Alapvetően nem a hordozott fegyverzet határozza meg, hogy az adott típus mely haderőnem légierejébe van integrálva.
A haditengerészet kötelékében repült korábban Szu-17, Szu-24, de még MiG-31-es is.
A szovjet-orosz haditengerészetek harcászati repülőalakulatai elsősorban mindig is politikai okokból álltak fel.
A Második világháború után, főképpen az ötvenes években, a frontlégierő megszüntetésre kijelölt alakulatait mentették át a haditengerészethez. Az ötvenes évek végére már rengeteg MiG-15-össel és MiG-17-essel felszerelt vadászrepülő hadosztály állt a Szovjet Haditengerészet hadrendjében. Gyakorlatilag nulla haditengerészeti értékkel bírtak, de jó volt eldugni a légierő alakulatait, a haditengerészet költségvetése mögé.
Aztán jött Hruscsov rakéta korszaka, ami mindent elsöpört. A szovjet flották állományában csak rakétahordozó (Tu-16, majd Tu-22M) és felderítő – járőr - stb (minden más) alakulat típusok maradtak. A légvédelmi, frontvadász, vadászbombázó feladatokat a légvédelem és frontlégierő látta volna el.
Az első valódi haditengerészeti „harcászati” alakulatok a hetvenes években jöttek létre. Három hajófedélzeti Jak-38-assal, plusz MiG-21PFM gyakorlógéppel (A 21-es azért kellett, mert a Jak-38-as nem biztosított elég repült időt a pilótáknak), valamint két ezred Szu-17M típussal, a helyi tengerészgyalogos egységek támogatására. A Szuhojokat a légierőtől selejtezték le korábban.
Aztán jött a hidegháború vége, és a költség megvonások. Ekkor újra a haditengerészet lett a légvédelem és a frontlégierő egyes alakulatainak és feladatköreinek megmentője. Rengeteg egységet csoportosítottak át a haditengerészethez 1989 és 1999 között. Ezeknek megint nem voltak valós haditengerészeti céljuk, de egyéb feladatokat elláttak. Így kerültek ide Szu-24-esek, MiG-29-esek és MiG-31-esek is.
Utóbbival a kamcsatkai 365-ik vadászrepülő ezred repült. Az Orosz Légvédelemnek nem volt pénz a fenntartására, a haditengerészetnek viszont szüksége volt a feladatköre.
És így került most a képen Szu-30SmM típust használó 43-ik vadászbombázó ezred is 1990-ben a Hidegháború végén Mongóliából a Krímbe, hogy haditengerészeti alakulat legyen, akkor még Szu-17M3 típussal. Ma meg a Szu-24 Fencer-C típust váltja le Szu-30SzM-re.
Félreértések elkerülése véget, ezt a típus cserét, még évekkel a Krím megszállása előtt jelentették be.