T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 633
55 485
113
Az anyagiakat figyelmen kivül hagyni, alapvető hiba. Az ember azt vesz, amire pénze van.
Nincs ez mâshogy àllamok esetében sem ( legalabb is hosszabb tàvon...)
Persze, lehet âlmodozni......
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 574
45 435
113
Kivéve, ha meghatározott összeget költhetek rá, azaz többet tudok rendszeresíteni és üzemben tartani adott pénzből.
Pontosan, ez volt a lényeg mindig is, hogy véges mennyiségű pénzmag van még a világ legnagyobb költségvetésű hadseregében is, pláne máshol. Ha jobb harckocsi harcértékben hasrapacsi pl. 20%-al egy Leo 2A7/M1A2 a T-90MS nél, de kétszer annyiba kerül, akkor adott forrásból 2x annyi T-90MS-t kell venni, és nagyobb erőt tudsz rendszerben tartani az adott lehetőségeidből. Pont ezért veszi aki veheti.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Luthero

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 569
56 107
113
Szerintem örülnének nyugaton ha lenne 20%-os előnyük a T-90MS-el szemben. :)
Gacsat példája a forma-1-el pedig nagyon falsh.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 574
45 435
113
Szerintem örülnének nyugaton ha lenne 20%-os előnyük a T-90MS-el szemben. :)
Gacsat példája a forma-1-el pedig nagyon falsh.
Annyi szerintem van a top Leo-nak és Abramsnak is főleg a védelem terén, az Oroszoknál sem ez már a csúcs hanem a még nem annyira kiforrott Armata, de ez csak magánvélemény.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 569
56 107
113
Zsolti

Ezen nem fogunk össze veszni, mert ezek az adatok titkosak még.

De a védelemmel kapcsolatban azt megemlíteném, hogy a tömeg/védendő felület aránya a T-90-nek és az említett nyugati tankoknak nagyon hasonló. A felhasznált anyagok szintén.
Viszont szerintem a legjobb torony geometriája a T-90-nek van. És akkor még nem beszéltünk a top kategóriás ERA-ról és az aktív védelmi rendszerekről.

Magánvélemény, de meglepne ha bármelyik nyugati TOP MBT harcértéke 10%-nál magasabb mértékben fölülmúlná a T-90MS harcértékét.
Tűzerőben volt előnye a nyugati MBT-knek az RM120/L55 miatt, de az új orosz ágyúk már közelítik az RM ágyújának a teljesítményét.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 904
4 517
113
Zsolti


Magánvélemény, de meglepne ha bármelyik nyugati TOP MBT harcértéke 10%-nál magasabb mértékben fölülmúlná a T-90MS harcértékét.
Tűzerőben volt előnye a nyugati MBT-knek az RM120/L55 miatt, de az új orosz ágyúk már közelítik az RM ágyújának a teljesítményét.

Engem is meglepne, mivel a Leo a7-et nagyon az aszimmetrikus hadviselés tapasztalatai alapján fejlesztették ki, erre szíria megcáfolta ezeket a doktrínákat. Az Abrams esetében pedig sebtében bejelentették a modernizálást, ami magába foglalja az aktív rendszereket is. Szóval a közelmúlt tapasztalatai alapján az orosz hk fejlesztők közelebb jártak az igazsághoz. Nem vagyok biztos 1% előnyben sem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 574
45 435
113
Zsolti

Ezen nem fogunk össze veszni, mert ezek az adatok titkosak még.

De a védelemmel kapcsolatban azt megemlíteném, hogy a tömeg/védendő felület aránya a T-90-nek és az említett nyugati tankoknak nagyon hasonló. A felhasznált anyagok szintén.
Viszont szerintem a legjobb torony geometriája a T-90-nek van. És akkor még nem beszéltünk a top kategóriás ERA-ról és az aktív védelmi rendszerekről.

Magánvélemény, de meglepne ha bármelyik nyugati TOP MBT harcértéke 10%-nál magasabb mértékben fölülmúlná a T-90MS harcértékét.
Tűzerőben volt előnye a nyugati MBT-knek az RM120/L55 miatt, de az új orosz ágyúk már közelítik az RM ágyújának a teljesítményét.
A tömeg is eltér jelentősen. A T-90 szerintem 1:1 ben kisebb harcértékű a top nyugati harckocsiknál, de messze nem annyival, hogy megérjék az árukat a T-90 el szemben. Ha bárhonnan vehetnék harckocsit, és az lenne megadva, hogy fegyverzetkorlátozás miatt max. 50 db lehet, Leo-2A7 et vennék, ha meg egy fix összeg, amit el lehet költeni e célra, T-90 exportverzió csúcsát. Ez van...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 574
45 435
113
Engem is meglepne, mivel a Leo a7-et nagyon az aszimmetrikus hadviselés tapasztalatai alapján fejlesztették ki, erre szíria megcáfolta ezeket a doktrínákat. Az Abrams esetében pedig sebtében bejelentették a modernizálást, ami magába foglalja az aktív rendszereket is. Szóval a közelmúlt tapasztalatai alapján az orosz hk fejlesztők közelebb jártak az igazsághoz. Nem vagyok biztos 1% előnyben sem.
A tömeg egyszerűen más védelmet feltételez.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 818
15 043
113
Zsolti

Ezen nem fogunk össze veszni, mert ezek az adatok titkosak még.

De a védelemmel kapcsolatban azt megemlíteném, hogy a tömeg/védendő felület aránya a T-90-nek és az említett nyugati tankoknak nagyon hasonló. A felhasznált anyagok szintén.
Viszont szerintem a legjobb torony geometriája a T-90-nek van. És akkor még nem beszéltünk a top kategóriás ERA-ról és az aktív védelmi rendszerekről.

Magánvélemény, de meglepne ha bármelyik nyugati TOP MBT harcértéke 10%-nál magasabb mértékben fölülmúlná a T-90MS harcértékét.
Tűzerőben volt előnye a nyugati MBT-knek az RM120/L55 miatt, de az új orosz ágyúk már közelítik az RM ágyújának a teljesítményét.

A K2 szerintem a csúcs. Mondjuk az pont keleti.

Az új orosz HK ágyú elvileg az L44-es Rheinmetal-al egyenrangú. Valahol azt olvastam, hogy uránium magvas lőszerhez az az ideális. Az L55-ös meg wolfram magvas lőszerhez van idealizálva.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 569
56 107
113
Zsolti

Ezen a rajzon jól látszik az amiről beszéltem. Hibás az az állításod, hogy a T-90 kevésbé védet , mert könnyebb. A T-90 védendő felület/tömeg aránya nem rosszabb a nyugati társaiénál!
comparison_abrams_t90_leopard_UPDATE.png2.png


Tarzan

"Az új orosz HK ágyú elvileg az L44-es Rheinmetal-al egyenrangú. "

Azzal már a T-90A eredeti ágyúja is egyenrangú volt.
Az RM120/L55 viszont majdnem 50%-al nagyobb torkolati energiát tett lehetővé, mint az RM120/L44. Ezt az előnyt kellet az oroszoknak behozni.
 
S

speziale

Guest
Zsolti

Ezen a rajzon jól látszik az amiről beszéltem. Hibás az az állításod, hogy a T-90 kevésbé védet , mert könnyebb. A T-90 védendő felület/tömeg aránya nem rosszabb a nyugati társaiénál!
comparison_abrams_t90_leopard_UPDATE.png2.png


Tarzan

"Az új orosz HK ágyú elvileg az L44-es Rheinmetal-al egyenrangú. "

Azzal már a T-90A eredeti ágyúja is egyenrangú volt.
Az RM120/L55 viszont majdnem 50%-al nagyobb torkolati energiát tett lehetővé, mint az RM120/L44. Ezt az előnyt kellet az oroszoknak behozni.

Akkor bajban vannak az oroszok, mert a németek jövőre rendszeresítik az L55a1 jelű RM120-as löveget, ami újabb 20%-kal növeli a torkolati energiát.
A másik probléma pedig amiről már korábban itt beszéltünk, hogy a töltőgép miatt az orosz APFSDS lövedék penetrátorának a hossza korlátos. Az pedig nagyban befolyásolja az átütő képességet.
A védettséggel kapcsolatban: itt azért nemcsak a felület/tömeg arány számít. Persze rögtön kérdés, hogy itt mihez viszonyítunk. mondjuk egy LEo2A4-hez vagy Leo2 a7-hez. Illetve pl. az aknavédelemről ez a megközelítés semmit nem mond. Ha jól tudom a T90-es a T72-es hasonlóan továbbra is hegesztett acélteknőre épül, és arra pakolják rá az ERA téglákat. Namost a probléma az, hogy az ERA páncélzat elég hatásos a HEAT lövedék ellen, de az APFSDS ellen kevésbé. Szóval azért itt a felhazsnált ötvözőanyagokat, meg gyártási technológiát is tudni kéne, hogy a védettségről pontosabb infó legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
S

speziale

Guest
Engem is meglepne, mivel a Leo a7-et nagyon az aszimmetrikus hadviselés tapasztalatai alapján fejlesztették ki, erre szíria megcáfolta ezeket a doktrínákat. Az Abrams esetében pedig sebtében bejelentették a modernizálást, ami magába foglalja az aktív rendszereket is. Szóval a közelmúlt tapasztalatai alapján az orosz hk fejlesztők közelebb jártak az igazsághoz. Nem vagyok biztos 1% előnyben sem.

Ezt nem egészen értem. Afganisztánban a kanadaiaknak meg a dánoknak is nagyon jó tapasztalataik voltak a Leo-kal. azok a5/a6-sok voltak. A török történetből nemigazán érdemes kiindulni, mert azok a4-sek voltak, maik 30 éves konstrukciók. Ráadásul a below the turret ring alapján a törököknek ráadásul a4-es szintre modernizált, de eredetileg a1-es leo2-ik vannak, amik páncélvédettsége még az alap a4-esnél is gyengébb.

az aktív rendszerekről: ezek sem csodaszerek. Egyetlen aktív védelmi rendszer van, ami állítólag képes az APFSDS lövedékek elkapására az pedig az AMAP-ADS. A többi "csak" páncéltörő rakéták, RPG-k ellen hatásos.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 978
78 280
113
Akkor bajban vannak az oroszok, mert a németek jövőre rendszeresítik az L55a1 jelű RM120-as löveget, ami újabb 20%-kal növeli a torkolati energiát.
A másik probléma pedig amiről már korábban itt beszéltünk, hogy a töltőgép miatt az orosz APFSDS lövedék penetrátorának a hossza korlátos. Az pedig nagyban befolyásolja az átütő képességet.
A védettséggel kapcsolatban: itt azért nemcsak a felület/tömeg arány számít. Persze rögtön kérdés, hogy itt mihez viszonyítunk. mondjuk egy LEo2A4-hez vagy Leo2 a7-hez. Illetve pl. az aknavédelemről ez a megközelítés semmit nem mond. Ha jól tudom a T90-es a T72-es hasonlóan továbbra is hegesztett acélteknőre épül, és arra pakolják rá az ERA téglákat. Namost a probléma az, hogy az ERA páncélzat elég hatásos a HEAT lövedék ellen, de az APFSDS ellen kevésbé. Szóval azért itt a felhazsnált ötvözőanyagokat, meg gyártási technológiát is tudni kéne, hogy a védettségről pontosabb infó legyen.
A Kontakt 5 már hatékony volt az APFSDS lőszerekkel szemben is.Konkrétan egy T-72M1-et nem lehetett átlőni M829 lőszerrel semmilyen távolságból.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 818
15 043
113
Akkor bajban vannak az oroszok, mert a németek jövőre rendszeresítik az L55a1 jelű RM120-as löveget, ami újabb 20%-kal növeli a torkolati energiát.
A másik probléma pedig amiről már korábban itt beszéltünk, hogy a töltőgép miatt az orosz APFSDS lövedék penetrátorának a hossza korlátos. Az pedig nagyban befolyásolja az átütő képességet.
A védettséggel kapcsolatban: itt azért nemcsak a felület/tömeg arány számít. Persze rögtön kérdés, hogy itt mihez viszonyítunk. mondjuk egy LEo2A4-hez vagy Leo2 a7-hez. Illetve pl. az aknavédelemről ez a megközelítés semmit nem mond. Ha jól tudom a T90-es a T72-es hasonlóan továbbra is hegesztett acélteknőre épül, és arra pakolják rá az ERA téglákat. Namost a probléma az, hogy az ERA páncélzat elég hatásos a HEAT lövedék ellen, de az APFSDS ellen kevésbé. Szóval azért itt a felhazsnált ötvözőanyagokat, meg gyártási technológiát is tudni kéne, hogy a védettségről pontosabb infó legyen.

Ezzel kapcsolatban újfent megemlíteném azt az általam korábban olvasott infót, miszerint uránium magvas lövedék esetén az optimális hatékonyság alacsonyabb sebességnél van, mint wolfram magvas lőszer esetén.

Ezért is van az, hogy az urániumosra építő jenkik az L44-hez ragaszkodnak, míg a wolframosra építő országok az L/50- L52-L55-höz.

Mind a 72-esnél, mind a 90-esnél a tornyom belül kétrétegű NERA lapkák vannak. Full acélpáncélja csak az első generációs 72-eseknek ill. a T72M-nek volt. A T72B-knek már egész korrekt réteges páncélja volt.
 
S

speziale

Guest
A Kontakt 5 már hatékony volt az APFSDS lőszerekkel szemben is.Konkrétan egy T-72M1-et nem lehetett átlőni M829 lőszerrel semmilyen távolságból.

Már melyik M829-el? Csak mert az A4-es, amit 2015-től kezdtek rendszeresíteni átüti a jóval fejlettebb relikt-et is.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
az aktív rendszerekről: ezek sem csodaszerek. Egyetlen aktív védelmi rendszer van, ami állítólag képes az APFSDS lövedékek elkapására az pedig az AMAP-ADS. A többi "csak" páncéltörő rakéták, RPG-k ellen hatásos.

Van erről linked? Hogy kapja el AMAP-ADS APFSDSt?

Mert ha elkapja, abból könnyen lehet szent grál, hisz "mindent lelő" a legleg APFSDSt is. Izgi lenne.