T-62

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Azt néztem ebben a videóban, hogy azért marhára lecsupaszítják és szétszedik apróra felújítás gyanánt. (Nyilván nem csak itt, nem csak ezt). Tulajdonképen ez újjáépítés.
Minden gyári nagyjavítás ilyen, évtizedek óta állnak a szabadben ezek a gépek, másként nem is lehet velük mit kezdeni..
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 689
13 354
113

A teknő kap egy szemre igen méretes BDD-t, +ERA-csempézést, ami csempézés szintén kerül a BDD-szemöldökös torony(T-62M változat) elejére/oldalára/tetejére és a teknő oldalára is!

Ennél is komolyabb előny, hogy a T-72B3 éjjellátóját kapja meg.

Ami szerintem gyenge pont marad , hogy:
  • a "csempézés" sok hézaggal történik 30-40% is lehet a "fuga"(rés az ERA-k között),
  • az eredeti elemző is gondnak tartja, hogy a torony elejére került +védelem tömegét nem ellensúlyozták hátul (+APS ?),
  • a tornyot hátulról csak a rács védi,
  • APS továbbra sem (!!!),
  • BMS(Harctéri Kommunikációs Rendszer(valós-idejű) nyomokban sem(!!!).

Jelentős javulás az eredeti állapothoz képest, ami önmagában kevés lesz, a megfelelő kiképzés, és (összfegyvernemi) alkalmazás nélkül kidobott erőforrás!
A "Mennyiség" ezzel (is) meg van/lesz, a "Minőség" --technológiailag, de főleg kiképzésileg-- továbbra is hiányzik a biztos kimenetelhez!
A következő jelentős hatékonyság fokozó lépés elsősorban az emberi erőforrásokban van:
legénységi kiképzés,
fegyvernemek közti együttműködés.

A hogy szokott lenni: Szerintem.

.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Jó összefoglaló.
Amúgy Putyin a minap azt mondta hogy a következő három évben 1600 harckocsit gyártanak vagy modernizálnak. Akkor ha jól értem ennek a fel lesz az öreg T-62?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Jó összefoglaló.
Amúgy Putyin a minap azt mondta hogy a következő három évben 1600 harckocsit gyártanak vagy modernizálnak. Akkor ha jól értem ennek a fel lesz az öreg T-62?
Ha az összehasonlíthatatlanul védettebb T-72B3, T-80BVM és T-90A sem ellenfele a modern kézi páncéltörő eszközöknek (márpedig nem az, ezt egy éve láthatjuk nap mint nap), akkor miből gondolja a szerző, hogy a T-62+Kontakt 1 megfelelően védett ezen a páncéltörő eszközök ellen?
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Ha az összehasonlíthatatlanul védettebb T-72B3, T-80BVM és T-90A sem ellenfele a modern kézi páncéltörő eszközöknek (márpedig nem az, ezt egy éve láthatjuk nap mint nap), akkor miből gondolja a szerző, hogy a T-62+Kontakt 1 megfelelően védett ezen a páncéltörő eszközök ellen?
szerintem nem gondolja. Azt gondolja hogy a legegyszerűbb páncéltörő eszközök (gondolom régi rpg-k) ellen valamit ér, meg ha régi lőszerrel jön szembe a Leopard1 az ellen is megfelel.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
szerintem nem gondolja. Azt gondolja hogy a legegyszerűbb páncéltörő eszközök (gondolom régi rpg-k) ellen valamit ér, meg ha régi lőszerrel jön szembe a Leopard1 az ellen is megfelel.
De ilyen nem nagyon van az ukránoknak, vagy ha van miért is használnák? Én 20.000-ig számoltam az Ukrajnának átadott modern kézi pánceltörő rakétákat...

Leopard-hoz meg miért jönne régi lőszer?
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Jó összefoglaló.
Amúgy Putyin a minap azt mondta hogy a következő három évben 1600 harckocsit gyártanak vagy modernizálnak. Akkor ha jól értem ennek a fel lesz az öreg T-62?
800-ról volt szó.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 828
113
800-ról volt szó.
KIegészítés: bár a sajtóban és a köztudatban a T-62-sek terén a 800-as szám ragadt meg, az a csitai 103. üzem össz megrendelésére vonatkozik, amiben benne vannak a szintén helyben modernizált T-72B1M-ként jelölt példányok is. Utóbbiak lényegében a B3M obr. 2022 bővített páncélcsomagját kapják meg csak Szoszna-U helyett a helyi fejlesztésű egyszerűbb hőkamerával
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
800-ról volt szó.
Bocsánat,szarul fogalmaztam: Putyin azt mondta hogy nem csak T-62-ből hanem összesen ennyit gyártanak és modernizálnak három év alatt az oroszok harckocsit.
És arra gondoltam hogy annak a fele lesz T-62, de akkor ezt az arányt nyugger hozzászólása alapján nem ismerjük. (kell a hely a T55-nek is az 1500-ban, :) )
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
De ilyen nem nagyon van az ukránoknak, vagy ha van miért is használnák? Én 20.000-ig számoltam az Ukrajnának átadott modern kézi pánceltörő rakétákat...

Leopard-hoz meg miért jönne régi lőszer?
Biztos rengeteg modern cuccot kaptak, de Canada sok ezer régi M72-t és 70-es években gyártott Carl Gustaf-ot is átadott nekik, a németek áthordták az NDK-s készleteket. Gondolom más is ezt csinálta (szerintem részben így jön ki a sok milliárd-csilliárd amivel támogatják szerencsétleneket, a jól áron elszámolt öreg cuccokból), tolta nekik a lejárt-régi lőszert és eszközöket.
Lengyelek is az öreg RPG76-ot adják nekik először, sok ezret.
És azoknak a 150-200-300mm-es átütését lenyelheti egy jól sikerült modernizációja ezeknek az öreg vasaknak.
A Leopard1- hez meg szerintem hirtelenjében örülni fognak ha találnak lőszert, nem fognak válogatni. Ha régit találnak a raktárban, az megy. Legalább megspórolják a megsemmisítés költségeit.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Biztos rengeteg modern cuccot kaptak, de Canada sok ezer régi M72-t és 70-es években gyártott Carl Gustaf-ot is átadott nekik, a németek áthordták az NDK-s készleteket. Gondolom más is ezt csinálta (szerintem részben így jön ki a sok milliárd-csilliárd amivel támogatják szerencsétleneket, a jól áron elszámolt öreg cuccokból), tolta nekik a lejárt-régi lőszert és eszközöket.
Lengyelek is az öreg RPG76-ot adják nekik először, sok ezret.
És azoknak a 150-200-300mm-es átütését lenyelheti egy jól sikerült modernizációja ezeknek az öreg vasaknak.
A Leopard1- hez meg szerintem hirtelenjében örülni fognak ha találnak lőszert, nem fognak válogatni. Ha régit találnak a raktárban, az megy. Legalább megspórolják a megsemmisítés költségeit.
Haha, és mondtam hogy sunyik ezek:
https://index.hu/kulfold/2023/03/28/europai-unio-kozos-fegyverbeszerzes-esztorszag-ukrajnai-haboru/
"A Politicónak több diplomata is álszentnek nevezte Észtország viselkedését, sőt azzal is megvádolták, hogy Kallasék uniós pénzből modernizálnák hadseregüket. -Az észtek azt csinálják, hogy elküldik a régi felszereléseiket, amelyeket már nem gyártanak, majd visszatérítést kérnek [a modern alternatívák ára alapján]"
"brüsszeli lap megjegyzi, azonban nem csak Észtország számolja hasonlóan, hogy számukra mennyi járna vissza a közös alapból. Finnország 100 százalékban az új ár szerint szeretné megtéríttetni az általuk eddig nyújtott fegyvertámogatásokat, de Lettország (99 százalékban), Litvánia (93 százalékban) és Franciaország (71 százalékban) is többnyire az új, modernebb készletek árát követeli vissza. Észtország esetében ez az arány 91 százalék.'
Nahát, nahát.
Nincsen új a nap alatt, a világ csal és halad.
Mi is átadhatnánk a keceli parkot és kérhetnénk cserébe egy új páncélos dandárt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 731
113
Ha az összehasonlíthatatlanul védettebb T-72B3, T-80BVM és T-90A sem ellenfele a modern kézi páncéltörő eszközöknek (márpedig nem az, ezt egy éve láthatjuk nap mint nap), akkor miből gondolja a szerző, hogy a T-62+Kontakt 1 megfelelően védett ezen a páncéltörő eszközök ellen?

VS.

Én 20.000-ig számoltam az Ukrajnának átadott modern kézi pánceltörő rakétákat...

Azért itt van némi ellentmondás, amire egyszer már felhívtam a figyelmedet :rolleyes:
Ha hiszünk a full kamu ukrán híreknek akkor kb. 1600 db tankot vesztettek....
Ennek a felét se pct. rakéta találattól!
Több, mint 20,000 modern, és vagy háromszor ennyi "elavult" pct. rakétát kaptak az ukránok.
Ma már modernet nem is látni náluk! Vagyis elhasználták....

Vagyis kb. (modern+régi) kb. 40,000 ellőt pct. eszközzel sikerült kilőniük 5-800 db tankot és ugyan ennyi BMP/APC-t. (forrásfüggő)
Ebből a tankok mennek elől, ők kapják a nehezét. Ez azt jelenti, hogy tankonként kb. 20-30 rakétát lőttek el, mire egyet sikerült kilőni ;)
Persze ezek becsült adatok, de jól látszik, hogy a fantazmagóriáddal ellentétben a tankok elég jól szerepeltek.
A modern tankokból még mindig van a harcmezőn, miközben modern pct. eszköz már alig van.
A régi vackok (RPG-7VL, CG, AT-4, Apillas stb) ellen meg a T-62+K1 is elegendő. Gyalogság támogató szerepkörben mindenképpen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
VS.



Azért itt van némi ellentmondás, amire egyszer már felhívtam a figyelmedet :rolleyes:
Ha hiszünk a full kamu ukrán híreknek akkor kb. 1600 db tankot vesztettek....
Ennek a felét se pct. rakéta találattól!
Több, mint 20,000 modern, és vagy háromszor ennyi "elavult" pct. rakétát kaptak az ukránok.
Ma már modernet nem is látni náluk! Vagyis elhasználták....

Vagyis kb. (modern+régi) kb. 40,000 ellőt pct. eszközzel sikerült kilőniük 5-800 db tankot és ugyan ennyi BMP/APC-t. (forrásfüggő)
Ebből a tankok mennek elől, ők kapják a nehezét. Ez azt jelenti, hogy tankonként kb. 20-30 rakétát lőttek el, mire egyet sikerült kilőni ;)
Persze ezek becsült adatok, de jól látszik, hogy a fantazmagóriáddal ellentétben a tankok elég jól szerepeltek.
A modern tankokból még mindig van a harcmezőn, miközben modern pct. eszköz már alig van.
A régi vackok (RPG-7VL, CG, AT-4, Apillas stb) ellen meg a T-62+K1 is elegendő. Gyalogság támogató szerepkörben mindenképpen.
Akkor is marhaság volt amit írtál és most is az. Nem az a lényeg, hogy hány tankot lőttek ki darabra ezekkel a kézi páncéltörö eszközökkek, hanem az, hogy hány találatra hány kilövés jut.
A CG meg marha messze vana vacaktól, mert nem a vetőcső a lényeg, hanem a gránát amit kilő.

Honnan veszed ezt a 40.000 ellőtt bármit*?
Csak azért nem látsz szinte mást az ukrán Stugnán kívül, mert azt lehet biztonságosan videózni, hisz távvezérelt és line of sight sem kell lenni hozzá a ravezető állomásnak.

*No meg az is egy borzasztó primitív elképzelés, hogy ezeket az eszközöket csak páncélozott járművek ellen vagy úgy általában járművek ellen használják. Pl városi harcban a raj egyik leghatékonyabb fegyvere a kumulatív rakéta az épületekben lévő ellenséggel szemben.