T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 665
79 913
113
A parancsnoki torony megvan....de mögötte balra a torony végében? (Közvetlenül a torony végén.) Ott van egy lapított tetejű platform,amire a lámpa-gömb rögzítve van....Az akkor mire szolgálhat?
Illetve akkor a centiméteres és a miliméteres radar egy eszköz?
Akármi is lehet de radar biztosan nem mert a pk optikaja kitakarná a latószög harmadát.
Ezen kívül az mar nem is a torony szerves resze,egy rászerelt részegység.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 652
113
Akármi is lehet de radar biztosan nem mert a pk optikaja kitakarná a latószög harmadát.
Ezen kívül az mar nem is a torony szerves resze,egy rászerelt részegység.
Helyzetéből adódóan,illetve a cső átmérőjéből tippeltem vödör-szerűségre. Oda eddig az ARENA részét pakolgatták idáig,legalább is a képek alapján. Más járműveknél.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Gondolom kiforrott és 100-asával rendszerben lévő eszközökről van szó ! Ja nem . A drónok elleni védelem meg ugye mostanság nagyobb hangsúlyt kap és gyanítom az EW rendszerekre ez se immunis ?!
Ha már ennyire határozottan állítasz valamit, igazán utánanézhettél volna egy egyszerű Google kereséssel, és akkor nem állítanál most zöldségeket...

Csak a Warmate-ből eddig több, mint 1000 darabot gyártottak, hadrendben van évek óta Lengyelországban és Ukrajnában többek között.
Izrael évtizedek óta használ loitering lőszereket (Delilah, IAI Harop család, Hero család, stb.), az előbbi kettő inkább SEAD feladatkörre van spaceializálva, noha a Delilah aztán több feladatkörben is bevethető (többek között páncélelhárításra is), a HERO pedig eleve bírt páncélelhárító megoldással.

A Loitering lőszerek egy része bír autonóm irányítással, tehát EW zavarás önmagában nem feltétlen hatásos ellenük (nyilván az álcázás kérdésköre más tészta a célazonosítás terén, de ennek pontos mértékét ugye nem ismerjük, mert hétpecsétes titok - nyilván). Az anti-drón megoldások pedig jelenleg nincsenek harckocsikon, tehát ilyen téren külső támogatásra szorulnak (hogy az orosz vonalnál maradjunk, ha a T-14 mögött megy egy TOR, akkor elvben az is képes lehet megfogni egy Javelint).

Én arra hoztam tehát példát fel, hogy önmagában a ködgránátvető és a muiltispektrális álcázófüst nem jelent mindenre megoldást.
Hogy ebből megint miért kellett sárdobálást csinálni... :confused:
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ezeket lövi le erőlködés nélkül az AHEAD lőszerrel operáló légvédelem, ami erre a válasz, csak eddig szartak rá.

Ez egy összetett kérdéskör, mert igen, le lehet lőni őket AHEAD lőszerrel operáló SPAAG-okkal például, ám ilyenek nem nagyon vannak hadrendben, illetve ha lennének is, akkor is a harckocsikkal nagyjából együtt kellene mozogniuk, hogy meg tudják védeni őket. A jelenlegi SHORAD rendszerek számára az alacsony repülési sebesség kihívást jelent, bevallom nem tudom, mennyire vannak felkészítve arra, hogy pl. egy 80km/h max. sebességű Warmate-t ne ignoráljanak például élből.
A harckocsikon AHEAD lőszeres gépágyút nem nagyon lehet elhelyezni, hely és tömeg terén bajos lenne. Szóval ez még egy megoldandó probléma a jövőre vonatkozólag...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Bleroka
M

molnibalage

Guest
Ez egy összetett kérdéskör, mert igen, le lehet lőni őket AHEAD lőszerrel operáló SPAAG-okkal például, ám ilyenek nem nagyon vannak hadrendben, illetve ha lennének is, akkor is a harckocsikkal nagyjából együtt kellene mozogniuk, hogy meg tudják védeni őket. A jelenlegi SHORAD rendszerek számára az alacsony repülési sebesség kihívást jelent, bevallom nem tudom, mennyire vannak felkészítve arra, hogy pl. egy 80km/h max. sebességű Warmate-t ne ignoráljanak például élből.
A harckocsikon AHEAD lőszeres gépágyút nem nagyon lehet elhelyezni, hely és tömeg terén bajos lenne. Szóval ez még egy megoldandó probléma a jövőre vonatkozólag...
Egy ekkora célt is 3-4-km ről erőlködés nélkül lőnek le.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Egy ekkora célt is 3-4-km ről erőlködés nélkül lőnek le.
Legyen 4km. Milyen messziről kell követnie a harckocsikat, hogy értékelhető védelmet tudjon nyújtani?
Szvsz nagyon maximum 2km. De inkább kevesebb, hiszen nem minden harckocsi mögött megy egy vonalban egy SPAAG. Szóval én inkább 1km-t mondanák. Ami azt jelenti az én olvasatomban, hogy a SPAAG a harckocsikkal együtt mozog...
Aztán érdekes kérdéskör lesz ez innentől, mert nem a harckocsik lesznek így a fő célpontok, hanem először a SPAAG.
 
M

molnibalage

Guest
Legyen 4km. Milyen messziről kell követnie a harckocsikat, hogy értékelhető védelmet tudjon nyújtani?
Szvsz nagyon maximum 2km. De inkább kevesebb, hiszen nem minden harckocsi mögött megy egy vonalban egy SPAAG. Szóval én inkább 1km-t mondanák. Ami azt jelenti az én olvasatomban, hogy a SPAAG a harckocsikkal együtt mozog...
Aztán érdekes kérdéskör lesz ez innentől, mert nem a harckocsik lesznek így a fő célpontok, hanem először a SPAAG.
Nem értem ennek a problémáját. A hidegháború alatt is minden SP SHORAD és AAA együtt mozgott.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 652
113
A torony felső részén (mindegyik oldalán) van a 4 LTCC panelből álló 26,5–40 GHz-es (K-sávban) AESA radar

Tower-T14.jpg
Én ezt értem.....Ami nem kerek ,a Roni által felvetett felülről támadással mi van akkor? Mert ez a 4 panel még a 360 fokot is kérdésessé teszi horizontálisan ,nem hogy a vertikálisan. Buborék az hogy jön ki? Vannak érzékelők a burkolatba integrálva még? Vagy külső függesztmény kerül még a gépre? ( Általam tegnap felvetett platform a torony végében.....)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 962
123 594
113
Én ezt értem.....Ami nem kerek ,a Roni által felvetett felülről támadással mi van akkor? Mert ez a 4 panel még a 360 fokot is kérdésessé teszi horizontálisan ,nem hogy a vertikálisan. Buborék az hogy jön ki? Vannak érzékelők a burkolatba integrálva még? Vagy külső függesztmény kerül még a gépre? ( Általam tegnap felvetett platform a torony végében.....)
Vagy nincs buborék még hanem propaganda. Megtudni csak akkor fogja bárki, amikor rálőnek egy TOP Attack ATGM-el.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 727
4 115
113

a APS rendszerük képes kezelni a légvédelmi géppuskát is a nevének megfelelő szerepkörben, pont ilyen cuccok ellen.​

Én elég hitetlen vagyok ez ügyben, de végül is a tank felé repül a cucc , szóval van elméleti esély arra, hogy eltalálja.
(Gyorsabb, kisebb cuccot nem hiszem, hogy eltalál. Abba szintén nem mentek bele, hogy IR kép alapján vezérlik a géppuskát vagy esetleg radarosan.)
Szia,

Miert lenne nehez egy 7.62-es geppuskaval leloni a cirkalo loszereket?

4-5 MOA pontossag varhato el egy geppuskatol (Kiss A. Peter: A gepkarabely es hasznalata alapjan), ha a taviranyito rendszer ezt megduplazza, akkor is 10 MOA-nal tartunk.
Ez azt jelenti, hogy 100 m-en 29 cm-es celt, 25 m-en 7 cm-es celt biztosan (minden lovessel) eltalal.

A tuzvezetes lenyegeben felesleges, hiszen egyenesen a geppuska iranyaba repulo celt kell eltalalni; vagyis a legegyszerubb modon a cel iranyaba kell loni.

A tuzerero pontos erteke nem jut az eszembe, de egy 7.62x39-es panceltoro-gyujto loszer 8 mm pancellemezt tud atutni, gondolom a geppuskaloszer kozeliti ennek a duplajat. De mar a 8 mm pancellemez is hatalmas suly egy ilyen eszkoz szamara, szerintem ennek az apro toredeke sincs meg.

Osszefoglalva: egy ilyen celt szerintem nagyon konnyu leloni 7.62-es geppuskaval.

Persze ha rajban tamadnak, akkor mar mas a helyzet, foleg ha osszehangoltan, akar tobb fele robbanofejet hasznalva.
Vajon mekkora lehet a merete egy olyan iranyitott repeszhatasu robbanotoltetnek, ami erdemi repeszhatast kepes kifejteni 100 m tavolsagban (megsemmisitve a geppuska iranyzoberendezeset)?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 882
113

bel


A torony tetején Kord géppuska van, ami 12.7 mm-s.

Filter




Fázis vezérelt radarról beszélünk. Nem kell mozgatni ahhoz, hogy széles tartományban lásson.
Ehhez hasonló radart használnak:
MAKS_Airshow_2013_%28Ramenskoye_Airport%2C_Russia%29_%28523-37%29.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 882
113

boki


Velünk ellentétben te tudsz oroszul.
Légyszíves áruld már el nekünk, hogy 1 radar rendszere van a T-14 ami 2 különböző sávszélességen dolgozik, vagy pedig két radar rendszere van ami két külön sávszélességen dolgozik. Mert nem mindegy.
Ez a cikk a kiindulási alapunk a témában:
 
  • Tetszik
Reactions: Filter
M

molnibalage

Guest
Szia,

Miert lenne nehez egy 7.62-es geppuskaval leloni a cirkalo loszereket?

4-5 MOA pontossag varhato el egy geppuskatol (Kiss A. Peter: A gepkarabely es hasznalata alapjan), ha a taviranyito rendszer ezt megduplazza, akkor is 10 MOA-nal tartunk.
Ez azt jelenti, hogy 100 m-en 29 cm-es celt, 25 m-en 7 cm-es celt biztosan (minden lovessel) eltalal.

A tuzvezetes lenyegeben felesleges, hiszen egyenesen a geppuska iranyaba repulo celt kell eltalalni; vagyis a legegyszerubb modon a cel iranyaba kell loni.

A tuzerero pontos erteke nem jut az eszembe, de egy 7.62x39-es panceltoro-gyujto loszer 8 mm pancellemezt tud atutni, gondolom a geppuskaloszer kozeliti ennek a duplajat. De mar a 8 mm pancellemez is hatalmas suly egy ilyen eszkoz szamara, szerintem ennek az apro toredeke sincs meg.

Osszefoglalva: egy ilyen celt szerintem nagyon konnyu leloni 7.62-es geppuskaval.

Persze ha rajban tamadnak, akkor mar mas a helyzet, foleg ha osszehangoltan, akar tobb fele robbanofejet hasznalva.
Vajon mekkora lehet a merete egy olyan iranyitott repeszhatasu robbanotoltetnek, ami erdemi repeszhatast kepes kifejteni 100 m tavolsagban (megsemmisitve a geppuska iranyzoberendezeset)?
Jajajajaj ne már. A AAA cikk előtt ez ki lett tárgyalva...

Fogd a mellékeltben levő táblázatot és számold ki.
Teljesen reménytelen próbálkozás.

Van más videó link is. 1000 méterre több méteres kitett tartály nem találtak el a géppuskával. Senkit nem érdekel egy bebetonozott fegyver szórása, ha feltéve járműre 1200 méteren sokszor sok métert terít be. És ugyebár van célzási hiba is, mert az ember szeme nem radar és a keze meg nem hidraulikus digitális vezérelt rendszer.

Ezen felül a MOA az a SZÓRÁS értékte, ami vagy a szigma vagy a CEP. A biztos találat része a kommentnek emiatt eleve tévedés.
Hányszor kell még ugyanazt a marhaságot megcáfolni?
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 652
113

bel


A torony tetején Kord géppuska van, ami 12.7 mm-s.

Filter




Fázis vezérelt radarról beszélünk. Nem kell mozgatni ahhoz, hogy széles tartományban lásson.
Ehhez hasonló radart használnak:
MAKS_Airshow_2013_%28Ramenskoye_Airport%2C_Russia%29_%28523-37%29.jpg
Ez is megvan :D De ha nézed a beépítését,és a helyzetét gyakorlatilag hatalmas lyukak vannak a területben amit "lát". Ha lerajzolok egy nyolcszöget(Kb a 14-es toronyformája.....) és ezeket a radar elemeket a döntött részekre helyezem fel,akkor nagyon nem jön ki a 360 fok.....horizontálisan.....(A nyolcszög vízszintes és függőleges részei gyakorlatilag black -outban vannak.Süllyesztve vannak az érzékelők úgy mint az optikák...Kb mint a lovak úgy néznek kifelé a péncélozásból....előre.)Vertikálisan meg egyszerűen felejtős....(A testbe süllyesztett AESA radarok, amik 10-2-4-8 óra irányában vannak süllyesztve beépítve,illetve az elsők korlátozottan előre-felfelé nézve mit is látnak egy oldalról-hátulról-felülről érkező fenyegetésből?) A szerekezet takarásáról nem is beszélve......elég csak a torony hátsó részét megnézni.(Közvetlenül hátrafelé mit is lát?)
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ha már ennyire határozottan állítasz valamit, igazán utánanézhettél volna egy egyszerű Google kereséssel, és akkor nem állítanál most zöldségeket...

Csak a Warmate-ből eddig több, mint 1000 darabot gyártottak, hadrendben van évek óta Lengyelországban és Ukrajnában többek között.
Izrael évtizedek óta használ loitering lőszereket (Delilah, IAI Harop család, Hero család, stb.), az előbbi kettő inkább SEAD feladatkörre van spaceializálva, noha a Delilah aztán több feladatkörben is bevethető (többek között páncélelhárításra is), a HERO pedig eleve bírt páncélelhárító megoldással.

A Loitering lőszerek egy része bír autonóm irányítással, tehát EW zavarás önmagában nem feltétlen hatásos ellenük (nyilván az álcázás kérdésköre más tészta a célazonosítás terén, de ennek pontos mértékét ugye nem ismerjük, mert hétpecsétes titok - nyilván). Az anti-drón megoldások pedig jelenleg nincsenek harckocsikon, tehát ilyen téren külső támogatásra szorulnak (hogy az orosz vonalnál maradjunk, ha a T-14 mögött megy egy TOR, akkor elvben az is képes lehet megfogni egy Javelint).

Én arra hoztam tehát példát fel, hogy önmagában a ködgránátvető és a muiltispektrális álcázófüst nem jelent mindenre megoldást.
Hogy ebből megint miért kellett sárdobálást csinálni... :confused:
Nem sárdobálás ! Ha a HK konfliktust leszámítjuk akkor gyakorlatilag senkinek nem voltak ilyen irányú harci tapasztalatai . Ha 1000 db-t legyártottak valamiből az még nem jelenti annak tömeges hadrendbe állítását és használatát ! Amúgy pontosan neked és a hozzád hasonló haditechnikai nagy koponyának (mert attól , hogy sárdobálásnak vetted téged is nagyra tartalak mint Molnit) kellene tudni , hogy komoly hadsereg nem tol ki semmit a nyílt placcra mint a allahakbározók hanem összfegyvernemben gondolkodik ! Tehát normál esetben egy ilyen fegyver el sem érhetné a célterületet . Semmivel nem különb egy ilyen rendszer EW környezetben mint egy autós tök sötétben amikor lekapcsolják a világítását . Autonóm de meddig ?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Cifu

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Jajajajaj ne már. A AAA cikk előtt ez ki lett tárgyalva...

Fogd a mellékeltben levő táblázatot és számold ki.
Teljesen reménytelen próbálkozás.

Van más videó link is. 1000 méterre több méteres kitett tartály nem találtak el a géppuskával. Senkit nem érdekel egy bebetonozott fegyver szórása, ha feltéve járműre 1200 méteren sokszor sok métert terít be. És ugyebár van célzási hiba is, mert az ember szeme nem radar és a keze meg nem hidraulikus digitális vezérelt rendszer.

Ezen felül a MOA az a SZÓRÁS értékte, ami vagy a szigma vagy a CEP. A biztos találat része a kommentnek emiatt eleve tévedés.
Hányszor kell még ugyanazt a marhaságot megcáfolni?
Anno 1994 nyarán a tapolcai lőtéren volt az MH 54. Rt dandárjának század szintű ZU2-es légvédelmi lövészete . Ha jól emlékszem ott a célgép 2.5m fesztávolságú volt és csak kis mértékben manőverezett . A LL rajok többsége gond nélkül küzdötte le a célt .

Azok a támadó drónok a testükben jó pár kg robbanó töltettel és programozott/autonóm módban szerintem hasonlóan mozognak . Szerintem egyik se tud olyan extrém manővereket mint a videóban szereplő RC modell !
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 882
113
A legtöbb öngyilkos drón elég lassú, és kénytelen a célpontja felé repülni. E miatt nem is kell km-ről lelőni.
Szerintem egy radar vezérelt géppuska lekaphat egy ilyen öngyilkos drónt 1-300 méterről, mérettől függően.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 119
82 873
113

boki


Velünk ellentétben te tudsz oroszul.
Légyszíves áruld már el nekünk, hogy 1 radar rendszere van a T-14 ami 2 különböző sávszélességen dolgozik, vagy pedig két radar rendszere van ami két külön sávszélességen dolgozik. Mert nem mindegy.
Ez a cikk a kiindulási alapunk a témában:

Időhiány miatt csak a radaros rész:
....Afganitban különféle típusú radarokat használnak multispektrális függönyök (softkill) felállítására és a fenyegetések legyőzésére (hard kill). A radarokat vizuálisan megkülönböztetik a védőburkolatok a specializáció és a különböző hullámhosszak miatt. A hosszú hullámhossztartományban alacsony szögpontosságú, Softkill kör alakú radarok vastag, több mint 3 cm vastag rádió-átlátszó burkolatot használnak, és ezek a radarok érzéketlenek a lepel szennyeződésére és vízére. A modern anyagok lehetővé teszik, hogy egy ilyen burkolat ellenállóvá váljon akár 1,5 cm vastag kézifegyverekkel, apró töredékekkel és gyújtófegyverekkel szemben . A Hardkill radarjai a K-sávban található rövid hullámhosszuk miatt csak bonyolult és drága burkolatot használhatnak, . A burkolat kialakításának bonyolultsága annak köszönhető, hogy a rövid hullámhossz-tartomány nem teszi lehetővé az antenna cellák néhány milliméternél vastagabb anyaggal történő bevonását. Ezért az AFAR sejtek résantennáinak nyílásaival ellátott maszkokat használnak. Ezen túlmenően műszaki megoldásokat kell kidolgozni a radarra került víz eltávolítására .

Megjegyzés:
A T-14 Armata és társai(T-15,T-16) és a többi új fejlesztés( Kurganyec-25,Bumerang) OKR munkálatai 2022-ben fejeződnek be- tehát ekkor lesznek végleges verziók,amelyek szériagyártásba kerülnek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 665
79 913
113
Ez is megvan :D De ha nézed a beépítését,és a helyzetét gyakorlatilag hatalmas lyukak vannak a területben amit "lát". Ha lerajzolok egy nyolcszöget(Kb a 14-es toronyformája.....) és ezeket a radar elemeket a döntött részekre helyezem fel,akkor nagyon nem jön ki a 360 fok.....horizontálisan.....(A nyolcszög vízszintes és függőleges részei gyakorlatilag black -outban vannak.Süllyesztve vannak az érzékelők úgy mint az optikák...Kb mint a lovak úgy néznek kifelé a péncélozásból....előre.)Vertikálisan meg egyszerűen felejtős....(A testbe süllyesztett AESA radarok, amik 10-2-4-8 óra irányában vannak süllyesztve beépítve,illetve az elsők korlátozottan előre-felfelé nézve mit is látnak egy oldalról-hátulról-felülről érkező fenyegetésből?) A szerekezet takarásáról nem is beszélve......elég csak a torony hátsó részét megnézni.(Közvetlenül hátrafelé mit is lát?)
Aktív sugáreltérítésű radarok,sokkal bagyobb a látószögük mint ami az alakjukból adódik(nem csak az antenna síkjára merőldgesen sugároznak).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 882
113

boki


Köszönöm a fordítást!
Magyarán a szöveg alapján igazam volt és tényleg két különböző rendszer van.