Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.
Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Latod, ezert mondtam, hogy gy insits kerdessel, mert nem erte meg azt sem, amibe megprobaltak belekotni
Lasd feljebb, (teljesen logikusan) ha valakit a vilagelso prgvedelemnek titulalok, akkor az a teljes legvedelmerol szol.
Jajj... hat pont errol beszélünk mindannyian, hogy az oroszoknak van teljes legvedelmi spektrumuk, nekik nem kell.
A legviccesebb az, hogy meg te beszelsz logikarol rendszeresen...
ne haragudj egészen elképesztően fárasztó vagy a hülyeségeiddel....
@molnibalage leírta, hogy lám-lám akkora hülyeség a stealth, hogy az oroszok is azt fejlesztenek. erre te benyögöd, hogy nekik van a legjobb légvédelmük és nem maguk ellen fejlesztik....
ezzel kvázi arra utalsz (kisarkítva írom), hogy "az oroszok simán lelövik a stealth-et, de az USA ellen majd jó lesz az is"
ha te képtelen vagy értelmesen végiggondolni, hogy az általam betett cikkben lévő full integrált légvédelmi képesség mit is jelent harcászatilag az a te bajod...sorolhatod itt, hogy S300/s400... ezek elavult SAGG rakétás rendszerek...nyugaton meg már csak ARH-s rendszerek vannak...kismilliószor el lett már magyarázva, hogy ez mit jelent az elérhető tűzív meg célcsatorna számra nézve...meg hát ugye az ARH rendszer működik datalinkkel
Komolyra fordítva: kb. hogyan milyen elvi/esetleg gyakorlati/valós megoldások vannak?
Köszönöm a pár (tíz-)óra "gugli-ferdítő" általi adrenalin lórugás megspórolását a segítőkész "Valaki"-nek!
A lényeg azt hiszem ez a fotosorozat belőle, ami egyre nagyobb részletességgel mutatja az oldható STEALTH csavarok részleteit egy 2017-ben a Japán, Kadena AFB-n leszállt F-35A példáján keresztül.
Látszik hogy a speciális üreges, belül hatszögletű csavarokba be lehet illetszteni egy "dugót" amit sokszor a végén még átkennek RAM festék bevonattal is (van róla kép az oldalon).
A képen látható gép nem volt valami jól karbantartott mert a dugók nagyon sok helyen hiányoztak a csavarokból.
Éles bevetés előtt gondolom nagyobb odafigyeléssel készítik elő a gépeke bevetésre, odafigyelve hogy "minden lyukban dugó legyen"...
A moszkvai repülőszalon szenzációjáról továbbra sem árultak el sokmindent, például az is kérdés, hogy a kiállított gép makett-e, vagy belőle lesz a repülők...
The Checkmate light stealth fighter was officially presented today at MAKS 2021. Here are some interesting things we have noticed in the presentation. The
United Aircraft is pitching the single-engined Su-75 to export markets as an affordable, fifth-generation type that shares characteristics with Sukhoi's Su-57.
En octobre 2001, dans le cadre du programme Joint Strike Fighter, le Pentagone préféré le X-35 de Lockheed Martin au X-32 proposé par Boeing. Ce dernier,
Ogromna kampania promująca prezentację samolotu Suchoj T-75 podczas salonu lotniczego MAKS-2021 nastawiona jest na odbiorców zagranicznych, ale koncern UAC liczy również na zamówienia ze strony rosyjskiego ministerstwa obrony. Maszyna określana często jako „rosyjski F-35” ma być nie tylko bardzo...
Rozpoczęty 20 lipca Międzynarodowy Salon Lotniczo-Kosmiczny MAKS-2021 ma jedną główną gwiazdę, przynajmniej pierwszego dnia. Jest nią premiera programu
Ez a kép már ki lett tárgyalva. Ez az első protó. Jobb minőségű képeken látszik a szám a törzsön.
Sok online külföldi felületen is pont ez a téma, hogy hát ezek a csavarok..., mert nem tudják hogy ez az első protó.
Na persze ha elfogadjuk a hivatalos mesét és hisszük hogy a szám a törzsön nem utómunka.
Egyébként ennek cáfolatára belinkelhetne valaki szériapéldányos felületet.
Miért lenne a szám a törzsön utómunka?
Baromságokat már ne írjunk.
A youtube csatorna egész egyszerűen ezt a gépet kapta meg filmezéshez. A 01-es szériagép Aktyubinszkban van, integrációs tesztelések miatt. Azt nem adják oda videózásra.
Alapesetben, kiképzéskor, vagy sétarepülésnél nem sokat baszaxanak a stealth tulajdonságokkal. Ld pl a végletekig lerohadt F-22es fotókat. Hanem harci bevetés előtt az egész bevonatot megújítják. Lényegében újrafestik a kb 1xhasználatos radarabszorbens festékkel. Pl amikor a Nyebo és Sz-400 rendszereket kerülgetve bombázták szét a forradalmi gárda telepeit Szíria túlsó felén.
Hát nem tudom, mit mondjak... Ezért tanítunk, ezért foglalkozunk veled? Hogy ne legyen T-72-esünk meg gombokból cérnával összevarrt lopakodó repcsink? Teljesen kiábrándultam belőled!
Amúgy én simán azt is el tudtam volna képzelni a hülye fejemmel, hogy simán lehegesztik. Lánggal lehet műanyagot és az is összetartaná. De sokszor említettem már, hogy levegőhöz nem értek, csupán azt tudom, hogy minél több fémet ki kell pakolni a gépből.
A Moszkvai Nemzetközi Légi- és Űrszalon, avagy MAKSz egyik legjobban várt attrakciójaként mutatkozott be kedden a Checkmate - magyarul sakk-matt - névvel illetett új orosz ötödik generációs vadászgép. A típus részben szakítva az elmúlt évtizedek orosz hagyományával immár egy hajtóműves...
Ahogy a típusról megjelent képekből kivehető hasonlóan a Szu-57-hez, a Checkmate esetében is jelen van a jobb helyzetképet biztosító belépőélébe épített radar
Te nyugger!, ez a kilépőél.
Szerintem van radarhullám abszorber bevonatuk. De ha van is ilyen kiváló bevonatuk, azt csak tesztelésre kizárólag orosz területen fogják használni egy zártkörű fejlesztő bázison, és NEM mutatják be a nyugati radarolnak és a nyugati gépek radarjainak. Csak éles helyzetben lesznek ellátva a gépek olyennel.
Hogy miért ? A válasz egyszerű. Így meglepetés lesz hogy egyik napról a másikra sokkal rosszabbul látszanak a gépek radarjain az orosz lopakodók. Miért jó ez ? Mert mem tudják felkészíteni az alacsonyabb jelekre a gépek rakéták elektronikáit, szoftvereit, főleg ha ez mellett még ismeretlen radar zavaró gépeket, hamis célpont zavaró rakétákat vetnek be. Nem olyan hülyék az oroszok, rafináltak már, sokkal fejlettebb stratégiákat használnak. Ha van ilyen jobb abszorber bevonatuk (szerintem az amiknak is van ilyen éles helyzetre való, azok is rafináltak), akkor egy darabig esetleg előnyt élvezhetnek éles helyzetben. Ezért is nagyon fontosak a hosszúhullámú földi radarok, mert azok ellen hatástalan a mikrohullámú lopakodó képesség. Viszont a rakétákon nincs ilyen, sem a gépeken, mert az megoldhatatlan. Ezért a földi nagy hullámhosszúságú radaroknak kell a cél közvetlen közelébe vezetni a levegő-levegő rakétákat, mert közelről már befogja a a célt a rakéta radarja, infrája, optikai rendszere. Persze ezeket egy AI rendszer is kell hogy segítse.
Tehát egy rakétának és a saját gépeknek is online kell lenni a földi radarrendszerekkel, így a vadászgép / bombázó / rakéta azokat a célpontokról is tud, amit a saját rendszerei nem észlelnek. Ez az alapja a mai modern légvédelemnek és légiharc rakétáknak. Akinek nincsenek ilyen hálózatba kapcsolt rendszerei, vagy ezt képes megbontani valahogy az ellenfél, az nagyon könnyen veszíthet. Tehát egy lopadó gép manapság ugyan kell a becserkészés nehezítésére, a többi hálózatos rendszer hiánya esetén kevés a sikeres védelemhez és támadáshoz. Szerint jelenleg csupán két ország rendelkezik ilyen működő rendszerrel, az US és az USSR. A többi legfeljebb fejleszti és építi. Magának a két prszágnak is van mit dolgozni a saját integrált rendszerén, mert fejleszteni, javítani kell őket, szoftveresen és hardveresen is. Hallani nem sokat fogunk róluk, mert mindenki dugossa az ilyen ászait. Azt sem hinném hogy ezeket mostanában kiadják az export gépekhez rakétákhoz, mert az nagyon nagy kockázat. Kisebb háborúkhoz nem is kell ez a csúcstechnológia, csak a nagyágyúk összecsapásához kellene. Szerencsére ez még nem fordul elő.
Szóval a lopakodás és a szegecsek csavarok miatti radar láthatóság a téma, de a tisztánlátás érdekében több szempontot is ki kellett tárgyalni. Tehát ha egy gépnek roszabb az RCS értéke, de gyorsan javítható, akkor az lehet hogy szándékos. Persze ez csak az én okfejtésem volt a témáról. Biztos nem tökéletes, de a nagy része az "ül" a témában. A radaros észlelés visszaverődéseken keresztül (is) érzékeli a gépeket rakétákat, abban pedig alapvetően szerepet játszik az anyaga (fémek) rezonáns hosszokat alkotó gép részek. Ezt nem lehet elkerülni, ezért látható MINDEN lopakodó gép a hosszúhullámú radarokon, ugyanis mindegyiknek van egy vagy több un. "dipol hossza", ettől függ hogy milyen frekvencián / frekvenciákon látható a radarok számára. (minél nagyobb a gép, annál alacsonyabb lesz ez a frekvencia, a bombázókké a legalacsonyabb). Ez a hullámhossz azonban más frekvenciákon is rezonáns. A hullámhoszt a görög lambda (λ) betűvel jelölik. Ez nem keverendő a lambda szondával !!!! A rezonáns hosszak a λ teljes hullámhossz, az 1/2, 1/4, 1/8, 1/16 és a többi tört hullámhosszak. Viszont a rezonancia és így a visszaveődés a legjobb teljes hullámhosszon, majd a tört hullámhosszokkal emelkedve a rezonancia és így a visszaverődés mértéke csökken, tehát egyre rövidebb hullámhosszon egyre rosszabb a visszavert jel nagysága. Amit még tudni érdemes, hogy a frekvencia a reciproka a hullámhossznak. Ezek lennének a fő alapok a radarhullámokról úgy általánosságban. (van még moduláció és egyebek is) A hosszúhullámos antennák nagyok, a fél, negyed, nyolcad, tizenhatod hullámhosszúak is, ezért nem használhatók rakétákon és repülőkön, csak földi hordozható vagy fix kiépítéssel. Remélem akik nem értenek hozzá azoknak sikerül most a radaros alapokkal képbe kerülni.
Nem értem minek fárasztod magad. Nyilván, még ha a ruszkiknak is van a legerősebb légvédelmük (feltéve, de nem elfogadva), akkor is egyértelmű, h a lopakodók iszonyat előny. De annak, aki szerint ez jó lesz majd a gripen ek ellen, annak felesleges magyarázni. (Értsd, a griffek, bár szeretem őket a jelenlegi orosz tipusok ellen sincsenek fölényben, egy ilyen ellen meg mint trójai faló a budapesti derbin)