• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Az a gond ezzel a ráccsal, hogy az orosz hadvezetés nem közöl róla műszaki információkat még kifejezetten erre irányuló kérdés esetén sem, így aztán mind az orosz fórumokon és máshol is megy a találgatás meg a "fikázás", pedig ezt a rácsot is, a 72-k tornyára, ugyanaz a cég tervezte és gyártotta mint a többit...
Erről kérnék információt, milyen "cég" gyártotta vagy "tervezte". Mert én úgy tudom, ez saját kezdeményezés, a csapatoknál találták ki. Ahogy az angol mondja "field modification".
Olyan mint ez a Sherman:
HghfYeW.jpg
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Mondjuk el nem tudom képzelni, hogy ki gondolja komolyan azt a Kordot légvédelmi szerepkörben.
Ki más, az oroszok... Nem jöttek rá még mindig, hogy hatástalan...

Amúgy a vicc az egészben, hogy amikor elindult a T-55 sorozatgyártása, egyszer már rájöttek, hogy a légvédelmi géppuska semmire nem jó. A vietnami tapasztalatok alapján aztán újra visszakerült ez a fegyver a tankokra. A tervezők kifejezetten helikopterek ellen javasolták, ennek már természetesen volt létjogosultsága. A kiképzésen is van egy helikopter céltárgy, erre máig gyakorolnak, a tank biatlonon ez az egyik cél. Ugyanakkor az oktatóanyagokban amiket olvastam, kifejezetten repülőgépek ellen készítik fel a harckocsizókat, ami kb. a vicc kategória. Repülőgépet soha nem fognak lelőni ezzel a fegyverrel.
Szerintem az Apache tömeges elterjedéséig volt értelme a légvédelmi géppuskának, sok olyan típus volt amit könnyedén le lehetett volna durrantani az égről.
A mai harctereken viszont teljesen felesleges dolog. A korszerű RCWS sokkal többet ér. Különben erre is rájöttek annak idején a szovjetek. A harckocsikon alkalmazott RCWS őse a T-64A belülről irányítható légvédelmi géppuskája volt. Légvédelmi szerepkörben minden szempontból teljes katasztrófa volt, még annyit sem ért mint a korábbi konstrukciók. Ám igen hamar kiderült, hogy gyalogság és könnyű járművek ellen remek fegyver.
 
W

Wilson

Guest
Erről kérnék információt, milyen "cég" gyártotta vagy "tervezte". Mert én úgy tudom, ez saját kezdeményezés, a csapatoknál találták ki. Ahogy az angol mondja "field modification".
Olyan mint ez a Sherman:
HghfYeW.jpg

Eszerint a cikk szerint pedig az orosz védelmi minisztérium áll a dolog mögött és a korábban a harckocsik harctéri alkalmazása topikban,bemásolt cikkben benne van,hogy az orosz harcjárművek rács védelmét az orosz acélkutató intézet tervezi,illetve hozza létre....

Új T-72B3 védelem
június 22. 2021

1624280217_t-72b3-2.jpg

A Taman hadosztály T-72B3 harckocsijai a Vörös téren, 2021. május 9. A homlokzati és a torony tetején két dinamikus védelem látható.

A közelmúltban derült ki, hogy az orosz harckocsikhoz egy új kiegészítő védelmi egységet fejlesztettek ki. A jellegzetes formájú egységet úgy tervezték, hogy növelje a páncélozott jármű felső kiálló részének stabilitását - amire a páncéltörő fegyverzet fejlődésének főbb tendenciái miatt van szükség. Eddig csak egyes harcjárművek kaptak ilyen termékeket, de a tervek szerint a jövőben széles körű bevezetésükre kerül sor.

Visor a lőtéren

Június 17-én a védelmi minisztérium sajtószolgálata arról számolt be, hogy a Kadamovszkij gyakorlótéren (Rosztovi terület) rendszeres harckocsis lőgyakorlatokat tartottak. Ezúttal a Déli Katonai Körzet egyesített fegyveres egyesületeinek parancsnokai mutatták be tudásukat. A Déli Katonai Körzet parancsnoka, Alekszandr Dvornikov hadseregtábornok személyesen irányította az eseményt.

A harckocsitábornokok képességeit a legújabb fejlesztésű T-72B3 típusú szabványos harcjárművek segítségével tesztelték. És ezzel a berendezéssel kapcsolatos a legérdekesebb hír. A harckocsik tornyai eddig ismeretlen szerkezetekkel voltak ellátva, amelyek külsőleg egy könnyű tetőre vagy napellenzőre hasonlítanak. Ezeket a részleteket azonban a védelmi minisztérium jelentése nem említette vagy magyarázta meg.

Június 18-án a helyzetet a Rosszijszkaja Gazeta tisztázta. A védelmi minisztérium egyik forrására hivatkozva azt írta, hogy az új termék a harckocsi további védelmét szolgálja. Az eszköz hivatalos nevét nem közölték, de a katonák által adott beceneve "napellenző".

1624280200_-72b3-3.jpg

A T-72B3 harckocsi a napellenzővel felszerelve

Erre a napellenzőre azért van szükség, hogy fokozza a tank védelmét a felülről érkező fenyegetésekkel szemben. Egyes modern páncéltörő irányított rakéták és lőszerek hajlamosak a páncélozott objektumot a legkevésbé védett vetületben, azaz a tetején eltalálni. A szokatlan "napellenzőnek" ki kell zárnia annak lehetőségét, hogy a lövedék közvetlenül a toronyba csapódjon, ezáltal csökkentve annak esélyét, hogy magát a harckocsit találja el. Arról, hogy pontosan hogyan tervezték meg és hogyan működik, még nem számoltak be.

A Kadamovszkij lőtérről készült fényképeken egyszerre akár három tank is látható az eredeti védelemmel. RG szerint nem ők lesznek az utolsók. A védelmi minisztérium közölte, hogy az orosz hadsereg többi T-72-es harckocsiját is hamarosan felszerelik ilyen eszközökkel. Ennek a modernizációnak a részletei még nem kerültek meghatározásra.

Külső egyszerűség

A Védelmi Minisztérium hivatalos fotói lehetővé teszik, hogy a "vizor" némi részletességgel látható legyen. Külsőleg ez a termék nem különösebben bonyolult - meglehetősen egyszerű kialakítású, és valószínűleg nem tartalmaz csúcstechnológiás alkatrészeket. Lehetnek azonban olyan eredeti megoldások, amelyek kívülről nem láthatók.

"A napellenző egy szögvasakból álló fémkeretre készül. Négy tartóoszlopot közvetlenül a hordozó harckocsi tornyához rögzítenek. Kettőt a tetőn helyeztek el a fegyvermaszk mögött; egymástól kis távolságra. Még kettő van hátul, és a lehető legnagyobb távolságban. A tartóoszlopokon egy téglalap alakú keret található, két "emelettel". Az eleje alacsonyabb, mint a hátulja. A keret belsejében rácsok vannak, amelyeken valamilyen puha borítás található. Valószínűleg kevlárt vagy hasonló anyagot használnak.


A terméket páncéltörő fegyverek elleni védelemre tervezték. Ez azt jelzi, hogy a "vizor" pajzsként működik, ami a formázott robbanófej idő előtti működését váltja ki. Az is elvárható, hogy egy ilyen kialakítás képes legyen csökkenteni a nagy robbanóerejű repesz robbanófej negatív hatását.

A termék másik védelmi funkcióját a nem hivatalos neve is tükrözi. "A napellenző a torony felett helyezkedik el, és szó szerint megvédi azt a naptól. Csökkenti a klímaberendezéssel nem rendelkező harctér fűtését, és ezáltal javítja a személyzet munkakörülményeit. A kiegészítő "tető" megvédi a személyzetet az esőtől is.

Fokozott védelem

A T-72 MBT legutóbbi korszerűsítései számos további, különböző típusú védelmi funkciót tartalmaztak. Ez különösen azt eredményezte, hogy jelentősen megnövekedett az oldalsó vetület ellenálló képessége a nagyobb fenyegetésekkel szemben. A felső vetületre azonban nem fordítottak elegendő figyelmet. Az új kialakítás figyelembe veszi ezt a problémát, és kényelmes megoldást kínál.

A T-72B3 harckocsi felső vetülete három fő területre osztható, amelyeket különböző egységek alkotnak. Kialakításukban különböznek egymástól, és különböző védelmi jellemzőkkel is rendelkeznek, és egyik vagy másik veszélynek vannak kitéve.


A vetület elülső része a hajótest homlok részére esik. Kombinált acél és nem fémes elemekből álló páncélzattal rendelkezik, amelyre "Contact-5" dinamikus védelmi egységek vannak felszerelve. Ezt a védelmi rendszert úgy tervezték, hogy ellenálljon az elölről érkező támadásoknak, de képes ellenállni a felülről érkező támadásoknak is.

A torony homlok része,és a testhez hasonlóan, kombinált védelemmel rendelkezik. A homlok és az "arccsontok", valamint a torony tetejének egy korlátozott része kétféle DZ blokkkal van ellátva. A felső tetőnyúlvány nagy része így védtelen maradt.

A jármű felső felületének hátsó részét a motor- és sebességváltótér teteje alkotja. Ez is páncéllemezekből készült, de területének nagy részét különféle nyílások és rácsok foglalják el, ami jelentősen csökkenti a nagyobb fenyegetésekkel szembeni ellenállást. Hátul nincs további felső védelem, bár az oldalsó és hátsó lemezeket lamellás árnyékolókkal erősítették meg.

Így a napellenző a harckocsi felső vetületének egyik fontos, de nem kellően védett területét fedi le. Ez fokozza a lövegtorony, azaz a löveget, a lőszert és a személyzetet tartalmazó legénységi fülke általános védelmét. Ez csökkenti a létfontosságú elemek eltalálásának és a harckocsi működésképtelenné válásának valószínűségét. Minimális esetben egyetlen találat nem befolyásolja alapvetően a harckocsit, és a T-72B3 továbbra is teljesíteni fogja a feladatát.

Védelmi kilátások

Korábban sem a védelmi minisztérium, sem a védelmi ipari szervezetek nem jelentettek be semmit a harckocsikra tervezett "vizor"-ról. A készterméket csak néhány napja mutatták be nyilvánosan, rögtön az egyik harcoló egység MBT-jén. Ez azt jelentheti, hogy a közelmúltban egy ilyen termék minden szükséges vizsgálaton átesett, és - titokban - szolgálatba állították.

1624280178_t-72b3-4.jpg


Ennek logikus következménye, hogy a hírek szerint az orosz hadsereg más tankjait is fel akarják szerelni a "tetőkkel". Tekintettel e védelem viszonylag egyszerű jellegére, várható, hogy legalább a T-72B3-as harckocsik többségét felszerelnék vele, és a gyártási folyamat nem tartana sok évig. Ez azt jelenti, hogy a meglévő harckocsik harci teljesítménye rövid távon javulni fog.

Így most egy újabb lépés figyelhető meg a régi, de nem elavult T-72-es harckocsi fejlesztése és korszerűsítése terén. Nemrégiben egy újabb átfogó modernizációra került sor ezen a gépen, amely számos kulcsfontosságú alkatrészt érintett. A tartály most egy új terméket kap, amely kiegészíti a korábban telepített védelmi funkciókat.

Könnyen lehet, hogy ezekkel az intézkedésekkel megkezdődik a különböző páncélozott járművek nagyobb mértékű korszerűsítési programja. A T-72B3 után a "napellenzőket" más harckocsikhoz, valamint más osztályok páncélozott járműveihez is el lehet látni. Az orosz hadseregnél szolgálatban lévő szinte valamennyi viszonylag régi páncélozott harcjármű potenciális napvédőnek tekinthető. Kezdetben és a legutóbbi frissítések után is elégtelen lehet a védelem a felülről érkező támadásokkal szemben - és most ez a probléma tisztességes megoldást kap.

Szerző:
Rjabov Kirill
Felhasznált fotók:
Orosz Védelmi Minisztérium, AP RF

 
W

Wilson

Guest
Eszerint a cikk szerint pedig az orosz védelmi minisztérium áll a dolog mögött és a korábban a harckocsik harctéri alkalmazása topikban,bemásolt cikkben benne van,hogy az orosz harcjárművek rács védelmét az orosz acélkutató intézet tervezi,illetve hozza létre....

Új T-72B3 védelem
június 22. 2021

1624280217_t-72b3-2.jpg

A Taman hadosztály T-72B3 harckocsijai a Vörös téren, 2021. május 9. A homlokzati és a torony tetején két dinamikus védelem látható.

A közelmúltban derült ki, hogy az orosz harckocsikhoz egy új kiegészítő védelmi egységet fejlesztettek ki. A jellegzetes formájú egységet úgy tervezték, hogy növelje a páncélozott jármű felső kiálló részének stabilitását - amire a páncéltörő fegyverzet fejlődésének főbb tendenciái miatt van szükség. Eddig csak egyes harcjárművek kaptak ilyen termékeket, de a tervek szerint a jövőben széles körű bevezetésükre kerül sor.

Visor a lőtéren

Június 17-én a védelmi minisztérium sajtószolgálata arról számolt be, hogy a Kadamovszkij gyakorlótéren (Rosztovi terület) rendszeres harckocsis lőgyakorlatokat tartottak. Ezúttal a Déli Katonai Körzet egyesített fegyveres egyesületeinek parancsnokai mutatták be tudásukat. A Déli Katonai Körzet parancsnoka, Alekszandr Dvornikov hadseregtábornok személyesen irányította az eseményt.

A harckocsitábornokok képességeit a legújabb fejlesztésű T-72B3 típusú szabványos harcjárművek segítségével tesztelték. És ezzel a berendezéssel kapcsolatos a legérdekesebb hír. A harckocsik tornyai eddig ismeretlen szerkezetekkel voltak ellátva, amelyek külsőleg egy könnyű tetőre vagy napellenzőre hasonlítanak. Ezeket a részleteket azonban a védelmi minisztérium jelentése nem említette vagy magyarázta meg.

Június 18-án a helyzetet a Rosszijszkaja Gazeta tisztázta. A védelmi minisztérium egyik forrására hivatkozva azt írta, hogy az új termék a harckocsi további védelmét szolgálja. Az eszköz hivatalos nevét nem közölték, de a katonák által adott beceneve "napellenző".

1624280200_-72b3-3.jpg

A T-72B3 harckocsi a napellenzővel felszerelve

Erre a napellenzőre azért van szükség, hogy fokozza a tank védelmét a felülről érkező fenyegetésekkel szemben. Egyes modern páncéltörő irányított rakéták és lőszerek hajlamosak a páncélozott objektumot a legkevésbé védett vetületben, azaz a tetején eltalálni. A szokatlan "napellenzőnek" ki kell zárnia annak lehetőségét, hogy a lövedék közvetlenül a toronyba csapódjon, ezáltal csökkentve annak esélyét, hogy magát a harckocsit találja el. Arról, hogy pontosan hogyan tervezték meg és hogyan működik, még nem számoltak be.

A Kadamovszkij lőtérről készült fényképeken egyszerre akár három tank is látható az eredeti védelemmel. RG szerint nem ők lesznek az utolsók. A védelmi minisztérium közölte, hogy az orosz hadsereg többi T-72-es harckocsiját is hamarosan felszerelik ilyen eszközökkel. Ennek a modernizációnak a részletei még nem kerültek meghatározásra.

Külső egyszerűség

A Védelmi Minisztérium hivatalos fotói lehetővé teszik, hogy a "vizor" némi részletességgel látható legyen. Külsőleg ez a termék nem különösebben bonyolult - meglehetősen egyszerű kialakítású, és valószínűleg nem tartalmaz csúcstechnológiás alkatrészeket. Lehetnek azonban olyan eredeti megoldások, amelyek kívülről nem láthatók.

"A napellenző egy szögvasakból álló fémkeretre készül. Négy tartóoszlopot közvetlenül a hordozó harckocsi tornyához rögzítenek. Kettőt a tetőn helyeztek el a fegyvermaszk mögött; egymástól kis távolságra. Még kettő van hátul, és a lehető legnagyobb távolságban. A tartóoszlopokon egy téglalap alakú keret található, két "emelettel". Az eleje alacsonyabb, mint a hátulja. A keret belsejében rácsok vannak, amelyeken valamilyen puha borítás található. Valószínűleg kevlárt vagy hasonló anyagot használnak.


A terméket páncéltörő fegyverek elleni védelemre tervezték. Ez azt jelzi, hogy a "vizor" pajzsként működik, ami a formázott robbanófej idő előtti működését váltja ki. Az is elvárható, hogy egy ilyen kialakítás képes legyen csökkenteni a nagy robbanóerejű repesz robbanófej negatív hatását.

A termék másik védelmi funkcióját a nem hivatalos neve is tükrözi. "A napellenző a torony felett helyezkedik el, és szó szerint megvédi azt a naptól. Csökkenti a klímaberendezéssel nem rendelkező harctér fűtését, és ezáltal javítja a személyzet munkakörülményeit. A kiegészítő "tető" megvédi a személyzetet az esőtől is.

Fokozott védelem

A T-72 MBT legutóbbi korszerűsítései számos további, különböző típusú védelmi funkciót tartalmaztak. Ez különösen azt eredményezte, hogy jelentősen megnövekedett az oldalsó vetület ellenálló képessége a nagyobb fenyegetésekkel szemben. A felső vetületre azonban nem fordítottak elegendő figyelmet. Az új kialakítás figyelembe veszi ezt a problémát, és kényelmes megoldást kínál.

A T-72B3 harckocsi felső vetülete három fő területre osztható, amelyeket különböző egységek alkotnak. Kialakításukban különböznek egymástól, és különböző védelmi jellemzőkkel is rendelkeznek, és egyik vagy másik veszélynek vannak kitéve.


A vetület elülső része a hajótest homlok részére esik. Kombinált acél és nem fémes elemekből álló páncélzattal rendelkezik, amelyre "Contact-5" dinamikus védelmi egységek vannak felszerelve. Ezt a védelmi rendszert úgy tervezték, hogy ellenálljon az elölről érkező támadásoknak, de képes ellenállni a felülről érkező támadásoknak is.

A torony homlok része,és a testhez hasonlóan, kombinált védelemmel rendelkezik. A homlok és az "arccsontok", valamint a torony tetejének egy korlátozott része kétféle DZ blokkkal van ellátva. A felső tetőnyúlvány nagy része így védtelen maradt.

A jármű felső felületének hátsó részét a motor- és sebességváltótér teteje alkotja. Ez is páncéllemezekből készült, de területének nagy részét különféle nyílások és rácsok foglalják el, ami jelentősen csökkenti a nagyobb fenyegetésekkel szembeni ellenállást. Hátul nincs további felső védelem, bár az oldalsó és hátsó lemezeket lamellás árnyékolókkal erősítették meg.

Így a napellenző a harckocsi felső vetületének egyik fontos, de nem kellően védett területét fedi le. Ez fokozza a lövegtorony, azaz a löveget, a lőszert és a személyzetet tartalmazó legénységi fülke általános védelmét. Ez csökkenti a létfontosságú elemek eltalálásának és a harckocsi működésképtelenné válásának valószínűségét. Minimális esetben egyetlen találat nem befolyásolja alapvetően a harckocsit, és a T-72B3 továbbra is teljesíteni fogja a feladatát.

Védelmi kilátások

Korábban sem a védelmi minisztérium, sem a védelmi ipari szervezetek nem jelentettek be semmit a harckocsikra tervezett "vizor"-ról. A készterméket csak néhány napja mutatták be nyilvánosan, rögtön az egyik harcoló egység MBT-jén. Ez azt jelentheti, hogy a közelmúltban egy ilyen termék minden szükséges vizsgálaton átesett, és - titokban - szolgálatba állították.

1624280178_t-72b3-4.jpg


Ennek logikus következménye, hogy a hírek szerint az orosz hadsereg más tankjait is fel akarják szerelni a "tetőkkel". Tekintettel e védelem viszonylag egyszerű jellegére, várható, hogy legalább a T-72B3-as harckocsik többségét felszerelnék vele, és a gyártási folyamat nem tartana sok évig. Ez azt jelenti, hogy a meglévő harckocsik harci teljesítménye rövid távon javulni fog.

Így most egy újabb lépés figyelhető meg a régi, de nem elavult T-72-es harckocsi fejlesztése és korszerűsítése terén. Nemrégiben egy újabb átfogó modernizációra került sor ezen a gépen, amely számos kulcsfontosságú alkatrészt érintett. A tartály most egy új terméket kap, amely kiegészíti a korábban telepített védelmi funkciókat.

Könnyen lehet, hogy ezekkel az intézkedésekkel megkezdődik a különböző páncélozott járművek nagyobb mértékű korszerűsítési programja. A T-72B3 után a "napellenzőket" más harckocsikhoz, valamint más osztályok páncélozott járműveihez is el lehet látni. Az orosz hadseregnél szolgálatban lévő szinte valamennyi viszonylag régi páncélozott harcjármű potenciális napvédőnek tekinthető. Kezdetben és a legutóbbi frissítések után is elégtelen lehet a védelem a felülről érkező támadásokkal szemben - és most ez a probléma tisztességes megoldást kap.

Szerző:
Rjabov Kirill
Felhasznált fotók:
Orosz Védelmi Minisztérium, AP RF

Azt elfelejtettem megemlíteni, hogy mivel abszolút nem volt időm ezért nem fordítgattam hanem bedobtam a cikket a Google fordítójába és egy az egybe bemásoltam ide, ez a magyarázat pl a tartály és a hajótest szavakra.....
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Eszerint a cikk szerint pedig az orosz védelmi minisztérium áll a dolog mögött és a korábban a harckocsik harctéri alkalmazása topikban,bemásolt cikkben benne van,hogy az orosz harcjárművek rács védelmét az orosz acélkutató intézet tervezi,illetve hozza létre....

Ebből a cikkből még mindig nem derül ki, hogy ki áll az ócskavas esernyő "megtervezése" mögött. Egy szóval sem említi a NII Sztali-t vagy bármilyen más céget. Az, hogy a védelmi minisztériumnak tetszik, szintén nem jelent semmit. A fejesek általában nagyon nincsenek tisztában a valósággal, a minisztériumok tele vannak agyatlan, korrupt kreténekkel. Ezért lett törölve az Objekt-195 is, annak ellenére, hogy kész volt a sorozatgyártásra, és minden szempontból jobb volt mint az Armata. De más országokból is vehetünk példát, nehogy oroszgyűlölettel vádolj. Nálunk is "jó ötletnek" tűnt annak idején az Ansaldo... Vagy a honvdéségnél a "könnyű lövész" koncepció. Vagy az amerikaiaknál a Stryker MGS... Vagy a németeknél a Schützenpanzer Lang HS.30... és lehetne folytatni.

Még Hlopotov sem tudja, honnan az ötlet:

"На кадрах видны как минимум три машины танкового батальона 103-го мотострелкового полка, с козырьком, представляющим собой простейший каркас из квадратного профиля с "плоской" крышей из арматуры (говна и палок). Похоже что танкисты извращаются в изготовлении данной конструкции по типу "кто во что горазд". Было бы интересно поглядеть на официальную бумагу, предписывающую установку подобной защиты... Если у кого вдруг она есть - пишите мне [email protected] "

Amúgy meg csak nézd meg milyen az amikor valóban megterveznek egy ilyen rácspáncélt, és hasonlítsd össze ezekkel a primitív tákolmányokkal.
Ilyen egy igazi amit a NII Sztali tervezett:
image.png
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül
W

Wilson

Guest
Ebből a cikkből még mindig nem derül ki, hogy ki áll az ócskavas esernyő "megtervezése" mögött. Egy szóval sem említi a NII Sztali-t vagy bármilyen más céget. Az, hogy a védelmi minisztériumnak tetszik, szintén nem jelent semmit. A fejesek általában nagyon nincsenek tisztában a valósággal, a minisztériumok tele vannak agyatlan, korrupt kreténekkel. Ezért lett törölve az Objekt-195 is, annak ellenére, hogy kész volt a sorozatgyártásra, és minden szempontból jobb volt mint az Armata. De más országokból is vehetünk példát, nehogy oroszgyűlölettel vádolj. Nálunk is "jó ötletnek" tűnt annak idején az Ansaldo... Vagy a honvdéségnél a "könnyű lövész" koncepció. Vagy az amerikaiaknál a Stryker MGS... Vagy a németeknél a Schützenpanzer Lang HS.30... és lehetne folytatni.

Még Hlopotov sem tudja, honnan az ötlet:

"На кадрах видны как минимум три машины танкового батальона 103-го мотострелкового полка, с козырьком, представляющим собой простейший каркас из квадратного профиля с "плоской" крышей из арматуры (говна и палок). Похоже что танкисты извращаются в изготовлении данной конструкции по типу "кто во что горазд". Было бы интересно поглядеть на официальную бумагу, предписывающую установку подобной защиты... Если у кого вдруг она есть - пишите мне [email protected] "

Amúgy meg csak nézd meg milyen az amikor valóban megterveznek egy ilyen rácspáncélt, és hasonlítsd össze ezekkel a primitív tákolmányokkal.
Ilyen egy igazi amit a NII Sztali tervezett:
image.png
Ne zavarjon, hogy a védelmi minisztérium engedélyével és jóváhagyásával zajlik minden változtatás a harceszközökön, csak nem gondolod azt, hogy Kolja egy reggel felkelt, és mivel előző este olvasott valamit a Javelinekről kiment a sufniba és rozsdás szögvasakból "rátaknyolt" egy ilyet az egyik 72-re.Hidd el,hogy ezt az orosz védelmi minisztérium kérésére vagy utasítására fejlesztették ki, a korábban belinkelt cikkben amúgy benne van, hogy 2012-2013- tól minden rács páncélzatot az orosz acél kutató intézet tervezi, és szerintem hibás összehasonlítani a "napernyőt" a harckocsi más részein elhelyezett rácspáncélzattal...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
Ne zavarjon, hogy a védelmi minisztérium engedélyével és jóváhagyásával zajlik minden változtatás a harceszközökön, csak nem gondolod azt, hogy Kolja egy reggel felkelt, és mivel előző este olvasott valamit a Javelinekről kiment a sufniba és rozsdás szögvasakból "rátaknyolt" egy ilyet az egyik 72-re.Hidd el,hogy ezt az orosz védelmi minisztérium kérésére vagy utasítására fejlesztették ki, a korábban belinkelt cikkben amúgy benne van, hogy 2012-2013- tól minden rács páncélzatot az orosz acél kutató intézet tervezi, és szerintem hibás összehasonlítani a "napernyőt" a harckocsi más részein elhelyezett rácspáncélzattal...
inkább hiszem hogy láttak valamitr az alakulatnál és a mirre a minisztáriumasztalára ért, hipphopp elhűrítórendszer lett a napernyőből. Megj. van egy optimális taávolság hogy a fej elműködjön, ahhoz meg ez napernyő szerintem túl
magasan van, hacsak nem az a terv hogy a tartórudaknak megy a raketta.....
 
W

Wilson

Guest
inkább hiszem hogy láttak valamitr az alakulatnál és a mirre a minisztáriumasztalára ért, hipphopp elhűrítórendszer lett a napernyőből. Megj. van egy optimális taávolság hogy a fej elműködjön, ahhoz meg ez napernyő szerintem túl
magasan van, hacsak nem az a terv hogy a tartórudaknak megy a raketta.....
Nem tudom, hogy mi alapján gondoljátok, hogy az orosz hadsereg az orosz védelmi minisztérium illetve az egész struktúra úgy működik mint egy Belső-Kongó vagy valamelyik közel-keleti strandpapucsos társaság, mert ennél nagyobbat nem is lehetne tévedni.A csapatoknál felmerülő igényeket, javaslatokat,stb az orosz védelmi minisztérium összegzi aztán ezek figyelembevételével meghatározza a feltételeket illetve a követelményeket az eszközzel szemben. Majd kiadja az illetékes szerveknek,irodáknak,kutatóintézeteknek,vállalatoknak, hogy dolgozzák ki ,tervezzék meg az eszközt esetünkben a "napernyőt", amit aztán letesztelnek mielőtt felrakják a 72-re......Ha az orosz védelmi minisztérium szerint nem lenne megfelelő hatásfoka a napernyőnek akkor nem látnánk egyetlen 72-es tornyán sem...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 572
18 977
113
Eszerint a cikk szerint pedig az orosz védelmi minisztérium áll a dolog mögött és a korábban a harckocsik harctéri alkalmazása topikban,bemásolt cikkben benne van,hogy az orosz harcjárművek rács védelmét az orosz acélkutató intézet tervezi,illetve hozza létre....

Új T-72B3 védelem
június 22. 2021

1624280217_t-72b3-2.jpg

A Taman hadosztály T-72B3 harckocsijai a Vörös téren, 2021. május 9. A homlokzati és a torony tetején két dinamikus védelem látható.

A közelmúltban derült ki, hogy az orosz harckocsikhoz egy új kiegészítő védelmi egységet fejlesztettek ki. A jellegzetes formájú egységet úgy tervezték, hogy növelje a páncélozott jármű felső kiálló részének stabilitását - amire a páncéltörő fegyverzet fejlődésének főbb tendenciái miatt van szükség. Eddig csak egyes harcjárművek kaptak ilyen termékeket, de a tervek szerint a jövőben széles körű bevezetésükre kerül sor.

Visor a lőtéren

Június 17-én a védelmi minisztérium sajtószolgálata arról számolt be, hogy a Kadamovszkij gyakorlótéren (Rosztovi terület) rendszeres harckocsis lőgyakorlatokat tartottak. Ezúttal a Déli Katonai Körzet egyesített fegyveres egyesületeinek parancsnokai mutatták be tudásukat. A Déli Katonai Körzet parancsnoka, Alekszandr Dvornikov hadseregtábornok személyesen irányította az eseményt.

A harckocsitábornokok képességeit a legújabb fejlesztésű T-72B3 típusú szabványos harcjárművek segítségével tesztelték. És ezzel a berendezéssel kapcsolatos a legérdekesebb hír. A harckocsik tornyai eddig ismeretlen szerkezetekkel voltak ellátva, amelyek külsőleg egy könnyű tetőre vagy napellenzőre hasonlítanak. Ezeket a részleteket azonban a védelmi minisztérium jelentése nem említette vagy magyarázta meg.

Június 18-án a helyzetet a Rosszijszkaja Gazeta tisztázta. A védelmi minisztérium egyik forrására hivatkozva azt írta, hogy az új termék a harckocsi további védelmét szolgálja. Az eszköz hivatalos nevét nem közölték, de a katonák által adott beceneve "napellenző".

1624280200_-72b3-3.jpg

A T-72B3 harckocsi a napellenzővel felszerelve

Erre a napellenzőre azért van szükség, hogy fokozza a tank védelmét a felülről érkező fenyegetésekkel szemben. Egyes modern páncéltörő irányított rakéták és lőszerek hajlamosak a páncélozott objektumot a legkevésbé védett vetületben, azaz a tetején eltalálni. A szokatlan "napellenzőnek" ki kell zárnia annak lehetőségét, hogy a lövedék közvetlenül a toronyba csapódjon, ezáltal csökkentve annak esélyét, hogy magát a harckocsit találja el. Arról, hogy pontosan hogyan tervezték meg és hogyan működik, még nem számoltak be.

A Kadamovszkij lőtérről készült fényképeken egyszerre akár három tank is látható az eredeti védelemmel. RG szerint nem ők lesznek az utolsók. A védelmi minisztérium közölte, hogy az orosz hadsereg többi T-72-es harckocsiját is hamarosan felszerelik ilyen eszközökkel. Ennek a modernizációnak a részletei még nem kerültek meghatározásra.

Külső egyszerűség

A Védelmi Minisztérium hivatalos fotói lehetővé teszik, hogy a "vizor" némi részletességgel látható legyen. Külsőleg ez a termék nem különösebben bonyolult - meglehetősen egyszerű kialakítású, és valószínűleg nem tartalmaz csúcstechnológiás alkatrészeket. Lehetnek azonban olyan eredeti megoldások, amelyek kívülről nem láthatók.

"A napellenző egy szögvasakból álló fémkeretre készül. Négy tartóoszlopot közvetlenül a hordozó harckocsi tornyához rögzítenek. Kettőt a tetőn helyeztek el a fegyvermaszk mögött; egymástól kis távolságra. Még kettő van hátul, és a lehető legnagyobb távolságban. A tartóoszlopokon egy téglalap alakú keret található, két "emelettel". Az eleje alacsonyabb, mint a hátulja. A keret belsejében rácsok vannak, amelyeken valamilyen puha borítás található. Valószínűleg kevlárt vagy hasonló anyagot használnak.


A terméket páncéltörő fegyverek elleni védelemre tervezték. Ez azt jelzi, hogy a "vizor" pajzsként működik, ami a formázott robbanófej idő előtti működését váltja ki. Az is elvárható, hogy egy ilyen kialakítás képes legyen csökkenteni a nagy robbanóerejű repesz robbanófej negatív hatását.

A termék másik védelmi funkcióját a nem hivatalos neve is tükrözi. "A napellenző a torony felett helyezkedik el, és szó szerint megvédi azt a naptól. Csökkenti a klímaberendezéssel nem rendelkező harctér fűtését, és ezáltal javítja a személyzet munkakörülményeit. A kiegészítő "tető" megvédi a személyzetet az esőtől is.

Fokozott védelem

A T-72 MBT legutóbbi korszerűsítései számos további, különböző típusú védelmi funkciót tartalmaztak. Ez különösen azt eredményezte, hogy jelentősen megnövekedett az oldalsó vetület ellenálló képessége a nagyobb fenyegetésekkel szemben. A felső vetületre azonban nem fordítottak elegendő figyelmet. Az új kialakítás figyelembe veszi ezt a problémát, és kényelmes megoldást kínál.

A T-72B3 harckocsi felső vetülete három fő területre osztható, amelyeket különböző egységek alkotnak. Kialakításukban különböznek egymástól, és különböző védelmi jellemzőkkel is rendelkeznek, és egyik vagy másik veszélynek vannak kitéve.


A vetület elülső része a hajótest homlok részére esik. Kombinált acél és nem fémes elemekből álló páncélzattal rendelkezik, amelyre "Contact-5" dinamikus védelmi egységek vannak felszerelve. Ezt a védelmi rendszert úgy tervezték, hogy ellenálljon az elölről érkező támadásoknak, de képes ellenállni a felülről érkező támadásoknak is.

A torony homlok része,és a testhez hasonlóan, kombinált védelemmel rendelkezik. A homlok és az "arccsontok", valamint a torony tetejének egy korlátozott része kétféle DZ blokkkal van ellátva. A felső tetőnyúlvány nagy része így védtelen maradt.

A jármű felső felületének hátsó részét a motor- és sebességváltótér teteje alkotja. Ez is páncéllemezekből készült, de területének nagy részét különféle nyílások és rácsok foglalják el, ami jelentősen csökkenti a nagyobb fenyegetésekkel szembeni ellenállást. Hátul nincs további felső védelem, bár az oldalsó és hátsó lemezeket lamellás árnyékolókkal erősítették meg.

Így a napellenző a harckocsi felső vetületének egyik fontos, de nem kellően védett területét fedi le. Ez fokozza a lövegtorony, azaz a löveget, a lőszert és a személyzetet tartalmazó legénységi fülke általános védelmét. Ez csökkenti a létfontosságú elemek eltalálásának és a harckocsi működésképtelenné válásának valószínűségét. Minimális esetben egyetlen találat nem befolyásolja alapvetően a harckocsit, és a T-72B3 továbbra is teljesíteni fogja a feladatát.

Védelmi kilátások

Korábban sem a védelmi minisztérium, sem a védelmi ipari szervezetek nem jelentettek be semmit a harckocsikra tervezett "vizor"-ról. A készterméket csak néhány napja mutatták be nyilvánosan, rögtön az egyik harcoló egység MBT-jén. Ez azt jelentheti, hogy a közelmúltban egy ilyen termék minden szükséges vizsgálaton átesett, és - titokban - szolgálatba állították.

1624280178_t-72b3-4.jpg


Ennek logikus következménye, hogy a hírek szerint az orosz hadsereg más tankjait is fel akarják szerelni a "tetőkkel". Tekintettel e védelem viszonylag egyszerű jellegére, várható, hogy legalább a T-72B3-as harckocsik többségét felszerelnék vele, és a gyártási folyamat nem tartana sok évig. Ez azt jelenti, hogy a meglévő harckocsik harci teljesítménye rövid távon javulni fog.

Így most egy újabb lépés figyelhető meg a régi, de nem elavult T-72-es harckocsi fejlesztése és korszerűsítése terén. Nemrégiben egy újabb átfogó modernizációra került sor ezen a gépen, amely számos kulcsfontosságú alkatrészt érintett. A tartály most egy új terméket kap, amely kiegészíti a korábban telepített védelmi funkciókat.

Könnyen lehet, hogy ezekkel az intézkedésekkel megkezdődik a különböző páncélozott járművek nagyobb mértékű korszerűsítési programja. A T-72B3 után a "napellenzőket" más harckocsikhoz, valamint más osztályok páncélozott járműveihez is el lehet látni. Az orosz hadseregnél szolgálatban lévő szinte valamennyi viszonylag régi páncélozott harcjármű potenciális napvédőnek tekinthető. Kezdetben és a legutóbbi frissítések után is elégtelen lehet a védelem a felülről érkező támadásokkal szemben - és most ez a probléma tisztességes megoldást kap.

Szerző:
Rjabov Kirill
Felhasznált fotók:
Orosz Védelmi Minisztérium, AP RF

"és most ez a probléma tisztességes megoldást kap."
Javelin, Spike akkor kuka?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 090
85 943
113
Nem tudom, hogy mi alapján gondoljátok, hogy az orosz hadsereg az orosz védelmi minisztérium illetve az egész struktúra úgy működik mint egy Belső-Kongó vagy valamelyik közel-keleti strandpapucsos társaság, mert ennél nagyobbat nem is lehetne tévedni.A csapatoknál felmerülő igényeket, javaslatokat,stb az orosz védelmi minisztérium összegzi aztán ezek figyelembevételével meghatározza a feltételeket illetve a követelményeket az eszközzel szemben. Majd kiadja az illetékes szerveknek,irodáknak,kutatóintézeteknek,vállalatoknak, hogy dolgozzák ki ,tervezzék meg az eszközt esetünkben a "napernyőt", amit aztán letesztelnek mielőtt felrakják a 72-re......Ha az orosz védelmi minisztérium szerint nem lenne megfelelő hatásfoka a napernyőnek akkor nem látnánk egyetlen 72-es tornyán sem...
Hitvitába kezdtél...