egyébként meg ha már ennyire bele akarsz menni, akkor valójában nem a penetrátor torkolati energiája, hanem a célon mért számít...az viszont igencsak függ a légellenállástól is...imhol egy ábra az RM-től, hogy még a mai modern apfsds esetében is a torkolati energia kb. 11%-a elvész a légellenállással...
na gondolhatod, hogy a 80-as években akkor ez mennyi volt...ráadásul ebből a szempontból a szovjet apfsds-ek sokkal rosszabbak voltak mint a nyugatiak...a 3BM42 átmérője 31 mm, a DM33-é 25mm...és az l/d aránya is rosszabb a 3bm42-nek
Csak ugye az orosz löveg esetén 7 MJ a lövedék induló energiája, a német esetén meg 6.2 MJ.
Az orosz lőszer több energiát veszíthet, mert a kiindulási energia is nagyobb.
Ráadásul ebből következik az a tény is, hogy minél közelebbről adják le a lövést, annál jobb az orosz lövedék energia mérlege.
és azért remélem nem gondolod, hogy nyugaton olyan hülyék voltak a lőszer tervezők, hogy arra a pofon egyszerű dologra nem jöttek rá, hogy jó volna a leváló köpeny tömegét minimálisan tartani...vagy esetleg gondolhatod azt, hogy nyugaton jó okuk volt nagyobb méretű köpenyt alkalmazni, mivel egy csomó előnnyel is jár....
A probléma az, hogy föl sem merül bennetek, hogy az oroszok valamit jobban oldottak meg, mint a németek. Pedig inkább ez a jellemzőbb dolog. Praktikusabb gondolkodásúak.
A mérnökök egyik oldalon sem hülyék!
A németek a DM33 L/D arányát növelték a régebbi típusokhoz képest, mert homogén páncélos tankokkal számoltak az ellenségnél. Ezeket ismerték. Itt meg fontos a jó áthatolási érték homogén acélban mérve. Ahhoz meg jó L/D arány kell. De ez nagyobb leválló köpennyel jár.
A szovjet mérnökök vastagabb lövedékeket használtak ugyan ebben az időben, amik rövidebbek.
Rövidebbek, mert az osztott lőszer felépítés is korlátozta őket, meg a maximális tömeg is, hiszen el kelett érniük az optimális sebességet.
Viszont vastagabbak is, mint a nyugati lőszerek, ami rosszabb penetrációt ad homogén acél páncélokban.
Csak ők tudták azt, hogy az új nyugati tankok nem homogén acél páncélosak és volt saját tapasztalatuk is a reaktív technológiákkal.
Ismerték már az izraeli reaktív technológiát is.
Innentől kezdve ők jobban ráfeküdtek a nyíró erőknek való ellenállás fejlesztésére. Ezért tömzsibbek az ő lövedékeik.
A rövid lövedék meg rövidebb leváló kópennyel jár, így az könnyebb, ergó több energia jut a lövedéknek....