T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 791
48 217
113
Magyarul a Tie vadász is előbb lesz hadrendben.
Meglátjuk. Csapatpróbán már voltak, de az ukrán hadszíntér valóban nem igényli ezt a szintű technikát. Az látszik, hogy bármilyen tankot kilőnek, ha olyan körülmények között vetik be. Az FPV drónokat repeaterek segítségével tömegesen és egész nagy távolságból, ráadásul “NLOS” módon tudják bevetni, ezeket ilyen számosságban semmilyen APS nem fogja meg.
És most van bőven mit gyártani az UVZ üzemeiben amúgy is.

Ja és tank vs tank akcióból nagyon kevés van továbbra is.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 444
17 937
113
Meglátjuk. Csapatpróbán már voltak, de az ukrán hadszíntér valóban nem igényli ezt a szintű technikát. Az látszik, hogy bármilyen tankot kilőnek, ha olyan körülmények között vetik be. Az FPV drónokat repeaterek segítségével tömegesen és egész nagy távolságból, ráadásul “NLOS” módon tudják bevetni, ezeket ilyen számosságban semmilyen APS nem fogja meg.
És most van bőven mit gyártani az UVZ üzemeiben amúgy is.

Ja és tank vs tank akcióból nagyon kevés van továbbra is.
Igényelni szerintem igényelné, pont az APS rendszerei miatt, természetesen megfelelő kísérettel, mennyiségben, nem egyedül kóricálva. Nagyon úgy tűnik, hogy pont az oroszok fognak offenzívába menni, ehhez nagyon jól jönnének a T-14-esek a ládzsa hegyeként. Viszont ehhez mindenképp kiforrotság, mennyiség és légvédelmi/EW kíséret kellene.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 791
48 217
113
Igényelni szerintem igényelné, pont az APS rendszerei miatt, természetesen megfelelő kísérettel, mennyiségben, nem egyedül kóricálva. Nagyon úgy tűnik, hogy pont az oroszok fognak offenzívába menni, ehhez nagyon jól jönnének a T-14-esek a ládzsa hegyeként. Viszont ehhez mindenképp kiforrotság, mennyiség és légvédelmi/EW kíséret kellene.
Ha már az a mennyiségű légvédelem, EW meg miegyéb lenne ott, az Armatára nem lenne szükség. Az ukrán páncélosokat leszedik FPV-kkel meg Lancettel (esetleg egy kötelék Ka-52 is odamehet segíteni). A megerődített állásokra meg ott van, amit amúgy is használnak (tüzérség, légierő).
Nem látom a use case-t az Armatának. A jelenlegi tankokkal is ugyanúgy tudnának lándzsahegyet játszani, ha a többi, általad felsorolt körülmény adott lenne.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 444
17 937
113
Ha már az a mennyiségű légvédelem, EW meg miegyéb lenne ott, az Armatára nem lenne szükség. Az ukrán páncélosokat leszedik FPV-kkel meg Lancettel (esetleg egy kötelék Ka-52 is odamehet segíteni). A megerődített állásokra meg ott van, amit amúgy is használnak (tüzérség, légierő).
Nem látom a use case-t az Armatának. A jelenlegi tankokkal is ugyanúgy tudnának lándzsahegyet játszani, ha a többi, általad felsorolt körülmény adott lenne.
Az APS rendszerei a túlélési esélyeit növelné, én sem arra gondolok, hogy kilőhetetlen lenne.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 722
28 342
113
Igényelni szerintem igényelné, pont az APS rendszerei miatt, természetesen megfelelő kísérettel, mennyiségben, nem egyedül kóricálva.
Az APS rendszerei a túlélési esélyeit növelné, én sem arra gondolok, hogy kilőhetetlen lenne.
Ha tényleg igaz, hogy az Arena-M-et sikerült drónzavaró/drón elleni képességekkel is kiegészíteni, akkor szerintem amúgy inkább először a T-72B3M UBH/T-72B3 UBH (mindkét név használatos) modifikációkon jelenhetne az meg, mert arra már vannak is kidolgozott tervek. Plusz azért ha valamiért mégis befosna a rendszer mégis csak jobb egy 72-est, mint a legmodernebb Armatát elveszteni. Ugyanígy amúgy akár a T-90M-re is felpakolhatná Grísa az Arena-M-et.

Jut eszembe, ha már APS. Vajon ezek a különféle tetőketrecek mennyire/mennyiben korlátozhatják az APS eredményességét? Mert tippre szerintem a két rendszer azért annyira nem kedveli egymást
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 638
14 140
113
Ha tényleg igaz, hogy az Arena-M-et sikerült drónzavaró/drón elleni képességekkel is kiegészíteni, akkor szerintem amúgy inkább először a T-72B3M UBH/T-72B3 UBH (mindkét név használatos) modifikációkon jelenhetne az meg, mert arra már vannak is kidolgozott tervek. Plusz azért ha valamiért mégis befosna a rendszer mégis csak jobb egy 72-est, mint a legmodernebb Armatát elveszteni. Ugyanígy amúgy akár a T-90M-re is felpakolhatná Grísa az Arena-M-et.

Jut eszembe, ha már APS. Vajon ezek a különféle tetőketrecek mennyire/mennyiben korlátozhatják az APS eredményességét? Mert tippre szerintem a két rendszer azért annyira nem kedveli egymást

Én eleve szentségtörésnek látom a tyúkketrecek tákolását, nem engedném meg, hogy a harckocsimra tegyenek olyant.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 444
17 937
113
Ha tényleg igaz, hogy az Arena-M-et sikerült drónzavaró/drón elleni képességekkel is kiegészíteni, akkor szerintem amúgy inkább először a T-72B3M UBH/T-72B3 UBH (mindkét név használatos) modifikációkon jelenhetne az meg, mert arra már vannak is kidolgozott tervek. Plusz azért ha valamiért mégis befosna a rendszer mégis csak jobb egy 72-est, mint a legmodernebb Armatát elveszteni. Ugyanígy amúgy akár a T-90M-re is felpakolhatná Grísa az Arena-M-et.

Jut eszembe, ha már APS. Vajon ezek a különféle tetőketrecek mennyire/mennyiben korlátozhatják az APS eredményességét? Mert tippre szerintem a két rendszer azért annyira nem kedveli egymást
Nekem is eszembe jutott már, hogy vajon miért nem jelentek meg korlátozott mennyislégben APS rendszerek legalább a T-90M-ek egy részén, akár teszt jelleggel (tippek, még nem elég kiforrott/üzembiztos, a feszített termelésbe egyszerűen nem férnek bele, vagy szimplán nem akarják megkockáztatni, hogy nyugati kézre kerüljenek, de az is valószínű, hogy komolyabb módosítást, fejlesztést és tesztelést igényelne, hogy integrálják a régebbi harckocsikra, vagy ezek kombinációi).
Az APS/tetőketrec, valószínüleg APS függő, azt gondolnám, hogy nem szeretik egymást, de például az izraelieknél is megjelentek Gázában.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 683
56 769
113
Ha tényleg igaz, hogy az Arena-M-et sikerült drónzavaró/drón elleni képességekkel is kiegészíteni, akkor szerintem amúgy inkább először a T-72B3M UBH/T-72B3 UBH (mindkét név használatos) modifikációkon jelenhetne az meg, mert arra már vannak is kidolgozott tervek. Plusz azért ha valamiért mégis befosna a rendszer mégis csak jobb egy 72-est, mint a legmodernebb Armatát elveszteni. Ugyanígy amúgy akár a T-90M-re is felpakolhatná Grísa az Arena-M-et.

Jut eszembe, ha már APS. Vajon ezek a különféle tetőketrecek mennyire/mennyiben korlátozhatják az APS eredményességét? Mert tippre szerintem a két rendszer azért annyira nem kedveli egymást

Nem hiszem, hogy kiviszik az APS-t a frontra. Visszatartják a technikát "nagyobb baj" esetére, ahogyan az Armatát is.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 545
15 322
113
Érdekes párhuzamot látok 1941 júniusával....
Akkor a T-34 kezdetleges verziója kezdett elterjedni minimális mennyiségben a csapatoknál. Majd jött a már kiforrottabb T-34-76-os , amelyből már sokat tudtak gyártani. Amikor a többi harckocsi már tömegesen harcolt és a német fejlesztések (Pz-IV, G,H, stb., Tiger, Panther) túllépték, akkor jelent meg a 85-ös.... , majd a T-44-es.... Csak közepes tankok, a többiről nem beszélve.
Tehát az Armata valszeg készen van, de látva a Nyugat magatartását és árát, egyelőre talonban lesz. Ha rászorulnak, akkor gyártani fogják, ha kell, kaja helyett is. Tehát van az, amivel MOST harcolnak jól, rosszul, és van az, ami a közeljövőre van.
A Nyugatnak és Amerikának jó tankjai vannak MOST, viszont nincs KÉSZ tankjuk holnapra.... Kb. fordítva, mint a légierő...
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 137
54 716
113
Szerintem nem akadályozza az aps-t a tyúkketrec,ha a saját elhárító tölteteknek nincs útban,akkor mit akadályozna?
Max az érzékelőit zavarhatja a sok fém,azokat meg fel lehet tenni a ketrec tetejére,azt csókolom.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Robur

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 683
56 769
113
A NATO mennyire adományozta el a páncéltörő rakéta készletét Ukrajnának ?

A SPIKE-okat leszámítva szerintem igencsak sok odakerült.
Előtte szíriába komoly TOW készlet került, aztán ide is TOW, Javelin, Milan, meg ugye a nem irányított fegyverek, Apilas, CG, PZF stb...
Van még nyugaton bőven ATGM, de elég komoly darabszám került ki ukrajnába.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 737
122 474
113
Szerintem nem akadályozza az aps-t a tyúkketrec,ha a saját elhárító tölteteknek nincs útban,akkor mit akadályozna?
Max az érzékelőit zavarhatja a sok fém,azokat meg fel lehet tenni a ketrec tetejére,azt csókolom.
Az érzékelőket szerintem esélyesen zavarhatja az a nagy fémtömeg, esetleg még vakfoltokat is generálhat.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 737
122 474
113
Én eleve szentségtörésnek látom a tyúkketrecek tákolását, nem engedném meg, hogy a harckocsimra tegyenek olyant.
Azért azt már elkönyvelhetjük, hogy a kiforrottab verziói azért már megfognak pár dolgot.
Nagyon csúnyának nagyon csúnya az nem vitás, de jobb mintha a nyakadba ejtenek egy kumulatív töltetet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 683
56 769
113
Szerintem azért lesz egykét tesz T-72-re szerelve ha valóban készen van.

Lehet. De szerintem félnek attól, hogy nyugatra kerül a technika.
Az eredeti Arena-E dokumentáció annó kikerültek a németekhez tesztelték is. És a Javelint pont ez alapján tervezték meg olyanra amilyen. Például a pálya beesési szögét. Szerintem nem akarnak hasonló fiaskót, ahogyan hatékony zavarást se ellene.
Ha be is vetik kis számban, vigyázni fognak rá, mint a hímes tojásra.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 638
14 140
113
Azért azt már elkönyvelhetjük, hogy a kiforrottab verziói azért már megfognak pár dolgot.
Nagyon csúnyának nagyon csúnya az nem vitás, de jobb mintha a nyakadba ejtenek egy kumulatív töltetet.

Egy tyúkketrec nyújthat védelmet a Switchblade / Lancet ellen ?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 791
48 217
113
Szerintem nem akadályozza az aps-t a tyúkketrec,ha a saját elhárító tölteteknek nincs útban,akkor mit akadályozna?
Max az érzékelőit zavarhatja a sok fém,azokat meg fel lehet tenni a ketrec tetejére,azt csókolom.
Ez nem triviális ügy.
Ha áthelyezed a szenzorokat, az egy elég komoly integrációs feladat lesz, amíg újra rendesen fog működni a rendszer. A ketreceknek csak egy része gyári amúgy is, szóval azt is sztenderdizálni kéne.

Egyébként a ketrecek kitartott használata arra utal, hogy valamennyire beváltak.