Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Meg par dolog:

Ahogy a technologia fejlodik es no a nepesseg, egyre kevesebb embernek kellene dolgoznia (aranyaiban). Ez - ha tudomanyos megkozelitessel nezitek - teny. Egyszeruen nincs szukseg az emberi munkara azon a szinten.

Reszben erre is ertem, amikor azt irom, hogy fenntarthatatlan rendszerben elunk, ami bele fog allni a foldbe.
A mostani rendszer ugyanis munka-alapu, mikozben a munka nem szuksegszeruseg olyan formaban, ahogyan most eroltetjuk (mindenki dolgozzon nyolc orat, stb.). A gond ott van, hogy a megoldasra tett kiserletek (lasd pl. alapjovedelem) hulye otlet, mert csak felgyorsitja a tarsadalmi aranyok eltolodasat a szakkepzetlen, motivalatlan emberek tomegei fele tudatos nepesseg-politika nelkul. A munkanak feltetele kellene hogy legyen a "szuksegszeruseg". Vagyis nem olyan alibi-poziciok, munkakorok, termekek, stb. letrehozasa, amit jelenleg a "nyugati" szemlelet hozzaadott "ertekkent" aposztrofal es amelynek finanszirozasa tulajdonkeppen szegenyebb orszagokon keresztul tortenik (vagy tortent a multban).

Ezzel nem tudok egyetérteni. Igenis kell dolgozzon mindenki. Amígy az ország nem állít elő annyi anyagi javat, amennyi szükséges a lakosságnak, addig igenis szükség van a munkásokra.
Pl. van minden családnak 1 lakása, 1 autója? Meg tudja magának engedni minden család, hogy legalább a Balatonra elmenjen 1 hétig nyaralni minden évben? Amíg nem, addig nem lehet azt mondani, hogy nincs szükség annyi munkásra. Ha majd ez teljesül, még akkor sem leépítésekkel kell megoldani a munkástöbletet, inkább a munkaórák csökkentésével.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Ez nem igaz. A termékek Németországban is kb. ugyanannyiba kerülnek, mint Magyarországon. Csak a szolgáltatások ára nőne. "

A nemet gyartasu termekek kerulnek ugyanannyiba vagy a mashol gyartott termekek?

Mert akkor, ha szerinted az echte nemet cuccok az ottani munkaerovel, ottani alapanyagokbol legyartatva kerulnek ugyanannyiba mint itthon, akkor valami hiba van az eroben.

"Ez nem feltétlenül van így. Magyarországról hova fog elmenni a multi, hogy még az EU-ban maradjon? Mert ha kimegy az EU-ból, akkor már csak a távol-kelet marad, az viszont jelentős szállítási- és vámköltséggel jár. "

Ez nagy tetelnel (termekfuggo) siman megugorhato, nem veletlenul szervezik a tavol-keletre a gyartast.

"Ráadásul Kínában olyan gyorsan nőnek a fizetések, hogy a fejlett régiókban már most megközelítik, sőt még le is hagyják a magyart."

Viszont nincsenek EU jogszabalyok. Az atlag betanitott munkat szinte barhol el lehet vegeztetni (bar a kelet-azsiaiak jobb adottsagokkal rendelkeznek mint az afrikaiak), a K+F es minosegellenorzes meg marad hozzaerto kezben.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 190
15 864
113
Eltoro:
Röhellyes. Itt tartunk, ha nincs infláció, a cégek már feleslegesnek is tartják a fizetésemelést. Ha az állam nem kötelezné őket, a nagy részük soha nem emelne fizut.
Megint csak az én cégemből indulok ki. Multi cég, 5 éve működik Romániában. Első 3 évben egyáltalán nem volt profitja, sőt több millió eurós vesztessége volt. Természetesen mindenki tudja, hogy csak papíron vesztességes, hisz folyamatos és tervezett megrendelései vannak, azért jött ide, hogy beszállítója legyen egy másik multinak. Tavalyelőtt már 100000 eurós profitot összehozott. Amikor bárki kérte a fizuemelést, mindig panaszkodtak, hogy nincs miből, vesztességes a cég. Tavaly furcsa mód 1 millió eurós profitot hozott össze (csodálkoztam is rajta, mi okból nem tüntették el, persze ez is elég nevetséges, hisz 600 embert foglalkoztató cégről van szó).
Na de ezek szerint már hivatalosan is nyerességes a cég. Mit gondoltok ezek után volt fizuemelés? Még mielőtt valaki mást gondolna, nem volt.
Pedig ott jelenleg ott tart a cég, hogy fizet annak, aki beajánl egy új munkást és az illető legalább egy hónapot dolgozik. Továbbá 80 km-ről is buszoztatja a munkásokat. Szóval inkább egy csomó plusz kiadást vállal, minthogy a meglévő és tapasztalt munkásainak adjon jobb fizut és megtartsa őket.


Egy új beruházás/cég kezdeti számviteli vesztesége az egyébként jogosan elszámolható amortizáció matt szokott lenni.

A dolog további részében osztom az álláspontom. Amúgy addig csinálják, amíg csinálhatják. Amíg a dolgozók ill. az állam asszisztál ehhez.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Ezzel nem tudok egyetérteni. Igenis kell dolgozzon mindenki. Amígy az ország nem állít elő annyi anyagi javat, amennyi szükséges a lakosságnak, addig igenis szükség van a munkásokra."

Ezzel egyetertek, de mar lepeseknek kene tortennie abba az iranyba, hogy ne alljunk bele a foldbe.


"Pl. van minden családnak 1 lakása, 1 autója? "

Nem lakas meg auto kell, hanem hozzaferes. Nem tulajdonolni kell egy lakast, hanem otthont kell biztositani. Nagyon nem ugyanaz (ez ilyen magyarosch mania, hogy tulajdonolni kell mindent).

Az 1 auto total felesleges, hosszu tavon siman kivalthato lenne alternativ megoldasokkal (nem veletlen pl. a "telekocsi" sem).

"Meg tudja magának engedni minden család, hogy legalább a Balatonra elmenjen 1 hétig nyaralni minden évben?"

Ez abszolut jogos, de ugyanaz, mint a lakasrendszer.

"Amíg nem, addig nem lehet azt mondani, hogy nincs szükség annyi munkásra. Ha majd ez teljesül, még akkor sem leépítésekkel kell megoldani a munkástöbletet, inkább a munkaórák csökkentésével. "

Eleg sokan foglalkoztak mar a jelenlegi munkarendszer elemzesevel, en is csinaltam anno par kalkulaciot a sajat teruletemen. A nyolc oras munkarendszer (+ utazas) teljesen ertelmetlen egy rakas teruleten es nem, nem kene mindenkinek dolgoznia.

Eg es fold a kulonbseg azonos teruleteken ket szakember munkaja kozott; az atlagos es az atlag feletti kozott 3-10-szeres szorzo bir lenni, mikozben berben ritkan van ketszeresnel-haromszorosnal nagyobb kulonbseg (es ezt nemcsak en mondom).
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 190
15 864
113
Latom, sok hozzaszolas szuletett, ami egyreszt jo, masreszt meg ettol fuggetlenul fenntartom, hogy az effele<b> "kozpontilag mindenkinek megemeljuk a beret" nem mukodokepes, mivel osszessegeben a vasarloero nem fog noni, mivel a beremeles vegig fog gyuruzni a termekek eloallitasan. </b>Nem tudom, hogy akik szamolgattak, brutto vagy netto beremelessel szamoltak; ha nettoval, akkor arra vallalkozoi oldalrol massziv terhek jonnek pluszban. Akik az AFA emeleset javasoltak: igy is kiemelkedoen magas az AFA, ez is a problema resze.

Osszessegeben en igy latom: EU tagkent nem tudunk kimaszni a szarbol, nem EU tagkent meg nagyobba kerulnenk. A magyar gazdasag problemaja leginkabb az, hogy nem kedvez a magyar vallalkozasoknak, mikozben a magyar vallalkozok elnek itt, koltik itt a penzuket, invesztalnak, fizetik a magyar munkast.

Jelen pillanatban hazanknak ket elonye van a kulfoldi vallalatok fele: az olcso munkaero es a kevesbe harmadik vilagbeli mentalitas.
Ha az olcso munkaerot elveszed, a multi szepen atballag egy masik orszagba, ahol jobban kijon (a hasznat eddig is hazavitte).

A magyar cegek - keves kivetellel - nem versenykepesek a nyugati cegekkel. Az olcso szarok kozvetlenul Kinabol jonnek, a kevesbe olcso szarok meg nyugati baratainkon keresztul jonnek onnan.

Nem tudunk versenyezni Kinaval az olcso szarok piacan, tehat vagy vedjuk a hazai piacot a kinai vackoktol, vagy tamogatjuk a minosegibb olcso aruk gyartasat allamilag (mediaban, torvenyi hatterrel, stb.).

Dragabb termekeket csak olyan teruleteken tudunk gyartani, ahol nem kell durva tokebefektetes. Szakkepzettsegben, invencioban jok vagyunk, azonban nincs sem allami, sem maganszektorbeli kultura az otletek kesztermekke formalasahoz, kockaztatashoz, stb., igy a magyar otletek es a kesztermekek eloallitasa is kulfoldre kerul, bevetelt is ott general.

Szoval itt tul sok dolog fugg ossze ahhoz, hogy mi csak ugy megtalaljuk a megoldast, mert hiperokosak vagyunk.


Ez mondjuk nem igaz, mert a cég csak akkor fog árat emelni, ha a magasabb árat elfogadja a piac és nem okoz számára komolyabb forgalomcsökkenést.

Másrtészt egy termék árában a bérköltség csak egy kis szegmens - még a szolgáltatói szektorban is vannak más összetevők - , vagyis ha pl. 20%-al nő a bérköltség, az nem okoz 20%-os teljes költségnövekedést, csak mondjuk 8-10%-ot még változatlan profitráta mellett is.

<i>"Ha az olcso munkaerot elveszed, a multi szepen atballag egy masik orszagba, ahol jobban kijon (a hasznat eddig is hazavitte)."</i>

Már amennyiben megéri neki. Egyrészt kérdés talál-e új helyet. Kb. egyetértés van abban, hogy a nálunk olcsóbb EU-s országokban a munkaerő minősége ált. alacsonyabb.

Elcuccolás: egyszeri logisztikai költség, termeléskiesés, új munkaerő toborzása, kiképzése, új beszállítók keresése, megnövekedett szállítási költségek, stb.

A már itt levő multi csak nagy gebasz esetén fog elhúzni innen.

A kérdés az, hogy mi lesz azokkal, akik új beruházást szeretnének.

Állítólag a Tata (Jaguár) és a Tesla azért nem jött ide, mert nem talált volna munkaerőt. Miért? Mert elhúztak oda, ahol fizetnek is nekik.

Szakképzésben pont hogy nem vagyunk jók.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Ez mondjuk nem igaz, mert a cég csak akkor fog árat emelni, ha a magasabb árat elfogadja a piac és nem okoz számára komolyabb forgalomcsökkenést."

Azt kulonosebb nehezseg nelkul el lehet erni, hogy a fizetokepes piac elfogadjon ekkora aremelest.


"Másrtészt egy termék árában a bérköltség csak egy kis szegmens - még a szolgáltatói szektorban is vannak más összetevők - , vagyis ha pl. 20%-al nő a bérköltség, az nem okoz 20%-os teljes költségnövekedést, csak mondjuk 8-10%-ot még változatlan profitráta mellett is."

Ez igy van (teruletfuggo egyebkent), en is egyszerusitettem. Azonban ez nem befolyasolja azt, hogy az emeles altalaban vegiggyuruzik a fogyasztoig.

"Már amennyiben megéri neki. Egyrészt kérdés talál-e új helyet. Kb. egyetértés van abban, hogy a nálunk olcsóbb EU-s országokban a munkaerő minősége ált. alacsonyabb."

Itt az a kerdes, hogy mire tanithato be, hogyan kepezheto a munkaero es milyen teruletrol beszelunk.

"Elcuccolás: egyszeri logisztikai költség, termeléskiesés, új munkaerő toborzása, kiképzése, új beszállítók keresése, megnövekedett szállítási költségek, stb.
A már itt levő multi csak nagy gebasz esetén fog elhúzni innen."

Ez igy van, viszont a nemelyek altal felvazolt emelesi rendszer jo esellyel annak szamit.

"Állítólag a Tata (Jaguár) és a Tesla azért nem jött ide, mert nem talált volna munkaerőt. Miért? Mert elhúztak oda, ahol fizetnek is nekik."

Ebben ketelkednek, bar nem tudom, hogy milyen tipusu munkaerot szerettek volna.

"Szakképzésben pont hogy nem vagyunk jók."

Nem szakmunkaskepzesre gondoltam, bar felsooktatas teren is vannak lemaradasaink erosen, viszont pl. a muszaki kepzesunk a komoly hibaval egyutt meg mindig jonak mondhato (bar ez lehet, hogy valtozott az utobbi tiz evben).
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 190
15 864
113
"Ez mondjuk nem igaz, mert a cég csak akkor fog árat emelni, ha a magasabb árat elfogadja a piac és nem okoz számára komolyabb forgalomcsökkenést."

Azt kulonosebb nehezseg nelkul el lehet erni, hogy a fizetokepes piac elfogadjon ekkora aremelest.


"Másrtészt egy termék árában a bérköltség csak egy kis szegmens - még a szolgáltatói szektorban is vannak más összetevők - , vagyis ha pl. 20%-al nő a bérköltség, az nem okoz 20%-os teljes költségnövekedést, csak mondjuk 8-10%-ot még változatlan profitráta mellett is."

Ez igy van (teruletfuggo egyebkent), en is egyszerusitettem. Azonban ez nem befolyasolja azt, hogy az emeles altalaban vegiggyuruzik a fogyasztoig.

"Már amennyiben megéri neki. Egyrészt kérdés talál-e új helyet. Kb. egyetértés van abban, hogy a nálunk olcsóbb EU-s országokban a munkaerő minősége ált. alacsonyabb."

Itt az a kerdes, hogy mire tanithato be, hogyan kepezheto a munkaero es milyen teruletrol beszelunk.

"Elcuccolás: egyszeri logisztikai költség, termeléskiesés, új munkaerő toborzása, kiképzése, új beszállítók keresése, megnövekedett szállítási költségek, stb.
A már itt levő multi csak nagy gebasz esetén fog elhúzni innen."

Ez igy van, viszont a nemelyek altal felvazolt emelesi rendszer jo esellyel annak szamit.

"Állítólag a Tata (Jaguár) és a Tesla azért nem jött ide, mert nem talált volna munkaerőt. Miért? Mert elhúztak oda, ahol fizetnek is nekik."

Ebben ketelkednek, bar nem tudom, hogy milyen tipusu munkaerot szerettek volna.

"Szakképzésben pont hogy nem vagyunk jók."

Nem szakmunkaskepzesre gondoltam, bar felsooktatas teren is vannak lemaradasaink erosen, viszont pl. a muszaki kepzesunk a komoly hibaval egyutt meg mindig jonak mondhato (bar ez lehet, hogy valtozott az utobbi tiz evben).

1 - ha a piac elfogadja az áremelést akkor mi a gond? Főleg, hogy egy exportra termelő cégnél ezt nem is a magyar fogyasztók viselik.

2 - Nézd, ha valaki elfingja magát egy buszon, az is végiggyűrűzik, de nem mindegy, hogy közvetlenül mellette állsz, vagy a busz másik végében.

3 - Az minden évben 10%-ot én is szkeptikusan fogadtam. De az egyszeri 20-25% az létkérdés. Főleg a valamilyen tudást/kompetenciát igénylő területeken.

4 - Több forrás is erről írt. Gondolom olyat, ami képes fejben háromig számolni.

5 - igen, műszaki képzésünk állítólag nem rossz, de ez csak egy szelet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 887
113
Akárhogy csűrjük-csavarjuk béremelésre van szükség. Különben nem marad meg az ország. Ennek módján viszont érdemes vitázni.

2ndt

Szerintem nálad hozzáállás béli probléma van.
Nem azt nézed, hogy hogyan lehetne valamit megcsinálni, hanem azt nézed, hogy hogy nem lehet. És ez elég nagy különbség.
Mindenféle megfoghatatlan filozofálgatással, agonizálással nem lehet segíteni egy társadalmi problémán. Így a legtöbb észrevételed a témában szerintem szimplán haszontalan.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
...
Ahogy a technologia fejlodik es no a nepesseg, egyre kevesebb embernek kellene dolgoznia (aranyaiban). Ez - ha tudomanyos megkozelitessel nezitek - teny. Egyszeruen nincs szukseg az emberi munkara azon a szinten. ...
Háááát...! Az nem teljesen igaz, hogy a fejlődés csökkenti a munkahelyek számát. Értem én, régen sokan dolgoztak a mezőgazdaságban, ma pedig kevesebben. Eltűnt a sok céh, gyárakba költöztek és még a szalag mellől is hamar hazaküldték az embereket mert robotok dolgoznak helyettük, blabla.

De mennyi új munkahely született az ipari forradalom óta? Oké, ma kevesebb ember ragad kaszát. De az emberek harmada(?) - akik nem költöztek lakásokba, és volt annyi eszük, hogy ne betonozzák le az udvart - még ma is dolgozik a saját kis kertjében. Róluk elegánsan megfeledkezünk. A megnövekedett terméshozam miatt a raktározás, a szállítmányozás, a kereskedelem is megnőtt. Részben ezek miatt ma minden sarkon van egy bolt. Ja, hogy az kereskedelem és nem mezőgazdaság. A konzervipart is az iparhoz soroljuk. A semmiből nőttek ki kutatási és oktatási centrumok. Az árutőzsdén is dolgoznak emberek. Sokáig lehetne sorolni. Igaz, ma kevesebb ember szájából lóg ki a kapa, de azt a minimum egy-két évtizedet amit tanulással tölt egy-egy dolgozó azt miért nem számítjuk a mezőgazdasághoz?
Sokszor csak definíció kérdése ez az egész. És amilyen radikálisan megváltoztak a klasszikus iparágak ez nyilván lehetetlen helyzet. Az ipar, a céhek átalakulásáról is hasonló okosságokat lehetne írni. A tanulság nagyjából ugyanaz lenne. Hülyeség a korábbi skatulyákat, kategóriákat összehasonlítani a maiakkal.
Mindemellett a szinte semmiből új ágazatok nőttek ki. Van modern eü, komoly oktatás, kutatás, média, szolgáltatóipar stb. Ezek szinte korlátlanul képesek felszívni a képzett emberek tömegeit.
Hogy mi lesz a munkahelyekkel ha eljön a szingularitás? Attól még messze vagyunk, de majd kitaláljuk akkor. Vagyis majd egy MI kitalálja helyettünk. :)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"1 - ha a piac elfogadja az áremelést akkor mi a gond? Főleg, hogy egy exportra termelő cégnél ezt nem is a magyar fogyasztók viselik."

Ahogy irtad is, ez teruletfuggo, illetve orszagfuggo.
Az exportra termelo cegnel a gazdagabb piac egy fokig el tudja fogadni (amig nincs olcsobb alternativa lasd kinai fokhagyma vagy kinai szir-szar akarmi). A magyar piac meg - mas hozzaszolok szerint - olyan, hogy a fodrasz nem mehet el fodraszhoz es igy tovabb. Ezen nem valtoztat az, hogy a fodraszok beret felemeljuk.

Mondjuk szerintem a fodrasz elmehet fodraszhoz, ha akar; nem azzal van a gond, hogy ki mennyit keres, hanem azzal, hogy mire futja belole es van-e olcsobb versenytars. Erre irtam, hogy ez allami beavatkozas nelkul nem megy. Lehet azon agyalni, hogy szivassunk cegeket (egyedi merlegeles nelkul), de abbol jo nem fog kijonni. Legfeljebb eggyel tobb hazai ceg koltozik el ittthonrol (pont nemreg nezegettem a cegalapitasi felteteleket par EU orszagon belul, hat nem sok erv szol Magyarorszag mellett).

"2 - Nézd, ha valaki elfingja magát egy buszon, az is végiggyűrűzik, de nem mindegy, hogy közvetlenül mellette állsz, vagy a busz másik végében."

A ceg, akinek a kontojara emelnel viszont mellette all. Neki szamit.

"3 - Az minden évben 10%-ot én is szkeptikusan fogadtam. De az egyszeri 20-25% az létkérdés. Főleg a valamilyen tudást/kompetenciát igénylő területeken."

A tenyleges tudast-kompetenciat igenylo teruleteken nem minimalber van, hanem tudasnak megfelelo igen szepnek mondhato keresetek (bar teny, hogy nem nyugati szintuek).
A maganszektorban en nem nyulnek semmihez, az allami szektorban viszont lenyegesen emelnem a tanarok, orvosok, rendorok, tuzoltok, stb. fizeteset.


"4 - Több forrás is erről írt. Gondolom olyat, ami képes fejben háromig számolni."

Olyanbol azert egy cegre valot barhol lelsz, meg Afrikaban is.

"5 - igen, műszaki képzésünk állítólag nem rossz, de ez csak egy szelet."

A tudomanyos kepzesunk sem rossz. A szakmunkaskepzes viszont teny, hogy gaz (sot szerintem mindig is gaz volt); egyszeruen el kell fogadni, hogy van, aki csak betanitott munkasnak alkalmas. Vagy annak se. No itt jonne kepbe a nepessegpolitika.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Akárhogy csűrjük-csavarjuk béremelésre van szükség. Különben nem marad meg az ország. Ennek módján viszont érdemes vitázni."

Elfogadtam, hogy sem az orszag, sem a nyugati modell nem fog megmaradni hosszu tavon ugy, ahogyan vagynatok ra.


"2ndt

Szerintem nálad hozzáállás béli probléma van.
Nem azt nézed, hogy hogyan lehetne valamit megcsinálni, hanem azt nézed, hogy hogy nem lehet. És ez elég nagy különbség."

Eletem jelentos reszeben foglalkoztam olyasmivel, hogy hol tud kisiklani egy projekt, szoval bocsasd meg nekem (es biza ki is siklott, ott es ugy, ahogy megjosoltam, ha nem vettek figyelembe az intest). Irjatok mukodokepes megoldasokat es igerem, en leszek az elso, aki egyetert.:)

"Mindenféle megfoghatatlan filozofálgatással, agonizálással nem lehet segíteni egy társadalmi problémán."

Szerintem pont ilyet nem teszek, csak leirom, hogy hol a problema gyokere es hogy attol, hogy a szart steak-formajura gyurmazzuk meg szar marad (ertem ez alatt a fenntarthatatlan rendszert). Vagy alapjaiban reformalod meg a gazdasagot/tarsadalmat vagy marad a pofaraeses. Ti meg javareszt azon vitaztok, hogy kapjanak-e fizetesemelest a pincerek a Titanicon.

"Így a legtöbb észrevételed a témában szerintem szimplán haszontalan. "

Vagy csak nem akarod erteni.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
"Nem lakas meg auto kell, hanem hozzaferes. Nem tulajdonolni kell egy lakast, hanem otthont kell biztositani. Nagyon nem ugyanaz (ez ilyen magyarosch mania, hogy tulajdonolni kell mindent)."

Még a kocsit el tudom képzelni így, de egy lakást? Még egy panell ok, de én mindenképp házban szeretnék élni. Néha alakítgatni rajta ezt-azt. Egy bérelt házban ezt, hogy tehetem meg?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
"Állítólag a Tata (Jaguár) és a Tesla azért nem jött ide, mert nem talált volna munkaerőt. Miért? Mert elhúztak oda, ahol fizetnek is nekik."

Tarzan: ez tökéletes példa. A Tesla pl. Hollandiában nyitott gyárat. Biztos nem azért ment oda, mert olcsó a munkaerő.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Nem lakas meg auto kell, hanem hozzaferes. Nem tulajdonolni kell egy lakast, hanem otthont kell biztositani. Nagyon nem ugyanaz (ez ilyen magyarosch mania, hogy tulajdonolni kell mindent).

Lehet, hogy a lakástulajdonlás az csak "magyarosch mánia", de elég nehéz családot alapítani albérletre, ahonnan bármelyik pillanatban kirúghatják az embert mert a tulajnak hirtelen kell a lakás, vagy csak talált rá egy jobban fizető lakót/céget. Ez a létbizonytalanságnak a legjelentősebb összetevője. Sokan ezért úgy gondolkoznak, hogy a saját életemet, egészségemet kockáztathatom, de a születendő gyerekemét szeretném biztonságban tudni, és ha ez nem megy akkor inkább nem lesz gyerek. Szépen el is fogy az ország lakosságának társadalmi szempontból hasznosabb része....
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Háááát...! Az nem teljesen igaz, hogy a fejlődés csökkenti a munkahelyek számát. "

Persze, hogy nem teljesen. Ez egy elmeleti potencial, amit vagy kihasznalunk, vagy nem. Ahol gazdasagos (profitabilis), ott kihasznaljuk. Azonban a gazdasagossag nem az osszkepet nezi tarsadalmi szinten, hanem annak a szempontjat, aki szerint gazdasagosnak kell lennie.

"De mennyi új munkahely született az ipari forradalom óta? Oké, ma kevesebb ember ragad kaszát. "

Ezzel ott kell vigyazni, hogy hasonloan ervelve mennyivel tobb munka volt a szocializmusban, amikor mindenki dolgozott.:)

"De az emberek harmada(?) - akik nem költöztek lakásokba, és volt annyi eszük, hogy ne betonozzák le az udvart - még ma is dolgozik a saját kis kertjében. Róluk elegánsan megfeledkezünk. "

Abszolut nem, sot kovetendo peldanak tartom, mert van egy rakas vonatkozasa, ami pozitiv egyeni es tarsadalmi szinten is. Sot, dolgoztam is hasonlo projekteken, azonban az elsodleges cel ebben az esetben nem a teljes onfenntartas, hanem a kiegeszites, egeszseg illetve a pszichologiai vonatkozasok (sikerelmeny, empatia, stb.)

"A megnövekedett terméshozam miatt a raktározás, a szállítmányozás, a kereskedelem is megnőtt."

Ez igy van, de ott is gepekkel dolgozunk, ahol megeri.

"Részben ezek miatt ma minden sarkon van egy bolt. "
Azt nem tudom, hogy emiatt van-e minden sarkon egy bolt. Nekem mindig az volt az erzesem, hogy a "nyissunk boltot" a magyar vallalkozoi mentalitas megkerulhetetlen resze, mint mittomen fotosoknal a pitypangok meg a Hold fotozasa.:)

"Ja, hogy az kereskedelem és nem mezőgazdaság. A konzervipart is az iparhoz soroljuk. "

A kereskedelem is egyre kevesbe emberigenyes.

"A semmiből nőttek ki kutatási és oktatási centrumok. Az árutőzsdén is dolgoznak emberek. Sokáig lehetne sorolni."

Lehet sorolni, de csak azt fogod latni, hogy az igeny elsosorban a kepzett, atlagnal okosabb emberek irant no es akinek a kapa logott eddig ki a szajabol, nem lett a K+F vezetoje sehol.

"Igaz, ma kevesebb ember szájából lóg ki a kapa, de azt a minimum egy-két évtizedet amit tanulással tölt egy-egy dolgozó azt miért nem számítjuk a mezőgazdasághoz?"

Mert miert szamitanank? A mezogazdasaghoz nem kell evtizedeket az iskolapadban tolteni. A biotechnologiahoz igen.

"Sokszor csak definíció kérdése ez az egész. És amilyen radikálisan megváltoztak a klasszikus iparágak ez nyilván lehetetlen helyzet. Az ipar, a céhek átalakulásáról is hasonló okosságokat lehetne írni. A tanulság nagyjából ugyanaz lenne. Hülyeség a korábbi skatulyákat, kategóriákat összehasonlítani a maiakkal."

En nem akarok osszehasonlitgatni, csak jeleztem, hogy az emberanyag alapvetoen nem valtozik, mig a kapcsolatos igenyek igen.

"Mindemellett a szinte semmiből új ágazatok nőttek ki. Van modern eü, komoly oktatás, kutatás, média, szolgáltatóipar stb. Ezek szinte korlátlanul képesek felszívni a képzett emberek tömegeit."

Kepzetteket, ahogy irod. Plusz nagyon tekintelyes mennyisegu ember dolgozik olyan teruleteken, ahol a munkajuk mestersegesen generalt szuksegleteken alapszik, viszont cserebe sokszor annyit keresnek, mint amennyi valodi erteket letrehoznak.

"Hogy mi lesz a munkahelyekkel ha eljön a szingularitás? Attól még messze vagyunk, de majd kitaláljuk akkor. Vagyis majd egy MI kitalálja helyettünk. :) "

Nem tudom, eljon-e valaha a szingularitas, szoval nem is varnek ra.
Amit latok, az az, hogy siras lesz a vege, ha nem valtoztatunk.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
blitz, emel:

"Nem lakas meg auto kell, hanem hozzaferes. Nem tulajdonolni kell egy lakast, hanem otthont kell biztositani. Nagyon nem ugyanaz (ez ilyen magyarosch mania, hogy tulajdonolni kell mindent)."

Még a kocsit el tudom képzelni így, de egy lakást? Még egy panell ok, de én mindenképp házban szeretnék élni. Néha alakítgatni rajta ezt-azt. Egy bérelt házban ezt, hogy tehetem meg? "

Nagyon sok nyugati orszagban berlakasokban elnek az emberek, nem sajat lakasban (a tobbseguk). Ha ez allami kezben van, akkor az allamnak folyamatos bevetelt general plusz szabalyozott, kiszamithato jogszabalyi hattered van. Szoval nyugodtan lehet tervezni. Sot, tovabbmegyek: idealis esetben tudnal eletutadnak megfelelo lakast/hazat berelni. Egyedulallokent, nyugdijaskent masok a szuksegletek mint csaladalapitas kozepen. Siman lehetne rotalni a lakasallomanyt ennek megfeleloen; az valahol nonszensz, hogy teszem azt Budapest sziveben a nagyi egy haromszobas lakasban lakik, mikozben a futeset mar alig tudja fizetni, mikozben egy fiatal csalad egy garzonban kucorog.

Ha te hazban szeretnel elni, akkor az is megoldhato. En bereltem hazat is onkormanyzattol korabban. Alakitgatni is lehet bizonyos mertekig.
Tovabba arra celoztam, hogy hogy otthonra van szukseg, nem lakas/haz-tulajdonra. Ettol meg te vehetsz hazat magadnak batran.

"Tarzan: ez tökéletes példa. A Tesla pl. Hollandiában nyitott gyárat. Biztos nem azért ment oda, mert olcsó a munkaerő. "

Valoszinuleg kaptak egy visszautasithatatlan ajanlatot:)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Kepzetteket, ahogy irod. Plusz nagyon tekintelyes mennyisegu ember dolgozik olyan teruleteken, ahol a munkajuk mestersegesen generalt szuksegleteken alapszik, viszont cserebe sokszor annyit keresnek, mint amennyi valodi erteket letrehoznak."

Ez felreertheto volt, bocs. Ugy ertettem, hogy irrealisan sokat keresnek az eloallitott ertekhez kepest.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
blitz, emel:


Nagyon sok nyugati orszagban berlakasokban elnek az emberek, nem sajat lakasban (a tobbseguk). Ha ez allami kezben van, akkor az allamnak folyamatos bevetelt general plusz szabalyozott, kiszamithato jogszabalyi hattered van. Szoval nyugodtan lehet tervezni. Sot, tovabbmegyek: idealis esetben tudnal eletutadnak megfelelo lakast/hazat berelni. Egyedulallokent, nyugdijaskent masok a szuksegletek mint csaladalapitas kozepen. Siman lehetne rotalni a lakasallomanyt ennek megfeleloen; az valahol nonszensz, hogy teszem azt Budapest sziveben a nagyi egy haromszobas lakasban lakik, mikozben a futeset mar alig tudja fizetni, mikozben egy fiatal csalad egy garzonban kucorog.

Tudod milyen messze van ez az ország az ideális esettől??!! Hol van itt állami lakásépítési program, helyette megy a stadionépítés ezerrel (mert az az ország fő problémája, hogy kevés a stadion?), meg a MNB is inkább kastélyokra meg üdülőkre pazarolja a pénzünket. Pedig azon a pénzen és azzal a kapacitással talán lakásokat is lehetne építeni. Szóval így nem lehet tervezni. Éppen ezért a fiatalok meg a lábukkal szavaznak, nem a fülkékben, mert azt már reménytelennek tartják.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Tudod milyen messze van ez az ország az ideális esettől??!! "
Tudom (sajnos).
Csak ugye elvileg arrol ment a vita, hogy hogyan lehetne elhetobbe tenni. En meg ugye kotom az ebet a karohoz, hogy amig bele nem all a foldbe, addig nem lehet:)))
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
"Tudod milyen messze van ez az ország az ideális esettől??!! "
Tudom (sajnos).
Csak ugye elvileg arrol ment a vita, hogy hogyan lehetne elhetobbe tenni. En meg ugye kotom az ebet a karohoz, hogy amig bele nem all a foldbe, addig nem lehet:)))

Ha a teljes földi társadalom "beleáll a földbe" (mert ugye a globalizáció ezt okozhatja), akkor meg szerintem már pláne nem lehet élhetőbb körülményeket magasabb szinten létrehozni. Pont azért tart arra a népesség, amerre, mert ezt egyre többen gondolják végig. Optimizmus OFF.