bocs de mégis mennyiben változtat azon a tényen hogy kettő alatti tfr az kihalást jelent az hogy másoknak is kettő alatt van vagy még lejjebb és ők is ugyanazon a kihalásban végződő pályán vannak csak előrébb vagy hátrébb? nem látom azt a hatalmas különbséget. a "nem süllyedünk" mellett a másik kulcsmondat a "róma fényesebb mint valaha"..
Abban ragadható meg a különbség, hogy hosszútávon, teszem azt 70-90 éves távlatban egész más állapotot eredményez a tartósan 1,2 körüli, 1,4 körüli, vagy éppen 1,6 körüli TFR is! Nem mindegy, hogy mennyi évtized marad a cselekvésre, mert nem tudható előre a jövő, hogy mikor milyen geopolitikai, társadalmi változás lesz, milyen új trendek lépnek be stb. Egy rossz trendet, hosszabb rendelkezésre álló idő alatt nagyobb eséllyel lehet megváltoztatni!
Nem irreleváns, hogy mennyire közelítesz egy demográfiai egyensúlyi állapot felé!
De az is felfogható, hogy a napjaink mobilis, népvándoroltatásos időszakában az sem mindegy, hogy egy adott ország társadalma milyen mértékű "szívó hatást" állít elő maga felé kvázi azzal, hogy nem képes magát teljes mértékben, hanem csak részlegesen újratermelni!
Minden tizednyi javulást meg kell becsülni! A kis lemaradást könnyebb feltornászni, mint nagyot.
Képletesen fogalmazva, ha kicsi gödörbe esel, hamarabb kimászol, mint ha egy mély szurdokba pottyantál volna!
A második kulcsmondatoddal meg nem tudok mit kezdeni, nem állítottam, hogy mennyire "faszagyerekek" lennénk!
Ha ez jött át, akkor félreértetted.
Mindenesetre túlmagyaráztam, nem is akarom ezt tovább ragozni!