T-64

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
original.jpg
Mit kell nézni?
 
W

Wilson

Guest
Most próbálom kisilabizálni azt írja az illető oroszul, hogy " 27., azaz 102., azaz 221.".Ez egy 2016 felvétel egy ukrán T-64 BV-l Donbaszból ha rá nagyítasz akkor az era téglákon különböző sérülések vannak bekarikázva az én tippem az, hogy rálőttek a harckocsira és a sérüléseket jelzik a piros karikák de ez csak tipp a részemről mert a fotó feltöltője csak annyit írt amit idéztem tőle.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Most próbálom kisilabizálni azt írja az illető oroszul, hogy " 27., azaz 102., azaz 221.".Ez egy 2016 felvétel egy ukrán T-64 BV-l Donbaszból ha rá nagyítasz akkor az era téglákon különböző sérülések vannak bekarikázva az én tippem az, hogy rálőttek a harckocsira és a sérüléseket jelzik a piros karikák de ez csak tipp a részemről mert a fotó feltöltője csak annyit írt amit idéztem tőle.
Láttam már miléyen amikor lövedék csapódik egy acéllapba és az szerintem nem ilyen.De lelke rajta,ha az is mi az olyan fura benne?
 
W

Wilson

Guest
Láttam már miléyen amikor lövedék csapódik egy acéllapba és az szerintem nem ilyen.De lelke rajta,ha az is mi az olyan fura benne?
Azért raktam be mert csak tippelni tudok ,hogy mi is látható a fotókon gondoltam hátha valaki felokosít miért is karikázta be az illető a dolgot. Amúgy most néztem a kommentekbe valaki azt írta, hogy szerinte egy gyalogság ellen alkalmazott repeszgránát csapódott be a harckocsi közelébe.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Azért raktam be mert csak tippelni tudok ,hogy mi is látható a fotókon gondoltam hátha valaki felokosít miért is karikázta be az illető a dolgot. Amúgy most néztem a kommentekbe valaki azt írta, hogy szerinte egy gyalogság ellen alkalmazott repeszgránát csapódott be a harckocsi közelébe.

Csak tippelni tudok, de nekem olyannak tűnik, mintha két különböző képen látható harckocsi esetén azt akarják bebizonyítani, hogy ugyanarról a harckocsiról készült. Ezt támasztják alá, hogy az ERA téglák pont az adott pontokon rozsdásak vagy sérültek.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Filter
W

Wilson

Guest
Csak tippelni tudok, de nekem olyannak tűnik, mintha két különböző képen látható harckocsi esetén azt akarják bebizonyítani, hogy ugyanarról a harckocsiról készült. Ezt támasztják alá, hogy az ERA téglák pont az adott pontokon rozsdásak vagy sérültek.
Lehet, hogy igazad van mert közben egy kicsit kutakodtam és ezt a fotót a repülőtér környéki harcokkal kapcsolatban töltötték fel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 762
113

dudi


Csak a komolyabbakat megírtam neki kommentben.

"A T-64-st új 125 mm-s löveggel fejlesztették."

Az eredeti T-64-s is 115 mm-s löveggel volt szerelve,
majd a későbbi T-64A és az erre a szintre átalakított T-64R harckocsik kaptak 125 mm-s löveget.

"A nagy lőszer miatt aztomata töltőt alkalmaztak"

Ez ennél összetettebb.
A lőszer elfér a tankban, viszont ha kiveszel egy embert a toronygyűrűből és a másik kettőt leülteted
akkor egy sokkal kisebb védendő felületed van. Ez kisebb és könnyebb tornyot és alacsonyabb harckocsit eredményez.
Így bent lehet maradni a 38 tonnás súlykeretben.
Mivel a személyzet ül és csak 2 fő van a toronyban ezért csak gépesítve lehetséges a töltés.
Itt hozzá tenném, hogy a sofőr is félig fekvő helyzetben ül, azért, hogy a páncél teknő is alacsonyabb lehessen.

"A T-64-s teljes értékű 37 lőszeres töltő rendszerrel rendelkezik"

Ez nem igaz, de te magad tetted be a videóba a képet.
28 lőszeres , forgótáras automata töltője van. A többi lőszert máshol tárolják, így azok nem a rendszer részei, azok nem tűzkészek.

"A páncél relatív vékony volt, a test frontrészén mindössze 80 mm-s"
"A páncél lemezek között egy réteg üveggyapottal"
"A torony front része 185 mm volt"


A 80 mm az alsó páncél ívre igaz.
A felső 80 mm RHA + 105 mm textolit + 20 mm RHA volt a T-64A-nál.
Ez sok minden csak nem vékony!
A torony esetén 120 mm öntött acél 300 mm textolit és 180 mm öntött acél alkotta a páncélzatot.
Ez abban az időben extrém vastagnak számított!
A textolit pedig nem üveggyapot hanem laminált üveg, üvegszál háló és bakelit kompozitja.

" A T-64-ből egyetlen jelentősen modernizált változat létezett"

T-64,T64A,T-64R,T-64B,T-64BV.
Jelentős eltérések voltak!
Pl. teknő felső ívének páncélzata:
T-64/R/A: 80+105+20 (acél,textolit,acél)
T-64B: 30+80+105+20 (HHS acél,acél,textolit,acél)
T-64BV: 60+35+30+35+45 (acél,textolit,acél,textolit,acél) + reaktív páncél
A torony páncélzat hasonlóan változott. Az eredetiben műanyag bélés volt, ez után jött az ipari zafír (korund)
majd a BV-nél erre is a reaktív páncél. Közben vagy 5 tonnát hízott a tank.
És ez csak a páncél. Fejlődött a tűzvezetés (lézer távmérő, éjjellátó) stb...
Legalább 3 jelentősen eltérő nagy szériája volt a típusnak. "

De e mellet olyanokat is mond a videó elején, hogy csak a szovjetek gyártottak tankot a VSZ-ben meg hasonlók csak máshogyan megfogalmazva.
Az ilyenekre nem is reagáltam.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113

dudi


Csak a komolyabbakat megírtam neki kommentben.

"A T-64-st új 125 mm-s löveggel fejlesztették."

Az eredeti T-64-s is 115 mm-s löveggel volt szerelve,
majd a későbbi T-64A és az erre a szintre átalakított T-64R harckocsik kaptak 125 mm-s löveget.

"A nagy lőszer miatt aztomata töltőt alkalmaztak"

Ez ennél összetettebb.
A lőszer elfér a tankban, viszont ha kiveszel egy embert a toronygyűrűből és a másik kettőt leülteted
akkor egy sokkal kisebb védendő felületed van. Ez kisebb és könnyebb tornyot és alacsonyabb harckocsit eredményez.
Így bent lehet maradni a 38 tonnás súlykeretben.
Mivel a személyzet ül és csak 2 fő van a toronyban ezért csak gépesítve lehetséges a töltés.
Itt hozzá tenném, hogy a sofőr is félig fekvő helyzetben ül, azért, hogy a páncél teknő is alacsonyabb lehessen.

"A T-64-s teljes értékű 37 lőszeres töltő rendszerrel rendelkezik"

Ez nem igaz, de te magad tetted be a videóba a képet.
28 lőszeres , forgótáras automata töltője van. A többi lőszert máshol tárolják, így azok nem a rendszer részei, azok nem tűzkészek.

"A páncél relatív vékony volt, a test frontrészén mindössze 80 mm-s"
"A páncél lemezek között egy réteg üveggyapottal"
"A torony front része 185 mm volt"


A 80 mm az alsó páncél ívre igaz.
A felső 80 mm RHA + 105 mm textolit + 20 mm RHA volt a T-64A-nál.
Ez sok minden csak nem vékony!
A torony esetén 120 mm öntött acél 300 mm textolit és 180 mm öntött acél alkotta a páncélzatot.
Ez abban az időben extrém vastagnak számított!
A textolit pedig nem üveggyapot hanem laminált üveg, üvegszál háló és bakelit kompozitja.

" A T-64-ből egyetlen jelentősen modernizált változat létezett"

T-64,T64A,T-64R,T-64B,T-64BV.
Jelentős eltérések voltak!
Pl. teknő felső ívének páncélzata:
T-64/R/A: 80+105+20 (acél,textolit,acél)
T-64B: 30+80+105+20 (HHS acél,acél,textolit,acél)
T-64BV: 60+35+30+35+45 (acél,textolit,acél,textolit,acél) + reaktív páncél
A torony páncélzat hasonlóan változott. Az eredetiben műanyag bélés volt, ez után jött az ipari zafír (korund)
majd a BV-nél erre is a reaktív páncél. Közben vagy 5 tonnát hízott a tank.
És ez csak a páncél. Fejlődött a tűzvezetés (lézer távmérő, éjjellátó) stb...
Legalább 3 jelentősen eltérő nagy szériája volt a típusnak. "

De e mellet olyanokat is mond a videó elején, hogy csak a szovjetek gyártottak tankot a VSZ-ben meg hasonlók csak máshogyan megfogalmazva.
Az ilyenekre nem is reagáltam.
Mégsem nézem meg.
 
M

molnibalage

Guest

dudi


Csak a komolyabbakat megírtam neki kommentben.

"A T-64-st új 125 mm-s löveggel fejlesztették."

Az eredeti T-64-s is 115 mm-s löveggel volt szerelve,
majd a későbbi T-64A és az erre a szintre átalakított T-64R harckocsik kaptak 125 mm-s löveget.

"A nagy lőszer miatt aztomata töltőt alkalmaztak"

Ez ennél összetettebb.
A lőszer elfér a tankban, viszont ha kiveszel egy embert a toronygyűrűből és a másik kettőt leülteted
akkor egy sokkal kisebb védendő felületed van. Ez kisebb és könnyebb tornyot és alacsonyabb harckocsit eredményez.
Így bent lehet maradni a 38 tonnás súlykeretben.
Mivel a személyzet ül és csak 2 fő van a toronyban ezért csak gépesítve lehetséges a töltés.
Itt hozzá tenném, hogy a sofőr is félig fekvő helyzetben ül, azért, hogy a páncél teknő is alacsonyabb lehessen.

"A T-64-s teljes értékű 37 lőszeres töltő rendszerrel rendelkezik"

Ez nem igaz, de te magad tetted be a videóba a képet.
28 lőszeres , forgótáras automata töltője van. A többi lőszert máshol tárolják, így azok nem a rendszer részei, azok nem tűzkészek.

"A páncél relatív vékony volt, a test frontrészén mindössze 80 mm-s"
"A páncél lemezek között egy réteg üveggyapottal"
"A torony front része 185 mm volt"


A 80 mm az alsó páncél ívre igaz.
A felső 80 mm RHA + 105 mm textolit + 20 mm RHA volt a T-64A-nál.
Ez sok minden csak nem vékony!
A torony esetén 120 mm öntött acél 300 mm textolit és 180 mm öntött acél alkotta a páncélzatot.
Ez abban az időben extrém vastagnak számított!
A textolit pedig nem üveggyapot hanem laminált üveg, üvegszál háló és bakelit kompozitja.

" A T-64-ből egyetlen jelentősen modernizált változat létezett"

T-64,T64A,T-64R,T-64B,T-64BV.
Jelentős eltérések voltak!
Pl. teknő felső ívének páncélzata:
T-64/R/A: 80+105+20 (acél,textolit,acél)
T-64B: 30+80+105+20 (HHS acél,acél,textolit,acél)
T-64BV: 60+35+30+35+45 (acél,textolit,acél,textolit,acél) + reaktív páncél
A torony páncélzat hasonlóan változott. Az eredetiben műanyag bélés volt, ez után jött az ipari zafír (korund)
majd a BV-nél erre is a reaktív páncél. Közben vagy 5 tonnát hízott a tank.
És ez csak a páncél. Fejlődött a tűzvezetés (lézer távmérő, éjjellátó) stb...
Legalább 3 jelentősen eltérő nagy szériája volt a típusnak. "

De e mellet olyanokat is mond a videó elején, hogy csak a szovjetek gyártottak tankot a VSZ-ben meg hasonlók csak máshogyan megfogalmazva.
Az ilyenekre nem is reagáltam.
Sokszor szerencsétlenül fogalmaz. Ez nekem is feltűnt. Pl. gyártásnál, amit említesz. Hogy aztán csak megengedték a gyártást. Azt kellett volna mondania, hogy csak ők fejleszthettek és csak azt gyárthatták a Vsz tagok, amit engedtek nekik.

A lövegnél is ilyen bután fogalmazott. Tisztán bemutatja, hogy a löveg nem kezdettől volt 125mm-es.

Hogy ezeket miért hagyta benne,azt tőle kéne kérdezni.
Beposztoltam a kommentedet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 762
113
Mindenkinek ajánlom aki szeretne a T-64-ről bővebben olvasgatni:
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU
W

Wilson

Guest
A T-64BV első harci bevetésének helyszíne a moldovai csapatok által elfoglalt Bender városáért vívott csata volt. 1992. Június 20-án történt a 14. hadsereg 59. gépesített lövészhadosztályának 11 T-64BV harckocsijának reaktiválása, amelyek hosszú ideje konzerválva voltak. Ugyanezen a napon a konzerválásból sietve kivont harckocsik már részt vettek a csatában.
A T-64BV felkészítése a Bender város visszaszerzésére irányuló támadásra Parcani faluban, közvetlenül a Dnyeszter folyón átívelő híd viaduktja mögött történt. A hadsereg raktárából reaktivált tizenegy harckocsiból nyolc vett részt az első ütközetben.

A Dnyeszteren túli személyzet nem ismerte a T-64BV-t, bár tapasztalt harckocsizók voltak, a régi és kevésbé összetett T-55 és T-62 harckocsikra képezték ki őket. Július 19-én hajnali 2 órakor hangzott el a parancs a transznisztriai harckocsi-személyzet összegyűjtésére.

Nem volt elég idő arra, hogy a konzerválásból sietve kivont harckocsikat megfelelően felkészítsék a harcra, a harckocsik nem voltak felszerelve 12,7 mm-es géppuskákkal a távirányítású parancsnoki fegyverállásukban, a "Kontakt-1" reaktív védelmi rendszer nem volt felszerelve ERA "csempékkel "(4С20). A tankok egy része csak részben volt ERA elemekkel volt felszerelve.


image007.jpg




image001.jpg

image003.jpg

100 mm-es páncéltörő ágyú MT-12 "Rapier"

image005.jpg


A moldáv fél ezen a helyen kellően erős páncéltörő védelemmel rendelkezett, amelynek alapját a 100 mm-es MT-12 "Rapier" páncéltörő ágyú, RPG-k és 9M113 "Konkurs" páncéltörő rakéták képezték.

A harckocsik egymás mellett támadtak, amennyire ezt a híd szélessége engedte. A Vukolov harckocsi, miután behatolt a hídra, hat lövést adott le az ellenséges állásokra, megsemmisítve egy BTR-t. Ezt követően több további célpontot semmisítettek meg. A harckocsik áttörték a védelmi vonalat, és gyalogsági támogatás nélkül, a park nyílt területén, a közlekedési rendőrségi bódé közelében lévő helyszínen találták magukat. Egy kis az egyik tankon lévő/ utazó egység a híd kijáratnál vette fel a harcot, de nem tudta fedezni a tankokat.

A harckocsitámadás nagy pszichológiai hatást gyakorolt a moldovai katonákra, akik között pánik tört ki. Így a hídon való áthaladás közben a harckocsi első lövése megölte a moldovai páncéltörő üteg egyik megfigyelőjét.
A gyalogságtól elvágott tankparancsnokok megpróbáltak visszatérni a hídra. Fordulás után az egyik harckocsit eltalálta az egyik "Rapier" harckocsi elhárító ágyú, működésképtelenné téve annak a motorját. A második harckocsi is megsérült, de nem vesztette el a mozgóképességét, és a csoport élén a hídra hajtott.
A sérült harckocsi legénysége a járműben maradt, és még másfél órán keresztül folytatta a harcot. A vezető szerelő többször is sikertelenül próbálta beindítani a motort. A legénység folytatta a mozgásképtelen harckocsi védelmét. A harckocsit a találat után körülbelül 10 órán keresztül folyamatosan tűz alatt tartották. A lövész a tankban lévő lőszer teljes elfogyásáig folytatta a tüzelést (a tank parancsnoka kézzel töltötte).

image013.jpg

image015.jpg

image017.jpg


Végül a tankot a moldovai hadsereg elfoglalta, a személyzet egyik tagját lelőtték, a vezető a töltőszerkezet "fülkéje" által fedett helyen maradt, és túlélte a harcot.
Az ezt követő támadás során az egyik tank, elérte a közlekedési rendőri állás elágazását majd a 250 méter távolságban lévő elágazáshoz ment, az RPG-7-ek folyamatos tüzelése mellett, legalább 8 lövés kapott.

image025.jpg

image027.jpg

image029.jpg
 
W

Wilson

Guest
2.rész

image031.jpg

image033.jpg

image035.jpg



A moldáv MT-12 "Rapier" ágyú által is eltalált, súlyosan megrongálódott harckocsi elhagyta Bendert, és Parcani falu határánál kiégett. A legénység átült egy másik harckocsiba, és ismét harcba indult. J

image024.jpg


A harcok lezárását követően, illik ide Lebegy tábornok egy mondása a háborúról: "Én, aki egy negyedszázadot szolgáltam le a hadseregben, gyakran megkérdezem magamtól: érdemes-e halomra ölni az embereket, nyomorékká és árvává tenni őket, lerombolni az előző generációk kemény munkájának eredményeit csak azért, hogy végül leüljünk, és aláírjunk egy egyezményt? Egyszerűen átugorhatnánk a civilizálatlan részt. Legerősebb fegyverünk a józan ész."