Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 186
15 863
113
blitzkrieg

Én is néztem a műsort, és a legrosszabb az egészben az volt, hogy a 3 ipse elvileg szakszervezeti vezető volt. <b>Kb. 0 szinten képviselték a munkások érdekeit, viszont tök jól felmondták azt amit a nagytőkések elvárnak tőlük. </b>Hihetetlenül dilettáns alakok ezek.

2ndt

<i>"Akkor ezt most nem ertem. Dontsunk be szinte minden magyar vallalkozast, ami olcso munkaerore epult?"</i>

Így van, ezekért nem kár. Az ilyen cégekben zéró innovációs készség van, igazi kerékkötői a magyar társadalomnak.

+1
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 186
15 863
113
<blockquote rel="tarzaan">Amúgy igen, vannak szakmák - pl. orvos, mérnök - ahol az általad leírt számokkal kell kalkulálni.

Az ipari szakmunkásoknál, szakácsoknál, pincéreknél, recepciósoknál kell ilyen szintű emeléssel kalkulálni. Orvosoknál, mérnököknél ez már talán kevés lenne.</blockquote>

Hát ezt is nehéz lenne vitatnom.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Itt a minimálbér esetén volt szó azonnali 25%-ról."

Itt eredetileg minden fizetesrol volt szo 10-20%-os emelessel.

"Az ipari szakmunkásoknál, szakácsoknál, pincéreknél, recepciósoknál kell ilyen szintű emeléssel kalkulálni. Orvosoknál, mérnököknél ez már talán kevés lenne. "

Valasszuk el az allami alkalmazottakat a tobbitol; orvos, tanar, stb. (vagyis tarsadalmilag hasznos) tevekenysegeknel egyertelmuen durva emeles kellene. A mernok eddig sem keresett szarul, a szakacs/pincer/recepcios alibimelo (abban az ertelemben, hogy opcios az igemybevetele), az ipari szakmunkasoknal meg talan le kene nemi szakmai hozzaertest tenni az asztalra emeles elott (ebben husz eve is szarok voltunk).

"A magyar átlagbért a pénzügyi szektor húzza ilyen magasra. "

Emlekeim szerint valoban igy van.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
""A jó munkaerő kevés pénzért is dolgozik, a rossz meg sok pénzért sem fog!"

Egyebkent ebben valahol igaza van, bar en kiegeszitenem ugy, hogy a jo munkaero keves penzert is _jol_ dolgozik, a rossz meg sok penzert is _szarul_.

Ez igaz, egész addig, ameddig nem téged érint a dolog :)
Dolgoztam önkormányzatnál, megkérdeztem hogy a pótlékot amit mindenki kap én miért nem kapom meg, azt válaszolták, hogy ha fél év múlva jól fogok dolgozni nekem is megadják majd. Fél év után rákérdeztem hogy megvannak-e elégedve a munkámmal, azt mondták hogy az egyik legjobb munkaerő vagyok és nagyon jól dolgozom, erre rákérdeztem a pótlékra, azt mondták hogy sajnos azt nem tudják megadni. Másnap felmondtam, és a főnök őszintén nem értette miért megyek el.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Ez igaz, egész addig, ameddig nem téged érint a dolog :)"

Igaz utana is a munka minosegenek szempontjabol. Az, hogy ki mennyire igenyes a munkajara ritkan penzkerdes.

Ne ertsd felre: nem ertek azzal egyet, hogy a jo mukaerot szarert-hugyert kell dolgoztatni; pont ugy gondolom, hogy meg kell becsulni es anyagilag is kiemelni a lehetosegeknek megfeleloen.
Viszont ugy gondolom, hogy alanyi jogon mindenkit nem kell megbecsulni es jutalmazni a nagy semmiert. Olyat meg nem lattam, hogy valaki hosszu tavon jobban dolgozott volna (egyenletes teljesitmenyt nyujtva) csak azert, mert tobbet keresett.

"Dolgoztam önkormányzatnál, megkérdeztem hogy a pótlékot amit mindenki kap én miért nem kapom meg, azt válaszolták, hogy ha fél év múlva jól fogok dolgozni nekem is megadják majd. Fél év után rákérdeztem hogy megvannak-e elégedve a munkámmal, azt mondták hogy az egyik legjobb munkaerő vagyok és nagyon jól dolgozom, erre rákérdeztem a pótlékra, azt mondták hogy sajnos azt nem tudják megadni. Másnap felmondtam, és a főnök őszintén nem értette miért megyek el."

Mert idiotak. Egyebkent az allami burokracia egy pocegodor, de ezt te is tudod; ott ertelmes fizetest, karriert minosegi munkaval lehetetlen elerni, viszont ugyes helyezkedessel komoly penzeket is le lehet akasztani vegul. Arrol nem is beszelve, hogy aranyaiban masfelszer-ketszer annyi allami alkalmazottunk van mint amennyi kene.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
"Ez igaz, egész addig, ameddig nem téged érint a dolog :)"

Igaz utana is a munka minosegenek szempontjabol. Az, hogy ki mennyire igenyes a munkajara ritkan penzkerdes.

Ne ertsd felre: nem ertek azzal egyet, hogy a jo mukaerot szarert-hugyert kell dolgoztatni; pont ugy gondolom, hogy meg kell becsulni es anyagilag is kiemelni a lehetosegeknek megfeleloen.
Viszont ugy gondolom, hogy alanyi jogon mindenkit nem kell megbecsulni es jutalmazni a nagy semmiert. Olyat meg nem lattam, hogy valaki hosszu tavon jobban dolgozott volna (egyenletes teljesitmenyt nyujtva) csak azert, mert tobbet keresett.

"Dolgoztam önkormányzatnál, megkérdeztem hogy a pótlékot amit mindenki kap én miért nem kapom meg, azt válaszolták, hogy ha fél év múlva jól fogok dolgozni nekem is megadják majd. Fél év után rákérdeztem hogy megvannak-e elégedve a munkámmal, azt mondták hogy az egyik legjobb munkaerő vagyok és nagyon jól dolgozom, erre rákérdeztem a pótlékra, azt mondták hogy sajnos azt nem tudják megadni. Másnap felmondtam, és a főnök őszintén nem értette miért megyek el."

Mert idiotak. Egyebkent az allami burokracia egy pocegodor, de ezt te is tudod; ott ertelmes fizetest, karriert minosegi munkaval lehetetlen elerni, viszont ugyes helyezkedessel komoly penzeket is le lehet akasztani vegul. Arrol nem is beszelve, hogy aranyaiban masfelszer-ketszer annyi allami alkalmazottunk van mint amennyi kene.

Azt hiszem egyről beszélünk, fontos a jó munkaerő pozitív megerősítése (jutalmak, béremelés, prémium), a rossz "büntetése" (pl. elbocsátás), mert ha a jó munkaerő azt látja hogy sose fog többet kapni bármilyen jól dolgozik, mint a rossz, akkor előbb utóbb belefásul és elvesztve motivációját nem fog többé jól dolgozni, vagy szerencsésebb esetben keres egy másik munkahelyet.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
szuvorov: tokeletesen egyetertunk. Persze lehetne reszletekbe menni a "jo munkahely" vagy "megbecsules" definiciojaban, mert nem mindig egyertelmu, hogy a penz reprezentalja azt a helyet/allas, ahol jol erzi magat a dolgozo es a legjobbjat hozza.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Igaz utana is a munka minosegenek szempontjabol. Az, hogy ki mennyire igenyes a munkajara ritkan penzkerdes.
Kapitalizmus van, ezért egyáltalán nem lehet igénytelennek nevezni azt a dolgozót aki semmi bérért gyenge munkát végez. Sőt, hülye az aki hagyja magát kihasználni.
Ha valakinek kevés vagy mondjuk csökkented a fizetését akkor az idővel mindenképp meg fog látszani a munkáján is. Őrültség azt képzelni, hogy egy 100 ezer forintos fizuért 300 ezres munkát tesz le valaki az asztalra.(pl.: ápolók helyzete.) Ha nem fizetsz meg valakit akkor az le fog lépni. Ha nincs módja elmenni akkor is kompenzálni fog valahogy - akár tudat alatt is. Lehet hogy átképzi magát más szakmába, lehet a jelenlegi szakmájában hanyagolja a saját képzését, szinten tartását. Jó eséllyel a munkával is sumákolni fog. Mindenképp kikéri a szabadságát, nem hajlandó túlórázni, táppénzre megy, kevés energiát fordít az aktuális munkafeladatokra stb. De az igénytelenség a bérezésnél kezdődik. A többi csak következmény.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Kapitalizmus van, ezért egyáltalán nem lehet igénytelennek nevezni azt a dolgozót aki semmi bérért gyenge munkát végez."

Mindig ezzel mentegetik magukat a szarul dolgozok. Nem kotelezo dolgozni; amikor alairsz egy munkaszerzodest, akkor vallalod, hogy adott osszegert adott feladatot a kivanalmaknak megfeleloen elvegzel. Ha nem tetszik, akkor ne ird ala. Pont.

Ha nem irod ala es nem lesz ember, aki elvegezze, akkor elobb-utobb magasabb bert fognak kinalni erte, amennyiben az adott feladat elvegzesere szukseg van.

"De az igénytelenség a bérezésnél kezdődik. A többi csak következmény. "

Az igenytelenseg ott kezdodik, amikor valaki alair valamit, aztan szarik betartani.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Amikor aláírod a munkaszerződést akkor teljesen természetes módon még csak felületes ismereteid vannak a munkáról. pl.: Körülmények, eszközök, felszerelések, a beosztásod, hogy milyen stílusban beszél a főnök az embereivel stb. Egy gyors tájékoztatást kapnak csak a kis bérért dolgozó emberek. Szó nincs korrekt tájékoztatásról. Igénytelennek nevezheted azokat akik nem dőlnek be a bérezésednek. Fenyegetőzhetsz akár jogásszal is. Hivatkozhatsz az aláírásra, hisztizhetsz is miatta. De ha lenézed és átvered az embereket akkor egy nap a törött kezeddel fogod törölgetni a véres orrodat miközben elfogadod a szóbeli felmondásukat. Tényleg tapasztalatból mondom de már elégszer láttam ahogyan a senkiházi vezetők végletekig kihasználják a beosztottjaikat. Meglepően profik. Akárcsak te, ugye főnök?
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Latom, sikerult megtalalni a "szemelyeskedos" kartyat ervek hianyaban, persze ugy, ahogy azt Moriczka elkepzeli.

"Egy gyors tájékoztatást kapnak csak a kis bérért dolgozó emberek. Szó nincs korrekt tájékoztatásról. "

Es ebben ok kicsit sem reszesek, ugye? Pl. hogy kerdezzenek vagy kikoveteljek a tajekoztatast? Ok szegenyek csak aldozatok. Mi jon meg? Nem olvastak el, hogy mit irnak ala?

Soha nem kertem senkitol, hogy barmit, barmikor atolvasas, pontos magyarazat nelkul irjon ala. En sem vartam el kevesebbet forditott esetben. Mindenkinek az az erdeke, hogy tudja, hogy mi a feladat es tudja, hogy mit kell erte tennie.

"génytelennek nevezheted azokat akik nem dőlnek be a bérezésednek. Fenyegetőzhetsz akár jogásszal is. Hivatkozhatsz az aláírásra, hisztizhetsz is miatta. De ha lenézed és átvered az embereket akkor egy nap a törött kezeddel fogod törölgetni a véres orrodat miközben elfogadod a szóbeli felmondásukat. "

Roppant dramai:) Ismeretsegi koromben senkinek nem voltak ilyen problemai; nem vertek at az embereket, megbecsultek es megfizettek oket a lehetosegekhez merten. Ennyi.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Persze masik oldalrol szinte mindenkinek volt tapasztalata logos, munkaidoben pasizos, tolvaj, stb. alkalmazottal.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Bar az meg biztos az o hibajuk volt, nem irtak bele a szerzodesbe, hogy a munkahelyen dolgozni kell es nem szabad lopni a kasszabol vagy epp mashonnan, igy nem tudhattak.:)
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Nem személyeskedésnek szántam. Az országban általánosan tapasztalható vezetési morálnak szólt. Nagyon is jogos volt a kritika.

Miért nem olvasták el az apró betűs részt, ugye? Ezt már ismerjük, köszi. Egyébként is sok év munkahelyi tapasztalat kell ahhoz, hogy leesen hogyan és mennyire lehúznak egyes munkaadók. Rohadtul nem átlátható első blikkre.
A "lehetőségekhez mérten" fizetnek? Ukrajnában és Afrikában is. Ennyi. :/
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Nem személyeskedésnek szántam."

Ez esetben elnezest kerek.

"Az országban általánosan tapasztalható vezetési morálnak szólt. Nagyon is jogos volt a kritika."

Az orszagban (vilagban) nagyon sokfele vezetesi moral van. Ne gondold, hogy akkorak az elteresek; mindenutt a helyi szokasok, torvenyek, kultura hatarozza meg a vezeto-alkalmazott viszonyt elsodlegesen.

"A "lehetőségekhez mérten" fizetnek? Ukrajnában és Afrikában is. Ennyi. :/ "

Az egesz vilagon a lehetosegekhez merten fizetnek, bar lehet, hogy ez meglepetes :)
Mondjuk tisztaban vagyok vele, hogy az idiotabb alkalmazottak (nem az enyemek, nekem nincsenek) akkor lennenek elegedettek, ha nem kene bejarniuk dolgozni egyaltalan, viszont a ceg bevetele egyenesen landolna a bankszamlajukon, de hat ez nem igy mukodik.

A normalis fonok-alkalmazott kapcsolat mindket fel erdeke; az mas kerdes, hogy a szakmai kovetelmenyektol fuggoen ez tud fontosabba valni (pl. bizalmi pozicioknal, stb.).
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Ne gondold, hogy akkorak az elteresek; mindenutt a helyi szokasok, torvenyek, kultura hatarozza meg a vezeto-alkalmazott viszonyt elsodlegesen."

Ez igy csonka lett: cegszinten nincs demokracia, a fonok nem feltetlen idealis fonok es mindenutt felfele nyalas, lefele szaras van.
Ahol elteresek vannak, ott se jo iranyban feltetlenul.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Magyarországon hagyományosan rossz a vezetési morál. Korábban ide is voltak linkelve erről szóló cikkek. Ebben hatalmas lemaradásunk van. Az is személyes tapasztalat, hogy egy jó munkahelyi közösségért igenis tűzbe megy az ember, de ebből oly kevés van. Soha sem értettem, hogy a vezetők miért nem mennek rá a munkahelyi hangulat javítására, hiszen az pénzbe is alig kerül. Munkaadóként ez egy jó befektetési lehetőség.

"Az egesz vilagon a lehetosegekhez merten fizetnek, bar lehet, hogy ez meglepetes"
Itt pl vadkapitalizmus van. A vezetőknek áll a zászló és a jövedelemkülönbség napról-napra nő. Három napja elemezzük, hogy hogy a fenébe lehetne kicsit több bért adni az embereknek, de ez nem az szja-n vagy az áfán fog eldőlni. Szerintem inkább azon, hogy a vezetők képesek lesznek-e lemondani a jövedelmük egy részéről a társadalmi stabilitásért cserébe.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Magyarországon hagyományosan rossz a vezetési morál. Korábban ide is voltak linkelve erről szóló cikkek. Ebben hatalmas lemaradásunk van. "

Nem tudom, hogy hol van "jo" vezetesi moral egyaltalan. Szerintem a moral fonok- es csapatfuggo, nem foldrajzfuggo.

"Az is személyes tapasztalat, hogy egy jó munkahelyi közösségért igenis tűzbe megy az ember, de ebből oly kevés van. "

Ez igy van, de ez sem foldrajzfuggo. "Szuletett" fonok nagyon keves van, a HR-esek helybol idiotak altalaban, az emberek meg masok karara szeretnek ervenyesulni (mondjuk itthon ezt jobban erezni, de ezt nem tudom bizonyitani).

"Soha sem értettem, hogy a vezetők miért nem mennek rá a munkahelyi hangulat javítására, hiszen az pénzbe is alig kerül. Munkaadóként ez egy jó befektetési lehetőség."

Elvileg igen, de nem tudom, hogy mire gondolsz. Mire gondolsz?

""Az egesz vilagon a lehetosegekhez merten fizetnek, bar lehet, hogy ez meglepetes"
Itt pl vadkapitalizmus van. A vezetőknek áll a zászló és a jövedelemkülönbség napról-napra nő. "

Mashol is. Mitol erzed vadkapitalizmusnak?


"Három napja elemezzük, hogy hogy a fenébe lehetne kicsit több bért adni az embereknek, de ez nem az szja-n vagy az áfán fog eldőlni. Szerintem inkább azon, hogy a vezetők képesek lesznek-e lemondani a jövedelmük egy részéről a társadalmi stabilitásért cserébe. "

Vezetok vagy tulajdonosok?
A tarsadalmi stabilitas nem ezen mulik egyebkent hosszu tavon, hanem a struktura/ertekrend ujragondolasan.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Mire gondolok? A munkahelyi stressz csökkentésére. Arra hogy emberszámba vegyék a dolgozót is. Arra hogy ne éljenek vissza a munkavállaló bizalmával, ne használják ki a naivitását (aláírás... Grrr....!) Arra hogy a vezető vigyázzon az embereire. Ilyesmire. Márpedig a munkahelyi kultúra "földrajz-függő". És itt nálunk sajnos a béka segge alatt van. (Most lusta disznó vagyok ilyen statokat guglizni.)
Értem én persze vigyázni kell a cég érdekeire is, mert az a tőke is tartozik valakihez. De az alkalmazott befektetése sem lebecsülendő. Ők az energiájukat, a munkájukat és az idejüket(!) áldozzák a társaságokért míg a tulajdonosok sokszor csak egy gyors banki tranzakciót végeznek és utána csak a profitért jelentkeznek.
Mitől vadkapitalizmus?
Azt hiszem amikor már a szakszervezeti vezetők is zsebben vannak akkor már ott tartunk.
"Vezetok vagy tulajdonosok?"
Jogos. Cégtípusonként változó ezek viszonya. Sokféleképpen osztozhatnak a felelősségen és a profiton, de annyi jellemzően igaz, hogy egyik sem nagyon töri magát a jövedelmek igazságosabb elosztásáért. Szélsőséges de gyakori példa az nyrt. Amikor a nem szakmai vadideg befektető elvárja a profitot a vezetőtől aki ezt bármi áron szállítja is neki, mert különben nagyon gyorsan mehet más munkát keresni. És ehhez ha kell akár a dolgozók béréből is lefarag annyit amennyit csak bír. Jut eszembe egy vicces példa a disznófejű nagy úrról, aki véletlen most talált több mint 60 milliárdot a szingapúri számláján. Pár éve néztem az OTP részvényesi struktúráját. Akkor a Bank of NY volt az egyik legnagyobb részvényese, annak meg valamelyik szaudi Hussein (Az iszlámban nincs kamat?! Ejnye!) Vagyis akkor ma Magyarország legnagyobb bankja finanszírozza a IS-t? Vagyis mi. Részben. :/