Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Dikmá' Kanadában megint rásszizmus van ?
http://index.hu/kulfold/2015/07/09/mar_budapestrol_is_visszaforditjak_a_kanadaba_utazni_vagyo_romakat/
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Ezért volt amatőr a cukibácsi. Más indokkal kellett volna."

Szerintem a legjobb az lett volna, ha nem utasitja el, mert nem zavarja.

Ehhez kepest meg mindig jobban tiszteletet erdemel, mintha fals indokot mondott volna (legalabb volt benne tartas es egyenesseg, meg ha korlatolt is volt a gondolkodasmodja).
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Annyiban nem erdekes, hogy vagy 6 eve olvasom az oldalt... Mindenki agysebesz lesz, vagy nagyjabol lejott mar a hozzaszolasaimbol, hogy marhara nem vagyok azonos vele?;)
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
Azt viszont nem értem, hogy egy magán vállalkozás miért ne utasíthatná el bárki kérését bármilyen indokkal? Természetesen ha az az indok nem rágalmazás. Ebben az esetben a cukrász a vallására való tekintettel nem sütötte meg a tortát. Nem rágalmazta a homoszexuálisokat, csak egyszerűen a saját vallási meggyőződése miatt nem akarta teljesíteni a kérést.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
'Azt viszont nem értem, hogy egy magán vállalkozás miért ne utasíthatná el bárki kérését bármilyen indokkal? '

Mert igy talaltak ki, hogy ezzel vedjek az emberi jogokat. Vannak olyan kifogasok, amelyeket nem fogadnak el, pl. ezt sem.
Nyilvan azon lehet agyalni, hogy mennyire szolhasson bele az allam az emberek eletebe, de ismerve az atlagember intelligenciajat illetve a tanulasi folyamatok lassusagat, szerintem ennek pl. van ertelme.

Nyilvan ennek koszonhetoen pl. egy homo par sem tagadhatja meg, hogy eskuvoi tortat susson egy hetero parnak, vagy epp egy ateista sem tagadhatja meg egy katolikus kiszolgalasat.

Az mar mas kerdes, hogy a vallas a 21. szazadban mar inkabb karos mint hasznos, de tekintve a hivok szamat nemigen merne meglepni senki azt, hogy kivegye a vonatkozo reszeket a vedelem alol. Ez egy ilyen jatek sajnos; eszervek, racionalitas nem jatszanak, ha tomegbazis kell.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Plusz a liberalizmus egyik legnagyobb tevedese az, hogy egyenlosegjelet tesz elmeletek koze (par bosszanto kivetellel), igy aztan ahelyett, hogy azt mondana, hogy semmilyen vallassal nem bohockodunk, inkabb elfogadja mindet "egyenertekunek", sot a racionalis gondolkodast is siman "velemenynek" lattatja. Ezzel aztan remekul megassa a sajat sirjat hosszu tavon (lasd az EU szopoagra kerulese a multikulti miatt).
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
"Mert igy talaltak ki, hogy ezzel vedjek az emberi jogokat."

De ennek csak állami intézményeknél kellene kötelezőnek lenni. Mivel a homoszexuálisok is a társadalom részei, az adófizetésükkel ők is fenntartják az államot így joggal követelhetik ugyan azt a "kiszolgálást". De ez egy MAGÁN vállalkozás, továbbra sem tartom azt jogosnak, hogy az állam beleszólhasson egy vállakozás ilyen működésébe.

"Nyilvan ennek koszonhetoen pl. egy homo par sem tagadhatja meg, hogy eskuvoi tortat susson egy hetero parnak, vagy epp egy ateista sem tagadhatja meg egy katolikus kiszolgalasat."

Szerintem pedig tagadhassa csak meg, ez a szabadság. Ameddig kiszolgálás megtagadása nem megy át valamiféle büntetőjogi kategóriába, addig az megengedhető.

"Az mar mas kerdes, hogy a vallas a 21. szazadban mar inkabb karos mint hasznos, de tekintve a hivok szamat nemigen merne meglepni senki azt, hogy kivegye a vonatkozo reszeket a vedelem alol."

Egyetértünk, de szerintem a vallás a szükséges rossz kategóriájában van egyenlőre. Mert sok mebernek nyújt pozitív dolgokat. Majd ha ezeket kiváltjuk, más olyan tevékenységekkel, amelyek nem kapcsolódnak a valláshoz, akkor feleslegessé válik.

Az egész izmusozás egy hülyeség. Leírhatom bővebben is, de sak akkpr ha érdekel. Mindegyik bukásra van ítélve.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Engem minden erdekel ilyen temaban, bar azt is hozzateszem, hogy uj meglatasokkal nemigen talalkoztam az elmult evekben.:)

Szabadsag tarsadalomban (kozossegben) nem letezik, mert a szabadsag a felelosseg/felelossegre vonas lehetosegenek hianya.
Szabadsagfokorol beszelhetunk, illetve arrol, hogy milyen melysegben optimalis az allamnak belenyulnia a polgarai eletebe.
En azt vallom, hogy lenyegtelen dolgokban semennyire nem kell, lenyeges dolgokban annyira, amennyire szukseges.

Tekintve, hogy az intelligencia eloszlasa nem egyenletes es kiemelkedo mivolta sem garancia az ertelmes gondolkodasra (intellektualis vakfoltok), igy az allam reszerol bolcs dolog mindenbe beleugatni, amibe muszaj, hogy vedje az embereket a sajat ostobasaguktol (a KRESZtol a kozegeszsegugyig es igy tovabb).
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Engem minden erdekel ilyen temaban, bar azt is hozzateszem, hogy uj meglatasokkal nemigen talalkoztam az elmult evekben.:)

Szabadsag tarsadalomban (kozossegben) nem letezik, mert a szabadsag a felelosseg/felelossegre vonas lehetosegenek hianya.
Szabadsagfokorol beszelhetunk, illetve arrol, hogy milyen melysegben optimalis az allamnak belenyulnia a polgarai eletebe.
En azt vallom, hogy lenyegtelen dolgokban semennyire nem kell, lenyeges dolgokban annyira, amennyire szukseges.

Tekintve, hogy az intelligencia eloszlasa nem egyenletes es kiemelkedo mivolta sem garancia az ertelmes gondolkodasra (intellektualis vakfoltok), igy az allam reszerol bolcs dolog mindenbe beleugatni, amibe muszaj, hogy vedje az embereket a sajat ostobasaguktol (a KRESZtol a kozegeszsegugyig es igy tovabb).

De most azt nem lehetne, hogy: "aki hülye haljon meg"? Vagy legalább ne reprodukálja önmagát? És akkor néhány generáció alatt "megtisztul" a nemzet?
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
"En azt vallom, hogy lenyegtelen dolgokban semennyire nem kell, lenyeges dolgokban "

Ez is egy érdekes kérdés, hogy mi a lényeges és mi a lényegtelen. Az egyik embernek ez a másiknak az.

"annyira, amennyire szukseges."

Ez is egy szép kis probléma.

"Engem minden erdekel ilyen temaban, bar azt is hozzateszem, hogy uj meglatasokkal nemigen talalkoztam az elmult evekben.:)"

Egy autószerelős példát gondoltam ki nemrég. Van egy autód és meg akarod szerelni. Van egy szerszámosládád ,de csak csavarhúzók vannak benne. Egy csavarhúzóval sok problémát meg tudsz javítani, de nem mindent. Az izmusokkal az a baj, hogy önmagukat egy olyan csodacsavarhúzónak mutatják, amellyel minden problémát meg tudsz oldani. Ez pedig nem igaz. Szerintem az összes izmus teljes tárházából kellene válogatni eszközt egy adott probléma megoldásához.
Lehet, hogy bizonyos társadalmi vagy gazdasági problémát a liberalizmus szellemében lehet sikeresen megoldani, míg egy másikat mondjuk a szocializmus eszközeivel és így tovább. Ezért van bukásra ítélve mindegyik. Önmagukban hiányosak.
Röviden ennyi.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Nem, nem lehetne.

Azert nem, mert a hulye az okos embert is elcsapja a kocsijaval, ha nincs szabalyzas. Masreszt meg nincs olyan, hogy megtisztul a nemzet. Minden nemzet hulyekbol all javareszt; maga a nemzet definicio meg inkabb mesterseges fogalom mara mint nem es ideje lenne kinonie az emberisegnek.

A reprodukcio kontrollalasa elobb-utobb elkerulhetetlen lesz; a kerdes, hogy milyen alapon tortenik majd. Sok jot az emberiseg nemigen remelhet a temaban; olyan nyilvan nem lesz, hogy mondjuk szaporodas 120-as IQ felett lehetseges.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Lord Gazember, ugyanugy latjuk az 'eszkoztar' hasznalatat.

A lenyeges/lenyegtelen definialasa konnyu feladat, az elfogadtatasa nehez (sot, lehetetlen).
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Meg annyit fuznek hozza, hogy leginkabb a tudomany eredmenyeire lenne erdemes alapozni a tarsadalmi strukturakat/szabalyrendszereket is, nem hitvilagokra (egyes izmusokat is beleertve).
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
" Minden nemzet hulyekbol all javareszt"

Azért ezt nem mondanám egy örökké így levő állapotnak( legalábbis remélem, hogy nem az) az oktatást mindenhol a világon lehetne még hova fejleszteni. Amint megvalósul az univerzializmus (modjuk ez is egy izmus, tehát egy jobb név kell) ez is megoldhatóvá válik.

"maga a nemzet definicio meg inkabb mesterseges fogalom mara mint nem es ideje lenne kinonie az emberisegnek."

Ha valamilyen világkormányra gondolsz, akkor én is ezt tartom jónak, de szerintem még ezen belül is van helye a nemzetnek, mert az embereknek fontos ,hogy tartozzanak valahova. Méghozzá egy belátható méretű csoportba. De ez még nem kristályosodott ki bennem. A nemzetekről alkotott véleményem még változhat.

"A lenyeges/lenyegtelen definialasa konnyu feladat, az elfogadtatasa nehez (sot, lehetetlen)."

Egzakt módon? Hát, kiváncsivá tettél.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Az egész izmusozás egy hülyeség. Leírhatom bővebben is, de sak akkpr ha érdekel. Mindegyik bukásra van ítélve.

A humanizmus is? Mert azért azt sajnálnám, ha még célként se vállaljuk fel.
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
Leírtam fenetebb, hogy mi a baj szerintem az izmusokkal <b>ÖNMAGUKBAN</b>. Természetesen a megfelelő helyen mindegyik hasznos. De nem szemezgethetünk ki egyet, hogy annak szellemében építsünk fel egy egész civilizációt.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
<blockquote rel="Lord Gazember">" Minden nemzet hulyekbol all javareszt"

Azért ezt nem mondanám egy örökké így levő állapotnak( legalábbis remélem, hogy nem az) az oktatást mindenhol a világon lehetne még hova fejleszteni. Amint megvalósul az univerzializmus (modjuk ez is egy izmus, tehát egy jobb név kell) ez is megoldhatóvá válik."

Ez egy sajnalatos illuzio. Hulyebol okost semmilyen oktatassal nem lehet csinalni, max. be lehet idomitani arra, hogy mit es hogyan csinaljon (erteni akkor sem fogja). Az oktatasnak komoly szerepe van, amikor a zero oktatas all szemben pl. a nyolc altalanossal, egyebkent sokkal kisebb befolyasolo tenyezo a mai vilagban.

'szerintem még ezen belül is van helye a nemzetnek, mert az embereknek fontos ,hogy tartozzanak valahova.'

Az emberek kismillio csoporthoz tartoznak parhuzamosan. Ezek lehetnek valasztottak (ilyen pl. a belyeggyujtok klubja vagy a helyi sportkor ) es oroklottek (mint a nemzet vagy a csalad).
Ne erts felre, szerintem fontos (lehet) a nemzeti oroksegek megorzese (kultura, nyelv, stb.), viszont maga a nemzettudat altalaban nem tul hasznos dolog a mas csoportokkal valo kooperalas szempontjabol.
Ha az ember 'dobozol' (es dobozol, mert muszaj neki), akkor az mindig megoszto. Ilyenkor erdemes azon elgondolkodni, hogy ha mar dobozolni akarunk, akkor legyen ertelme a dolognak.

"A lenyeges/lenyegtelen definialasa konnyu feladat, az elfogadtatasa nehez (sot, lehetetlen)."

Egzakt módon? Hát, kiváncsivá tettél."

Maslow munkassaga kivalo alap a szuksegletek definialasahoz.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Par dolog kimaradt.

Az oktatasi rendszerek fejlodese magaval hozott sok jo dolgot, azonban rengeteg problemat is.

Ilyen peldaul a kepesitesek es kepesitettek halmozasa valos tudas/megertes nelkul. Normalis hozzaallas eseten a felsofoku vegzettseg felsofoku gondolkodasi kepessegeket takarna. Ez azt jelentene, hogy csak a polgarok 5-10 szazalekanak lenne elerheto, akik jelentosen kiemelkednek az atlagbol. Ha atlagembereknek osztogatunk diplomat, akkor egy rakat penzt kiszorunk feleslegesen az oktatasra. Ma a felsofoku vegzettseget igenylo munkak nagyon tekintelyes hanyadat betanitott munkakent el lehet vegezni es nem azert, mert annyira okosak az emberek, hanem mert technologiai tarsadalomban elunk.

Ugyanez a mentalitas, ami a 'hamis diplomasokat' eredmenyezi, hozta magaval pl. a munkaeropiac valtozasait is, ahol olyan emberek kerultek felelos poziciokba, akik nem rendelkeznek valodi tudassal, viszont vannak papirjaik/kapcsolataik. A vicc az, hogy nem feltetlenul Magyarorszagrol beszelunk; ha a sajat kompetenciamon belul nezek korul, akkor is folyamatosan fognom kell a fejem vilagviszonylatban piacvezeto cegek 'megoldasai' lattan.

Ehhez meg hozzajon a 'pozitiv diszkriminacio', ami - valljuk be - a racionalis megkozelites szegyene es iszonyat kart okoz ott, ahol kvotarendszerek vannak.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 373
11 341
113
El. Meg mindig nem ertem, mi benne az abszurd.

Tudomasom szerint a vasarlo kivansaga a felirattal kapcsolatban nem volt torvenyellenes vagy buncselekmenyre buzdito, stb. A cukraszda tulajdonosa viszont hatranyos megkulonboztetest alkalmazott. Szoval hol itt az abszurdum? (mar attol eltekintve, hogy nem kene cikket irnia annak, akinek nem megy).

Önmagában a homoszexualitás az abszurd. Aztán az, hogy egy államban megtűrik egyáltalán.