Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
Hm. Megint ott tartunk, hogy azt bizonygatod, hogy "nem elég jól" szedték le. Csak nem azért, mert ... oroszok?
Semmit nem bizonygatok, azt mondom, hogy mi az ami 0 kockázatú és hatékony. Ha mérlegre teszed az EW-s megoldást és amit én mondok, akkor melyik jár 100%-os siker mellett 0% kockázattal?
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 635
113
Semmit nem bizonygatok, azt mondom, hogy mi az ami 0 kockázatú és hatékony. Ha mérlegre teszed az EW-s megoldást és amit én mondok, akkor melyik jár 100%-os siker mellett 0% kockázattal?
Csak annyit tudunk, hogy:
  • egy Reaperrel kevesebb van
  • egy amerikai csicska nyilatkozott valamit, hogy "unprofessional" meg "unsafe" módon hozta le a Reapert egy Szuhoj

Ha leszedte, akkor leszedte, én így gondolom. Feltételezem, hogy a cél az lehetett, hogy minél nagyobb épségben kerüljön le - valószínűleg a PR érték és nem a technikai tartalom miatt (így ugyanis még lehet mutogatni is).

Egyébként talán nem mondok újat, de nincs olyan, hogy 100% siker és 0% kockázat.
Na jó, remélem, nem mondok újat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
Csak annyit tudunk, hogy:
  • egy Reaperrel kevesebb van
  • egy amerikai csicska nyilatkozott valamit, hogy "unprofessional" meg "unsafe" módon hozta le a Reapert egy Szuhoj

Ha leszedte, akkor leszedte, én így gondolom. Feltételezem, hogy a cél az lehetett, hogy minél nagyobb épségben kerüljön le - valószínűleg a PR érték és nem a technikai tartalom miatt (így ugyanis még lehet mutogatni is).

Egyébként talán nem mondok újat, de nincs olyan, hogy 100% siker és 0% kockázat.
Na jó, remélem, nem mondok újat.
Jó, legyen 99 és 1%, ezen nem veszünk össze. Én csak próbálom a logikusan levezetni, hogy mivel jár az EW-s módszer és mivel az amit én mondok. Az pedig alapvetően távol áll tőlem, hogy valamit kizárólag az eredmény alapján értékeljek. Nagyon egyszerű példa: ha te házépítésbe kezdesz akkor nem mind1, hogy a rendes áron vagy a rendes ár háromszorosáértl épül fel a ház, holott ha csak az eredményt nézzük a két eset tökéletesen egyforma.

Már megint valami olyanról beszélsz amiről én nem. Én nem minősítettem ezt a szituációt, nem állítom, hogy az EW professzionálisabb mint amit én mondok, vagy fordítva.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 817
113
Semmit nem bizonygatok, azt mondom, hogy mi az ami 0 kockázatú és hatékony. Ha mérlegre teszed az EW-s megoldást és amit én mondok, akkor melyik jár 100%-os siker mellett 0% kockázattal?
Talán @Allesmor Obranna vagy @angelsoul tudná megmondani, hogy mennyire kivitelezhető a felvetésed egy 300km/h sebességgel repülő drón ellenében. Szerintem nem lenne az olyan könnyű, de én nem vagyok elég profi, hogy eldöntsem.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 635
113
Jó, legyen 99 és 1%, ezen nem veszünk össze. Én csak próbálom a logikusan levezetni, hogy mivel jár az EW-s módszer és mivel az amit én mondok. Az pedig alapvetően távol áll tőlem, hogy valamit kizárólag az eredmény alapján értékeljek. Nagyon egyszerű példa: ha te házépítésbe kezdesz akkor nem mind1, hogy a rendes áron vagy a rendes ár háromszorosáértl épül fel a ház, holott ha csak az eredményt nézzük a két eset tökéletesen egyforma.

Már megint valami olyanról beszélsz amiről én nem. Én nem minősítettem ezt a szituációt, nem állítom, hogy az EW professzionálisabb mint amit én mondok, vagy fordítva.
És ha az volt a cél, hogy kipróbálják, vajon EW tevékenységgel le lehet-e szédíteni egy Reapert? Most megtehették, kvázi büntetlenül - eddig erről szó sem lehetett.
Válaszlépés meg nem nagyon várható, mert majd mi lesz? Az amerikaiak leszednek egy orosz drónt? Honnan? Azok nem szoktak csak úgy bohóckodni nemzetközi vizeken (oda személyzettel küldenek gépeket ;) ).
Na mindegy, majd a szakértők megmondják, én is kíváncsi vagyok :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
És ha az volt a cél, hogy kipróbálják, vajon EW tevékenységgel le lehet-e szédíteni egy Reapert? Most megtehették, kvázi büntetlenül - eddig erről szó sem lehetett.
Válaszlépés meg nem nagyon várható, mert majd mi lesz? Az amerikaiak leszednek egy orosz drónt? Honnan? Azok nem szoktak csak úgy bohóckodni nemzetközi vizeken (oda személyzettel küldenek gépeket ;) ).
Na mindegy, majd a szakértők megmondják, én is kíváncsi vagyok :)
Amint nyilvánosságra hozzák az amierikaiak a felvételt kiderül minden.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
Az véletlenül se lehet, hogy csak az "derül ki", amit szeretnének, hogy lássunk?
Itt is van: Az eset egy grúz Hermessel történt, az oroszok mindenre is megesküdtek, hogy nem ők lőtték le a drónt (az eset a grúz-orosz háború előtt történt majd 1 évvel ha jól emlékszem) mire a grúzok nyilvánosságra hozták ezt a felvételt, az oroszok meg hirtelen jól csendben maradtak...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
Az véletlenül se lehet, hogy csak az "derül ki", amit szeretnének, hogy lássunk?
Én azért annyira nem hiszek az összeesküvés elméletekben, hogy azt gondoljam, hogy valami manipulált videóval álljanak elő az amerikaiak., ha úgy döntenek, hogy nyilvánosságra hozzák a felvételt. Miért tennék? Ha nem őket igazolja a felvétel, akkor csak simán nem hozzák nyilvánosságra és hazudnak tovább, ha őket igazolja, akkor mindek manipulálni?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 635
113
Én azért annyira nem hiszek az összeesküvés elméletekben, hogy azt gondoljam, hogy valami manipulált videóval álljanak elő az amerikaiak., ha úgy döntenek, hogy nyilvánosságra hozzák a felvételt. Miért tennék? Ha nem őket igazolja a felvétel, akkor csak simán nem hozzák nyilvánosságra és hazudnak tovább, ha őket igazolja, akkor mindek manipulálni?
Pont azért van értelme manipulált felvételt nyilvánosságra hozni, mert erősítheti a beléjük vetett bizalmat egyesekben.
Azaz: ha az eredeti felvétel nem őket igazolná, akkor csak simán manipulálják és úgy hozzák nyilvánosságra, oszt' jónapot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
Pont azért van értelme manipulált felvételt nyilvánosságra hozni, mert erősítheti a beléjük vetett bizalmat egyesekben.
Azaz: ha az eredeti felvétel nem őket igazolná, akkor csak simán manipulálják és úgy hozzák nyilvánosságra, oszt' jónapot.
Ez már nagyon a duplacsavar kategóriája. Tényleg azt gondolod, hogy pl egy Bucsa (csak 1 példa) után bármit is egy manipulált felvételle kell bizonygatni? Ha kicsit alábbhagy az oroszellenes hangulat, akkor nem egy manipulált drónfelvételt fognak előrángatni, hanem pár halott civilről készült képet és még manipulálnijuk sem kell, mert halomra halnak meg civilek ebben a háborúban ugyanúgy az oroszok mint az ukránok "keze" által.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 635
113
Ez már nagyon a duplacsavar kategóriája. Tényleg azt gondolod, hogy pl egy Bucsa (csak 1 példa) után bármit is egy manipulált felvételle kell bizonygatni? Ha kicsit alábbhagy az oroszellenes hangulat, akkor nem egy manipulált drónfelvételt fognak előrángatni, hanem pár halott civilről készült képet és még manipulálnijuk sem kell, mert halomra halnak meg civilek ebben a háborúban ugyanúgy az oroszok mint az ukránok "keze" által.
Az alapprobléma itt ugye az, hogy az oroszok állítása szerint a Reaper kikapcsolt transzponderrel közelített Krímhez, és hát ez pont egy olyan drón, ami fegyvereket is hordozhat. Ráadásul pont ezekről volt szó pár hónapja, hogy megkapnák az ukránok.
Akik meg többször megtámadták már Krímet és semmi pénzért nem hagynának ki egy lehetőséget, hogy megint megtámadhassák.

Az amerikaiak meg jönnek a szokásos szopódásaikkal, hogy nEmZetKÖzi viZeK, meg hasonló hülyeségek. Pont jó, hogy vége lesz ennek. Remélem a Reaperen kívül lelőnek majd más assetet is, már ideje volna. Ez most csak egy jelzés volt szerintem, hogy akkor most kéne ezt abbahagyni.

De hogy a kérdésedre is válaszoljak: én tényleg azt gondolom, hogy az atlantista kibicnek semmi se drága. Bármit a "szent cél" érdekében, ha manipulált drónfelvételt kell hozzá gyártani, akkor azt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
Az alapprobléma itt ugye az, hogy az oroszok állítása szerint a Reaper kikapcsolt transzponderrel közelített Krímhez, és hát ez pont egy olyan drón, ami fegyvereket is hordozhat. Ráadásul pont ezekről volt szó pár hónapja, hogy megkapnák az ukránok.
Akik meg többször megtámadták már Krímet és semmi pénzért nem hagynának ki egy lehetőséget, hogy megint megtámadhassák.

Az amerikaiak meg jönnek a szokásos szopódásaikkal, hogy nEmZetKÖzi viZeK, meg hasonló hülyeségek. Pont jó, hogy vége lesz ennek. Remélem a Reaperen kívül lelőnek majd más assetet is, már ideje volna. Ez most csak egy jelzés volt szerintem, hogy akkor most kéne ezt abbahagyni.

De hogy a kérdésedre is válaszoljak: én tényleg azt gondolom, hogy az atlantista kibicnek semmi se drága. Bármit a "szent cél" érdekében, ha manipulált drónfelvételt kell hozzá gyártani, akkor azt.
Akkor itt az az alapprobléma, hogy még egyik fél sem bizonyította az állítást, mindketten csak fújják a magukét. Nemkem ezzel az ég világon semmi bajom nincs, félreértés ne essék, csak kezeljük ezeket kellő távolságtartással.

Nekem nincs illúzióm egyik oldal gátlástalanságával kapcsolatban sem, csak ezt pont nem tartom olyan dolognak, hogy manipulálni kelljen azért, hogy elérje az ingerküszöböt. Az amerikai közvélemény önérzete videó nélkül is a megfelelően sértett amiért az oroszok leszedtek valamilyen módon egy nemzetközi vizek feléett repülő amerikai drónt. Az oroszok meg jól rázhatják az öklüket erre a jelentéktelen incidensre, hogy most úgy megmutattuk a gaz amerikának, hogy fülüket farkukat behúzva takarodnak majd a Fekete-tenger környékéről is.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 817
113
@mlace
https://www.portfolio.hu/global/202...-az-usa-val-az-orosz-nagykovet-szerint-602964."Hivatalosan" az Oroszok nem akarnak "konfintrációt"Hivatalos állaspontjuk szerint nem "érintkeztek" a drónnal.Véleményem szerint ugyanúgy fognak folytatódni a felderítő repülések a térségben.Az a 300-350 km nagy magasságban repülő nagy reflexiójú célpontokra érvényes.Egy raptort vagy akár egy F35-öst jóval kissebb távolságból képes detektálni.Megvannak nekik is az "eszközeik"hogy éles helyzetben megvédjék a felderítőiket.Ha meg lelőnének egy Nato felderítő drónt S400-al nemzetközi vizek felett "tökéletes"indok lenne akát az ACATM-s rakéták átadásához a Himarsokhoz hogy átadják az Ukránoknak amivel "kényelmesen"elérhetővé vállnának Krím félszigeten levő célpontok.

Szerintem elbeszélünk egymás mellett.
Én arra reflektáltam, hogy szerinted lehet egy olyan válaszlépés a reaper csobbanására, miszerint a NATO lelőné az orosz gépeket, ha azok megközelítenék a drónjait.
Erre írtam én válaszként, hogy attól a pillanattól kezdve, hogy ez megtörténne, a NATO gépei nem repülhetnének többet a Krím közelébe illetve a Fekete tenger jó nagy része felett sem.
Erre jössz azzal, hogy de az amcsik ezt meg azt tennének, ha az Sz-400 leszedne egy drónt vagy mást.
Én viszont pont azt magyarázom, hogy az amcsik porszívózni, felderíteni szeretnének továbbra is. Épp ezért jól felfogott érdekük, hogy ne "tiltassák" ki magukat a Fekete tengerről azzal, hogy esetlegesen orosz gépet lőnek le. Nem fogják. Lehet, hogy kapnak a drónjaik vadász kíséretet, de az is elég rizikós lenne.
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 896
5 201
113
@mlace
https://www.portfolio.hu/global/202...-az-usa-val-az-orosz-nagykovet-szerint-602964."Hivatalosan" az Oroszok nem akarnak "konfintrációt"Hivatalos állaspontjuk szerint nem "érintkeztek" a drónnal.Véleményem szerint ugyanúgy fognak folytatódni a felderítő repülések a térségben.Az a 300-350 km nagy magasságban repülő nagy reflexiójú célpontokra érvényes.Egy raptort vagy akár egy F35-öst jóval kissebb távolságból képes detektálni.Megvannak nekik is az "eszközeik"hogy éles helyzetben megvédjék a felderítőiket.Ha meg lelőnének egy Nato felderítő drónt S400-al nemzetközi vizek felett "tökéletes"indok lenne akát az ACATM-s rakéták átadásához a Himarsokhoz hogy átadják az Ukránoknak amivel "kényelmesen"elérhetővé vállnának Krím félszigeten levő célpontok.

Szerintem elbeszélünk egymás mellett.
Én arra reflektáltam, hogy szerinted lehet egy olyan válaszlépés a reaper csobbanására, miszerint a NATO lelőné az orosz gépeket, ha azok megközelítenék a drónjait.
Erre írtam én válaszként, hogy attól a pillanattól kezdve, hogy ez megtörténne, a NATO gépei nem repülhetnének többet a Krím közelébe illetve a Fekete tenger jó nagy része felett sem.
Erre jössz azzal, hogy de az amcsik ezt meg azt tennének, ha az Sz-400 leszedne egy drónt vagy mást.
Én viszont pont azt magyarázom, hogy az amcsik porszívózni, felderíteni szeretnének továbbra is. Épp ezért jól felfogott érdekük, hogy ne "tiltassák" ki magukat a Fekete tengerről azzal, hogy esetlegesen orosz gépet lőnek le. Nem fogják. Lehet, hogy kapnak a drónjaik vadász kíséretet, de az is elég rizikós lenne.
Alapvetően Orosz állaspont szerint most se repülhetnének a félsziget közelében még nemzetközi vizeken se.De ha történik még hasonló incidens és esetleg "pottyan" az Orosz vadász is kijelentik az Oroszok 350 km-re nem közelíthetik meg a félszigetet nemzetközi vizeken se felderítő gépek mi a garancia arra hogy nem is teszik meg?Véleményem szerint abban hogy ennyire közel repülnek jó adag "provokáció"is van.Egy ilyen drón meg "feláldozható" eszköz.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 817
113
Alapvetően Orosz állaspont szerint most se repülhetnének a félsziget közelében még nemzetközi vizeken se.De ha történik még hasonló incidens és esetleg "pottyan" az Orosz vadász is kijelentik az Oroszok 350 km-re nem közelíthetik meg a félszigetet nemzetközi vizeken se felderítő gépek mi a garancia arra hogy nem is teszik meg?Véleményem szerint abban hogy ennyire közel repülnek jó adag "provokáció"is van.Egy ilyen drón meg "feláldozható" eszköz.
Az egy dolog, hogy orosz álláspont szerint mit nem tehetnének meg a NATO drónok nemzetközi légtérben.
Jogilag az oroszok maximum egy véletlen balesetet eszközölhetnek, ezt tették most elvileg. Viszont ha erre az lenne a válasz a NATO részéről, hogy orosz gépet lőnek le , onnantól kezdve az oroszoknak semmit sem kellene bejelenteniük. Egyszerűen amelyik NATO gép belépne az orosz légvédelm hatótávjaba, azt leszednék.
Azt magyaráznám neked, hogy más egy "véletlen" (reaper csobbanás) baleset és más egy direkt lelövés( válaszként lelőtt orosz vadász), amit te írtál.
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 896
5 201
113
Az egy dolog, hogy orosz álláspont szerint mit nem tehetnének meg a NATO drónok nemzetközi légtérben.
Jogilag az oroszok maximum egy véletlen balesetet eszközölhetnek, ezt tették most elvileg. Viszont ha erre az lenne a válasz a NATO részéről, hogy orosz gépet lőnek le , onnantól kezdve az oroszoknak semmit sem kellene bejelenteniük. Egyszerűen amelyik NATO gép belépne az orosz légvédelm hatótávjaba, azt leszednék.
Azt magyaráznám neked, hogy más egy "véletlen" (reaper csobbanás) baleset és más egy direkt lelövés( válaszként lelőtt orosz vadász), amit te írtál.
Ezt értem.Egyenlőre úgy néz ki diplomáciai úton "rendezik"a kérdést.Én arra akartan "célozni"hogy a következő esetnél nem feltétlenül fogják válasz nélkük hagyni a közelben tartózkodó Nato vadászok.De ezzel az "indokkal"könnyen érhette volna hasonló "véletlen"csobbanás a Litván légteret nemrég megközelítő Il78 légi utántöltő gépet.miközben "elfogták" a Német,Britt typhoon gépek.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and bel

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 961
5 895
113
Már volt, hogy fejtegettem azon meglátásom, hogy idejét múlt a nemzetközi airspace és teritorial waters szabályozás.
A modern elektronikai és optikai felderítő eszközök világában ahol egy Global Hawk nem 10-20 kilóméterre lát be a határ mögé de ~100-200km-re is, ott nyugodtan repkedhet nemzetközi vizek és légtér felett, ahogy teszik is az amcsik. Ezért is érinthetetlenek az oroszok számára.
De a Bayraktar típusú drónok is bőven ellátnak 40km-re.


Visszatérve, én arra leszek kíváncsi hogy hol fog megállni és 'munkához látni' az orosz úszó daru.
Lehet, hogy az amcsik a Reapert nemzetközi vizek felett távol a Krímtől reptették, amikor az oroszok bekapcsoltak, kipróbáltak egy zavaró eszközt a környéken, ami miatt a drón elindult a Krim felé úgy teremtve erős indokot, az oroszoknak a leszedésére, na meg nem utolsó sorban begyűjtésére.