T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>molni</b>

Az N+1 forrás sem feltétlenül egzaktabb, a saját kisakkozás meg még kevésbé. Egyébként mennyi carrier-je van az USA-nak, beleértve az összes helikopterhordozót is?

Szerintem nagyságrendileg jók az adatok, ugyanis ez volt a fő kérdés és én sehol sem találom ezek cáfolatát, se keleti, se nyugati oldalakon.

Miután az egekbe szökött az USA és a NATO barátsága az oroszokkal (2008 óta), így elég nehezen tudom elképzelni, hogy mostanra lefegyverezték magukat Putyinék.

Két év alatt több mint egymilla (másfél?) tarcsist hívtak be gyakorlatokra az oroszok, így nem látom be, miért lennének képtelenek akár 10ezer hk-t harcba küldeni, ha kell.

Ha megnézem az egyéb fegyvernemeknél a többi komponenst, akkor ez teljesen reális mateknak tűnik a klasszik ÖF hadviselés esetében, pláne, ha nem hódító, hanem honvédő háborúra rendezkednek be.
Mekkora is Oroszország területe és hány km a szföldi határa? Hogyan is szervezték át a katonai körzeteket?
 
M

molnibalage

Guest
A helikopterhordozó az nem carrier. Sőt, helikopter hordozója nincs is a jenkiknek. A partaszálló hajó az nem helikopter hordozó. A Tarawa, a Wasp és az America osztályú hajók azok partaszálló hajók.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
ui:
Akagi szerintem sem pártkatona volt, bármilyen meglepő, a cocializmusban is kellett érteni ahhoz, amit csinálsz, nem volt elég egy piros könyv. Lásd vadászpilóták vagy orvosok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 632
79 851
113
Fade

Még is miért ne lenne rendszeresítve az oroszoknál az R-77-1???
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 018
113
Molni, ez csak részben igaz. A Wasp osztály hivatalos kategorizálása "Landing Helicopter Dock", ezt kb helikopter-hordozó dokkhajónak lehet ne talán fordítani. Kisebb-nagyobb számú AV-8B-t visznek magukkal, ha a küldetés azt igényli, egy teljes századot is vihetnek. Ez nem rossz csapásmérő képességet jelent, ha pedig megjelennek nemsokára az F-35B-k, onnantól ez minőségi ugráson és bővülésen fog átesni.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Ráadásul még valahol találtak egy tucat T-34-85-t is, és saját lábon vitték el őket.

A vicc az, hogy harckocsikon kívül bármi más ellen még ma is bőven elég a több, mint 70 éves technika. A T-34-85 500 méteren jó eséllyel eltalál egy lövészpáncélost, vagy páncélozott szállító harcjárművet és nagyon széles becsapódási szögtartományban, bármilyen irányból, bárhol át is üti. Bent pedig csúnya munkát végez. 1000 méterről sem az átütés a gond, hanem inkább találati esély csökkenése. A páncélzata körkörösen kifogja a 14,5-es lövedéket. Elölről a torony pedig még a 30 mm-es leváló köpenyessel szemben sem esélytelen. Távolság és találati szög függő. Repesz lőszerrel ha 1000 m-ről egy géppuska fészekre, vagy egy mesterlövész tartózkodási helyére lőnek vele, akkor hiába megy mellé 3-5 méterre a lövedék. A helyiséget, amibe becsapódik tutira kitakarítja és az is esélyes, hogy a mellette lévő helyiség közfalát is átüti pár nehezebb repesz.

Úgyhogy még az ilyen "kohószökevények is használhatók még a mai háborúkban is. Nem hogy egy lekonzervált T-72, vagy T-80, amire miközben felélesztik, rápattintják a Kontak-5-öt, vagy a Reliktet, kap egy pontosabb távmérőt, olcsó, de a réginél azért jobb optikát. Egy egyszerű és olcsó célzó számítógépet. Semmi szuper csoda, csak olyasmi, amit még mesterlövész/romboló puskákra is rászerelnek manapság, csak a harckocsi lőszereire átprogramozva, hogy kicsit gyorsabb és pontosabb legyen a célzás. Messze nem T-72B3 szintű felújítás, csak a még költséghatékony minimum, ami 1-2 hetes gépészkedésbe belefér. Azután mehet védeni a hazát. Nem lesz egyenértékű egy Leo-2A7-el, vagy Leclerc-el, vagy M1A2-vel, de a létszámfölény megoldja a problémát.

Hasonló módon: Ha az oroszok előszedik az öreg, de még bőven használható tüzérségi eszközeiket, akkor hiába nyújt be fellebbezést a legszuperebbül felszerelt, különleges kiképzést kapott gyalogság is, hogy sportszerűtlen a rengeteg régi vasak bevetése, ettől még ugyanúgy széttépik őket.

Aki csak a pillanatnyilag első vonalbeli használatban lévő eszközökkel számol és azok közül is csak legyint a korszerűtlenebbekre, mert azt az aktuális csúcstechnika le tudja küzdeni, az hatalmasat téved. Mire pár szár harci helikopter kilövöldöz néhány tízezer ágyút, addigra a tüzérség csúnya vérfürdőt rendezett a földi csapataik közt. Mire típusonként pár száz, együtt véve meg kevesebb, mint 3 ezer Leclerc, Ariete, Challenger 2, Leopard-2A4/5/6/7 és M1A2, ami Európában van, kilövöldözné az oroszok "kohószökevényeit", addigra az orosz létszámfölény eldönti a kérdést.

Az orosz páncélos haderőt a legkisebb mértékben is félvállról venni hatalmas hiba. Ha valamiben, hát ezen a téren az oroszok tényleg elképesztő tartalékokkal bírnak.
 
M

molnibalage

Guest
A vicc az, hogy harckocsikon kívül bármi más ellen még ma is bőven elég a több, mint 70 éves technika.
Itt csuklottam egy nagyot...

Egy M2 Bradley még a lövegével is simán kilövi bőven 1000 méter távolság felett is a T-34-est a frontpáncélján keresztül még mozgás közben is, mert van rajta stabilizátor. ATGM-mel meg végképp. A Marder 2 és hasoló lövészpáncélsoról meg ne is beszélünk...

A T-34-ben nem volt lövegstab és mozgó célt is igen esetlegesen talált el 600-800 méter felett.

A T-34-85 500 méteren jó eséllyel eltalál egy lövészpáncélost, vagy páncélozott szállító harcjárművet és nagyon széles becsapódási szögtartományban, bármilyen irányból, bárhol át is üti.
A 20+ éves lövészpáncélosok ennél messzebbről is széljen cincálták volna a T-34-est...


Bent pedig csúnya munkát végez. 1000 méterről sem az átütés a gond, hanem inkább találati esély csökkenése. A páncélzata körkörösen kifogja a 14,5-es lövedéket.
A 25 mm-es gyorstüzelő lövegeket meg rohadtul nem. Ergo kb. kinemszarjale kategória.

Elölről a torony pedig még a 30 mm-es leváló köpenyessel szemben sem esélytelen.
Nagyon nem. Kb. egy éve rákérdeztem a szárazföldi technikát üzemeltetőtől. Az M2 Bradley-nek a pct. lőszere röhögve átviszi a frontpáncélt 1500 méter táján is. Ennyi fejlődtek a lövegek és a lőszerek a II. vh óta...

Úgyhogy még az ilyen "kohószökevények is használhatók még a mai háborúkban is.
Legfeljebb álmaidban. Halálcsapdák a benne ülők számára.

Nem hogy egy lekonzervált T-72, vagy T-80, amire miközben felélesztik, rápattintják a Kontak-5-öt, vagy a Reliktet, kap egy pontosabb távmérőt, olcsó, de a réginél azért jobb optikát.
Ezek használhatósága is kérdéses, legfeljebb másodvonalbeli 20+ éves technika ellen. M1IP, Leo2A1 és társai.
g elképesztő tartalékokkal bírnak.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
@akagi

Attól, mert egy hackocsi elindul és képes megtenni eléggé nehezen megbecsülhető km-et az még hol lesz valódi harcképes harckocsi? A harckocsikból hol és hogyan lesz valódi harcképes egység...?

A kommented utolsó bekezdése értelmetlen, mintha meg sem értetted volna, hogy mit írtam.
Balázs!
Ha nem tudod, hogy miről beszéltem, akkor fölösleges minden hozzászólásod!
Ha, tudod, akkor ne taposd a vitapartnered a sárba!
Üdv
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
laiki, most komolyan, legifoleny hianyaban szerinted mire mennek a sok regiseggel?
 
M

molnibalage

Guest
T-34 frontpáncél 60 fokos döntés, 45 mm.
t3485_armor_scheme.gif


Ez meg az különféle Bushmaster lövegek RHA átütése 60 fokos döntésű páncélon. Izé...
penet+graph.jpg
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
T fórumtársak, az előzőekben folyó vita az "M" zárolt, de csapatnál lévő hk-k bevethetőségével kapcsolatosan elég meddőre sikerült eddig, legalábbis szerintem. kis hazánkban, 85-ben az "M" zárolt harckocsi zászlőaljak (T-55) technikája nemcsak rendszeresen karban volt tartva, hanem kenő és üzemanyagokkal fel volt töltve. De ezen kívül egy javadalmazásnyi éleslőszer is bennük volt. Rendszeresen ellenőrzésre kerültek és időszakosan minden ki lett belőlük szedve, átvizsgálva, karban tartva és vissza téve a helyére... Ezért volt kiemelt őrzés-védelme ennek a technikának (bázis a bázison belül)...

Akkor miért ne indulna el... Az első lépcsős alakulatoknak a mozgósítás után szinte azonnal el kellett volna hagyni a laktanyát. Nem mozgósításkor kellett volna megszervezni a karban tartást..

Egyébként, rendszeresen volt olyan gyakorlat, hogy a napi használatban lévő, de elhasználódottabb állapotú gépek helyet az "M" zárolt telepről lett egy-egy nagyobb (had) gyakorlat előtt kölcsönözve a technika, hogy a leharcolt eszköz, ne idézzen elő meghibásodást pont egy frekventált esetben...

Azaz, miért is ne indulnának el, ha ez volt a koncepció?
Ez így igaz!
Ezért "téptem a szám" jó néhány hozzászólással előbb...!
 
M

molnibalage

Guest
Ha nem tudod, hogy miről beszéltem, akkor fölösleges minden hozzászólásod!
Ha, tudod, akkor ne taposd a vitapartnered a sárba!

A

Te levezetted azt, hogy egy gránát X évig jó, akkor hozzá képest totál komplex hk is jó X évig.

Mire én hoztam az ellenpéldát.

Ennek fényében kommented azon részének nincs értelme és jelentés tartalma sem. Kis túlzással alig van magyar nyelven írva. Kérlek írd le újra, hogy mire gondolsz, mert nincs rendesen megfogalmazva.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 573
15 538
113
Kedves Laiki..... Most jött el az ideje, hogy én is szóljak....
Tételezzük fel, hogy igazad van. Mondj egy számot... Mondjuk 50.000 kohószökevény elindul a frontra. Odaér.... ha odaér... és? Azoknak a hatékony kohószökevényeknek kell lőszer, olaj, alkatrész... no, meg személyzet, akiknek kell kaja, pia....
A logisztika a legnagyobb ellensége annak, amit állítasz. Papíron igen, igazad lehet. De egy valós háborúban pl. egy T-34-85 harckocsinak kéne - még működő - lőszer, alkatrész, olaj... a 70 éves kezelője pedig a járókából vagy a tolószékből, jobb esetben a nyugdíjas otthonból ül a gépbe.
Tehát biztosan vannak lekonzervált régi készletek, de a háború első pár napjait az "A" kategóriás hadosztályok vívják. Akkor dől el minden. Ezért nem számolnak az "elfekvő" anyagi és humán készletekkel. LOGISZTIKA.... LOGISZTIKA...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Ahogy látom, akkor a 25mm-es lövedék 1000 m-en, úgy kb. 40mm ert tud átütni, tehát pont nem lövi át a T-34 frontpáncélját, igaz? 500m-ről, na ott tudja kb. átlőni jó esetben a T-34-et, ahonnan azért az már szintén esélyes, hogy ellövi a Bradley-t. Tehát akkor most kihoztunk egy olyat, hogy 500m-en tudja a valóban 70 éves kohószökevényt leküzdeni a 25mm-es modern gépágyú úgy, hogy még 2 homokzsákot/farönköt sem tettek rajta keresztben...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha valaki T-34-85-öt használ egy háborúba az két dolgot jelenthet:
1. A pápuák ellen harcol és nem akarja az új technikáját koptatni, ellenük ez is bőven elég.
2. Katasztrófa történt és azzal harcolnak ami a kezük ügyébe kerül. Ebben az esetben csak mint rohamlöveg használható. Ott annyira nem fontos a páncélvédelem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Nyilván ott vannak aktív használatú T-34/85 ről képek, ahol már vagy minden elfogyott, vagy minden számít, és nem egy csúcs haderő van a túloldalon. De hogy őszinte legyek, én is látok abban némi igazságot, hogy egy Tow2-nek, RPG-29 nek egyelőre tök úgy néz ki, kurva mindegy hogy T-72B-t, vagy T-34/85 öt, esetleg egy Bulldózert, vagy egy szaros Pick-up-ot lőnek ki vele. Ahogy viszont gyanúsan, egy házban, jó strat helyen lévő nehéz géppuskának is mindegy, hogy a sakkban tartott ellenséges gyalogosoknak egy T-90 jön megsegítésül, vagy egy T-34/85, a következő utcasarokról befordulva, és belőve az ablakon...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Jemenben használják. Találtam is videót róla. Ott mondjuk szaudiak ellen akikel álmukban lőnek agyon. Szóval még lehet, hogy hatékonyak is lesznek.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Igen, láttam mindkettőre videót én is haha. Egyébként az Ukrán fronton is láttam T-34/85 öst, igaz nem harc közben, csak jönni menni, de abban sincs kétségem, ha van hozzá lőszer, használják azt is... Jemenben meg biztos vagyok, ott mndenre szükség van.
Az ahol álmukban kivégezték a Houthik a Szaudiakat, az kb. kötelező oktató anyag lenne, ha rajtam múlna, hogy miért kell őrszemet állítani... Fényes nappal, háborús övezetben, majdnem sík terepen, sátorban őrszem nélkül szunyókálni, ilyen csodás ötlete is csak a Szaudiaknak lehet :p
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Giga!
Viszont ha valaki (akagi fórumtársunk) a Szovjetúnió titkos bázisain járt és kapott kiképzést, igencsak biztonságos elvhű kommunista volt.
'75 februárjától '77 február végéig voltam sorállományú.Az első nyolc hónapban azért nem mehettem "hosszú elvtávra", mert nekem szombatonkét külön szemináriumot tartott a pol. tiszt. Csak azért, mert nem értettem egyet a NATO-ról kiadott zsebkönyv megállapításaival.
Érdekes, a munkámat meg díjazták, de minden levelem felbontva jött és ment.
Egyik orosz titkos bázison a VP=város parancsnok minden nap reggelén kihallgatásra rendelt....
PS.: Még annyit, hogy tiszthelyettesi besorolással voltam állományba. És még is őrvezetőként szereltem le. Ennyit az előrejutásomról a pártállam idején!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Akkor is egy rohadt kommunista vagy, na, így látatlanban is megmondták rólad, mese nincsen, fogadd el :p!