T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Wolf!
Ne, aggódj...!
De, anno nagy mennyiségű titánt is adtak el az oroszok Spanyolországnak!

Meg még a CIA-nek is az '50-es évek végén, '60-as években. Sőt, talán még magyar (bauxit)bányából származó is volt közte. :D
De a erről a bór-karbid dologról akkor sem vagyok meggyőződve...
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 657
113
0a6e0a83f4.jpg
 

gaborv

Member
2013. február 2.
141
11
18
Na most ömlesztve reagálok:

Akkor a további félreértések elkerülése érdekében: amit írtam a T-90 páncéljáról az eléméletek összegzése, nincs a kezemben SAJNOS a T-90MS tervrajza.

@fip7
Forrás: http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/89801/DOC_0000498195.pdf
és társai, kicsit bűvészkedni kell de elég sok adatot össze lehet szedni feloldott doksikból, az oroszokat én nem találtam meg, bulgáriai ismerőstől kaptam 1-2 pdf-et de azok igencsak hiános állapotúak, a semminél is kevesebbek szóval azt a vonal még hiányos.
Emellett össze lehet bűvészkedni a defenceindiáról sérült indiai T-90esekről képeket.

Az általad leírtak forrása érdekelne, igencsak elüt attól amit én valaha is olvastam a T-90 kapcsán. Érdekes! :)

(T-72 kapcsán: 5nél több volt az a variáció, jó az 10-nek is, mert még évente is változott 1-2 dolog, ráadásul a gyártásminőség sem volt egyenletes :D utóbbiról jókat rtak a Lengyel és Szlovák T-72M1-esek felújításai kapcsán annó.

Jó a kép amit feltöltöttél, nekem nem volt meg, csak leírásban :D

@wolfram
jogos az észrevétel. A kerámia szó használata kicsit vegyes. Végülis a Korund éppen lehet kerámia, nem csak szintetikus kristály szóval jogos. Végülis találkoztam már a kompozit a kerámia és a syntetyc crystalline kifejezéssel is csak a SiC kapcsán is :D

A boron-karbid kapcsán én is úgy tudom, hogy nincs elterjedve a használata.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Wolf!
Gánti bauxitról tanulmányt tudnék írni!

Hát, ha van kedved hozzá, a Magyarország ipara topikba mehet. :)




@wolfram
jogos az észrevétel. A kerámia szó használata kicsit vegyes. Végülis a Korund éppen lehet kerámia, nem csak szintetikus kristály szóval jogos. Végülis találkoztam már a kompozit a kerámia és a syntetyc crystalline kifejezéssel is csak a SiC kapcsán is :D

A boron-karbid kapcsán én is úgy tudom, hogy nincs elterjedve a használata.


Van némi kavar ezen a téren, de én leegyszerűsítem magamnak. Vagyis minden ezekhez hasonló cuccot kerámiának hívok, kivéve a különböző gyémántváltozatokat, meg a félig-meddig hipotetikus karbonitrideket. :D Mondjuk, a szilícium-boridokkal (két félfém ugye) kicsit bajban vagyok, de azokra is kerámiaként hivatkoznak, szóval...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 831
113
gaborv

Az a baj, hogy én a T-90A-ra már nem tudok neked forrást adni, mert nem tudom, hogy milyen nevű orosz weboldalon volt ez.
Az első oldalától érdemes végig nézni ezt a topikot hátha ott a link. Az a baj, hogy én emlékszem, hogy anno betettem a weboldal linkjét a T-90 topikba, viszont amikor jött az új fórummotor 2013-ban akkor lényegében minden lenullázódott. Én meg szerintem az előtt raktam be a linket. Sajnos lementve meg már nincs meg a gépemen (azóta a gépem is új) és most megtalálni se találom.
De ha meg lesz berakom!

Addig is itt egy másik egy általános T-90A leírással:
http://xn----7sbb5ahj4aiadq2m.xn--p1ai/guide/army/ta/t90.shtml
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 831
113
Nekem nem lett meg itt a fórumon de találtam egy nagyon jó blogot amit még az első oldalra raktak be:
http://militaryrussia.ru/blog/topic-294.htm

És egy érdekes összehasonlítást:
http://btvt.narod.ru/1/tank3.htm

Meg egy képet:
1379086763-1379082013730.jpg
 

gaborv

Member
2013. február 2.
141
11
18
@fip7 eszembe jutott valami amire elsőre nem gondoltam.
Én az indiai T-90-ről olvastam, te pedig az oroszról. Ki mondta, hogy ugyan azt a páncélt oda adták a ruszkik az indiaiaknak mint amit maguknak gyártanak?

Lásd T-72M vs T-72B.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 831
113
gaborv

Ez egy nagyon jó felvetés! Erre én sem gondoltam. Lehet igazad van és az export T-90-esek egy más megoldást alkalmaznak.
Én úgy tudom, hogy az USA sem ad el szegényített urán páncélzatú M1-et. Lehet itt is hasonló megoldás van. (piaci szempontból)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 831
113
wolfram

<i>"Szerintem ez a bór-karbid dolog egy félreértésből fakad. Használtak ugyan bórtartalmú rétegeket az orosz tankoknál, de annak célja a személyzet megvédése nukleáris robbanás esetén a neutronsugárzástól. A "páncél minőségű" bór-karbid nehezen előállítható (na meg rohadt drága) anyag és tudomásom szerint csak a legutóbbi időkben (kb. egy-két évtized óta) használják kiterjedtebben. Pedig a jelenleg elérhető kerámiák közül a legjobb, mert ez a legkönnyebb (legkisebb sűrűségű) és emellett kb. a szilícium-karbid jellemzőivel bír (keménység, törési szívósság, összenyomhatóság, stb.), vagyis jelentősen jobb, mint a korund."</i>

Én több állítás alapján <b>feltételezem,</b> hogy páncélzat minőségű volt:

1. Olvastam olyat, hogy a T-64-nél a páncélzat minőségét nem voltak képesek tartani a gyártás során, pont a borkarbid miatt.
Sokkal nagyobb mennyiségben gyártották a T-64-et, mint ahogyan a hozzá való borkarbidot, így állítólag előfordult, hogy néhány MBT-ből egyszerűen kimaradt vagy nem volt páncélzati minőségű.

2. A T-64-et soha nem exportálták!

3. A T-64-re picit nagyobb páncél védettségi értékeket találtam, mint a korabeli T-72-kre. A méretük szinte azonos volt.
Ellenben a T-64 "csak" 38 tonna, a T-72 pedig 42 tonna.

+1. Azt viszont nem tudom, hogy melyik T-64 verziótól kezdték el a borkarbidot alkalmazni. Szerintem az alapnál még nem, vagy az A vagy a B verziótól kezdődően lehetett a dolog reális.

A T-80 páncélzatáról annyit tudok ami nekem le van írva a "Modern harckocsik és harcjárművek" című 20 éves könyvemben :)
Ott nem írtak kerámiáról, viszont azt írták, hogy az öntött toronynak van egy belső "különleges" acél rétege.
A radioaktív sugárzás ellen pedig vékony ólom bélést kapott a T-64/72/80 széria.
Ha gaborv-nak igaza van akkor van korund a T-80-ban, ami számomra azt jelenti, hogy a bórkarbid nagy volumenű gyártását nem sikerült megoldani, ezért áttértek a sokkal egyszerűbben gyártható korundra.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 831
113
molnibalage

<i>"Ha talán ezt írtad le volna és nem azt, hogy "hülye vagy", az sokat segített volna."</i>

<b>Nem azt írtam, hogy hülye.</b>
Azt írtam, hogy nem tudhatja, hiszen az egyik legszigorúbban őrzött titok a világon!
Ez kb. olyan, mint ha beírnám az F-22 fórumba, hogy tudom az F-22 RCS értékeit. Te mit szólnál hozzá?
Az írásában nem vettem észre/nem tudatosult bennem az<i> "elmélet" </i>szó, ez okozta a gondot.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 831
113
T-90 üzemanyag rendszere:
t90fuelsystemexternaltanks.jpg

Link: http://www.combatreform.org/t90fuelsystemexternaltanks.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 615
79 825
113
Ha már megindult a harckocsi dömping akkor berakok pár képet amit ma lőttem telefonnal:

12919907_1302109226472025_1370909443212096371_n_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


12919907_1302109226472025_1370909443212096371_n_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


12919907_1302109226472025_1370909443212096371_n_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ezeket te lőtted szét?
:))
Amúgy ez a T-55 egy elég ritka altípusa. Volt ugyebár a T-54 ami volt tetőgéppuska. Aztán azt találták ki, hogy az amúgy is felesleges, mert kikoptak a csatagépek és elhagyták a tetőgéppuskát. A T-55 első szériáin nem volt tetőgéppuska (mint ennek). Aztán inkább visszatették.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Ezeket te lőtted szét?
:))
Amúgy ez a T-55 egy elég ritka altípusa. Volt ugyebár a T-54 ami volt tetőgéppuska. Aztán azt találták ki, hogy az amúgy is felesleges, mert kikoptak a csatagépek és elhagyták a tetőgéppuskát. A T-55 első szériáin nem volt tetőgéppuska (mint ennek). Aztán inkább visszatették.
'75-ben szerelték le a huszonhármast, és '77-ben rendszeresítették újra. Már, mint nálunk a néphadseregben! D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 831
113
Ez nem T-90 hanem T-55, annak is van topikja. A képek viszont jók!
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Lehet tudni,hogy mivel lőtték át,és mik a pici lyukak rajta?

Átlövés: jó eséllyel ATGM találat nyoma.

Pici lyukak: Tüzérségi repeszromboló gránát találatának nyomai.

De ezek csak tippek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 615
79 825
113
Mackensen

Én csak fényképeztem.

papajoe

RPG-vel biztos átlőtték a teknő oldalát de a tornyot is átviszi.A pici lyukak pedig nehéz-géppuska és géppuska nyomok.

fip7

Tudom,hogy mi van a képen de ez a topik pörög ezt látják sokan.