<b>... melyik T-64 verziótól kezdték el a borkarbidot alkalmazni...
Legjobb tudomásom szerint a T-64-ben szériagyártás során NEM használtak sosem borkarbidot.</b>
A korund kapcsán sem egyszerű a szitu:
A T-72-höz hasonlóan ennek is millió féle páncél-kombinációja volt, amik közül sok ismert a declassified CIA files jóvoltából:
Az <b>eredeti 1964</b>-es tervben a toronyban alkuminimum volt (az összetett páncél a rétegváltások hatásaival) nagyobb védelmet ért el mint azonos tömegű acél kinetikus és üreges töltetek ellen is) egészen pontosan 119mm acél 295mm alu és 185mm acél a legvastagabb részen.
Test: 80 mm acél+ 105 mm üvegszál (steltexolite) + 20 mm acél
Igazából a <b>T-64A</b> páncélja számomra félig ismereten. Mert időről időre változtak a páncélok összetételei és amennyire tudom volt amiből kihagyták a "tölteléket", mint említetted te is. Némi költői túlzással azt is mondhatjuk, hogy nem volt két azonos védettségű szériajármű
Volt 1 rövid életű variáció amiben a külső réteg vastagabb volt, (minimum 200mmm) ami után nagy szilárdságú SHS acéllemezek voltak és egy vékony öntött belső fal volt, de ez nem vállt be (tömeg)
Még rövidebb életű volt az a verzió aminél egymás után több üreg volt az öntött toronyban textolittal feltöltve. Sajnos erről a létezésén kívül semmit nem tudok, még csak képet/leírást sem találtam sose.
Aztán jött a <b>korund</b> a ВНИИТМ jóvoltából: remek volt a védelem, mert a korund elég közel jár a gyémánt keménységéhez. De az acélba tett korundgolyós megoldás sem vált be, mert a direktben beletett golyók mindegyike széttört a lökéshullámoktól, ha valahol találta volt a toronynak.
A bal oldal közepén a fekete körök a korund golyók
Azért golyókat csináltak mert a gyártási hiányosságok a szemcseméretek terén kevésbé csökkentette a hatásosságot, mint ha lapok lennének.
<b>T-64B (1976)</b>
Gyakorlatilag a T-64 és a kései T-64A kombinációja
Torony: 150 mm acél+150 mm "Composite K" +40 mm acél
A composite K amcsi elnevezés, az oroszok sose használták. Ez gyakorlatilag alumíniumba ágyazott korund golyókat jelent amiket átlapolva tettek be, hasonló mint a T-64A-hoz linkelt kép csak itt az öntött torony üregeiben alu ágyban voltak a golyók és kevésbé sérültek találatok esetén.
Test: 60mm RHA + 35mm STEF (üvegszálas kompozit) + 30mm RHA + 35mm STEF + 45mm RHA
kép róla http://www.liveleak.com/view?i=46d_1419417512&comments=1
A korund és aluminátok használatát akkoriban dobták, a sok selejt miatt nem védtek eléggé, és eszetlen drágák voltak. Emiatt a T-80 a korundot már mellőzte.
<b>A T-80 esetében aztán igazán elgurult a pirula, volt minden mint a búcsúban, csak a főbb lépcsőkre térek ki és nincs az a pénz amiért én most felsoroljam a test főpáncél millió verzióját:</b>
<b>Korai T-80</b>asokon a T-72A kvarcos megoldása volt, csak jobb minőségű acélból. 191mm acél 122mm kvarc és 218mm acél. Olcsó volt de szart se ért. Hamar dobták.
A <b>T-80U</b> tornya teljesen új technológiát hozott az orosz hadiiparba. Alapja a polimer műanyag formák különleges hatása a öntött acélban:
1 - a sokféle rétegen (acélpáncél—polimer-acél-polimer-acél-keményacél-acélpáncél) áthatoló lőszer roncsolódik, instabillá válik
2 - a polimerek kvázielasztikus elven működnek, a lövedék áthatolás közben „lökéshullámot” indít el a folyadék módjára viselkedő anyagban és ez a lökéshullám a fémöntvényről visszaverődve neki ütközik a kumulatív sugárnak, ami destabilizálódik és több energiát veszít mint ha tömör fémen haladna át.
összetétel: 100mm acél 120mm-es öntvény a polimer kúpokkal. 20mm-es acéllemez (távtartó) újra a polimeres öntvény, 80mm-es négykeménységű acél és 190mm-es acél
Ez eszméletlen jó védelmet adott, de dobták mert még a korundnál is rosszabb volt a minőség. Gyakorlatilag nem volt két egyforma védettségű késztermék, főleg a polimerek miatt. De az keményített acélokál is volt gond, hogy idézzek: "az üzbég 2308. zavod és a leningrádi Kirov gyár finoman szólva nem dolgozott azonos szinten..."
Jött a <b>T-80UD</b> (1991) amit kicsit visszatérés a T-64B-hez. Az öntött rész azonos az előzővel de a töltelék változott:
98mm öntöt acél + 30mm légrés távtartóval + 25mm SHS acél + 40mm kerámia + 50mm RHA + 25mm SHS + 40mm kerámia + 50mm HHS + 190mm öntött acél
Itt a gond a "kerámia" mert ezt is váltogatták. Volt kevés gép korunddal, de az még mindig nem ment, jöttek AD-90 rudak textolitban, majd hamar AD-90 lapok. (90% tiszta Alumina AL2O3) Legjobb tudomásom szerint sorozatgyártásba csak AD-90 lapokkal került.
Az 1991 utáni módosításokról nincs infóm, értelemszerűen az titkos. Az ukrán oldalról a T-84 és leszármazottjai abban térnek el hogy 10-15%-al szívósabb acélból hegesztették a tornyot össze, de elvileg a kettős kerámiás rész megmaradt és a középső SHS acél réteg már fix eleme a toronynak.
100mm spec acél + 30mm légrés távtartóval + 25mm SHS acél + 40mm kerámia + 100mm spec acél + 25mm SHS + 40mm kerámia + + 50mm HHS + 100mm spec acél (ez már igencsak tipp kategória)