Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 897
5 204
113
Már volt, hogy fejtegettem azon meglátásom, hogy idejét múlt a nemzetközi airspace és teritorial waters szabályozás.
A modern elektronikai és optikai felderítő eszközök világában ahol egy Global Hawk nem 10-20 kilóméterre lát be a határ mögé de ~100-200km-re is, ott nyugodtan repkedhet nemzetközi vizek és légtér felett, ahogy teszik is az amcsik. Ezért is érinthetetlenek az oroszok számára.
De a Bayraktar típusú drónok is bőven ellátnak 40km-re.


Visszatérve, én arra leszek kíváncsi hogy hol fog megállni és 'munkához látni' az orosz úszó daru.
Lehet, hogy az amcsik a Reapert nemzetközi vizek felett távol a Krímtől reptették, amikor az oroszok bekapcsoltak, kipróbáltak egy zavaró eszközt a környéken, ami miatt a drón elindult a Krim felé úgy teremtve erős indokot, az oroszoknak a leszedésére, na meg nem utolsó sorban begyűjtésére.
Technikailag ha akarnák akár ekkora távolságból is "leszedhetnék"az Orosz S400-asok a Global Hawkot.Ha hól tudom már korábban is repültek ennyire közel Nemzetközi vizekeken ennyire közel krímhez felderítő drónok.Oroszoknál is szokás hogy megközelitik Nato ország légterét legtöbb esetben baltikumban,ritkábban Izland,Britt szigetek közelében és rendszeresen el is fogják őket a Nato vadászok.Annyi különbséggel hogy ők "csak" tesztelik a Nato légvédelmet,reakció idejét addig ezek a felderítő közvetlenül biztosítanak felderítési adatokat az Oroszok ellen harcoló Ukrán haderőnek.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ezt értem.Egyenlőre úgy néz ki diplomáciai úton "rendezik"a kérdést.Én arra akartan "célozni"hogy a következő esetnél nem feltétlenül fogják válasz nélkük hagyni a közelben tartózkodó Nato vadászok.De ezzel az "indokkal"könnyen érhette volna hasonló "véletlen"csobbanás a Litván légteret nemrég megközelítő Il78 légi utántöltő gépet.miközben "elfogták" a Német,Britt typhoon gépek.
A baj ott leledzik , hogy használtak e fegyvert ? Ha igen az harci cselekmény , ha nem akkor meg baleset !
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 897
5 204
113
Attó

Attól függ, hogy az említett eset polgári, vagy állami légi járműre vonatkozik, mert ez nem ugyanaz.
Hidegháború idején "előszeretettel"alkalmazták az ameriksi F14 pilóták hogy a hordozót megközelítő bearek előtt lellassítottak és közvetlenül előttük kapcsoltak utánégetőt ezzel "lefújták"az áramlást a légcsavarokról.Volt pár eset amikor nen sokon múlott hogy lezuhant a szovjet Tu 95-ös de ha megtörténik akkor ilyen megközelítéssel akár balesetnek is elkönyvelhették volna.Konkrét esetben tüzelőanyagot is engedtek a rapierre.Hogy most szándékosan sikerült így az Orosz pilótának vagy nem ezt lehet sose tudjuk meg.2001-ben volt hasonló eset Hainan szigeteknél.Ott egy P3 orion és kínai J8 elfogó találkozásából a vadász húzta a "rövidebbet".J8 lezuhant pilóta meghalt Orion és személyzete "megúszta" kényszerleszállásal rövid ideig tartó fogsággal.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 634
3 914
113
Oroszoknál is szokás hogy megközelitik Nato ország légterét legtöbb esetben baltikumban,ritkábban Izland,Britt szigetek közelében és rendszeresen el is fogják őket a Nato vadászok.Annyi különbséggel hogy ők "csak" tesztelik a Nato légvédelmet,reakció idejét addig ezek a felderítő közvetlenül biztosítanak felderítési adatokat az Oroszok ellen harcoló Ukrán haderőnek.
Szia,

Hat, pl. a magyarok altal elfogott Il-20 az felderito gep, nyilvan nem veletlenul ment kikapcsolt transzponderrel a NATO legter mellett, hanem felderitest vegzett.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Alapvetően Orosz állaspont szerint most se repülhetnének a félsziget közelében még nemzetközi vizeken se.De ha történik még hasonló incidens és esetleg "pottyan" az Orosz vadász is kijelentik az Oroszok 350 km-re nem közelíthetik meg a félszigetet nemzetközi vizeken se felderítő gépek mi a garancia arra hogy nem is teszik meg?Véleményem szerint abban hogy ennyire közel repülnek jó adag "provokáció"is van.Egy ilyen drón meg "feláldozható" eszköz.

Fő probléma, hogy a reaper-ek reptetése a félsziget közelében mindig egy tömeges ukrán rakéta/dróntámadás előjele volt, lehet most is erre készültek, de az oroszok közbeléptek.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 542
113
Szerintem nem jól időzítették az oroszok ezt az incidenst! Többen is tettetek be cikket, hogy már az Usában is kezd betelni a pohár az embereknél az ukránokkal kapcsolatban, de ez az eset most ismét felszíthatja a parazsat. Véleményem szerint ezt a dolgot már hónapokkal ezelőtt meg kellett volna tenni. Most csak egy újabb eszköz a háborúpártiak kezében, hogy lámlám a csúnya ruszkik nem bírnak magukkal, adjunk mégtöbb fegyvert!
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 257
113
Szerintem nem jól időzítették az oroszok ezt az incidenst! Többen is tettetek be cikket, hogy már az Usában is kezd betelni a pohár az embereknél az ukránokkal kapcsolatban, de ez az eset most ismét felszíthatja a parazsat. Véleményem szerint ezt a dolgot már hónapokkal ezelőtt meg kellett volna tenni. Most csak egy újabb eszköz a háborúpártiak kezében, hogy lámlám a csúnya ruszkik nem bírnak magukkal, adjunk mégtöbb fegyvert!
nem hiszem, hogy egy szaros rc repülőgép ekkora hangulatot tudna kiváltani. Egy amerikai polgár élete se volt veszélyben.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 962
5 899
113
Technikailag ha akarnák akár ekkora távolságból is "leszedhetnék"az Orosz S400-asok a Global Hawkot.Ha hól tudom már korábban is repültek ennyire közel Nemzetközi vizekeken ennyire közel krímhez felderítő drónok.Oroszoknál is szokás hogy megközelitik Nato ország légterét legtöbb esetben baltikumban,ritkábban Izland,Britt szigetek közelében és rendszeresen el is fogják őket a Nato vadászok.Annyi különbséggel hogy ők "csak" tesztelik a Nato légvédelmet,reakció idejét addig ezek a felderítő közvetlenül biztosítanak felderítési adatokat az Oroszok ellen harcoló Ukrán haderőnek.

Nem arról hadoválok hogy technikailag ki mit tud leszedni.
Meg nem a tesztelésekről.
Az meg hogy a icipici baltikumi légtérben egy kohószökevény Su-27 vagy egy vodkát szállító An-26 megközelíti a NATO légteret az elkerülhetetlen következmény a szűkös légtér miatt.
De az már más történet ha BŐVEN nemzetközi vagy NATO légtérben monitorozzák az oroszokat ultrafejlett optikai es elektronikai berendezésekkel akár több száz kilométer mélységben.
Nem tudom így már érthetőbb-e mondanivalóm?
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 827
113
De ezzel az "indokkal"könnyen érhette volna hasonló "véletlen"csobbanás a Litván légteret nemrég megközelítő Il78 légi utántöltő gépet.miközben "elfogták" a Német,Britt typhoon gépek.
Akár. De egy IL-78 méretű gépet nem könnyű balesetbe "sodorni".
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 634
3 914
113
Il-20 meg teljesen 1:1 ben pariban van korral, fejlettséggel egy Global Hawkkal.
Szia,

Az en szememben az Il-20 15 fos legenysege messze tobbet er, mint a Reaper mesterseges inteligenciaja.

Nem csak mint altalanos ertek, hanem konkretan ami donteseket hoznak, ahogy ertekelik a messze nagyobb felszerelesuk adatait, az szerintem ertekesebb, mint egy Reaper teljesitmenye.

Az Il-20 tomege 64 t korul van, a Reaper meg 4.7 t.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 634
3 914
113
Az meg hogy a icipici baltikumi légtérben egy kohószökevény Su-27 vagy egy vodkát szállító An-26 megközelíti a NATO légteret az elkerülhetetlen következmény a szűkös légtér miatt.
Szia,

Hat, en el tudnam kepzelni, hogy a nemzetkozi legi eloirasokat (repulesi terv leadasa+tranzponder bekapcsolasa) kepes legyen betartani akar az ugandai legiero is; szerinted az orosz legiero miert alkalmatlan erre?
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 827
113
Szia,

Hat, en el tudnam kepzelni, hogy a nemzetkozi legi eloirasokat (repulesi terv leadasa+tranzponder bekapcsolasa) kepes legyen betartani akar az ugandai legiero is; szerinted az orosz legiero miert alkalmatlan erre?
Fentebb írták már, hogy angol és amerikai gépek is repültek/nek kikapcsolt transzponderrel, például a Fekete tenger felett is. Kár ezen rugózni.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 962
5 899
113
Szia,

Az en szememben az Il-20 15 fos legenysege messze tobbet er, mint a Reaper mesterseges inteligenciaja.

Nem csak mint altalanos ertek, hanem konkretan ami donteseket hoznak, ahogy ertekelik a messze nagyobb felszerelesuk adatait, az szerintem ertekesebb, mint egy Reaper teljesitmenye.

Az Il-20 tomege 64 t korul van, a Reaper meg 4.7 t.

Persze igaz, emberi élet többet ér.
De a 15 fős legénységgel nem lehet háborút nyerni ha azok techikai felszereltsége messze messze messze el van maradva egy Global Hawk képességeitől.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
@cirqle
Faxtudja. Én eddig több olyat olvastam, hogy DCS, minthogy nem az.
I've played enough DCS to know the scoring marks on the cockpit canopy of the SU-27 and the pilot reflection is always the same. It's DCS.
más meg ilyet írt kontra:
Hint: Propeller only shows up like this on camera. In popular video games it should show up like a smooth disc.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
@cirqle
Faxtudja. Én eddig több olyat olvastam, hogy DCS, minthogy nem az.
I've played enough DCS to know the scoring marks on the cockpit canopy of the SU-27 and the pilot reflection is always the same. It's DCS.
más meg ilyet írt kontra:
Hint: Propeller only shows up like this on camera. In popular video games it should show up like a smooth disc.
+azt is írta vki, hogy ez a pilon nem stimmel a mondott orosz repülőhöz
FrQ_N1BXoAA_7mf
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 685
113
@cirqle
Faxtudja. Én eddig több olyat olvastam, hogy DCS, minthogy nem az.
I've played enough DCS to know the scoring marks on the cockpit canopy of the SU-27 and the pilot reflection is always the same. It's DCS.
más meg ilyet írt kontra:
Hint: Propeller only shows up like this on camera. In popular video games it should show up like a smooth disc.
A propeller teljesen kamerafüggő (azon belül is záridő-függő), hogy hogyan mutatkozik egy felvételen.

A koszfoltról nem írtak? Csak mert az meg egyáltalán nincs DCSben.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 685
113
@cirqle
Faxtudja. Én eddig több olyat olvastam, hogy DCS, minthogy nem az.
I've played enough DCS to know the scoring marks on the cockpit canopy of the SU-27 and the pilot reflection is always the same. It's DCS.
más meg ilyet írt kontra:
Hint: Propeller only shows up like this on camera. In popular video games it should show up like a smooth disc.
És még: a videó végén konkrétan a kabintetőn látszi pöttyök kerülnek fókuszba, az égháttér meg defókuszba (DCSben ilyen sincs).

Amúgy az eredeti FighterBomberes bejegyzés nem azt állítja, hogy ez a mostani alkalommal lett rögzítve, hanem egy korábbi pass volt.