Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
A vakfolthoz kapcsolodoan egy pelda eszembe jutott; az egyik afrikai orszag okosai kitalaltak, hogy uj szlogent gyartanak es az egyikuk elmeselte, hogy mekkora remek otlet.

Igy szolt:
'Black is beautiful'

Erre kekec modon megjegyeztem, hogy akkor a 'white' szinten 'beautiful', meg a 'blue' is az. Meg minden szin. Ha meg minden szin 'beautiful', akkor egyik sem az. Sot, ez tulajdonkeppen rasszizmus a javabol (mar ha a feketeket kiemelik).
Kepzeljek el, hogy az a szlogen, hogy 'White is beautiful'. Nem talaltak osszemerhetoek. A white az rasszista. Vakfolt.
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
"Hulye pelda, de olyan ez, mintha lenne egy elvben mukodokepes, komplett Trabantod, de darabokban. Ha minden idealis, akkor a vegen lesz egy nagyon franko Trabantod, ami remekul mukodik es pont azt nyujtja, amit a tervezoje megalmodott.
Viszont Ferrari sosem lesz belole."

Már a genetikai alapképességek is bőven meghaladják a Trabant szintet, csak sokaknál ez idővel elsatnyul. Viszont kellő minőségű trenírozással minden emberből lehet csinálni inteligens embert. Természetesen Ferrari nagyon kevesekből lesz, ez igaz.

"A fejlodes kettos termeszetu: lehet pontszeru (pl. a kiemelkedo technologiai, tarsadalmi attoresek pontszeruek, mivel egyes egyedekhez kothetoek), illetve lehet folyamatos is (ez kevesbe jellemzo; a fejlodes illuziojat szoktak az emberek folyamatos fejlodesnek latni.)"

Nem, ezek pontszerűnek tűnnek, de egy folyamat részei. A gőzgép feltalálása lehet, hogy pontszerű volt, de maga a tachnológia elterjedése évtizedekig tartott. Tehát a társadalom számára egy folyamatként ment végbe.

"Amikor valaki ugy gondolja, hogy a mai ember tarsadalom/csoportalkotas/erkolcs ertelmeben fejlettebb a korabbinal, javasolni szoktam a hiradok megtekinteset. :)"

Igen én is szoktam látni Európában boszorkányüldözést, máglyahalált, inkvizíciót. Ja...várj...nem, bocsánat ezek pár száz évvel ezelőtt voltak. Semmiben nem releváns az, hogy a szenny médiák mit adnak le. Ott szinte kizárolag mocskot látsz, mert erre vevők az emberek. Legalábbis egy részük.

"Generációkon keresztül egyre értelmesebbek lettünk."
Nekem ez nem tunt fel:)"

Nekem igen. Persze még folyamat közben vagyunk.

"Technologiai tarsadalomban elunk. Te mennyit ertesz meg azokbol az eszkozokbol, amit hasznalsz? Mennyit ertesz meg a torvenyekbol (azok hatterebol), mennyit ertesz meg a vilagbol?
mert en azt erzem, hogy szanalmasan keves dolgot ertek, azt meg tudom, hogy olyan mennyisegu tudast/informaciot halmoztunk fel mostanra, amit egy elme mar nem tud kezelni."

Lehet nagyképűnek tűnik, de elég sok mindent megértek, amit nem tudok annak pedig utánnanézek vagy kérdezek (elég sokat, mint egy gyerek). Egy elme már nem tudja kezelni, de nem is kell. Olyan képességeket kell az emberekben kifejleszteni amelyek segítségével megérthetik a világot. Nem halat kell adni az éhezőnek, hanem meg kell tanítani halászni. Ismerős?

"Egyebkent pl. az USAban a feketek diszkriminaciojanak eltorlese nem volt nepszeru huzas, pedig akkor meg kisebbseg voltak (ha jol tudom).
No igen, ez a problema. Pl. az emberi jogok deklaracioja (egyenloseg, szavazati jog, stb.) szukseges volt, viszont ezzel ki is engedtuk a dzsinnt a palackbol.
Mondok peldat: ilyen az, amikor a fekete kisiskolast rendor kiseri a korabban "csak feher" iskolaba. Vagy amikor a homofob hazaspart megbuntetik 130.000 dollarra. Lenyomjak a torkan az idiotaknak. "

Megszüntették ugyan a diszkriminációt, de a rasszizmus maradt. Ezt érjük el azzal ha az állam beleavatkozik egy olyan dologba amire a társadalom nagyrésze még nem készült fel.
Nem tartom dzsinnek, csak szükséges lett volna a társadalmat felkészíteni rá. Attól, hogy valamit nagyon szeretnénk még nem biztos, hogy meg is érdemeljük/érettek vagyunk rá. (pl.:kisgyerek és a horrorfilm esete).
"Lenyomják a torkán az idiótának." Ezzel pedig egy rahedli ellenérzést váltanak ki nagyon sok emberből, akik attól, hogy nem beszélnek(mert rögtön homofóbnak bélyegzik őket) még léteznek. A feszültség pedig csak gyülemlik bennük. Ha viszont szépen lassan hozzászoktatjuk őket ehez az új helyzethez, akkor nem fognak "lázongani". Azzal pedig, hogy ezért homofóbank bélyegzik őket baromira nem értek egyet. Az a homofób aki szóval vagy tettel inzultálja a homoszexuálisokat. Ez az én véleményem és nem érdekel, hogy a média hogyan bélyegzi meg őket. A médiákról fentebb már leírtam a tömör véleményem.

"A hazaspar nem ert egyet a melegek szexualitasaval, ezert nem kell ugy szexualizalniuk, mint a melegeknek. Ha a meleg par erre kenyszeritene oket, akkor a meleg part buntetnek meg.
No de azert nem vallalni egy torta elkesziteset, mert a megbizok melegek....az ketsegkivul diszkriminacio, ami buntetest erdemel.
Barmilyen uzletet keszulsz nyitni barmilyen fejlett orszagban, lesz egy rakas jogszabaly, amit be kell tartanod. Ezek egy resze szakmai (pl. hogy hutve kell tarolnod az alapanyagokat), egy resze pedig nem: ilyen az, hogy mikor mit tagadhatsz meg (pl. ittas ember kiszolgalasat, etc.)"

Sajnálom, csak magamat tudom ismételni. Szerintem megtagadhatja a torta elkészítését. Nekünk arra kell törekednünk, hogy a következő generációk már ne legyenek ilyenek.

"Ez idealisztikus megkozelites.
A valosagban a gyereket enm az iskola neveli, hanem a csalad. Ha a csalad idiota, a gyerek is az lesz. Ezen az iskola valtoztatni nem tud; sem jogalapja, sem kapacitasa nincs ra.
Szerinted, "ha egybites homofob apu" otthon allandoan szapulja a buzikat, es a tanarno meg elmondja, hogy az tevedes, akkor a gyerek hirtelen tolerans lesz?
Dehogy lesz.
A gyereknek a csaladtagok az elsodleges tekintelyszemelyek; teljes mertekben fugg toluk.
Akkor lehetne az oktatassal csodat tenni, ha a felhulyek nem csinalhatnanak gyereket vagy nem a szulokre lenne bizva a gyerekneveles, hanem motivalt es tehetseges pedagogusokra."

Nem idealisztikus, optimista. Nagy különbség.
De sajnos a mai családi viszonyok között sok helyen igen is az iskola neveli/kellene, hogy nevelje és ehez meg kell teremteni a jogalapot, a kapacitást és a jó módszert(eket). Az egybites apunak egy kevésbe homofób gyereke lesz. Nekei pedig egy még kevésbé és így tovább. Te pont úgy gondolkodsz ahogy a szüleid? Pont úgy?
Ugye, hogy nem és én sem. Akkor miért jelented ki, hogy ugyan olyanok lesznek. Sok esetben ez nincs így. Ahol meg így van ott jön az iskola hatása.

"Ize, tudod, ez volt az USAban. Meg Del-Afrikaban. :)))"

Ezt fentebb már kifejtettem. Dél-Afrika pedig egy fantasztikus hely lett. Főleg a fehér farmereknek és a fekete munkanélküli tömegeknek. De persze csak általánosítok. De az Apartheid rendszerbe ne menjünk bele. Nem kívánok ezzel foglalkozni.

"Valamiert feltetelezed, hogy a tarsadalom vagy a piac valami bolcs tudassal rendelkezik es jo iranyba viszi a dolgokat onszabalyozassal. Nos, ez nem igy van sajnos. Ha nem lett volna ott a palca pl. az USAban, akkor meg most is a busz vegen ulnenek a feketek."

Azt nem tudjuk, hogy ott ülnének-e, de ha igen akkor az azt jelentené, hogy a társadalom többsége még nem készült fel rá, hogy máshova is üljenek. Nem azt mondom, hogy az utolsó fehér amerikainak is bele kell egyezni, de a többségnek igen. Lehet tartani egy népszavazást róla. Meg kell győzni az embereket, hogy így jó genrációról generációra. Lásd meleg mozgalmak.

"No tenyleg utoljara: )))
Nem tudod felszamolni az emberi hulyeseget, mert ehhez az emberi faj 80-90%-at fel kene szamolnod. Nem jarhato.
<b>Marad az idomitas, torvenyekkel.</b>"

<b>Marad az idomítás, oktatással.</b>
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
"Igy szolt:
'Black is beautiful'

Erre kekec modon megjegyeztem, hogy akkor a 'white' szinten 'beautiful', meg a 'blue' is az. Meg minden szin. Ha meg minden szin 'beautiful', akkor egyik sem az. Sot, ez tulajdonkeppen rasszizmus a javabol (mar ha a feketeket kiemelik).
Kepzeljek el, hogy az a szlogen, hogy 'White is beautiful'. Nem talaltak osszemerhetoek. A white az rasszista. Vakfolt."

Te hány éves vagy?(nem kell rá válaszolnod) Ez a Black is beautiful szöveg az 1960-as évekből ered.
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
A piros sarokban a pusztító, a kényszeritő. Aki a horogjaival nemzeteket üt ki. A lábmunkájával konferenciákat bénít meg.
Aaaaaaaaaaa......<b>TÖRVÉNY</b>

A kék sarokban a mélyreható, velejéig megváltoztató. Aki a hosszúütéseivel társadalmakat alakít át.
Aaaaaaaaaaz.....<b>OKTATÁS</b>

Itt, most a SPORT 1-en. Maradjanak velünk.

Na ez az amikor kiengedem a dzsinnt a palackból. :D
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 184
15 862
113
<b>A grillezés is rasszizmus? − Szebb új világ IV.</b>
http://mandiner.blog.hu/2015/07/11/a_grillezes_is_rasszizmus_szebb_uj_vilag_iv#comment-form

<i>(...) "Támogatja a melegházasságot? Azt hiszi, ettől progresszív lesz? Felejtse el, ez már régi ügy, aminek rég diadalra kellett volna jutnia. A haladás a maga részéről már sokkal előrébb tart. Norvégiában olyan törvényjavaslat van a kormány asztalán, amely szerint hét éves kortól szülői beleegyezéssel a kilétüket igazoló dokumentumokban megváltoztathatnák a nemüket. Az indoklás szerint Norvégia régen le van maradva az ügyben élenjáró országokhoz képest. Ha a szülők beleegyeznek, pszichológiai vizsgálat nélkül joga van a gyermeknek személyijében, útlevelében, diákigazolványában és más dokumentumaiban nemet változtatni, s később visszaváltoztatni is.
(...)
Az amerikai Legfelsőbb Bíróság melegházasságról szóló döntése után, amellyel minden tagállamban kötelezővé tette annak bevezetését, egy bizonyos Sofia Vazquez-Mellado megírta az egyik legtragikomikusabb esetet, ami történt vele az életben pár évvel korábban. Miközben Guadalajarából a kaliforniai San Joséba repültek egy gyermekekkel teli gépen az édesapjával, megkérték az utaskísérőt, hogy ha lehet, tegyen be egy másik filmet, mivel az éppen vetített Modern Family-ben azonos nemű pár szerepel az általuk nevelt gyermekkel egyetemben, amit problémásnak éreztek a repülőn utazó gyermekek szempontjából. Az utaskísérő közölte, hogy diszkriminációt követtek el kérésükkel, majd a pilótával megbeszélve a dolgot hozzátette, hogy ha nem maradnak csendben a továbbiakban, kiteszik őket Hermosillóban és letartóztattatják őket „diszkriminációért”.
(...)
Diane Abbott, a brit Munkáspárt fekete politikusa pedig nemrég azt fejtegette: nem volna jó, ha egy újabb, fehér, középosztálybeli férfi lenne London következő polgármestere. Nem fogják kitalálni, kire volna szükség az ilyenek helyett: természetesen őrá, mint fekete nőre."</i>
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Meg egyszer, talan utoljara (vakfoltban uldogelsz:)

"Már a genetikai alapképességek is bőven meghaladják a Trabant szintet, csak sokaknál ez idővel elsatnyul. "


A Trabantos pelda az intelligenciat meghatarozo faktorokrol szolt elsosorban, illetve a genetikai lehetosegek atugorhatatlansagarol.

Maga a Trabant szintje konkretan nem kerult meghatarozasra, csak a Ferrarihoz kepest es a te vilagkepedre bizva (ezzel reszben hibaztam).

Amikor valamit vizsgalunk, akkor valamilyen szempontbol, valamilyen celbol, indittatasbol tesszuk. Ebben az esetben konnyelmuen Ferrarit irtam a peldaba (amit mindenki jobbnak aposztrofal a Trabantnal, igy erthetoen hozzaad az eredeti peldahoz), holott irhattam volna potos Ifat vagy egy Simson motorbiciklit is. Mind a Trabant, a potos IFA es a Simson is lehet jobb a Ferrarinal, ha maskepp vesszuk fel a rendszert, amiben ertekeljuk azokat; en maradtam a tipikus emberi gondolkodasnal, ami az ertekeket nem a celok vagy racionalitas alapjan hatarozza meg.

Azt, hogy a genetikai alapkepessegek mindenkinel meghaladjak a Trabant szintet, nem jelentheted ki racionalisan. Egyreszt ehhez definialni kene a rendszert, amiben ervenyesnek gondolod az allitast (melyik auto milyen intelligenciaszintnek felel meg illetve az autokat milyen parameteruk alapjan vizsgalod). Hozzateszem, az intelligencia eloszlasa alapjan populacion belul mindenkeppen azt fogod talalni, hogy van egy nagy rakas Trabant...

A valodi kerdes az, hogy tarsadalmi szinten mire van szukseg, ha fenntarthato es elheto strukturat szeretnel kialakitani (feltetelezve, hogy valamilyen humanista megkozelitest alkalmazol, ami az emberek kiteljesedeset es fajdalom csokkenteset tuzi ki celul).

Azt fogod talalni, hogy az intelligencia az egyik dolog, amire szukseg van, hiszen megertes nelkul nem lehet racionalis eszkozoket talalni (a masik az erzelmi/erkolcsi attitud).

Na most a vilag megertesehez szukseges intelligencia annak teruletei alapjan valtoznak; mas szintet igenyel a robbanomotor megertese es mas szintet a reszecskegyorsitoe, mas szint kell egy ij elkeszitesehez es mas egy OICW fegyverhez.

Ez annyit jelent (ruhellem ismetelni magam), hogy a jelen vilagban az embereknek altalaban fogalmuk sincs arrol, hogy mi tortenik korulottuk es miert, vagy hogy epp hogyan mukodnek a dolgok (eszkozok), amik korulveszik oket. Sem idejuk, sem agyuk nincs ahhoz, hogy minden tudast ellenorizzenek (neked sincs es nekem sincs mindenhez).

A kozlekedesi eszkozos kulonbseget ujra felhasznalva, kicsit maskepp:
Az atlagember a legprofibb kepzessel sem fogja megerteni az osszefuggesek nagy reszet, az atlagon feluli pedig kapacitas hianyaban. Ezzel egyutt, ha jon mogotted a tornado irdatlan sebesseggel, akkor a Ferrarival jo esellyel el tudsz szokni elole (ha csak a sebesseg szamit), a Trabanttal, lovaskocsival, Ifaval, Simsonnal meg nem, hiaba vannak szuperul osszerakva es karbantarva.

"Viszont kellő minőségű trenírozással minden emberből lehet csinálni inteligens embert."

Minden ember intelligens, csak kulonbozo mertekben (sot, az allatok is intelligensek). Ebbol kifolyolag intelligens embert csinalni nemigen lehet; ha abban az ertelemben nezem, amire szerintem gondoltal: nos, az lehetetlen. Olyan, mintha azt mondanad, hogy minden novenybol lehet 15 meter magasat nevelni. Sajna nem lehet. Az az elmelet, amely az oktatast illetve annak hianyat teszi felelosnek az emberek intelligenciaszintjeert mar reg nem relevans tudomanyos korokben (mondjuk ez is megerne egy miset, de inkabb atugrom).

"Természetesen Ferrari nagyon kevesekből lesz, ez igaz."

A fenntarthato/adaptiv tarsadalom Ferrarit igenyel.


"A fejlodes kettos termeszetu: lehet pontszeru (pl. a kiemelkedo technologiai, tarsadalmi attoresek pontszeruek, mivel egyes egyedekhez kothetoek), illetve lehet folyamatos is (ez kevesbe jellemzo; a fejlodes illuziojat szoktak az emberek folyamatos fejlodesnek latni.)"

Nem, ezek pontszerűnek tűnnek, de egy folyamat részei. A gőzgép feltalálása lehet, hogy pontszerű volt, de maga a tachnológia elterjedése évtizedekig tartott. Tehát a társadalom számára egy folyamatként ment végbe.

Itt nem definialtuk pontosan a fogalmainkat illetve hogy mi mire ervenyes. A technologiai fejlodes pontszeru altalaban (technologiai sikon) az attoresek tekinteteben. A technologia elterjedese mas kerdes; alapjaiban az is pontszeru (hiszen egyeneken keresztul mukodik), es az egyenek osszeseget erinto valtozas tunik folyamatnak. Innentol egyreszt ugyanarrol beszelunk, masreszt meg nem feltetlenul: maga a tarsadalmi fejlodes (illetve annak illuzioja) nem a tarsadalmat alkoto egyenek egyeni fejlodesenek eredmenye, hanem a kenyszerito erok, a strukturaba szoritas kovetkezmenye (kulso/belso), igy egyszerre termeszetesnek is tekintheto (hiszen az ero/eroszak alkalmazasa termeszetes emberi orokseg) illetve mestersegesnek is: amint a kenyszerito eroszak megszunik, adott meretu valsag hatasara a tarsadalom korabbi (termeszetes) allapotaba hullik vissza, mert adott ertelmi/erzelmi szinten az emberek egyetlen eszkoze a kalapacs es mindent szognek neznek.


"Amikor valaki ugy gondolja, hogy a mai ember tarsadalom/csoportalkotas/erkolcs ertelmeben fejlettebb a korabbinal, javasolni szoktam a hiradok megtekinteset. :)"

Igen én is szoktam látni Európában boszorkányüldözést, máglyahalált, inkvizíciót. Ja...várj...nem, bocsánat ezek pár száz évvel ezelőtt voltak. Semmiben nem releváns az, hogy a szenny médiák mit adnak le. Ott szinte kizárolag mocskot látsz, mert erre vevők az emberek. Legalábbis egy részük."

Nemreg volt Europaban haboru, most is van egy fegyveres konfliktusunk. A foglyokat nem teasutemennyel vartak egyik oldalon sem, a civileket sem az ajandekcsomagok utottek agyon. Ez nem mocsok meg media kerdese, hanem annak illusztracioja, amikor megszunik a szabalyozo struktura (aminek vegso eszkoze a kontrollalt eroszak), az ember visszamegy allatba.

"Generációkon keresztül egyre értelmesebbek lettünk."
Nekem ez nem tunt fel:)"

Nekem igen. Persze még folyamat közben vagyunk.

Manyi neninek ma ketszer akkora a nyugdija mint husz eve, megis csak feleannyit tud vasarolni belole, mint husz eve. kerdes: Manyi neni gazdagabb ma, mint husz eve? :)


""Technologiai tarsadalomban elunk. Te mennyit ertesz meg azokbol az eszkozokbol, amit hasznalsz? Mennyit ertesz meg a torvenyekbol (azok hatterebol), mennyit ertesz meg a vilagbol?
mert en azt erzem, hogy szanalmasan keves dolgot ertek, azt meg tudom, hogy olyan mennyisegu tudast/informaciot halmoztunk fel mostanra, amit egy elme mar nem tud kezelni."

Lehet nagyképűnek tűnik, de elég sok mindent megértek, amit nem tudok annak pedig utánnanézek vagy kérdezek (elég sokat, mint egy gyerek). "

Erre a valaszra szamitottam.:) Mi alapjan dontod el, hogy a valasz, amit kapsz igaz vagy nem?

"Egy elme már nem tudja kezelni, de nem is kell. "

Igen, erre szolgal az allam idealis esetben: keretrendszert ad a tudas kezelesehez is.

"Olyan képességeket kell az emberekben kifejleszteni amelyek segítségével megérthetik a világot."

Ahogyan irtam, ez lehetetlen. Hozzateszem, ezt te is elismerted, amikor jovahagytad, hogy nem lehet mindenki Ferrari.

"Nem halat kell adni az éhezőnek, hanem meg kell tanítani halászni. Ismerős?"

En nem akarok halat adni neki, viszont van, amikor muszaj. Halaszni pedig azt tudod megtanitani, aki egyreszt meg akar tanulni halaszni, masreszt kepes halaszni (es itt a "halaszni" most metafora).
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
""Egyebkent pl. az USAban a feketek diszkriminaciojanak eltorlese nem volt nepszeru huzas, pedig akkor meg kisebbseg voltak (ha jol tudom).
No igen, ez a problema. Pl. az emberi jogok deklaracioja (egyenloseg, szavazati jog, stb.) szukseges volt, viszont ezzel ki is engedtuk a dzsinnt a palackbol.
Mondok peldat: ilyen az, amikor a fekete kisiskolast rendor kiseri a korabban "csak feher" iskolaba. Vagy amikor a homofob hazaspart megbuntetik 130.000 dollarra. Lenyomjak a torkan az idiotaknak. "

Megszüntették ugyan a diszkriminációt, de a rasszizmus maradt. Ezt érjük el azzal ha az állam beleavatkozik egy olyan dologba amire a társadalom nagyrésze még nem készült fel.
Nem tartom dzsinnek, csak szükséges lett volna a társadalmat felkészíteni rá. Attól, hogy valamit nagyon szeretnénk még nem biztos, hogy meg is érdemeljük/érettek vagyunk rá. (pl.:kisgyerek és a horrorfilm esete)."

"Ezt érjük el azzal ha az állam beleavatkozik egy olyan dologba amire a társadalom nagyrésze még nem készült fel."

A tarsadalom soha nem 'felkeszult', ezt probalom megertetni veled, de nem nagyon megy. Az ember alapveto lenyege az allandosagra, fix rendszerre vonatkozo torekves a mentalis strukturajaban. Minden komoly valtozas feszultsegeket, stresszt okoz. Iszonyat munka belenyulni egy kialakult ertekrendbe; a legtobben meg sem probaljak, szimplan ignoraljak az informaciokat.

""Lenyomják a torkán az idiótának." Ezzel pedig egy rahedli ellenérzést váltanak ki nagyon sok emberből, akik attól, hogy nem beszélnek(mert rögtön homofóbnak bélyegzik őket) még léteznek."

Talan azon is kellene gondolkodni, hogy mennyi ellenerzest valtanak ki azokban, akiket mondjuk a nemi iranyultsaguk vagy borszinuk alapjan belyegeznek meg, etc.....Vagy szerinted egy kozuti baleset eseten a feketeket fekete korhazba, a fehereket meg a feherekebe kene szallitani, nehogy rossz erzese legyen a feher dokiknak? (pelda a multbol)


"A feszültség pedig csak gyülemlik bennük. Ha viszont szépen lassan hozzászoktatjuk őket ehez az új helyzethez, akkor nem fognak "lázongani". "

Es megint elfelejtkezel arrol, hogy a masik felben eppugy no a feszultseg ezalatt es lehet, hogy ok robbannak hamarabb.
Egyaltalan; hogy kepzeled te a tarsadalmi valtozasokat? Egymillio legy nem tevedhet alapon? Annak van igaza, akinek nagyobb a tomegbazisa? Az emberek csak ugy megokosodnak es mittomen az otodik generacio hutu rajon, hogy a tuszik ugyanolyan emberek mint ok? Addigra a tuszik elfogytak.

Raadasul hogyan oldanad meg a lassu "szoktatast"? Itthon nem ez megy? Mert pl. nekem semmi bajom a melegekkel, viszont zavar es faraszt, hogy allandoan ezzel kapcsolatos info omlik a mediabol.
Lam, meg engem is zavar egy csomo minden.:)

"Azzal pedig, hogy ezért homofóbank bélyegzik őket baromira nem értek egyet. Az a homofób aki szóval vagy tettel inzultálja a homoszexuálisokat. "

Ajanlom figyelmedbe a vonatkozo wiki cikkelyt, teves definicio.

"A hazaspar nem ert egyet a melegek szexualitasaval, ezert nem kell ugy szexualizalniuk, mint a melegeknek. Ha a meleg par erre kenyszeritene oket, akkor a meleg part buntetnek meg.
No de azert nem vallalni egy torta elkesziteset, mert a megbizok melegek....az ketsegkivul diszkriminacio, ami buntetest erdemel.
Barmilyen uzletet keszulsz nyitni barmilyen fejlett orszagban, lesz egy rakas jogszabaly, amit be kell tartanod. Ezek egy resze szakmai (pl. hogy hutve kell tarolnod az alapanyagokat), egy resze pedig nem: ilyen az, hogy mikor mit tagadhatsz meg (pl. ittas ember kiszolgalasat, etc.)"

Sajnálom, csak magamat tudom ismételni. Szerintem megtagadhatja a torta elkészítését. Nekünk arra kell törekednünk, hogy a következő generációk már ne legyenek ilyenek."

Erre torekszunk. Ehhez pedig a penzbuntetes nevu eszkozt hasznaltuk fel; a hazasparnak nem kellett elkeszitenie a tortat, szoval win-win.


"Ez idealisztikus megkozelites.
A valosagban a gyereket enm az iskola neveli, hanem a csalad. Ha a csalad idiota, a gyerek is az lesz. Ezen az iskola valtoztatni nem tud; sem jogalapja, sem kapacitasa nincs ra.
Szerinted, "ha egybites homofob apu" otthon allandoan szapulja a buzikat, es a tanarno meg elmondja, hogy az tevedes, akkor a gyerek hirtelen tolerans lesz?
Dehogy lesz.
A gyereknek a csaladtagok az elsodleges tekintelyszemelyek; teljes mertekben fugg toluk.
Akkor lehetne az oktatassal csodat tenni, ha a felhulyek nem csinalhatnanak gyereket vagy nem a szulokre lenne bizva a gyerekneveles, hanem motivalt es tehetseges pedagogusokra."


"Nem idealisztikus, optimista. Nagy különbség."

Nem az. Az optimizmus nem a racionalis megkozelites eszkoztaranak resze. Autot nem ugy tervezel, hogy ugysem karambolozik, penztarcat nem hagysz az asztalon, mert "ugysem lopjak el". Az optimista csak olyan vilagban eletkepes, ahol a realistak strukturat biztositanak az eletben maradasahoz.

"De sajnos a mai családi viszonyok között sok helyen igen is az iskola neveli/kellene, hogy nevelje és ehez meg kell teremteni a jogalapot, a kapacitást és a jó módszert(eket). "

Az oktatas reformra szorul, ebben egyetertunk. Azonban erdemi valtozast csak olyan megoldasok hozhatnak, amelyek a fogekony periodusokban befolyasoljak a gyerekeket.

"Az egybites apunak egy kevésbe homofób gyereke lesz. Nekei pedig egy még kevésbé és így tovább. "

Ezt mire alapozod? Egybites apunak akkor lesz kevesbe homofob gyereke, ha a kornyezet befolyasa erosebb a fater befolyasanal.
Ha a tobbseg homofob, akkor a gyerek is marad homofob.
Persze vannak kivetelek, de ezek vagy gyerek egyeni kvalitasairol szolnak (pl. eleg okos hozza, hogy magatol rajojjon, miert ostobasag homofobnak lenni), vagy pedig olyan esetekrol, amikor a gyerek egyebkent is ruhelli a faterjat es csakazertis mas akar lenni.

"Te pont úgy gondolkodsz ahogy a szüleid? Pont úgy?"

Ilyenkor nem a "pont ugy"-on van a hangsuly, hanem a gondolkodasi strukturan. A nagyszuleim kocsi alatt a lovasszekeret ertettek, en meg nem. A gondolati strukturak alapvetoek es nagyon ritkan valtoznak. A homofob es az atlag liberalis kozt nem sok kulonbseg van a gondolkodasi strukturaban; nem gondolkodassal jutottak el a velemenyukig, hanem normakovetessel (adott csoport normainak kovetesevel).

"Ize, tudod, ez volt az USAban. Meg Del-Afrikaban. :)))"

Ezt fentebb már kifejtettem. Dél-Afrika pedig egy fantasztikus hely lett. Főleg a fehér farmereknek és a fekete munkanélküli tömegeknek. De persze csak általánosítok. De az Apartheid rendszerbe ne menjünk bele. Nem kívánok ezzel foglalkozni."

Ne is, mert meg kiderul, hogy mennyit er az oktatas a genetikaval szemben:)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
No, most azt javasolnam, hogy miutan ennyit beszeltunk anelkul, hogy kozeledtek volna az allaspontok, hogy jegeljuk kicsit a temat es olvasgassunk utana a vitatott kerdeseknek.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
tarzaan

Elolvasva a cikket azert mindig megertem, miert ruhellik a liberalis sajtot annyian:))) Mondom ezt azzal egyutt, hogy a repulogepes sztoriban nem latok kivetnivalot (a tobbi gaz).
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 184
15 862
113
tarzaan

Elolvasva a cikket azert mindig megertem, miert ruhellik a liberalis sajtot annyian:))) Mondom ezt azzal egyutt, hogy a repulogepes sztoriban nem latok kivetnivalot (a tobbi gaz).

<i>Miközben Guadalajarából a kaliforniai San Joséba repültek egy gyermekekkel teli gépen az édesapjával, megkérték az utaskísérőt, hogy ha lehet, tegyen be egy másik filmet, mivel az éppen vetített Modern Family-ben azonos nemű pár szerepel az általuk nevelt gyermekkel egyetemben, amit problémásnak éreztek a repülőn utazó gyermekek szempontjából. <b>Az utaskísérő közölte, hogy diszkriminációt követtek el kérésükkel, majd a pilótával megbeszélve a dolgot hozzátette, hogy ha nem maradnak csendben a továbbiakban, kiteszik őket Hermosillóban és letartóztattatják őket „diszkriminációért”</b>.</i>

Ebben nem találsz kivetnivalót?
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
Az egész a pozitív és a negatív szabadság kérdéséről szól. Pozitív szabadság ha valaki szabadon élhet jogaival, negatív ha ezzel mások jogait sérti.
Néha azonban túlzásba esenek egyesek, és a lekvár teszi el a nagymamát:
http://fenteslent.blog.hu/2012/12/03/a_karacsonyfaallitas_betiltasa_a_liberalizmus_megcsufolasa
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
tarzaan

"Ebben nem találsz kivetnivalót?"

Nem, de ramutathatsz, hogy hol van. Annyi informaciot adtal, hogy a filmben egynemu par szerepelt, akiknek volt egy gyerekuk es ez nem tetszett egy csaladnak. Ki akartak kapcsoltatni, ezzel diszkriminaciot kovettek el.

Megbeszeltek, senkinek nem esett baja es nem lett problemaja.
Eddig meg barmely gepen, amin utaztam ki lehetett kapcsolni a tevet. Problema megoldva.

Nekem eszembe nem jutna az utaskiserohoz rohangalni, mert mittomen Jezusrol megy film a teven, pedig a vallas sokkal kevesbe neutralis es tenyleg karos, plane egy gyerekre. Kikapcsolom a tevet.

Eltorro:

Probalj ervelni inkabb, hatha megy!;)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Kedves szuvorov, ideznek a cikkbol:

"Én a kulturális relativizmusban hiszek: azt gondolom, hogy minden kultúra egyenlően értékes, és mivel fönnmaradt, saját környezetéhez a legjobban alkalmazkodik."

Ez az egyik legnagyobb baromsag, amit a liberalisok imadnak hangoztatni. Persze csak addig, amig meg nem kovezik oket valahol (elobb-utobb a sajat orszagukban, ahogy a trend alakul).

Szerintem a hit, a szexualis elet es hasonlok alapvetoen maganugy; nem tartozik masokra, amig kovetkezmenyek nelkuli.

Ha rajtam mulna, akkor nem lenne se karacsonyfa, se tora, se mecset, se templom, se melegfelvonulas, se husveti kormenet, se hittan, se allami penzek az egyhazaknak.

A vallast vegkepp elfelejteni kene, nem reklamozni. A melegfelvonulast meg okafogyotta tenni.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 184
15 862
113
tarzaan

"Ebben nem találsz kivetnivalót?"

Nem, de ramutathatsz, hogy hol van. Annyi informaciot adtal, hogy a filmben egynemu par szerepelt, akiknek volt egy gyerekuk es ez nem tetszett egy csaladnak. Ki akartak kapcsoltatni, ezzel diszkriminaciot kovettek el.

Megbeszeltek, senkinek nem esett baja es nem lett problemaja.
Eddig meg barmely gepen, amin utaztam ki lehetett kapcsolni a tevet. Problema megoldva.

Nekem eszembe nem jutna az utaskiserohoz rohangalni, mert mittomen Jezusrol megy film a teven, pedig a vallas sokkal kevesbe neutralis es tenyleg karos, plane egy gyerekre. Kikapcsolom a tevet.

Eltorro:

Probalj ervelni inkabb, hatha megy!;)

Tehát azért mert nem szeretnének nézni egy tévéműsort, ezért le kell őket tartóztatni ugye...

Idióta.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
tarzaan:

Csinjan a jelzokkel, en sem idiotaztalak le. A kikapcsolo gomb felett atsiklottal, gondolom....igaz, ezzel altalaban igy vannak az emberek:)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Errol kulonben az jut eszembe, amikor az oregasszony kihivja a rendoroket, hogy a szomszedok a szeme lattara szexelnek a kertben. Kijonnek a rendorok, kineznek az ablakon,mondjak, hogy nem latnak semmit. Erre az oregasszony: na de ha fel tetszik allni arra szekre a furdoben es onnan figyeli oket...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 184
15 862
113
tarzaan:

Csinjan a jelzokkel, en sem idiotaztalak le. A kikapcsolo gomb felett atsiklottal, gondolom....igaz, ezzel altalaban igy vannak az emberek:)

Felnőtt ember vagyok, azt idiótázok le, aki idiótaként gondolkozik.