T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 725
80 090
113
E miatt kérdeztem, hogy ezzel hogy áll a T-80. @nyugger írta is, hogy nem sokkal jobban.
Totál személyes vélemény, hogy a T-80 kapcsán a legjobb talán az lenne az oroszoknak, amennyiben tényleg újra gyártásba vennék, ha a régi alvázon és turbinás meghajtással, a T-90M tornyával, lövegével, optikáival, számítógépeivel, töltőjével, viszont 2-3 hátramenteti fokozattal gyártanák függetlenül az UVZ-től. Megpróbálnák maximalizálni a védettség-tűzerő-mozgékonyság álomhármast, picit kordában tartott költségek mellett (az alváz és test, alapvetően a meghajtás is mégiscsak több évtizedes, "csak" a torony és benne minden az új, plusz a megnövelt tolatási sebesség), miközben a nagyját függetlenitik az UVZ túlterhelt gyártósoraitól.
Ug,anaz a SOSNA U van a BVM-ben mint a T-90M-ben, mintahogy a rádiók stb is azonosak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 041
113
Mondjuk 202x-ben öntött toronnyal szórakozni eléggé kurvagáz lenne, főleg, hogy saját maguk is 20+ éve csak hegesztettet gyártanak. Akkor viszont marad egyedül a @arbalest által is említett Proriv-3 torony és eljutunk oda, hogy vszeg megint a nyizsnyij tagili kapacitásgondok vezethettek el a T-80 gyártás újraindításához

Hát ha már van egy univerzális torony akkor illene azt használni.
Viszont az öntött, zsebes tornyokat sem kell lenézni.
A T-72B tornya valamivel jobban védett volt (ERA nélkül is), mint a Leopárd 2A4 C pakette.
A T-80U tornya meg az M1A2 szintje volt a 90's években, és a Leopárd 2A5 is csak addig volt jobb, míg a T-80U-n nem számítjuk a K5 védelmét.
Amikor az öntött tornyok gyártását leállították, akkor már az RHA-hoz képest 105%-on jártak erőben!
A T-90A BTK-1-ből hegesztett tornya ezen a téren 110%-ot hozott akkoriban.
Persze az új moduláris torony valószínűleg már a mai 5-600 HB-s acélokból készül (remélem), és akkor az olyan 20-25%-ot is hozhat az RHA-hoz képest. A szakirodalom szerint.

Másik oldalról nézve viszont a torony gyorsan gyártható, egy csomó hegesztés nélkül.
Ráadásul nagy anyagvastagságok esetén is gyártható. E mellet az üregbe azt tesznek amit csak akarnak, akár ERA-t is.
Ha én csinálnék T-80-ast, és az öntés mellet döntenek, akkor simán öntenék egy T-80U toronyformát, elől és hátul is 200-200 mm-s fallal, az üregbe meg Relikt ERA-t tennék, ahogyan a tornyon kívülre is. Tandem ERA lenne. 1 lövésből semmi sem lőné át, amit ma ismerünk. Ebben elég erős a hitem :D
A második lövés ugyan arra az oldalra már más tészta.... De ez ritka.
A teknőnél meghagynám a 3*50 mm-s acélt (mai 600 HB-st), csak a nehéz üvegszál helyet kerámia habot használnék. Könnyű, repedés álló, és erodálja a kumulatív sugarat elég rendesen. De ha arra nem futja akkor ballisztikus alumíniumot. Olcsóbb mint az üvegszál, KE ellen hatékonyabb, kumulatív ellen ugyan azt tudja. Aztán kívülre relikt, mint most.
Lehetne ott jókat kendácsolni :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 041
113
Mihez képest? Melyik típusváltozathoz képest?

Mondjuk a T-72B 840 LE volt, most meg a B3 1000-1130 LE, motortól függően.
Ehhez képest hízott vagy 4 tonnát :rolleyes:

A T-80-ast meg azért szeretik, mert nincs 50 tonna még a BVM sem, ellenben az 1250 LE repíti.
És van ebből a hajtásból 1400 LE-s is ha jól emlékszem, csak senki sem rendelte meg. Lehet majd most...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 041
113
Nem a T-80BVM-et kéne sorozatgyártásba vinni, hanem a T-80U-nál bepótolni a 90-es évek nagyravágyó fejlesztéseit :cool:

A T-80BVM-et biztosan nem fogják újra sorozatgyártásba vinni.
Ha gyártanak akkor az az új hegesztett, moduláris tornyos T-80U lesz, vagy egy öntött de módosított tornyos T-80U.
A T-80B kvartzbetétjéhez, meg az elavult teknő páncéljához nem fognak visszatérni. ;)
Ha lesz egyáltalán új típus, azt lehet T-80UVM-nek fogják hívni :)
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 789
14 878
113
A T-80BVM-et biztosan nem fogják újra sorozatgyártásba vinni.
Ha gyártanak akkor az az új hegesztett, moduláris tornyos T-80U lesz, vagy egy öntött de módosított tornyos T-80U.
A T-80B kvartzbetétjéhez, meg az elavult teknő páncéljához nem fognak visszatérni. ;)
Ha lesz egyáltalán új típus, azt lehet T-80UVM-nek fogják hívni :)

Nem T-80UM szimplán ?

A T-80U-n eleve, integráltan van az ERA kazetta, nem pedig külön szerelik fel, mint a T-80B(V)-nél.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
De nem gyártják ezt a tornyot, ilyen alapon az öntött toronyot is elkezdhetik újragyártani.
Csak logikusan -ha nehéz is- ki van fejlesztve mindkettő , a gyártását mindkettőnek meg kell szervezni , az új jóval potensebb / modernebb akkor te egyáltalán elgondolkoznál a szar elavult öntött tornyon ? Lali ne már ez még tőled is durva !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Hát ha már van egy univerzális torony akkor illene azt használni.
Viszont az öntött, zsebes tornyokat sem kell lenézni.
A T-72B tornya valamivel jobban védett volt (ERA nélkül is), mint a Leopárd 2A4 C pakette.
A T-80U tornya meg az M1A2 szintje volt a 90's években, és a Leopárd 2A5 is csak addig volt jobb, míg a T-80U-n nem számítjuk a K5 védelmét.
Amikor az öntött tornyok gyártását leállították, akkor már az RHA-hoz képest 105%-on jártak erőben!
A T-90A BTK-1-ből hegesztett tornya ezen a téren 110%-ot hozott akkoriban.
Persze az új moduláris torony valószínűleg már a mai 5-600 HB-s acélokból készül (remélem), és akkor az olyan 20-25%-ot is hozhat az RHA-hoz képest. A szakirodalom szerint.

Másik oldalról nézve viszont a torony gyorsan gyártható, egy csomó hegesztés nélkül.
Ráadásul nagy anyagvastagságok esetén is gyártható. E mellet az üregbe azt tesznek amit csak akarnak, akár ERA-t is.
Ha én csinálnék T-80-ast, és az öntés mellet döntenek, akkor simán öntenék egy T-80U toronyformát, elől és hátul is 200-200 mm-s fallal, az üregbe meg Relikt ERA-t tennék, ahogyan a tornyon kívülre is. Tandem ERA lenne. 1 lövésből semmi sem lőné át, amit ma ismerünk. Ebben elég erős a hitem :D
A második lövés ugyan arra az oldalra már más tészta.... De ez ritka.
A teknőnél meghagynám a 3*50 mm-s acélt (mai 600 HB-st), csak a nehéz üvegszál helyet kerámia habot használnék. Könnyű, repedés álló, és erodálja a kumulatív sugarat elég rendesen. De ha arra nem futja akkor ballisztikus alumíniumot. Olcsóbb mint az üvegszál, KE ellen hatékonyabb, kumulatív ellen ugyan azt tudja. Aztán kívülre relikt, mint most.
Lehetne ott jókat kendácsolni :D
Ne már te is csalódás leszel pont úgy beszélsz mint @dudi ! Nem vitáztok ti túl sokat ? Ez azzal jár , hogy a vita partnerek kezdenek egymás fejével gondolkozni ! Lali te is Dudi lettél ? Ritkán nem értek egyet veled ez az a szitu ! Eddig a csillagokig magasztaltad a T90M tornyát , most meg öntött torony ? Nem értem én ezt !
 
  • Tetszik
Reactions: Mark1993

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 041
113
Ne már te is csalódás leszel pont úgy beszélsz mint @dudi ! Nem vitáztok ti túl sokat ? Ez azzal jár , hogy a vita partnerek kezdenek egymás fejével gondolkozni ! Lali te is Dudi lettél ? Ritkán nem értek egyet veled ez az a szitu ! Eddig a csillagokig magasztaltad a T90M tornyát , most meg öntött torony ? Nem értem én ezt !

Hát, azt biztos nem olvastad ki az írásomból, hogy jobb teljesítményű lenne, mint a T-90M tornya. Elég sok limitációt fölfedtem.
Viszont az öntött torony tömeggyárthatósága, és olcsó ára elvitathatatlan.
Ha sok tankra van szükségük, pl. ugyan úgy évi 1000 db-ban gondolkodnak, mint a fénykorban, akkor az csak öntött technikák alkalmazásával fog menni.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 789
14 878
113
Hát, azt biztos nem olvastad ki az írásomból, hogy jobb teljesítményű lenne, mint a T-90M tornya. Elég sok limitációt fölfedtem.
Viszont az öntött torony tömeggyárthatósága, és olcsó ára elvitathatatlan.
Ha sok tankra van szükségük, pl. ugyan úgy évi 1000 db-ban gondolkodnak, mint a fénykorban, akkor az csak öntött technikák alkalmazásával fog menni.

Ezt a háborút kihúzzák a régi szarok beégetésével, és az új majd lesz szép T-90M-hez hasonló tornyú, minőségi alapon.

Most a háborúban nem harckocsikra van nagy szükség, hanem másra, de nem fogok offolni.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 041
113
Ezt a háborút kihúzzák a régi szarok beégetésével, és az új majd lesz szép T-90M-hez hasonló tornyú, minőségi alapon.

Most a háborúban nem harckocsikra van nagy szükség, hanem másra, de nem fogok offolni.

Nem vagyok meggyőződve arról, hogy nem lesz itt még lengyel-orosz háború.
Nem tudjuk mi lesz, és, hogy ők mit akarnak.
A T-90M tornyos T-80U alváz tök jó cucc lenne műszakilag. Kérdés mennyit tudnak gyártani?
A T-80U tornyos változatból tudjuk, hogy lehet 1000+ darabot gyártani évente. Ha nagy háborúra készülnek, lehet az olcsóbb de több felé mozdulnak.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Hát, azt biztos nem olvastad ki az írásomból, hogy jobb teljesítményű lenne, mint a T-90M tornya. Elég sok limitációt fölfedtem.
Viszont az öntött torony tömeggyárthatósága, és olcsó ára elvitathatatlan.
Ha sok tankra van szükségük, pl. ugyan úgy évi 1000 db-ban gondolkodnak, mint a fénykorban, akkor az csak öntött technikák alkalmazásával fog menni.
Szerintem amikor plazmával bármilyen lemezt kivágnak , a robotok vagy a biodroidok meg bármit összehegesztenek , ott nekem aki tanult valamiféle fémipari ismereteket gyorsabb és olcsóbb a hegesztés a minőségről nem is beszélve ! Nekem az öntés , az öntvény mindig is durva és nem homogén anyagszerkezet volt ! A mai világban már nincs helye ! Szvsz !
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 789
14 878
113
Nem vagyok meggyőződve arról, hogy nem lesz itt még lengyel-orosz háború.
Nem tudjuk mi lesz, és, hogy ők mit akarnak.
A T-90M tornyos T-80U alváz tök jó cucc lenne műszakilag. Kérdés mennyit tudnak gyártani?
A T-80U tornyos változatból tudjuk, hogy lehet 1000+ darabot gyártani évente. Ha nagy háborúra készülnek, lehet az olcsóbb de több felé mozdulnak.

Stoltenberg a napokban arról szónokolt, hogy milyen jó ötlet a további F-16-os Falcon-ok telepítése Romániába. Lehet a lengyeleket szidni, joggal, tudnak hangulatkeltő butaságokat beszélni, azonban tényleges tettekkel a románok azok, akik ütközőpályán vannak. Őellenük egyrészt robotrepülőzés kell, másrészt megkerülni Odesszát, és amint eléri Jászvásárt a front, akkor szerintem fehér zászlót fognak lengetni ...

Az is kérdés, hogy az ATACMS-t honnan akarják használni.

De ez nem T-80-as. És térjünk vissza arra.

A T-90M tornyos T-80U hogy nézne ki ? Milyen autotöltője lenne, és mennyi lőszert hordozhatna ? Amúgy a T-90M torony is szerény, mert annál is a torony oldala egyszerű acéllap, nem pedig hézagolt, távtartós.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 461
18 024
113
A T-90M tornyos T-80U alváz tök jó cucc lenne műszakilag. Kérdés mennyit tudnak gyártani?
Erre gondoltam.
A T-80U tornyos változatból tudjuk, hogy lehet 1000+ darabot gyártani évente. Ha nagy háborúra készülnek, lehet az olcsóbb de több felé mozdulnak.
Én ezt így nem jelenteném ki. Mármint értem, hogy mire gondolsz, de ami képes volt évi 1000 db T-80U-t gyártani (az egyebek mellett), az a Szu volt, a maga ipari lehetőségeivel, nem a mai Oroszország. Az USA is képes 1000 M1-est gyártani évente... 40 éve. Ma Oroszország ha összeszarja magát, sem tudna ennyi új gyártású harckocsit kitolni a gyárajtókon.