Az a folyamat, hogy néz ki? Le tudod írni?
Továbbá mi van éjszaka?
Lézeres távmérővel távolságot mér, a távolsági adatot manuálisan adja meg a rendszernek (ha az nem tudja átadni automatikusan). Ez még nem világos az új, "Ersatz-SOSNA" rendszereknél, hogy pontosan hogyan is működik, átad, nem ad át lőelemet, tud -e vele célozni is az irányzó, vagy csak felderítésre jó stb, csak találgatunk ezzel kapcsolatban.
(Részemről úgy vagyok vele, amire mások is tippelnek, valószínűleg a meglévő SOSNA haza gyártási volumene elégtelen a hirtelen megugrott új gyártás ÉS A távol keleti gyárakban felélesztett régi harckocsikhoz, ezért van valamilyen második gyártó is bevonva egy egyszerűbb megoldással, amit majd adott esetben utóbb fejleszthetnek).
Lézeres távolságmérő nélkül az irányzó nappal az hagyományos optikai irányzékot is használhatja, ez minden harckocsin megvan, a Leopardon, Abramsen is. Optikailag ennek azért jobb a képe, mint bármelyik hőkamerának, csak felderíteni nehezebb vele.
A lőelemekhez távolságadatokat vagy stadiometrikus módszerekkel (irányzékon megtalálható, ismert méretű háromszögekhez, vagy magassághoz arányítással) megbecsülheti a parancsnok és/vagy az irányzó, és becslés alapján állítja be a lőtávolságot az adott lőszerhez. Hirtelen ezt a képet találtam a régi T-72 optikáról, de a háromszögek, vonások jól látszanak, ahhoz lehet viszonyítani az adott célt, tereptárgyat, annak ismert méretai alapján.
Alul a függőleges tengelyen látható a löveg megfelelő szöge az adott távolságra.
Gyakorlatilag ez a II. vh. óta ez az alap harceljárás, illetve az irányzó másodlagos irányzékának a tűzvezetési módszere, ha digitális/analóg tűzvezető rendszer, vagy lézeres távolságmérő összecsinálja magát, megsérül, amire azért harcban esély van, hiszen ezek nagyméretű, védtelen berendezések. Az egyszerű, páncéltestbe épített, minimális célfelületet adó teleszkópos irányzékokhoz képest jóval sérülékenyebbek.
Hogy mennyire nem lehetetlen így célt eltalálni 4-5 km-ről, arra azért van jónéhány világháborús példa. Sima optikával, stadiometrikus távolságbecsléssel.
Ha egy ideje lesállásban van a harckocsi, egy normális parancsnok előre felméri a főbb tereptárgyak (épületek, magaslatok, erdősávok) távolságát katonai térképek vagy más viszonyítás (GPS, GLONASS) alapján, úgy már eleve egyszerűbb az egész.
Akár egy egyszerű Google Earthel is meg tudod mérni, hogy az a messzi erdősáv, ahol az ukrán gyalogság kolbászolt a videóban, hány méterre van a te pozíciódtól, feljegyzed, és ha ott mászkál valaki, csak beütöd az előre ismert távolságadatokat.
Éjszaka meg semmi nincs, vagy lehet szórakozni infrával. Azért hozzáteszem, hogy reálisan a gyalogság se nagyon fog kommandózni éjszaka, ha nincs mindenkinél éjjellátó, maximum egy bokatörést fognak összeszedni a vaksötétben, nem harcolni 5 km-re..