T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 847
57 820
113
Csakhogy 125milis AHEAD lőszer nincs.Viszont 35milis lőpróbákrol találtam egy képet

Ezen is jól látszik, hogy az optikák nem köszönték meg.
A 120 mm-s hatás "felméréséhez" nézd meg a kartácsos videót amit betettem.
Sokkal erőteljesebb. Az optikánál meg elég ha csak a páncél üveg sérül, az is harcképtelenséget okoz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 847
57 820
113
Csakhogy 125milis AHEAD lőszer nincs.Viszont 35milis lőpróbákrol találtam egy képet
yW15fRT.png

A gond az,hogy nagyon jol kell időziteni a lőszer elműködését.Plusz az optikák maguk is páncélüveg mögött vannak,még ha nyitott védőajtókkal is kapják el.Vagyis nem lehet túl kicsi a repesz,mert az nem okoz elég kárt.A nagyobb repeszméret viszont kisebb repeszsűrűséget jelent.Az optikák meg kicsik,és redundánsak.Igen valószinű,hogy egy pct lőszer találata akkor is több kárt okoz,hogyha nem is üti át a páncélzatot.Hk ágyú esetén egyszerűen érdemesebb pct lőszerrel lőni.Gá szemből amúgy sem üti át a hk páncélt,másodlagos rombolóereje is jóval kisebb-ez esetben érdemesebb kartácsra állitani a programozható lőszert az optikákra utazva.

Programozható többcélú lőszer:
24. másodpercnél érdemes megnézni milyen területet beszór.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Programozható többcélú lőszer:
24. másodpercnél érdemes megnézni milyen területet beszór.
Mikor a T72 vázaink korszerűsitését javallottam,már emlitettem,hogy a zsidók igény esetén 125milis ürméretben is szállitják az AMAP lőszert.....
És ha megnézed,felülről teriti be repeszekkel azt a szép nagy területet.Egy hk optikái jórészt védettek felülről......A nagy beteritett terület meg a repeszsűrűséget csökkenti.Kartácsot Vietnámban is használták már hk-bol az amcsik,és szállitották Izraelnek is."Méhkas" lőszer meg kötegelt nyillövedéket használt-gyalogsági célok ellen.Szerintem ha páncélos célok ellen tényleg olyan hasznos lenne,minimum a zsidók már megcsinálták volna.Közelségi gyújtós repesz-kummulativ löszert már a 80as években csináltak,ami shrapnel módban is működött-aztán páncélos célokra mégis ott volt a kummulativ rész.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 847
57 820
113
Mikor a T72 vázaink korszerűsitését javallottam,már emlitettem,hogy a zsidók igény esetén 125milis ürméretben is szállitják az AMAP lőszert.....
És ha megnézed,felülről teriti be repeszekkel azt a szép nagy területet.Egy hk optikái jórészt védettek felülről......A nagy beteritett terület meg a repeszsűrűséget csökkenti.Kartácsot Vietnámban is használták már hk-bol az amcsik,és szállitották Izraelnek is."Méhkas" lőszer meg kötegelt nyillövedéket használt-gyalogsági célok ellen.Szerintem ha páncélos célok ellen tényleg olyan hasznos lenne,minimum a zsidók már megcsinálták volna.Közelségi gyújtós repesz-kummulativ löszert már a 80as években csináltak,ami shrapnel módban is működött-aztán páncélos célokra mégis ott volt a kummulativ rész.

Csak a 70-80's években ki tudták egymást lőni szemből a tankok, ma meg nem. Ez nagy különbség.
De csak egy ötlet volt a részemről egy ilyen AHEAD lőszer. Szerintem nem lenne hülyeség. Azt majd meglátjuk ki mit valósít majd meg a probléma megoldására.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 607
79 819
113
Csak a 70-80's években ki tudták egymást lőni szemből a tankok, ma meg nem. Ez nagy különbség.
De csak egy ötlet volt a részemről egy ilyen AHEAD lőszer. Szerintem nem lenne hülyeség. Azt majd meglátjuk ki mit valósít majd meg a probléma megoldására.
Értsd már meg, hogy vannak ilyen lőszerek és nem használják harckocsi ellen.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 847
57 820
113
Értsd már meg, hogy vannak ilyen lőszerek és nem használják harckocsi ellen.

Te meg értsd már meg, hogy 2003-ban harcolt a nyugat utoljára ellenséges harckocsikkal szemben és azok is nagyrészt T-55-ösök voltak!
De még az 1991-es öbölháborúban sem volt az a helyzet, mint manapság.
Igen, a 3. világ ellen lehet arcoskodni.
De a helyzet az, hogy a mai első vonalas tankok nem tudják egymást szemből kilőni a fő páncél elemeiken.
És ha ez a helyzet akkor mit csinál majd egy dicsőséges NATO harckocsista? Belelő újra meg újra nyíllal a páncélba, hogy most hátha átmegy? o_O
Ha öngyilkos hajlamaik vannak akkor hajrá. ;)

Mindegy én elengedem a témát, amúgy se ide tartozik.
De vicces amikor olyan országok harceljárásira hivatkozunk akik nem vívtak komoly tankcsatát a II. VH óta XD
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 607
79 819
113
Te meg értsd már meg, hogy 2003-ban harcolt a nyugat utoljára ellenséges harckocsikkal szemben és azok is nagyrészt T-55-ösök voltak!
De még az 1991-es öbölháborúban sem volt az a helyzet, mint manapság.
Igen, a 3. világ ellen lehet arcoskodni.
De a helyzet az, hogy a mai első vonalas tankok nem tudják egymást szemből kilőni a fő páncél elemeiken.
És ha ez a helyzet akkor mit csinál majd egy dicsőséges NATO harckocsista? Belelő újra meg újra nyíllal a páncélba, hogy most hátha átmegy? o_O
Ha öngyilkos hajlamaik vannak akkor hajrá. ;)

Mindegy én elengedem a témát, amúgy se ide tartozik.
De vicces amikor olyan országok harceljárásira hivatkozunk akik nem vívtak komoly tankcsatát a II. VH óta XD
Még soha nem lőtt egymásra modern nyugati és modern orosz harckocsi. Majd ha ez megtörténik akkor kiderül, hogy igen vagy nem, addig csak tippelgetsz. Az viszont tény, hogy nyugaton létezik az a lőszerfajta amit te "kitaláltál" és eszükbe sem jut harckocsik ellen ahsználni.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Te meg értsd már meg, hogy 2003-ban harcolt a nyugat utoljára ellenséges harckocsikkal szemben és azok is nagyrészt T-55-ösök voltak!
De még az 1991-es öbölháborúban sem volt az a helyzet, mint manapság.
Igen, a 3. világ ellen lehet arcoskodni.
De a helyzet az, hogy a mai első vonalas tankok nem tudják egymást szemből kilőni a fő páncél elemeiken.
És ha ez a helyzet akkor mit csinál majd egy dicsőséges NATO harckocsista? Belelő újra meg újra nyíllal a páncélba, hogy most hátha átmegy? o_O
Ha öngyilkos hajlamaik vannak akkor hajrá. ;)

Mindegy én elengedem a témát, amúgy se ide tartozik.
De vicces amikor olyan országok harceljárásira hivatkozunk akik nem vívtak komoly tankcsatát a II. VH óta XD
Csakhogy az IDF és az SADF ugyan elvult hk-kal,de jórészt hasonló,vagy papiron jobb hk-k ellen harcoltak.És pl 82ben a szir T72eket az 105milis ágyúikkal szemböl nem tudták kilőni-hát kilőtték oldalrol.Ez II.vh alatt korántsem volt ritkaság.Sherman,T34/76 nem tudta szemböl kilőni a Tigriseket.41ben a T34 szemböl kilőhetetlen volt minden német hk számára-hát kilőtték oldalrol.
KSTAM II meg egy csőböl inditható felülről támadó lőszer.Minden ma létező hk kilőhető vele.
És sokadszorra.A hk nem csak arra van,hogy a másik hk-t kilóje.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 847
57 820
113
És pl 82ben a szir T72eket az 105milis ágyúikkal szemböl nem tudták kilőni-hát kilőtték oldalrol.Ez II.vh alatt korántsem volt ritkaság.Sherman,T34/76 nem tudta szemböl kilőni a Tigriseket.41ben a T34 szemböl kilőhetetlen volt minden német hk számára-hát kilőtték oldalrol.

Ezt senki nem is vitatja!
De ma több a lehetőség, mint a II. VH-ban ;)
Aztán lehet marad a II. VH-s "oldalba kell kapni" harcmodor. Csak éppen ma minden modern tank lényegében "tigris".
És nincsenek T-34/Sherman hordák. Nincs tömeg haderő abban az értelemben ahogyan akkor volt.

KSTAM II meg egy csőböl inditható felülről támadó lőszer.Minden ma létező hk kilőhető vele.

Ameddig nincs a tankhoz ehhez megfelelő APS. És az nagyon itt van már a kanyarban. Jelenleg is több száz tank rendelkezik már APS-el és ennél sokkal több is lesz. Akkor pedig a rakéták szerepe nagyon le fog értékelődni.
(Ettől még más feladatra hasznosak lesznek)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
De ma több a lehetőség, mint a II. VH-ban
Már akkor sem a hk volt az egyetlen hk ellenes eszköz (sőt,eleinte a hk-kat egyáltalán nem tervezték hk-k ellen).Ma ez fokozottan fentáll-lásd Ukrajna.
Ameddig nincs a tankhoz ehhez megfelelő APS
A jelenleg létező,megrendelhető APS-ek közül egyedül az Iron Fist alkalmas a felülről támadó rakéták elleni védelemre,a többi nem (papiron és félbehagyva több is van-de szériaérett csak az).De a KSTAM II ellen még az is tehetetlen.EFP töltetet használ,70+ méteres elmüködési magassággal-IF se tudja kivédeni.És mire a létező,szériaérett APSek elterjednek,jó eséllyel már elkészűlnek az erre felkészitett IPTR rendszerek is (pl Denel Ingwe III,lopakodó technológiás,felülreőltámadó,ESP töltetes iptr,ami felylesztése pénzhiány miatt áll-de ez igen gyorsan változhat,főleg ha magas technológiás partener társul,vagy veszi át a fejlesztést).
No,és itt vannak még a harcászati módszerek,mint a fentebb emlitett repesz/shrapnel előkészitő csapás.....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 847
57 820
113
De a KSTAM II ellen még az is tehetetlen.EFP töltetet használ,70+ méteres elmüködési magassággal-IF se tudja kivédeni.

De ezt miért kellene APS-el kivédeni? o_O
Utána olvasva ez a Smart kicsinyitett változata. Ezek kb. 50-100 mm közötti pct. áthatolást tudnak.
Ez nagyon kevés ám, főleg, hogy a legtöbb reaktív páncél védelmet nyújt ellene.
De szerintem olyan tankok is vannak amik ezt passzív páncéllal megoldják, lásd. STRV-122B.
Nem hiszem, hogy a való életben túl hatékony lenne ez a cucc. Még akkor is ha az ötlet maga nem rossz.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
De ezt miért kellene APS-el kivédeni? o_O
Utána olvasva ez a Smart kicsinyitett változata. Ezek kb. 50-100 mm közötti pct. áthatolást tudnak.
Ez nagyon kevés ám, főleg, hogy a legtöbb reaktív páncél védelmet nyújt ellene.
De szerintem olyan tankok is vannak amik ezt passzív páncéllal megoldják, lásd. STRV-122B.
Nem hiszem, hogy a való életben túl hatékony lenne ez a cucc. Még akkor is ha az ötlet maga nem rossz.
Legtöbb APS a felülről támadó TOW kivédésére is alkalmatlan.EFP töltetek ellen meg elég gyengén muzsikálnak az ERAk is.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 495
18 540
113
Te meg még mindig nem érted miről írok.... Pedig csak el kellene olvasni. De mindegy is. Rakd inkább a röhögős fejeket, az a biztos :D

Számold ki a 120 mm-es gránát homlokrészébe mennyi csapágy golyó fér. Utána számolj egy kúp optimális körszelvényén mekkora sűrűséget kellene elérned, hogy biztosan találat legyen egy 0, 03-0,04 m2 felületen.
Vagy közelségi gyújtó kellene vagy programozott, távolság alapján lézerezés után. A mozgó tankok bizonytalanná teszik az optimális gyújtást.
A másik gond, hogy az elmélet csak tökéletesen szemből számol, de az a legritkább. Ha már 20-30 fok alatt lőssz, akkor a felület már nem is létezik, a védő lemezek miatt. Ezért kicsi az esély.

Programozható többcélú lőszer:
24. másodpercnél érdemes megnézni milyen területet beszór.

Ezek egyébként kb. 2-3-szor drágábbak a páncéltörő gránátnál.
A távolság adat miatt kell a lézertávmérő használata, ami azonnali ellentevékenységet válthat ki.
Ezért sem igazán használható tank ellen.