Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ha már mondjuk nem a gyári összeállításban, vagy más színben rendeled, akkor egy Skoda Superbre 1,5 év várakozást mondtak. Épp hangszert akarok venni, többször látni -meg videóban is mondták- a készlethiányt és a szállítás lassúságát. A cserepet kb. akkor kezdik kitermelni a földből, mikor befizeted a pénzt... mire abból cserép is lesz. De a nyomdász meg papírhiányról panaszkodik. Mindenhol hiány hiány hátán.

Végülis látjuk, hogy tényleg előrébb járt a szocializmus/kommunizmus. Sokkal hamarabb jutott el a hiánygazdaságig, még a rothadó kapitalizmus meg még csak most jutott el oda.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ezt a topicot (is) olvasva végül mindig oda jutok, ahogy az egyik kedvenc sorozatomban, a Csengetett Mylordban mondják:
"A világ megőrült! Lefekszem!"

Kontextusban:
"Őméltósága: Cissy, mi az ördög történik itt?
Cissy: Gyűlésünk van, Apa. (suttogva:) Már mindjárt mennek.
Őméltósága: Hogy mersz ilyen embereket hívni a házamba?
Cissy: Sajnálom, Apa, de nagyon fontos volt. Kérvényt adunk be a Belügyminisztériumba egy vegetáriánus konyha felállítására a rakparton. De nem tudjuk eldönteni, barna kenyeret adjunk-e vagy fehéret.
Őméltósága: Milyen átkozottul nevetséges.
Cissy: Magunk közt szólva én is ezt gondolom.
(Egy hölgy rohan ki a szalonból)
Hölgy: Óh, gyere Cissy, szükségünk van rád. Mi a barna kenyérre szavazunk, és én félek, hogy a fehér fog győzni.
(Hölgy visszafut a Szalonba.)
Cissy: Teljesen ártalmatlanok, Apa. Nem fognak semmiben kárt tenni.
(Úr visszatér a toalettről)
Úr: Szavaztak már a kenyeret illetően?
Őméltósága: Nem, most készülődnek!!!
Úr: Ha a fehér lobbi győz, az az élelmezés katasztrófája lesz. (El.)
Őméltósága: A világ megőrült! Lefekszem! (Felsiet a lépcsőn.)"
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 893
56 747
113

Nem elég fekete?
Thandie-Newton-Hot.jpg
Soványka, szegèny. Szinte zörög a csontváza.
De a kocsi, az jól nèz ki. :) Milyen tipus lehet?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 426
33 699
113
A konteósok már pár hónapja mondogatják, hogy a média ilyen cikkekkel el akarja terelni a figyelmet valami más lehetséges okról, egy újabb kollázs:

0utroakgodg81.jpg
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Gondolkodtam hova rakjam, mert több dologra is reflektál, amibe beleálltam mostanság. De azt hiszem legjobban ide illik.
Ezt kifejtened bővebben.

Te hihetetlenül hülye vagy. Szerinted pl. az ország infrastruktúráját a szél fújta ide? Kik építették fel és kik tartották működőképes állapotban? A Nóbel díjainkat neked köszönhetjük esetleg?

Majd akkor gyere vissza észt osztani, ha van mögötted 15+ év munkatapasztalat és egy család legalább két gyerekkel.

Azért kell elfogadnod, mert a jelentős hányada a korosztályodnak nem képes, nemhogy az önálló életre, hanem még az önfenntartásra sem. De idézhetlek téged is: "le lehet lépni Üzbegisztánba, vagy Ukrajnába". Vagy ahova akarsz. :cool:
Merthogy a ti, baráti, és cseppet sem arrogáns hszeitekre is ott van az érven. Arra, hogy mi a baj veletek. És igen, a szüleimre is sok tekintetben vonatkozik. Még, ha mint mindenben itt is vannak kivételek.

@fip7 @ogretankHU @molnibalage titeket is megidézlek, mert az oktatásról és a tanári bérekkel kapcsolatban is van benne bőven tanulság.

De alapvetően én magam is ezt látom az engem követő generációban, sok év cserkészvezetőség után, megszámlálhatatlan gyerek panaszait, félelmeit végighallgatva. Ami nálunk az emo volt, ma színte átlag.

 
M

molnibalage

Guest
Gondolkodtam hova rakjam, mert több dologra is reflektál, amibe beleálltam mostanság. De azt hiszem legjobban ide illik.





Merthogy a ti, baráti, és cseppet sem arrogáns hszeitekre is ott van az érven. Arra, hogy mi a baj veletek. És igen, a szüleimre is sok tekintetben vonatkozik. Még, ha mint mindenben itt is vannak kivételek.

@fip7 @ogretankHU @molnibalage titeket is megidézlek, mert az oktatásról és a tanári bérekkel kapcsolatban is van benne bőven tanulság.

De alapvetően én magam is ezt látom az engem követő generációban, sok év cserkészvezetőség után, megszámlálhatatlan gyerek panaszait, félelmeit végighallgatva. Ami nálunk az emo volt, ma színte átlag.

@mcs

Ki az a "korosztályod"?
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
@mcs

Ki az a "korosztályod"?
Kb. azt fogja kapni Nyugat-Európa az USA-tól, amit nekünk adott a rendszerváltáskor. Azaz, felszámolta/beszántotta az iparunkat önös érdekből. Pontosabban, hogy legyen olcsó elszívható és helyben kizsákmányolható munkaerő, illetve, hogy mint piac működjünk az árújuk terítésére. Semmi önállóság nélkül. Most meg őket várja a répa. Csak azt nem tudom, hogy az a sok ellustult semmire sem alkalmas felnőtt várományos nyugati fiatal, hogy fogja ezt kibírni. Mert mi, 50 közeliek, amikor a nyugatiak ránk omlasztották az ország iparát, akkor még tudtunk és akartunk is dolgozni, így valamennyire korrigáltuk a fosáradat irányát.
Igaza lesz annak az Izraeli ismerősömnek, aki 2005 környékén azt mondta, hogy Európa le van írva. Egy elöregedő, skanzen jellegű, migráns lerakat lesz belőle (hol volt akkor még 2015!).
Innen indult. A mai fiatalok.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Gondolkodtam hova rakjam, mert több dologra is reflektál, amibe beleálltam mostanság. De azt hiszem legjobban ide illik.





Merthogy a ti, baráti, és cseppet sem arrogáns hszeitekre is ott van az érven. Arra, hogy mi a baj veletek. És igen, a szüleimre is sok tekintetben vonatkozik. Még, ha mint mindenben itt is vannak kivételek.

@fip7 @ogretankHU @molnibalage titeket is megidézlek, mert az oktatásról és a tanári bérekkel kapcsolatban is van benne bőven tanulság.

De alapvetően én magam is ezt látom az engem követő generációban, sok év cserkészvezetőség után, megszámlálhatatlan gyerek panaszait, félelmeit végighallgatva. Ami nálunk az emo volt, ma színte átlag.

Na
  • ad papifrankó: nálam itt telt be vele a pohár.
  • ad túl sokat van a gyerek az iskolában és ezért túlterhelt:
Azt nem tudom, hogy túl sokat töltenek-e az iskolában, mert a gyermekeim még óvodásak, DE
Rendszeresen beszélek egyetemi oktatókkal, és ami kirajzolódik kép: ha több időt is töltenek a gyerekek az iskolában, mint korábban, az biztos, hogy ez kevésbé hatékony, mert a nem büfészakos egyetemi képzéseken mindenhol "normálissá" vált az, hogy a képzéseket a gyerekek nem sztenderd képzési idő alatt, hanem lasabban fejezik be, mert ALAPVETŐ ismeretbeli hiányosságaik vannak majdnem mindenkinek. Olyan dolgokat, amiket régebben megtanultak a gyerekek a középiskolában, ma már nem tudják akik bekerülnek a felsőoktatásba, egyes helyeken már teljesen normálisnak számít az, hogy !nulladik évfolyamot! indítanak, hogy ezeket a hiányosságokat ledolgozzák, mielőtt elkezdik az egyetemet. Szóval nagyon sajnálom, ha sokat lötyögnek a gyerekek az iskolában, de azt, amit régen kevesebb idő alatt sikerült elsajátítani a korábban születetteknek, az nekik nem megy. Sajnos ez szépen lassan fokozódik, a közoktatás minőségi válságáról van szó, én nem azt mondom, hogy a fiatalok el vannak qrva, mert ez egy ősi belénk ivódott generációs ellenséges szemlélet, egyszerű ennek a hibájába esni, én nem mondom ezt, de a közoktatás r*hadtul el van *rva. Több időt töltenek benne ezek szerint, de kevesebbet tudnak, mint tudtak korábban. A felsőoktatásban vért pisilnek az oktatók, mire közel annyit megtanulnak, mint sikerült korábban... a különórák igenis indokoltak, ha legalább annyi ismeretet akarnak szerezni, hogy ne sz*vjanak, mint a torkos borz a felsőoktatásban.

Ez most egy kicsit ütős lett, de szépen nem érdemes leírni a jelenséget szerintem, annyira clusterfuck az egész helyzet.

Mindenkinek rossz, az oktatóknak, a gyerekeknek, a szülőknek...
 
M

molnibalage

Guest
Na
  • ad papifrankó: nálam itt telt be vele a pohár.
  • ad túl sokat van a gyerek az iskolában és ezért túlterhelt:
Azt nem tudom, hogy túl sokat töltenek-e az iskolában, mert a gyermekeim még óvodásak, DE
Rendszeresen beszélek egyetemi oktatókkal, és ami kirajzolódik kép: ha több időt is töltenek a gyerekek az iskolában, mint korábban, az biztos, hogy ez kevésbé hatékony, mert a nem büfészakos egyetemi képzéseken mindenhol "normálissá" vált az, hogy a képzéseket a gyerekek nem sztenderd képzési idő alatt, hanem lasabban fejezik be, mert ALAPVETŐ ismeretbeli hiányosságaik vannak majdnem mindenkinek. Olyan dolgokat, amiket régebben megtanultak a gyerekek a középiskolában, ma már nem tudják akik bekerülnek a felsőoktatásba, egyes helyeken már teljesen normálisnak számít az, hogy !nulladik évfolyamot! indítanak, hogy ezeket a hiányosságokat ledolgozzák, mielőtt elkezdik az egyetemet. Szóval nagyon sajnálom, ha sokat lötyögnek a gyerekek az iskolában, de azt, amit régen kevesebb idő alatt sikerült elsajátítani a korábban születetteknek, az nekik nem megy. Sajnos ez szépen lassan fokozódik, a közoktatás minőségi válságáról van szó, én nem azt mondom, hogy a fiatalok el vannak qrva, mert ez egy ősi belénk ivódott generációs ellenséges szemlélet, egyszerű ennek a hibájába esni, én nem mondom ezt, de a közoktatás r*hadtul el van *rva. Több időt töltenek benne ezek szerint, de kevesebbet tudnak, mint tudtak korábban. A felsőoktatásban vért pisilnek az oktatók, mire közel annyit megtanulnak, mint sikerült korábban... a különórák igenis indokoltak, ha legalább annyi ismeretet akarnak szerezni, hogy ne sz*vjanak, mint a torkos borz a felsőoktatásban.

Ez most egy kicsit ütős lett, de szépen nem érdemes leírni a jelenséget szerintem, annyira clusterfuck az egész helyzet.

Mindenkinek rossz, az oktatóknak, a gyerekeknek, a szülőknek...
Kb. 10-12 éve volt, amikor hallottam, hogy a BME-n matek felzárkóztató órákat tartanak, mert az érkezők tudásában akkora szórás és lemaradás is van.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Kb. 10-12 éve volt, amikor hallottam, hogy a BME-n matek felzárkóztató órákat tartanak, mert az érkezők tudásában akkora szórás és lemaradás is van.
Másik egyetem, másik képzés, nem büfészak: pont most döntötték el, hogy lez nulladik évfolyam, mert egyszerűen egy kínszenvedés az egész különben, a plussz órák már nem elegek...
 
M

molnibalage

Guest
Másik egyetem, másik képzés, nem büfészak: pont most döntötték el, hogy lez nulladik évfolyam, mert egyszerűen egy kínszenvedés az egész különben, a plussz órák már nem elegek...
És ezt hogyan illesztik be az állami finanszírozás és 180 kredites BsC rendszerbe?
Vagy akár tandíjasba? Milyen tárgyakat hallgatnak?
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
És ezt hogyan illesztik be az állami finanszírozás és 180 kredites BsC rendszerbe?
Vagy akár tandíjasba? Milyen tárgyakat hallgatnak?
Jellemzően korábban is úgy néztek ki máshol a felsőoktatásban tartott egyetemi előkészítők, hogy vagy nem jelentkeztek, vagy nem vették fel őket és erre beiratkoztak egy évre, vagy felvették őket, de egyből halasztanak a TO engedélyével. Kijárják az egy év felzárkóztatót, és utána nyugodt lélekkel futnak neki az egyetemnek, most már nem bukdácsolva. A tananyag középiskolai... jellemzően amerre én ismerem természettudományos tárgyak és matematika. Sok elmélet és gyakorlat. A nulladik évfolyam gyakorlatilag egy melegen ajánlott egyetemi előkészítő. Aki nem vesz részt rajta az úgyis bukdácsolni fog. Egyszerűen eléjük rakják beiratkozáskor, hogy ezt ezt meg ezt kellene már készség szinten tudnotok, ha nem megy melegen ajánlott az előkészítő idejére halasztani a tanulmányokat, itt most épp egy évre. Beiratkozhat, de úgyis bukni fog... ilyen 80-90% bukás ... akinek lehet hatni a józan eszére, az megkímélheti magát és az oktatóit egy előkészítővel.
 
M

molnibalage

Guest
Jellemzően korábban is úgy néztek ki máshol a felsőoktatásban tartott egyetemi előkészítők, hogy vagy nem jelentkeztek, vagy nem vették fel őket és erre beiratkoztak egy évre, vagy felvették őket, de egyből halasztanak a TO engedélyével. Kijárják az egy év felzárkóztatót, és utána nyugodt lélekkel futnak neki az egyetemnek, most már nem bukdácsolva. A tananyag középiskolai... jellemzően amerre én ismerem természettudományos tárgyak és matematika. Sok elmélet és gyakorlat. A nulladik évfolyam gyakorlatilag egy melegen ajánlott egyetemi előkészítő. Aki nem vesz részt rajta az úgyis bukdácsolni fog. Egyszerűen eléjük rakják beiratkozáskor, hogy ezt ezt meg ezt kellene már készség szinten tudnotok, ha nem megy melegen ajánlott az előkészítő idejére halasztani a tanulmányokat, itt most épp egy évre. Beiratkozhat, de úgyis bukni fog... ilyen 80-90% bukás ... akinek lehet hatni a józan eszére, az megkímélheti magát és az oktatóit egy előkészítővel.
Ezt így értem, hogy akkor passzív félév(ek) és nem ketyeg a támogatás éve, de a tanároknak ez munkaidő.
Ezt ki és hol finanszírozza a rendszerben?
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Ezt így értem, hogy akkor passzív félév(ek) és nem ketyeg a támogatás éve, de a tanároknak ez munkaidő.
Ezt ki és hol finanszírozza a rendszerben?
A felsőoktatási intézmények az alapfeladataik ellátása mellett láthatnak el egyéb költségtérítéses szolgáltatásokat. Ilyenek az előkészítők.
pl. az ELTE-n, az egyik legrégebbi ilyenen így néz ki "hivatalosan". A probléma az, hogy a diákok jellemzően nem érettségi előtt állnak neki, mert az érettségit és a felvételi pontokat megugorják ezen ismeretek nélkül, ezért a beiratkozáskor kell meggyőzni őket... az egyik pl az SI rendszerrel nem volt tisztában a múlt héten... a prefixekkel.... nem vicc...
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
ad papifrankó: nálam itt telt be vele a pohár
Na, először is köszönöm a reakciót. Másodszor, itt szögezzük le, nem a csatornát ajánlom, csak ezt a videót. Sokkal hitelesebb papokat ismerek.

Rendszeresen beszélek egyetemi oktatókkal, és ami kirajzolódik kép: ha több időt is töltenek a gyerekek az iskolában, mint korábban, az biztos, hogy ez kevésbé hatékony, mert a nem büfészakos egyetemi képzéseken mindenhol "normálissá" vált az, hogy a képzéseket a gyerekek nem sztenderd képzési idő alatt, hanem lasabban fejezik be, mert ALAPVETŐ ismeretbeli hiányosságaik vannak majdnem mindenkinek.
Ez egy összetett probléma.
Első rész: a gyerekek azt tanulják ami a tanrendben van. Elvárhatják, hogy tudja pl. A deriválást, ha nem is tanítják már a közoktatásban. Szóval elvált a felsőoktatás bekerülési színtje a közokratás kikerülési színtjétől, és ezt nem akarjuk látni, mert az elit gimik elfedik. Hogy mást ne mondjak, amikor én kijöttem a gimiből, a kémiai egyenletrendezés a véremben volt. De ez nem az én, hanem a Ferences Gimnázium kémia oktatásának az érdeme. Az évfolyamom nagy részét meg korrepetálni se tudtam, mert felfogta az elveket, csak az alap hiányzott. Szóval értem miről beszélsz.
Folytbköv