Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 473
113
Ilyenkor jön a tartalék Joker-i érv: a "leszarom". Brilliáns. Mert a következő kérdésem az lett volna, ha igen, akkor vajon az is igaz-e, hogy több pénzből több %-ot tud valaki kockáztatni? Mondjuk 50% helyett 70%-ot, mivel a több pénz 30% is már elég a megélhetésre.
Nem feltétlenűl igaz, és irreleváns. Továbbra is fenn áll, hogy okos befektetőként - ha kicsi ha nagy-, mindenki annyit kockáztasson, amennyit nélkülözni tud anélkül, hogy gondja lenne belőle. Ezért a befektetésért cserébe, mivel kockázatos, tőkejövedelmet kell kapjon. És hogy mennyire kockázatos amibe a pénzét teszi az nem függ a rendelkezésre álló összegtől, csak a befektető személyes kockázatvállalási preferenciájától.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem feltétlenűl igaz, és irreleváns. Továbbra is fenn áll, hogy okos befektetőként - ha kicsi ha nagy-, mindenki annyit kockáztasson, amennyit nélkülözni tud anélkül, hogy gondja lenne belőle. Ezért a befektetésért cserébe, mivel kockázatos, tőkejövedelmet kell kapjon. És hogy mennyire kockázatos amibe a pénzét teszi az nem függ a rendelkezésre álló összegtől, csak a befektető személyes kockázatvállalási preferenciájától.


No én elmentem aludni, de látom csak kispolgári szemlélettel tudsz közelíteni ehhez a kérdéshez, ami baj, mert ez nem a kisbefektetők játszótere... A kisbefektetőket tudják manipulálni a nagyok, aztán ha a kicsik buknak, akkor le mocskos spekulánsozzák a nagyokat. Tudnék erről jó kanadai, USA-i példákat mesélni... Hát igen, mielőtt valaki erre a területre téved, nem árt a f@szméricskélés -előzetesen-, mert biztos hogy a nagyok bírják tovább pénzzel... Keskeny az a palló a nagybefektető, meg a spekuláns között, mert a nagybefektető már megteheti azt, hogy az ő kockázata ugyanabban az üzletben kisebb legyen, mint egy kisbefektetőnek...
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 473
113
No én elmentem aludni, de látom csak kispolgári szemlélettel tudsz közelíteni ehhez a kérdéshez, ami baj, mert ez nem a kisbefektetők játszótere... A kisbefektetőket tudják manipulálni a nagyok, aztán ha a kicsik buknak, akkor le mocskos spekulánsozzák a nagyokat. Tudnék erről jó kanadai, USA-i példákat mesélni... Hát igen, mielőtt valaki erre a területre téved, nem árt a f@szméricskélés -előzetesen-, mert biztos hogy a nagyok bírják tovább pénzzel... Keskeny az a palló a nagybefektető, meg a spekuláns között, mert a nagybefektető már megteheti azt, hogy az ő kockázata ugyanabban az üzletben kisebb legyen, mint egy kisbefektetőnek...

Ebből is látszik meg még sok másból, hogy nem értesz az egészhez. Szigorúan véve, a kicsinek is a nagynak is most 2800 Ft egy MOL részvény. És X nappal később ugyanabban a pillanatban mindkettőnek ugyanaz az eladási árfolyam lesz érvényben. Hogy a nagy esetleg jobban elvégzi a házi feladatot és precízebben mérlegeli, hogy mekkora a kockázat és mekkora a várható hozam, attól a kockázat még ugyanakkora lesz. Hogy téged manipulálnak az meg már a saját hülyeséged, ha saját szakálladra fektetsz be, akkor tanulj meg számolni és tudd mit csinálsz, ha nem akkor bízd egy befektetési alapra vagy egy brókerre, a kockázati preferenciáid alapján. A legfontosabb, hogy annyi pénzzel tedd ezt, amennyi elbukásáért a gyermek nem hal éhen s az asszony nem hagy el, hanem minden megy tovább, csak épp a befektetéseid estek vissza valamennyit.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nincs olyan, hogy "nincs szüksége a pénzre". Ha több van, akkor majd él jobban belőle, de ez is irreleváns, hogy mit kezd majd vele, de szándékosan nem mond le róla, így ha kockáztatja, akkor többletjövedelmet vár el cserébe.



Azt hiszem ide illik a tanmese a való világból. Néhány amerikai nagyágyú létrehoz egy részvénytársaságot mondjuk egy olajipari témában. A dolgok felénél már látják, hogy az eredmény nem lesz fasza, de azért nem akárják leírni a veszteségként azt a néhány milliárdot, ami ugyan nekik nem oszt nem szoroz, de miért tegyék meg ha erre is van megoldás. A céget bevezetik a tőzsdére, perspektivikus beszámolót tesznek közzé, meg jól jön nekik némi kiszivárogtatás is, meg azok a jól elhelyezett cikkek a net-en. Az eredmény nem maradt el, a kisbefektetők harapnak a mézesmadzagra, a részvények az egekben. A nagyok ilyenkor szabadulnak a részvényeik nagy részétől és még pozitívan is zárhatják a bulit. Aztán, amikor eljön az igazság pillanata, a kisbefektetők elmennek gürizni néhány hónapot, évet (ki-ki jövedelme és "befektetői" vérmérséklete szerint), mielőtt bele tud vágni a következő akcióba. Na most akkor azonos kockázata volt az ügy minden befektetőjének???
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Ebből is látszik meg még sok másból, hogy nem értesz az egészhez. Szigorúan véve, a kicsinek is a nagynak is most 2800 Ft egy MOL részvény. És X nappal később ugyanabban a pillanatban mindkettőnek ugyanaz az eladási árfolyam lesz érvényben. Hogy a nagy esetleg jobban elvégzi a házi feladatot és precízebben mérlegeli, hogy mekkora a kockázat és mekkora a várható hozam, attól a kockázat még ugyanakkora lesz. Hogy téged manipulálnak az meg már a saját hülyeséged, ha saját szakálladra fektetsz be, akkor tanulj meg számolni és tudd mit csinálsz, ha nem akkor bízd egy befektetési alapra vagy egy brókerre, a kockázati preferenciáid alapján. A legfontosabb, hogy annyi pénzzel tedd ezt, amennyi elbukásáért a gyermek nem hal éhen s az asszony nem hagy el, hanem minden megy tovább, csak épp a befektetéseid estek vissza valamennyit.


Lapozz alább... Megválaszoltam már magamtól, amit felvetettél. Hidd el láttam már elég sokat... Amúgy a MOL részvény elég rossz példa, mivel 6 évig MOL alkalmazott voltam és bennfentes infóim voltak. (De nem kutas voltam, a fizum prémiuma egy jelentős részét kaptam részvényben... De emellet ezért vannak a megbízható barátok...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Lapozz alább... Megválaszoltam már magamtól, amit felvetettél. Hidd el láttam már elég sokat... Amúgy a MOL részvény elég rossz példa, mivel 6 évig MOL alkalmazott voltam és bennfentes infóim voltak. (De nem kutas voltam, a fizum prémiuma egy jelentős részét kaptam részvényben... De emellet ezért vannak a megbízható barátok...


Csak arra próbáltam utalni, hogy a példádnál már az alapfelvetésed is téves. Nem azonosak az esélyek már az indulásnál sem, hiába gondolod ezt. De azért kérlek ne személyeskedj, mert azért megvan a magamhoz való eszem...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 473
113
Azt hiszem ide illik a tanmese a való világból. Néhány amerikai nagyágyú létrehoz egy részvénytársaságot mondjuk egy olajipari témában. A dolgok felénél már látják, hogy az eredmény nem lesz fasza, de azért nem akárják leírni a veszteségként azt a néhány milliárdot, ami ugyan nekik nem oszt nem szoroz, de miért tegyék meg ha erre is van megoldás. A céget bevezetik a tőzsdére, perspektivikus beszámolót tesznek közzé, meg jól jön nekik némi kiszivárogtatás is, meg azok a jól elhelyezett cikkek a net-en. Az eredmény nem maradt el, a kisbefektetők harapnak a mézesmadzagra, a részvények az egekben. A nagyok ilyenkor szabadulnak a részvényeik nagy részétől és még pozitívan is zárhatják a bulit. Aztán, amikor eljön az igazság pillanata, a kisbefektetők elmennek gürizni néhány hónapot, évet (ki-ki jövedelme és "befektetői" vérmérséklete szerint), mielőtt bele tud vágni a következő akcióba. Na most akkor azonos kockázata volt az ügy minden befektetőjének???
Te egy bennfentes kereskedést írtál le, ami minden ország összes tőzsdéjén illegális. Ez nem kockázati hanem bűnügyi kérdés, ha egyes nagyoknak megvolt a belső infójuk. Olyan meg nincs, hogy "az a pár milliárd nem oszt nem szoroz, de ha már reggel a f*szom balra dőlt, akkor sózzuk rá valakire". Így egyik befektető vagy cégvezető sem gondolkozik, mert úgy kib*sszák, hogy a lába nem éri a földet. Ezért is kétlem, hogy ez a történet valós, vagy ha köze is van a valósághoz, akkor pont így történt.
A kisbefektető meg kockáztatott volna annyit, amennyi pénze volt erre. Ha mind el is szállt az ebbe fektetett pénze, akkor egy diverzifikált portfólióval a többi megmaradt, ha meg csak ebben volt, akkor is jövő héten folytathatja, mert az alap kiadásaira megvan a jövedelme és csak az afölöttit fektette be ebbe, amiből lesz jövő hónapban is. Ha meg a lakásra felvett jelzáloghitelt töltötte ebbe, akkor vessen magára.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 473
113
Csak arra próbáltam utalni, hogy a példádnál már az alapfelvetésed is téves. Nem azonosak az esélyek már az indulásnál sem, hiába gondolod ezt. De azért kérlek ne személyeskedj, mert azért megvan a magamhoz való eszem...
Ha bennfenntes infóid vannak, az nem kockázati kérdés és nem is hasznosíthatod őket. Nekem is van volt évfolyamtársam, akik mamutcégeket könyvelnek, de szerintem eszébe nem jutna a negyedéves jelentés kiadása előtt egy nappal jól bevásárolni vagy shortolni egyet a cégek részvényeiből, mert szar lenne a sitten cigire költeni az árfolyamnyereséget. (már ha nem zárolják a pénzt)
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Te egy bennfentes kereskedést írtál le, ami minden ország összes tőzsdéjén illegális. Ez nem kockázati hanem bűnügyi kérdés, ha egyes nagyoknak megvolt a belső infójuk. Olyan meg nincs, hogy "az a pár milliárd nem oszt nem szoroz, de ha már reggel a f*szom balra dőlt, akkor sózzuk rá valakire". Így egyik befektető vagy cégvezető sem gondolkozik, mert úgy kib*sszák, hogy a lába nem éri a földet. Ezért is kétlem, hogy ez a történet valós, vagy ha köze is van a valósághoz, akkor pont így történt.
A kisbefektető meg kockáztatott volna annyit, amennyi pénze volt erre. Ha mind el is szállt az ebbe fektetett pénze, akkor egy diverzifikált portfólióval a többi megmaradt, ha meg csak ebben volt, akkor is jövő héten folytathatja, mert az alap kiadásaira megvan a jövedelme és csak az afölöttit fektette be ebbe, amiből lesz jövő hónapban is. Ha meg a lakásra felvett jelzáloghitelt töltötte ebbe, akkor vessen magára.

"Te egy bennfentes kereskedést írtál le, ami minden ország összes tőzsdéjén illegális. Ez nem kockázati hanem bűnügyi kérdés, ha egyes nagyoknak megvolt a belső infójuk."

Édes fszom. Még befektetésekről szóló angolszász tankönyvekben is megy a tanakodás, hogy vajon tökéletesek-e a tőkepiacok, azaz, mindenkinek ugyanannyi információ áll-e rendelkezésükre a döntések meghozatalához. Nyilván nem, és ezt még ezek a tankönyvek is elismerik. Innentől kezdve az egész bennfentes kereskedéses dolog egy nagy lótúró, mivel természetes, hogy a nagyoknak sokkal több információ van a birtokukban, amikor tőzsdéznek, mint a Mari néninek, aki életében egyszer úgy dönt, hogy vesz 1 db Facebook részvényt.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 473
113
Nem azonosak az esélyek már az indulásnál sem, hiába gondolod ezt.
NEm az esély azonos, hanem a kockázat, ha veszed a fáradtságot és számolsz meg megvan a tudásod hozza. És ezért a kockázatért cserébe kapod majd a tőkejövedelmet.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Te egy bennfentes kereskedést írtál le, ami minden ország összes tőzsdéjén illegális. Ez nem kockázati hanem bűnügyi kérdés, ha egyes nagyoknak megvolt a belső infójuk. Olyan meg nincs, hogy "az a pár milliárd nem oszt nem szoroz, de ha már reggel a f*szom balra dőlt, akkor sózzuk rá valakire". Így egyik befektető vagy cégvezető sem gondolkozik, mert úgy kib*sszák, hogy a lába nem éri a földet. Ezért is kétlem, hogy ez a történet valós, vagy ha köze is van a valósághoz, akkor pont így történt.
A kisbefektető meg kockáztatott volna annyit, amennyi pénze volt erre. Ha mind el is szállt az ebbe fektetett pénze, akkor egy diverzifikált portfólióval a többi megmaradt, ha meg csak ebben volt, akkor is jövő héten folytathatja, mert az alap kiadásaira megvan a jövedelme és csak az afölöttit fektette be ebbe, amiből lesz jövő hónapban is. Ha meg a lakásra felvett jelzáloghitelt töltötte ebbe, akkor vessen magára.


JOKER pont ez és pont így történt ráadásul az amerikai tőzsdén, és én személyesen voltam benne a történetbe az elejétől a végéig. Nem gazdasági, hanem műszaki vonalon, de kb. két év alatt összeállt a kép, amit leírtam. Azért a tengerentúlon sem baszogatnak minden milliárdost úton-útfélen. Bennfentes kereskedéseket meg tiltják, de csinálják. Nem írom le hogyan, mert mindenki ismeri... És azt is megmondom, nem én voltam ott az egyetlen, aki élt ezzel az eszközzel... Voltak nagyon fenn is akik szintén bevetettek mindent. De ha nem hiszel, hát ne higgyél nekem. De kár kirekeszteni a valóságot az ideákért, mert nagyon rá lehet faragni...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 473
113
a nagyoknak sokkal több információ van a birtokukban, amikor tőzsdéznek, mint a Mari néninek, aki életében egyszer úgy dönt, hogy vesz 1 db Facebook részvényt.
Nekik azért áll több infó a rendelkezésükre, mert utána járnak, míg Mari néni nem tudja mit kell nézni és nem tudja értelmezni sem a látottakat. De ha értene hozza, akkor ő is megtalálná ugyanazokat az infókat.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
...Nekem is van volt évfolyamtársam, akik mamutcégeket könyvelnek, de szerintem eszébe nem jutna a negyedéves jelentés kiadása előtt egy nappal jól bevásárolni vagy shortolni egyet a cégek részvényeiből, mert szar lenne a sitten cigire költeni az árfolyamnyereséget. (már ha nem zárolják a pénzt)

Ebből láthatóan az évfolyamtársad valami multinál kulizik egyszerű alkalmazottként, akiknek minden évben 1x kötelező megcsinálnia az Insider Trading mandatory compliance traning-et, és innen van a te nagy élettudásod arról, hogy hogyan is működnek a tőkepiacok nagyban. (elméletileg)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 473
113
JOKER pont ez és pont így történt ráadásul az amerikai tőzsdén, és én személyesen voltam benne a történetbe az elejétől a végéig. Nem gazdasági, hanem műszaki vonalon, de kb. két év alatt összeállt a kép, amit leírtam. Azért a tengerentúlon sem baszogatnak minden milliárdost úton-útfélen. Bennfentes kereskedéseket meg tiltják, de csinálják. Nem írom le hogyan, mert mindenki ismeri... És azt is megmondom, nem én voltam ott az egyetlen, aki élt ezzel az eszközzel... Voltak nagyon fenn is akik szintén bevetettek mindent. De ha nem hiszel, hát ne higgyél nekem. De kár kirekeszteni a valóságot az ideákért, mert nagyon rá lehet faragni...
Szerintem meg inkább kussolnod kellene, ha bennfentes kereskedéssel foglalkoztál.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Nekik azért áll több infó a rendelkezésükre, mert utána járnak, míg Mari néni nem tudja mit kell nézni és nem tudja értelmezni sem a látottakat. De ha értene hozza, akkor ő is megtalálná ugyanazokat az infókat.

"De ha értene hozza, akkor ő is megtalálná ugyanazokat az infókat."

Mond, te 5 éves vagy????
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 473
113
Ebből láthatóan az évfolyamtársad valami multinál kulizik egyszerű alkalmazottként, akiknek minden évben 1x kötelező megcsinálnia az Insider Trading mandatory compliance traning-et, és innen van a te nagy élettudásod arról, hogy hogyan is működnek a tőkepiacok nagyban. (elméletileg)
Nem mindegy neked hol dolgozik és milyen beosztásban? Az eredeti témán úgysem változtat, de már unom leírni tizedszer, hogy mi a hülyeség abban amit itt összehordtál.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
NEm az esély azonos, hanem a kockázat, ha veszed a fáradtságot és számolsz meg megvan a tudásod hozza. És ezért a kockázatért cserébe kapod majd a tőkejövedelmet.

Erről a következő Corvinus-os sztori jut az eszembe. Egyszer Vállalatgazdaságtan szigorlaton a vizsgázó azt mondja, hogy a piacszegmentációnak 9-féle szempontja létezik. Erre kérdezi a vizsgáztató tanár, hogy miért pont 9? Hát azért, mert a Chikán Attila-féle Vállalatgazdaságtan tankönyv ennyi félét sorol fel.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
NEm az esély azonos, hanem a kockázat, ha veszed a fáradtságot és számolsz meg megvan a tudásod hozza. És ezért a kockázatért cserébe kapod majd a tőkejövedelmet.


Mondjuk megnéznélek egy bonyolult olajipari projektben, hogyan számolsz utána a dolgoknak.??? Hát sehogy...úgy vezetnek meg, ahogy akarod. Még megboldogult MOL-os koromban volt egy kicseszett metódus arra, hogyan jön ki a benzin fogyasztói ára. Függöt a BRENT árától a határidőktől, a kitermelhető világkészletek nagyságától, stb.., stb..., mégis úgy ment az áremelése akkoriban az üzemanyagnak, hogy a Horn kormánytól átszóltak az okt. 23-a utcába, hogy néhány milliárddal több költségvetési pénz kellene. És láss csodát, a bonyolult, akkreditált mód ellenére megtették. Belelátsz legalább ennyire egy nagyvállalat működésébe???
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Hát ezaz, számold ki a kockázatot :) Az egész vállalatgazdaságtan is kész röhej, az egész a diszkontált jelenérték számításán alapszik, amelyben a diszkontáláshoz már csak találni kell egy, az adott projekt kockázatával AZONOS kockázatú :D projektet (befektetést), hogy annak a hozamával lehessen a pénzáramlásokat diszkontálni. Rá se retyetye, van képlet, csak éppen hogyan találod meg az azonos kockázatú projektet, amelyhez viszonyíthatsz... :D