ebben támogatta Milan Krajniak munkaügyi miniszter is a Család vagyunk. "Előnyösnek tartom a Naď miniszter által rendelkezésünkre bocsátott kompenzációt" - mondta szerdán a kormányülés után.
Naď azt állítja, hogy színvonalon felüli kapcsolatai vannak Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel, aki 2022 márciusában meglátogatta őt Szlovákiában.