• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 988
14 089
113
Elég szánalmasan néz ki, van valami hatása? A rácsnál jobb?

Rakhatnának a tankjaikra az egykori iraki "Enigmához" hasonlót, az egész hatásos volt (anno a sajtó azt írta, hogy betont használtak, ami persze nem volt igaz, üreges kompozit pótpáncél volt). Bár nem felülről támadó lőszer ellen.
De úgy látszik ennek a feladatnak a megugrása sem megy nekik.


Valóban használtak az Enigma-hoz betont: csak ellensúlyként --védelmi funkciója nem volt a betonnak--, a torony hátulján látható a "beton-tégla" formájában az irakiak megoldása.
Csak az volt a "beton-puttony" szerepe, hogy a torony elejére félkörben lévő pótpáncél 1-2 tonnás súlya miatt a torony "egyensúlya"/súlypontja ne tolódjon nagyon előre. Ez az túl sok pótpáncél-súly elöl --ellensúly nélkül-- torony stabilitását, és forgathatóságát és élettartamát is lerontotta volna, ezért kellet valamit/bármit ellensúlyként tenni torony-puttonyként.


Itthon --talán-- lett volna annyi ötlet műszaki részről, hogy ellensúlykánt beton helyett egy APU-t(segéd áramforrást=>Diesel-generátort) raktak volna ellensúlynak, ezzel egész jól hasznosítva a lehetőséget, sőt: jelentős előnyt kovácsolt volna az ellensúly-hátrányból).

Tamiya%20Iraqi%20Tank%20T-55%20%2522Enigma%2522%2035324-03.jpg



...de a hazai politika akkor is közbeszólt.


.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
748
1 435
93
Mármint egy kb 1700m/s sebesdéggel acélba csapódó wolframdarab sebessége mekkora? Nagy és ami fontosabb az az, hogy az acél olvadáspontja jóval alacsonyabb mint a wolfram olvadaspontja. De az is lehet, hogy lokálisan olyan nagy lesz a nyomás, hogy hidegfolyás alakulhat ki.
Egyébként a hő az nem segít az átütésben, pusztán csak melléktermék.
- Köszi értem amit írtál, a hidegfolyás kimaradt a gondolatmenetemből, akkor tulajdon képen csak a wolfram lövedék rideg törése marad a védekezéshez! Én másképpen gondoltam a folyamatot, ezért is kérdeztem rá. Még egyszer köszi.

- Én végkép nem értem akkor ezeket az orosz védekezési beépített lapokat. Vagyis világos hogy miért is rakják be, csak amit bepakolnak az nem világos. Nem gondolkoznak el a folyamaton. :oops:o_O Azaz én úgy gondolom hogy hiába raknak be XIX számú lapot egymás után azt átviszi mint a lágy tojást a faék. Másképpen kellene megoldani a harckocsik védelmét! Ez így túró!
Még azt had kérdezzem meg hogy ezek a wolfram lövedékek átmérője mekkora? Igen láttam itt valahol, valamelyik topikban voltak méretek is, egyszerűbb megkérdezni:cool: 30-40mm? Ha jól rémlik.

- Igen így tökéletesen megértem aggályaidat! Én egészen másképpen gondolkodnék!

- Hidd el jó az a magyar perforált acél védelem, csak ugye nem tisztán! Úgy túró! Kell hozzá egy kis só s borsó hogy megfelelő legyen, szokták mondani a konyhások. :cool:
- Valahogyan törni kellene azt a redvás wolfram tüskét. :( Mivel rideg! Majd még törpölök rajta.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 657
77 645
113
- Köszi értem amit írtál, a hidegfolyás kimaradt a gondolatmenetemből, akkor tulajdon képen csak a wolfram lövedék rideg törése marad a védekezéshez! Én másképpen gondoltam a folyamatot, ezért is kérdeztem rá. Még egyszer köszi.

- Én végkép nem értem akkor ezeket az orosz védekezési beépített lapokat. Vagyis világos hogy miért is rakják be, csak amit bepakolnak az nem világos. Nem gondolkoznak el a folyamaton. :oops:o_O Azaz én úgy gondolom hogy hiába raknak be XIX számú lapot egymás után azt átviszi mint a lágy tojást a faék. Másképpen kellene megoldani a harckocsik védelmét! Ez így túró!
Még azt had kérdezzem meg hogy ezek a wolfram lövedékek átmérője mekkora? Igen láttam itt valahol, valamelyik topikban voltak méretek is, egyszerűbb megkérdezni:cool: 30-40mm? Ha jól rémlik.

- Igen így tökéletesen megértem aggályaidat! Én egészen másképpen gondolkodnék!

- Hidd el jó az a magyar perforált acél védelem, csak ugye nem tisztán! Úgy túró! Kell hozzá egy kis só s borsó hogy megfelelő legyen, szokták mondani a konyhások. :cool:
- Valahogyan törni kellene azt a redvás wolfram tüskét. :( Mivel rideg! Majd még törpölök rajta.
Nem az eltörés a lénnyeg, hanem az, hogy előbb elveszítse valamilyen módon (akár úgy is, hogy ténylegesen eltöröd) a mozgási energiáját a penetrátor, mielőtt átütné a páncélt. Persze a világon mindenhol az eltörésre bazíroznak, mert a jelen technológiai színvonalon ez a legjobb megoldás.

Amíg ki nem találsz egy olyan anyagot ami 40-50cm rugalmas alakváltozással képes elnyelni egy 4-6-kg-s wolfram/DU penetrátor 1700-1800m/s sebességgel történő becsapódását addig marad az eltörés. Még akkor is, ha szerinted ez nem jó.

Ezek nem csak orosz lapok, minden NERA páncél lapokból áll ugyanúgy mint az orosz. Tessék ez a Leopard 2AV NERA páncélzata:

Vb-At-UVl10-Wk.jpg


Itt a T-72:
main-qimg-8a486dc6beff86c09665c8eabf1855dd.jpg

Merkava:
24441330992-4771c5ee20-z-jpg-b29c15eb1d8d77fb30d6c8b5267afc5a.jpg


Vagy mindenki ugyanolyan hüklye a páncélkészítéshez, vagy jelenleg ennél nincs jobb megoldás.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
748
1 435
93
valamit/bármit ellensúlyként tenni torony-puttonyként.
Ez szuper 4 paneles - forgatható - reklámfelület! Jó pénzért kiadható!:rolleyes: :D
Mire vége a háborúnak visszahozza a harckocsi árát.

- Igen a generátor azért jobb megoldás lenne. S hozzá egy lokátor a tetejére s 1-1db 30mm gépágyú szélre! Kész a légvédelem is! :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
748
1 435
93
Vagy mindenki ugyanolyan hüklye a páncélkészítéshez, vagy jelenleg ennél nincs jobb megoldás.
- Köszi a képeket tetszettek, Na de az a baj hogy valaki kitalálta ezt a típusú védelmet s a többiek számolgatva másolják, pici módosításokkal! Erre írtam hogy én másképpen gondolnám a védelmet.
Azaz semmi új dolgot nem találtak ki. Esetleg anyagban vannak különbségek. Kinek mekkora a pénztárcája!
- Nekünk valami új dolgot kellene kieszelni ami hatásos. Rétegelt, ám mégis tömör s kemény hogy a wolframnak is ellenáljon! Ha nem tud a wolfram behatólni a vasba nincs súrlódás ami a hőt gerjeszti.
A sebesség miatt nem tud hideg-folyás létrejönni. Így stabil védelem lenne!
- Ez azt jelenti hogy összetett páncélzatot kell létrehozni, hogy értsd a gondolatomat, az acél helyet ezt az összetett tömör páncélzatot kellene használni. Ebből kellene felépíteni a tankot. Szóval nem egyszerű volna. Ennek kellene elviselni a statikus, s dinamikus hatásokat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 657
77 645
113
- Köszi a képeket tetszettek, Na de az a baj hogy valaki kitalálta ezt a típusú védelmet s a többiek számolgatva másolják, pici módosításokkal! Erre írtam hogy én másképpen gondolnám a védelmet.
Azaz semmi új dolgot nem találtak ki. Esetleg anyagban vannak különbségek. Kinek mekkora a pénztárcája!
- Nekünk valami új dolgot kellene kieszelni ami hatásos. Rétegelt, ám mégis tömör s kemény hogy a wolframnak is ellenáljon! Ha nem tud a wolfram behatólni a vasba nincs súrlódás ami a hőt gerjeszti.
A sebesség miatt nem tud hideg-folyás létrejönni. Így stabil védelem lenne!
- Ez azt jelenti hogy összetett páncélzatot kell létrehozni, hogy értsd a gondolatomat, az acél helyet ezt az összetett tömör páncélzatot kellene használni. Ebből kellene felépíteni a tankot. Szóval nem egyszerű volna. Ennek kellene elviselni a statikus, s dinamikus hatásokat.
Ha tömör akkor nem jelennek meg nyíróerők és a HEAT-ellen jelentősen csökken a hatékonysága.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and bel

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 210
113
Nem az eltörés a lénnyeg, hanem az, hogy előbb elveszítse valamilyen módon (akár úgy is, hogy ténylegesen eltöröd) a mozgási energiáját a penetrátor, mielőtt átütné a páncélt. Persze a világon mindenhol az eltörésre bazíroznak, mert a jelen technológiai színvonalon ez a legjobb megoldás.

Amíg ki nem találsz egy olyan anyagot ami 40-50cm rugalmas alakváltozással képes elnyelni egy 4-6-kg-s wolfram/DU penetrátor 1700-1800m/s sebességgel történő becsapódását addig marad az eltörés. Még akkor is, ha szerinted ez nem jó.

Ezek nem csak orosz lapok, minden NERA páncél lapokból áll ugyanúgy mint az orosz. Tessék ez a Leopard 2AV NERA páncélzata:

Vb-At-UVl10-Wk.jpg


Itt a T-72:
main-qimg-8a486dc6beff86c09665c8eabf1855dd.jpg

Merkava:
24441330992-4771c5ee20-z-jpg-b29c15eb1d8d77fb30d6c8b5267afc5a.jpg


Vagy mindenki ugyanolyan hüklye a páncélkészítéshez, vagy jelenleg ennél nincs jobb megoldás.
Nekem van ötletem bár az egyik abböl szintén törésre játszik.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 556
13 665
113
Nem az eltörés a lénnyeg, hanem az, hogy előbb elveszítse valamilyen módon (akár úgy is, hogy ténylegesen eltöröd) a mozgási energiáját a penetrátor, mielőtt átütné a páncélt. Persze a világon mindenhol az eltörésre bazíroznak, mert a jelen technológiai színvonalon ez a legjobb megoldás.

Amíg ki nem találsz egy olyan anyagot ami 40-50cm rugalmas alakváltozással képes elnyelni egy 4-6-kg-s wolfram/DU penetrátor 1700-1800m/s sebességgel történő becsapódását addig marad az eltörés. Még akkor is, ha szerinted ez nem jó.

Ezek nem csak orosz lapok, minden NERA páncél lapokból áll ugyanúgy mint az orosz. Tessék ez a Leopard 2AV NERA páncélzata:

Vb-At-UVl10-Wk.jpg


Itt a T-72:
main-qimg-8a486dc6beff86c09665c8eabf1855dd.jpg

Merkava:
24441330992-4771c5ee20-z-jpg-b29c15eb1d8d77fb30d6c8b5267afc5a.jpg


Vagy mindenki ugyanolyan hüklye a páncélkészítéshez, vagy jelenleg ennél nincs jobb megoldás.

Nem akarok offolni, de tudok egy jobb képet a Leó 2-es tornyának a felépítéséről:

PuRulIM.jpg


Rolf Hilmes egyik könyvéből származik, utána nézek pontosításképp.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 657
77 645
113
Nem akarok offolni, de tudok egy jobb képet a Leó 2-es tornyának a felépítéséről:

PuRulIM.jpg


Rolf Hilmes egyik könyvéből származik, utána nézek pontosításképp.
És? Ezen nem látszik a NERA csak a helye. Lapozz vissza a topikban, te vagy kb az 1000. aki betakta ezt a képet.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
748
1 435
93
Attól még tömör és nem lesz meg ez a hatás (ilyen mertékben biztosan nem):
Bocsi az értetlenkedésért, de meglesz az a törési ábra. Egy orosz torony elrendezésben láttam hasonló védelmi ooo elrendezést! Valami hasonlóra gondolok, ám jóval tömörebbre. Precízen elrendezve a rétegek, s beágyazva. Ez képezne egy tömör falat. Lehetne nagyobb cserélhető kockákba is alkalmazni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 677
113
Bocsi az értetlenkedésért, de meglesz az a törési ábra. Egy orosz torony elrendezésben láttam hasonló védelmi ooo elrendezést! Valami hasonlóra gondolok, ám jóval tömörebbre. Precízen elrendezve a rétegek, s beágyazva. Ez képezne egy tömör falat. Lehetne nagyobb cserélhető kockákba is alkalmazni.

Nem tudom, hogy ennek mi köze a T-72-s topikhoz. :D
Dudi betette a NERA-s képeket de az maximum wolframkarbid KE ellen jó törési szempontból, alapvetően a kumulatív sugaras lőszerek ellen van.
A mai modern wolframötvözet vagy szegényített urán ötvözet lőszerek eltöréséhez komoly erő kell.
Erre találták ki kb. 40 éve a Kontakt-5 nevű robbanó reaktív páncélt. Ez az ERA és minden hasonló, azóta is minden monolit nyilat porrá tör.
Erre föltalálták a szegmentált (törőpontos) nehézfém nyíllövedékeket, amik adott pontokon tudnak törni, ha éppen túlságosan megfeszülnek.
Ez is minimum 20 éves technológia.

A filozófálgatásod jó pofa, de egy olyan 60 évvel vagy lemaradva a műszaki fejlődésben ezen a téren :D
Én meg aki napi szinten ezen rúgúzik nem kis ideje kb. 20 évvel vagyok lemaradva az ipar mögött.

A T-72 topik telekérdezése helyett szerintem olvasd át az elejéről a topikokat!
Különösen a páncélok és lőszerek címűt. Szerintem amit tudunk, az ott van ;)
(Ne legyél lusta :cool: )
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 657
77 645
113
Bocsi az értetlenkedésért, de meglesz az a törési ábra. Egy orosz torony elrendezésben láttam hasonló védelmi ooo elrendezést! Valami hasonlóra gondolok, ám jóval tömörebbre. Precízen elrendezve a rétegek, s beágyazva. Ez képezne egy tömör falat. Lehetne nagyobb cserélhető kockákba is alkalmazni.
Nem jó ha tömör. Ha jó lenne mindenki tömörre csinálná, mert így is sok helyet foglal a páncél.
Ne gondold már azt, hogy mindenki hülye aki páncélt fejleszt évtizedek óta egy halom pénzből.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 657
77 645
113
Na de akkor is ki kellene valami épkézláb dolgot eszelni, az nem megoldás hogy tátott szájjal várjuk a megoldást. Majd lesz valahogy ha jön az ellen.
Egyenlőre a megoldás a NERA. Amíg a fizikát nem lehet meghágni addig marad is. Vagy ha kitalálsz valami új anyagot, az még segíthet.