Nagy igazság, hogy csak az hajlandó kockáztatni akinek van veszteni valója. A kivándorló munkaerőnek van, a vállalatoknak kevesebb. Ha nem tetazik neki a helyzet elköltozteti a gyárat egy országgal odébb.
Már kérdeztem, hogy hova költözteti? Romániába? Ahonnan 3 millióan vándoroltak ki? Afrikába? Ahol semmi infrastruktúra? Közel-Keletre? Ahol épp csak akkor nincs háború, amikor forradalom van? Kínába? Ahol már nagyobbak a bérek mint Magyarországon és nagyon messze van.
Egyébként Magyarországon már volt egy nagy minimálbéremelés. Az első Orbán-kormány idején 4 év alatt 19500-ről 50000-re növelték minimálbért. Ez 2,5-szörös emelkedés 4 év alatt! Nem mentek el a vállalatok az országból, sőt jelentősen nőtt a gazdasági növekedés (évente 4-5%-ot), a foglalkoztatottság is nőtt, a munkanélküliség csökkent. Az infláció pedig nemhogy nőtt, de 14,3%-ról 4 év alatt lecsökkent 5,3%-ra.
Az államadósság 4 év alatt a GDP 86%-ról lecsökkent 61,1%-ra.
Utána jött az MSZP. 4 év alatt 50000-ről 62500-re növelték . Ez szinte semmi, alig fedezte az inflációt. Ráadásul nem ért semmit, hogy a béreket alacsonyan tartották, az infláció stagnált, sőt volt év, amikor még nőtt 8%-ra, a gazdasági növekedés ugyanúgy 4%-os maradt, sőt a Fideszes 5%-ot nem érte el többé.
Ráadásul a GDP arányos államadósságot sem csökkentették jelentősen, 61,1%-ról 54,5%-ra.
Utána jött ismét az MSZP-s kormány. A gazdasági világválságig a minimálbért ismét alig növelték (utána sem, de akkor legalább már a válsággal takarózhattak). A gazdasági növekedés 1%-ra esett. 2 évvel a válság előtt!!!
A GDP arányos államadósság jelentősen nőtt.
Ezek után az adatok után el lehet gondolkodni, hogy mi a jobb, ha jelentősen nőnek a bérek, vagy ha alig nőnek?
Én határozottan ki merem jelenteni, hogy az országban MINDENKINEK (a lakosságnak, az államnak és a vállalatoknak is) jobb az ha jelentősen nőnek a bérek.
Érdemes tanulmányozni ezeket:
http://hir.ma/belfold/penzugy-belfold/az-inflacio-alakulasa-magyarorszagon-1991-2014-januar-julius/411603
http://vastagbor.blog.hu/2009/05/19/az_allamadossag
30-dik oldaltól:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/mo/mo1989_2009.pdf