T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 612
79 823
113
És a másodlagos irányzék az pont olyan potens mint az elsődleges ? Ha igen annak is kellenek érzékelők vagy nem ? Ha kelllenek akkor azokat nem baxaszét az ami az elsődlegest szétbaxta ? Ha nem kell érzékelő akkor milyen potens a másodlagos ? Mire képes ? Ez nem így működik !!!!!


Természetesen nem, de mint fentebb írtam pásztázott lőtávolságon belül, ahol a távolságnak nincs nagy jelentősége ott nem is igazán számít.
De, hogy a valóságról is beszéljünk az ötletek mellett, nyugaton léteznek időzített HE gránátok és köszönik szépen, de eszükbe nem jut először azzal lőni harckocsira...
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Pásztázott lőtávolságon belül (1500-2000m) a találat esélye alig csökken. A baj az, hogy a parancsnok onnantól kezdve csak a saját szemére lesz utalva ami a célfelderítésben okoz problémát.
Elmész a pecsába ! Eddig azt papoltad , hogy a fejlett nyugat hightech érzékelőkön alapuló ballisztikai célzó berendezése az ami az előnyt biztosítja ! Most meg jössz azzal , hogy egy másodlagos szimpla optikai irányzék (hiszen már az érzékelőket elvesztette a tank) pont ugyan azt tudja ! Most nem tudok finom lenni !

arra-menj.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Azért ez így erős túlzás, még ha a torony front döntő részét nem is nagyon lehet belőni szemből de a teknőt meg a torony front kis részét igen. Oldalról meg nincs miről beszélni.

Valójában a teknő nagy részét sem....
Gondolj bele, hogy a legjobb orosz/kínai lőszerek 600 mm KE, a legjobb nyugatiak 800 mm KE körül járnak saját állításuk szerint.
A nyugati tankok passzív védelme ma már 700 mm KE körül indul, míg a keleti reakítv páncélos tankoké 800 mm KE körül.
Modern tankok adatai közül kettőt ismerünk biztosan, a kínai VT-4-es 800/800 mm KE-t tud a tornyon és a teknőn, a T-84M pedig 1100/900 mm KE-t a tornyon és a teknőn.

Az oroszok állítása szerint a T-72B és a T-80B is ha reliktet kap kibírja az M829A3 találatát, vagyis az alap 500 mm KE páncélzatukat minimum 300 mm KE-vel növeli a relikt. Ez minimum a kínai VT-4-es 800 mm-s szintje.
A T-90A páncélzata alapból 700 mm KE körül mozog a források szerint, minimum, hiszen LOS1 értékre adják a KE védelmét.
Ha ehhez hozzá adod a relikt minimum feltételezett KE értékét akkor 1000+ mm KE-s eredményeket kapsz!

Nyugati tankoknál én a Challenger 2 esetén a tornyon kb. 700 mm KE-t, az M1A2 esetén 800 mm KE körüli értékeket találtam.
Még a Leopárd 2A5 is a teknőn 650 mm KE-ről indul a torony 700-800 mm KE között mozog. Az STRV-122-es ennél is erősebb!

Szerintem egyáltalán nem túlzás az az állításom, hogy ezek a tankok, szemből, nagy valószínűség szerint nem képesek egymást kilőni a fő páncél elemeken! És szemből ezen elemek kb. 80%-os fedést adnak!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Elmész a pecsába ! Eddig azt papoltad , hogy a fejlett nyugat hightech érzékelőkön alapuló ballisztikai célzó berendezése az ami az előnyt biztosítja ! Most meg jössz azzal , hogy egy másodlagos szimpla optikai irányzék (hiszen már az érzékelőket elvesztette a tank) pont ugyan azt tudja ! Most nem tudok finom lenni !

Igen. Elképesztő, hogy mindig úgy hajlik a valóság, ahogyan neki éppen kedvező.
Amikor mi mondjuk, hogy nyíl lövedékkel kb. 2 km-ig viszonylag pontosan lehet lőni pásztázva (3X3 célt) , akkor az nem úgy van, csak mentegetjük a szar orosz érzékelőket.
Amikor meg arról beszélünk, hogy a srapnel ha kiszedi a fő érzékelőket, akkor jelentősen csökken a harcképesség, akkor az nem igaz, hiszen egy sima szar tartalék optikával is mindent is eltalál a felsőbbrendű nyugati harckocsi, pásztázva.
De ne akadjunk ki :D
Mondjuk az érdekelne, hogy mi van akkor ha:
1. Megsérül a tartalék optika is
2. Éjszakai harc van :rolleyes:

De, hogy a valóságról is beszéljünk az ötletek mellett, nyugaton léteznek időzített HE gránátok és köszönik szépen, de eszükbe nem jut először azzal lőni harckocsira...

1988-óta az oroszoknál is. AINET-nek hívják a rendszert ;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 612
79 823
113
Valójában a teknő nagy részét sem....
Gondolj bele, hogy a legjobb orosz/kínai lőszerek 600 mm KE, a legjobb nyugatiak 800 mm KE körül járnak saját állításuk szerint.
A nyugati tankok passzív védelme ma már 700 mm KE körül indul, míg a keleti reakítv páncélos tankoké 800 mm KE körül.
Modern tankok adatai közül kettőt ismerünk biztosan, a kínai VT-4-es 800/800 mm KE-t tud a tornyon és a teknőn, a T-84M pedig 1100/900 mm KE-t a tornyon és a teknőn.

Az oroszok állítása szerint a T-72B és a T-80B is ha reliktet kap kibírja az M829A3 találatát, vagyis az alap 500 mm KE páncélzatukat minimum 300 mm KE-vel növeli a relikt. Ez minimum a kínai VT-4-es 800 mm-s szintje.
A T-90A páncélzata alapból 700 mm KE körül mozog a források szerint, minimum, hiszen LOS1 értékre adják a KE védelmét.
Ha ehhez hozzá adod a relikt minimum feltételezett KE értékét akkor 1000+ mm KE-s eredményeket kapsz!

Nyugati tankoknál én a Challenger 2 esetén a tornyon kb. 700 mm KE-t, az M1A2 esetén 800 mm KE körüli értékeket találtam.
Még a Leopárd 2A5 is a teknőn 650 mm KE-ről indul a torony 700-800 mm KE között mozog. Az STRV-122-es ennél is erősebb!

Szerintem egyáltalán nem túlzás az az állításom, hogy ezek a tankok, szemből, nagy valószínűség szerint nem képesek egymást kilőni a fő páncél elemeken! És szemből ezen elemek kb. 80%-os fedést adnak!
Annyi Relikt került nyugatra, hogy már bőven letesztelték az elmúlt 1 évben és valahogy senki sem kezdett őrült APFSDS fejlesztésbe nyugaton. Az, hogy az oroszok mit gondolnak az M829A3-ról az egy dolog, mert az amerikaiak köszönik szépen de már 8-10 éve az M829A4-nél járnak a németek pedig most kezdték el rendszeresíteni a DM73-at amivel a DM63A3-at váltják. Ez mit jelent számokban? Ha elfogadjuk a DM63A3 páncélátütési értékét 800mm-nek akkor a DM73 páncélátütési értéke 864mm, mert a gyártó 8%-os teljesítménynövekdést garantál az új lőszernél, a KE2020Neo-nál pedig 20%-ot a DM63A3-hoz képest. Ami pedig az M829-et illeti annak ennél a feltételezett 864mm-nél valamivel kisebb az átütése, mert jelenleg az L55A1+DM73 a legnagyobb páncélátütésű kombináció nyugaton.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Valójában a szojetorosz,és a nyugati harcszabályzatok is már a hh alatt repeszromboló/shrapnel támogató-előkészitő tűzcsapást irtak elő a hk-k harcbavetése előtt.Feladata a kisérő gyalogság levállasztása,a kisérő (pct)tüzérség semlegesitése-és a tankok figyelő műszereinek,optikáinak rombolása........(spec az amcsi hk zl-nak a hh alatt volt is saját szervezetszerű av ütege)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Annyi Relikt került nyugatra, hogy már bőven letesztelték az elmúlt 1 évben és valahogy senki sem kezdett őrült APFSDS fejlesztésbe nyugaton.

A relikt egy 15 éves reaktív páncél.
Szerinted a KE2020 NEO , az AKE-T (USA) vagy a Shard (nexter) programok léteznének ha a mai lőszerek át tudnák lőni a reliktet? o_O
Szóval, de, komoly fejlesztésekbe kezdtek!

Az, hogy az oroszok mit gondolnak az M829A3-ról az egy dolog, mert az amerikaiak köszönik szépen de már 8-10 éve az M829A4-nél járnak

Elvileg ugyan az nyíl van mindkettőben, ahogyan a DM53/63 is azonos nyilat használ. A hőmérséklet független hajtóanyag az eltérés....

Ez mit jelent számokban? Ha elfogadjuk a DM63A3 páncélátütési értékét 800mm-nek akkor a DM73 páncélátütési értéke 864mm, mert a gyártó 8%-os teljesítménynövekdést garantál az új lőszernél,

Ez azt jelenti, hogy ez az átmeneti lőszer ugyan úgy nem ér semmit, mint annak idején a DM43 és az M829A2-es. Mind kettő a Kontakt-5 megismerése után jelent meg, de előbb kezdték fejleszteni. Egyik se tudja legyőzni a K5-öt. Ezért lett gyorsan DM53 és M829A3-as.

KE2020Neo-nál pedig 20%-ot a DM63A3-hoz képest.

Ami már 960 mm KE biliacélban. Vagyis ők is tudják, hogy 1 métert el kell érni, minden más haszontalan!
Nézd meg ezt az adatott a T-84-es adatainak fügvényében ;)

Ami pedig az M829-et illeti annak ennél a feltételezett 864mm-nél valamivel kisebb az átütése, mert jelenleg az L55A1+DM73 a legnagyobb páncélátütésű kombináció nyugaton.

És még sem ér szart se. Talán a VT-4-et kilövi.... Egy T-84-est már nem. :rolleyes:
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Lásd. Pl. a Terminátoros sztorit, ahol az orosz személyzet elmondta, hogy 3 db nyilat is benyeltek mire ki tudták lőni a T-64BV-t.
Képzeld el, ha a T-64BV-nek van ilyen programozható lőszere, és azzal kezd. Lesöpri a BMPT érzékelőit, majd utána kezd el nyilakkal operálni. Valószínűleg még ma is élne a személyzete....
Erről van videó?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 566
113
Még te se érted a % arányokat ?
Mármint, hogy @fip7 saját becslése szerint a teoretikus repeszlövedék 95%-ban tönkretesz minden érzékelőt?
Minden tiszteletem ellenére, ennyiből én meg akkor azt mondom, hogy a halálcsillag saját becslésem szerint 100%-ban képes teljes töltettel elpusztítani egy Alderaan méretű bolygót.

Attól, hogy az ő véleménye szerint ekkora az arány még nem biztos, hogy tényleg akkora ( szerintem kisebb, töltet és repeszsűrűség, a lövedék célponttól való távolsága a robbanás pillanatában stb függő, túl sok a változó, adatunk meg.nincs róla. Az érzékelők jó része azért a valamennyire páncélozott és az elsődleges irányzéka a gépeknek általában azért pont az a rész elég jól van páncélozva.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Mármint, hogy @fip7 saját becslése szerint a teoretikus repeszlövedék 95%-ban tönkretesz minden érzékelőt?
Minden tiszteletem ellenére, ennyiből én meg akkor azt mondom, hogy a halálcsillag saját becslésem szerint 100%-ban képes teljes töltettel elpusztítani egy Alderaan méretű bolygót.

Attól, hogy az ő véleménye szerint ekkora az arány még nem biztos, hogy tényleg akkora ( szerintem kisebb, töltet és repeszsűrűség, a lövedék célponttól való távolsága a robbanás pillanatában stb függő, túl sok a változó, adatunk meg.nincs róla. Az érzékelők jó része azért a valamennyire páncélozott és az elsődleges irányzéka a gépeknek általában azért pont az a rész elég jól van páncélozva.
Illetve kifejezetten jol látható,hogy a fő irányzék műszerháza el van látva zárható páncélajtócskákkal,hogy ilyenkor védve legyenek.(ezért is van nagy jelentősége ilyen esetben is a tüzérségi MRSI képességnek,hisz az első repeszgránát robbanása után sürgősen begombolkoznak a tankok-beleértve a műszerház páncélajtajának lezárását is)
Mindenesetre a hh alatt "kicsit" kisebb hatásfokkal számoltak ilyen tűzcsapás hatékonysági rátájánál(10-20%nyi ideiglenesen harcképtelen/csökkent harcértékű hk már jó eredménynek volt gondolva-még szét nem bontakozott erőket ért csapás esetén).És ki is fejlesztették hatékonyság növelés céljábol a kazettás,kummulativ altöltetes tüzérségi gránátokat....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Catles

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Ugyanakkor kinek van rá ideje,kikereshet Molni által berakot képeket,amik a 35x228 AHEAD gá löszer hk elleni próbáin készültek Pz61 célanyagra-szemből lőttek rá,és minden a lőirányba eső optika oda lett lényegében.
Ezek viszont nem shrapnel gránátok,amik a hk-k felett robbannak jellemzően,és a repeszhatásuk nem irányitott,mint az AHEAD lőszeré.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Mármint, hogy @fip7 saját becslése szerint a teoretikus repeszlövedék 95%-ban tönkretesz minden érzékelőt?
Minden tiszteletem ellenére, ennyiből én meg akkor azt mondom, hogy a halálcsillag saját becslésem szerint 100%-ban képes teljes töltettel elpusztítani egy Alderaan méretű bolygót.

Jogos, hogy csak az én becslésem áll rendelkezésre, az meg nem szentírás.
De én a teoretikus AHEAD lőszernél a mai kartács lőszerek teljesítményét vettem figyelembe.
Irányított robbanás, több ezer csapásgolyóval vagy hasonló repesszel.

Amúgy nekem fura, hogy mekkora számok vannak abban a tesztben. Nincs okom, hogy komolyan kétségbe vonjam csak hát na :D
Abból indulj ki, hogy a reaktív páncélok nagyon hatékonyak.
A lengyel ERAWA-2 szinte önmagában legyőzte a DM33-at, a 460 mm-s átütéséből kb. 200 mm maradt meg a felső lemezben mért behatolását nézve. Ez + 260 mm KE védelem az ERAWA-2 esetén.
A Kontakt-5 esetén (ha jól emlékszem) az ukránok a 3BM42 ellen 120 mm KE-t adtak meg, a régebbi lövedékek esetén 200 mm KE-t.
Az ukránok a saját Duplet ERA-juknál 90%-ot mondanak a régebbi (Pl. 3BM22-re) és 60%-ot a modernebb lőszerekre.
Az emirátusokban tesztelték a duplet elődjét, porrá törte az OFL F1-et!
Innen érdemes nézni a védelmi értékeket!

Pl. Egy T-72B a teknőn és a tornyon kb. 520 mm KE-t tud.
Ha ráteszed a K5-öt akkor a modern lőszerek ellen 640 mm KE-t tud!
Ha ERAWA-2 van rajta akkor 780 mm KE--t tud.
Ha a relikt/duplet becsült minimum 300 mm KE értékéből indulunk ki akkor a T-72B vele 820 mm KE-t tud.
Innen nézve nem irreálisak az adatok. És a relikt/duplet az bizony már a törőpontos (DM53/M829A3) nyilak és tandem HEAT ATGM-ek ellen készült.
Az ukránok a duplet védelmi értékét a TOW2A esetén 60%-ban, a Kornet-E esetén 50%-ban határozták meg.
A T-84 kumulatív védelmi értéke a tornyon 1500 mm CE....
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 495
18 540
113
Ezt most ugye te sem gondoltad komolyan? :D
De inkább ne is válaszolj, parttalan vita lesz belőle.
Bár azon elgondolkodhatnál, hogy egy mai modern tankot egy másik szemből kb. 10% eséllyel tud kilőni, míg az általam felvázolt srapnellel 95%-os eséllyel harcképtelenné tenni. (saját becslés) Vajon melyik a hasznosabb? :rolleyes:

Te megint okosabbnak hiszed magad a harckocsi tervező mérnököknél.
A Leopard 2 iranyzó távcső optikája páncél lemezzel védhető. Részben és téljesen. :)
Az orosz fejtikükör házak jó keskenyek.
Egy harckocsi gránát megfelelő méretű repeszei a gránát formája miatt kis részben rombolnak front irányba. Ha esetleg formázott repesz töltet lenne, akkor is kicsi az esély, az optika és a front felület aránya miatt.
Ezt a mérnökök kiszámolták, ezért nem működik.
Többször, kifejezetten szemből kellene eltalálni, hogy sérüljön az optika.
Addig páncéltörő gránáttal végez veled.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Te megint okosabbnak hiszed magad a harckocsi tervező mérnököknél.

Te meg még mindig nem érted miről írok.... Pedig csak el kellene olvasni. De mindegy is. Rakd inkább a röhögős fejeket, az a biztos :D

De én a teoretikus AHEAD lőszernél a mai kartács lőszerek teljesítményét vettem figyelembe.
Irányított robbanás, több ezer csapásgolyóval vagy hasonló repesszel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Már megint átmentünk ötletelés alapján valóságtagadásba.

Mondod, aztán benyőgöd ezt a hülyeséget:

Léteznek programozható gránátok (no nem az oroszoknak, de nyugaton igen)

Hogy ne létezne az oroszoknál? o_O
1988-óta van nekik az AINET rendszer baszki. Írtam is. A T-80U-ban volt először!
Nem rég tettek is be olyan T-90-es promóvideót ahol használták is, bemutatva mit is tud. :D
Ennyit a valóság tagadásról ;)

És igen, amiről én beszélek, a 120/125 mm-s AHEAD lőszer, az még ötletelés tőlem, egy adott problémára.
A mai programozható lőszerek nem erre valók, ezért nem is használják őket erre.
De lehet ilyet csinálni ;)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
" A T-90 négyféle lőszer széles skáláját képes tüzelni - páncél-piercing alkaliber 3BM42, 3BM46 és 3BM42M, 3BM59, 3BM60 a T-90A számára továbbfejlesztett AZ-vel. Kumulatív ZBK29M, 3BK31 nagy robbanásveszélyes töredezettségű héjak ZOF26 az Ainet távoli detonációs rendszerrel, 3VM-12 elektronikus biztosítékkal, amely biztosítja az OFS robbanását a pálya egy adott pontján, ez növeli a lebegő helikopterek és az árkokban lévő munkaerő tüzelésének hatékonyságát, irányított rakétákat, amelyek bármilyen arányban beletartozhatnak a lőszerterhelésbe."

Oroszból fordítózva.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Te meg még mindig nem érted miről írok.... Pedig csak el kellene olvasni. De mindegy is. Rakd inkább a röhögős fejeket, az a biztos :D
Csakhogy 125milis AHEAD lőszer nincs.Viszont 35milis lőpróbákrol találtam egy képet
yW15fRT.png

A gond az,hogy nagyon jol kell időziteni a lőszer elműködését.Plusz az optikák maguk is páncélüveg mögött vannak,még ha nyitott védőajtókkal is kapják el.Vagyis nem lehet túl kicsi a repesz,mert az nem okoz elég kárt.A nagyobb repeszméret viszont kisebb repeszsűrűséget jelent.Az optikák meg kicsik,és redundánsak.Igen valószinű,hogy egy pct lőszer találata akkor is több kárt okoz,hogyha nem is üti át a páncélzatot.Hk ágyú esetén egyszerűen érdemesebb pct lőszerrel lőni.Gá szemből amúgy sem üti át a hk páncélt,másodlagos rombolóereje is jóval kisebb-ez esetben érdemesebb kartácsra állitani a programozható lőszert az optikákra utazva.